Febra 40.5 - e normal?

Febra 40.5 - e normal? | Autor: spic de grau

Link direct la acest mesaj

Nu mai stiu ce sa ma fac cu David. DE cand l-am dus la cresa,septembrie 2005, imi este tot timpul bolnav.

E normal sa faca febra 40.5?

Azi-noapte mi-a facut ptr a 3 oara (calculand din octombrie2005), temperatura atat de ridicata.

Cnd mi-a facut prima data am zis ca innebunesc. Am fugit cu primul taxi la spital (cica cel mai bun din Paris, Necker). Acolo la camera de garda ma priveau ca pe o nebuna. "Si ce daca are 40.5? Ce vreti sa ii facem noi in plus fata de dvs?!". Credeam ca nu e adevarat. Se pare ca aici 40.5 nu e caz de urgenta, iar convulsiile (Dumnezeu ne-a pazit pana acum si nu facut), nu sunt ceva de speriat! Ca multi copii fac, si nu raman cu sechele dupa.

Ai vostri au facut vreodata febra asa mare?

Cand ma uitam aseara la David, cum statea de linistit, se vedea clar ca sufera...ii mai curgeau si lacrimile, mi se rupea sufletul. Am reusit sa ii scad temperatura cu antitermice, plus tratamente babesti (otet si cartof crud in sosete; evident ca data trecuta cnd l-au mirosit la spital, au intrebat daca l-am bagat in butoiul de muraturi, si ca de unde pana unde am scos bazaconiile respective).

In seara asta am programare la pediatru care sigur il va baga iar pe antibiotice.

Si cand ma gandesc ca de la sfarsitul lui noiembrie pana acum o saptamana cnd a stat acasa cu tatal meu, nu fst bolnav, iar acum - in doar 5 zile de cresa a reusit sa se imbolnaveasca din nou!
Daca le spun la cresa ca nu mi se pare normal sa ii culce pe jos, pe saltele, mai ales ca el e mai sensibil, cica in Franta asa se culca toti copii si ca e normal.

Ce sa fac?! Oare nu il pot afecta pe termen lung toate aceste reprize de febra?

Multumesc anticipat,

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Nu e normal sa aibe o asa temperatura ridicata!!! E clar ca undeva exista o infectie. Ultima oara, cand a facut fetita mea febra (41,2) si deja avea frisoane, am ajuns la spital unde ne-a dezbracat-o si ne-a infasurat-o in cearceafuri umede de la brau pana la genunchi. Asistenta de acolo ne-a zis ca sosetutele cu otet n-au nici un efect la asa febra. In plus i-a mai bagat in fundulet diazepam lichid ca sa-i scada febra (algocalmin injectabil n-a putut sa-i faca ca nu avea o luna de la ultimul vaccin). Diagnostic: rosu in gat. Tratament: antibiotic (ospamox), nevralgin, nurofen.
Eu credeam ca a facut febra si din cauza dintisorilor, dar doctorul mi-a zis ca nu se ajunge la febra asa mare din cauza dintilor.
Concluzia: nu e normala temperatura de 40,5!
Si la baietei poate dauna cu timpul.

Off topic: Sotul meu are azoospermie severa, iar una din intrebari a fost aceea ca nu cumva a avut episoade repetate de febra mare cand a fost mic, sau oreion care ar fi putut genera aceasta azoospermie?
Ii doresc bebelusului tau numai sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

cat de bine te inteleg!am trecut si eu exact prin acleasi frustrari ca tine.Ba chiar si internati in spital fiind.Ce daca are 40? antitermince se dau de la 39 jumate in sus dar nu musai.Convulsii-la fel-no problem.Poate nu e peste tot asa,eu vorbesc despre ce am patit cu puiul.Si noi am scapat de convulsii dar am vazut in spital fiind,cum au facut copii la salonul alaturat!In spital!
La noi s-a intamplat de multe ori ca,ori de cate ori sarea marc de 39,5,chiar 40 -sa fie totusi vesel si zambaret,de unde si concluzia-n-are nevoie de nimic.Daca era apatic si fara vlaga-se lupta cu virusul.Ideea e ca trebuie sa zaca copilul si atunci dupa ce considera ca s-a luptat destul organismul ii da niste picaturi de nas.
Cat de bine te inteleg,am avut atatea experiente de felul asta incat
Problemele noastre sunt strict legate de aparatul respirator,febra mare la noi e 99% rosu in gat.Netratat imediat in doua zile e cel putin bronsita.

