Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Vaccinurile si masa


asi

Trimis la - 11/10/2006 : 15:06:58
--------------------------------------------------------------------------------

Trebuie sa facem vaccinul de la 2 ani jumate si as vrea sa stiu cat timp trebuie sa fie intre masa si vaccin.
Eu as vrea sa ii dau intai de mancare la amiaza si apoi sa mergem la vaccin .Deci ar fi cam o opra intre masa si vaccin.
Voi ce ziceti?



aurelia1278

Trimise - 11/10/2006 : 15:18:37
--------------------------------------------------------------------------------

Eu am dus-o pe fie-mea la vaccin dupa masa de dimineata. A mancat pe la 7:45 si vaccinul l-a primit in jur de 9.

Dar tie de ce ti-e teama? De varsat din cauza plansului? Este posibil, daca sti ca are obiceiul asta. A plans si fetita mea (tot 2 ani jumate), mai mult decat ma asteptam (la vaccinarile trecute a fost destul de cuminte), dar nu s-a intamplat nimic altceva neplacut. Vaccinul a constat intr-o injectie in piciorus (cel gratuit de la dispensar).



asi

Trimise - 11/10/2006 : 15:53:36
--------------------------------------------------------------------------------

Multumesc Aurelia.
A durut-o piciorul rau dupa vaccin?


aurelia1278

Trimise - 11/10/2006 : 16:10:24
--------------------------------------------------------------------------------

A durut-o un pic, eu i-am dat Panadol la 8 ore timp de vreo 3 zile, incepand imediat dupa vaccin, preventiv pentru febra si pentru a diminua durerile (stiam ca o sa o doara). In prima zi a stat mai mult jos, pe seara s-a plictisit si a plecat shontac-shontac prin casa. De a doua zi a mers mai bine, dar se mai plangea ca o doare la atingere si prefera sa o tina cineva de mana. A treia zi a fost ok. Nu s-a umflat locul, nu s-a inrosit si nici nu a facut galma tare. Asta presupun ca si datorita Panadolului care e anti-inflamator.
Pot spune ca am scapat usor fata de vaccinarile trecute (nu a mai fost agitata, a mancat si dormit normal).



laura72

Trimise - 12/10/2006 : 09:25:40
--------------------------------------------------------------------------------

vaccinul de la 2 1/2 este ultimul din seria DTP-difterotetanicpertusis-se face la piciorus si nu are de ce sa verse.se face la piciorus,se poate umfla putin,dar e o reactie normala.ii pui compresa rece.daca e mai grasuta se poate indura locul din cauza ca vaccinul trece si prin stratul adipos.se rezolva cu gheata nu e nimic periculos.poate sa faca febra,ca la orice vaccin.



arghirmonica

Trimise - 12/10/2006 : 10:30:26
--------------------------------------------------------------------------------

Poate sa manance cand ii e foame. La vaccinul de la 2 ani jumate nu ii mai este interzisa masa ca se face in piciorus.Daca lua ceva pe gura atuncea