Cat despre gradinita-si aici se doarme pe jos,pe niste saltelute,mai lasa usi deschise,curent,scosi afara cu gatul gol,descheiati la geaca,cu caciula pe-o ureche-ce daca se imbolnaveste si primul an(i)e constant bolnav-asa isi construieste sistemul imunitar proces care,apropo,dureaza 10 ani,nu e ca mersul si vorbitul-am citat pediatrul.

eu m-am lamurit si am dat-o puternic pe leacuri babesti si picaturi aduse din romania,sper sa-l ajute cat de putin macar.
Strang bani sa-l duc la homeopat,pentru ca,neavand asigurare privata ,costa 100 de euro doar prima sedinta,in care doar ii explici situatia medicului.Urmatoarele la fel.
Imbarbateaza-te ca nu ai cum sa schimbi ceva,decat daca gasesti un pediatru roman,asteapta sa mai creasca puiul si apoi da-i naturale.
Pana atunci..antibiotice si ce prescrie medicul,alta cale nu este,doar nu ne apucam sa dam dupa ureche-si oricum nici nu poti cumpara antibiotice,fara reteta.
Puiul meu a inceput gradi in toamna trecuta si a avut 3 bronsite,o pneumonie si vreo 4 rosuri in gat cu febra mare ,TOATE pe acelasi tipar-merg la doctor cu copilul bolnav,cu febra,il vezi din avion ca e gata-nu-mi da NIMIC desi e istorie ca in 2 zile ma intorc cu copilul terminat.Atunci il baga pe antibiotic macar 10 zile,ca ups,a facut bronsita sau mai rau,pneumonie.Mor!
Ca sa nu mai zic ca am schimbat pediatrul ,cel dinainte era si mai si

poze de la mare-super!:)
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=1b51&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/my_photos
Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

"Mamica dulce", pediatra lui David a asteptat 4 zile de febra, ca sa ne dea trimitere ptr analize si radiografie de plamani. "Ca sa nu-l chinuie degeaba!"
La el a fst otita data trecuta si rosu in gat si traheita si bronsita.... Mi-e ca-i innebunesc ficatul de la atatea medicamente.

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si David face febra mare...
Io nu stiu ce e 38...noi sarim direct la 39.5-40.5!!! Si nu a facut niciodata convulsii...
E foarte important sa ii dai lichide cat mai multe, sa fie aerisit mereu in camera in care sta, antitermice (noi folosim daca trece de 40 agocalmin 5 picaturi)...
Nici noua la urgenta nu ne-a facut nimic la febra...(asta cand avea rubeola si nu aveam voie antibiotice)...doar sa o tinem cu lichidele si antitermince...

In perioada de iarna, eu ii dau mereu picaturi de vitamina C...il ajuta si de cand a inceput gradi (din sept) a racit de 3 ori, raceli usoare care in 3 zile i=au trecut...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Sper sa va ajute urmatorul sfat in caz de febra mare (peste 38.5-39): bagati copilul in cada si dati usurel drumul la apa la dus cu 2-4 grade mai rece decat copilul (eu o simt la mana, caldutza, nici calaie , nici calda bine), puneti si dopul , dati-i niste jucarele si dati usor cu dusul pe el (pe spatic, pe umeri, udati-l si pe cap cu mana din cand in cand) vreo 15-20 minute, timp in care se umple si cada pana pe la buricutul lui (daca sta in funduletz!).
GARANTEZ ca in cateva minute ii va scadea febra, ca nu face soc termic si ca nu ajunge la convulsii.
In rest... voi si dr stiti cel mai bine. io m-am bagat doar sa spun ca sosetele cu otzet si imachetarile cu cearceafuri ude nu sunt cel mai rapid mod de a scadea febra unui copil mai ales cand ti-e teama de convulsii. Dupa ce ii sacdeti febra...mergeti la pediatru, dati-i antitermice dar, nu il duceti la spital cu febra ca are toate sansele sa ii creasca pe drum...fara rost!


Ioana 22 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

ooo sigur ca nu e normal, e undeva o infectie, asa cum spun si fetele...
Serbanica (1 an jumate) a facut acum 2 zile prima lui febra..la 40 avea deja frisoane eu era sa lesin de spaima. Noroc ca a reactionat bine si repede la supozitorul antitermic..eram asa de "pe dinafara" nici nu mi-a trecut prin cap sa-i dau si picaturi, odata cu supozitorul...diagnosticul e rosu in gat, dar tin sa nu-i dau antibiotice...



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

O idee ar fi sa gasesti in Romania un medic pediatru de incredere, care sa-ti recomande metode de crestere a imunitatii puiului (naturiste, vaccinuri orale, homeopate, vitamine), cu care sa ti legatura prin telefon si sa-ti trimita cineva din Romania cele necesare.

Altceva nu pot sa te sfatuiesc, fetita mea (care e cu 3 zile mai mica decat baietelul tau ) sta acasa, nu merge la cresa si nu a avut probleme mari de sanatate, a luat numai o data antibiotic 5 zile. Nevralginul (algocalminul) scade foarte repede febra, dar nu mai stiu cat se da la varsta asta.
Eu ii mai dau Ribomunyl, sirop de catina, suc de portocale. Chiar aseara citeam despre afine ca sunt foarte bune: au multa vitamina C, antibacteriene etc.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Si eu sunt impotriva antibioticelor date cu ghiotura, pentru ca scad inutil imunitatea. Tocmai pentru ca sunt foarte necesare in anumite cazuri , trebuie luate cu masura si numai cand e cu adevarat cazul! altfel, ajung sa nu-si mai faca efectul.
Algocalmin exista si supozitoare pentru bebelusi si se pot da si 5 picaturi din fiola cu solutie injectabila, din cate stiu. Oricum, doza exacta o stabileste medicul, 5 picaturi stiu ca e doza cea mai mica, depinde de varsta copilului...
Exista multe preparate pentru cresterea imunitatii, dar trebuie mers la un bun diagnostician pentru ca de multe ori virozele repetate pot veni dintr-un fond alergic nu neaparat din lipsa imunitatii. Ele se asociaza cu astmul de mai tarziu, cu dermatita atopica...e o treaba mai complexa. Si nu in ultimul rand cu faptul ca copiii care fac abuz de antibiotice se afla in colectivitate cu copiii nostrii si fac intotdeauna forme mai nasoale de viroze decat ar face in mod normal...


Ioana 22 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Fetelor multumesc inca o data ptr raspunsuri si sfaturi. Ii voi cumpara niste vitamina C.

Inaioana, apropo de baie, cnd mi-a facut prima data febra, cu toate antitermicele luate febra nu se ducea mai jos de 39.5°. L-am luat si l-am bagat in apa la 37°, si cnd l-am scos de acolo dupa vreo 10minute, avea 40.2°. Nu inteleg nici acum cum de i-a putut creste temperatura.

Tot apropo de aceasta prima temperatura, am putut constata ca si aici sunt medici nu tocmai cunoscatori.
Sa va spun cum a fst: era intr-o joi cnd m-au sunat de la cresa ca Dav are febra 39.5. Am plecat in viteza de la servici, ei ii dadusera deja Doliprane. A fst suficient, noaptea si apoi ziua de vineri n-a mai avut deloc febra. Am zis ca fst de la dinti.
Sambata spre duminica, ma trezesc ca el era ca o sobita: 39.5°. Ii bag repede Doliprane, si astept sa ii scada temperatura. Dupa vreo 4 ore el avea inca 39. Nestiind ca trebuie sa ii dau la 6ore, i-am mai bagat un supozitor de Doliprane.
Abia astept sa se faca 8 dimineata si sun la spital la Necker. Astia imi spun sa nu vin la ei, si ca daca ajunge la 40 sa chem Salvarea.
Sun imediat la Salvare, pana au venit David avea deja 40.2. Doctorita imi spune: OTITA.
Fuge sotul la farmacie, ia antibioticul, i-l dam, Dav se deranjeaza imediat la burta, vomita, la pranz avea iar 40.2.
Il imbrac si fugim la spital la Necker. Acolo ne privesc ca pe extraterestrii, il consulta pe David, imi spun ca nu are nici o otita, si ca are Herpes in gura! (nu se vedea nimic!). Alte pastile evident. Imi spune ca a luat deja doza de paracetamol ptr 24h si ca sa gasesc alta modalitate de a-i scadea febra.
Ajung acasa, avea 39.5, il bag in cada, il scot: febra 40.2!
Il iau in brate si fugim la alt spital de copii, ca poate aia or fi mai destepti. Acolo ne iau in primire dupa vreo 20 minute de stat in curent, ne baga intr-o sala de consultatii, il dezbraca in pampers, si dispar. Dupa vreo ora reapar si ne intreaba: "ei a scazut febra?". Il consulta: "ce otita? ce herpes? vedeti-va de treaba! cine v-a spus? are o micoza!". Evident alt tratament.

Ajungem acasa. David avea 38.5 si pana dimineata asa a ramas.

A 2a zi, mergem la pediatra. "OTITA? HERPES? MICOZA?! vedeti-va de treaba! are FARINGITA!". Sa adaug ca ne-a dat alt tratament?. Apoi imi spune ca daca vad ca are 4 zile de febra sa vin ca ii da trimitere la analize.
A4a zi nu mai avea febra, dar eu am mers si am cerut trimitere, spunand ca ar fi facut noaptea. Evident ii iese infectie, iar pediatra imi spune ca e acea faringita deja detectata.

Vinerea urmatoare, Dav face iar 40.2, fug cu el direct la pediatra care ii depisteaza OTITA!

NO Comment!

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

of..Lumy...chiar ca aiurea!!!!
Si pana la urma ce are??? Poate a facut dupa laringita otita???
De unde ii iei temperatura?? Ureche sau funduletz?
Poate are alergie la antibiotic...DAvid vomita si face diaree de la Augumentin...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David

Mergi la inceput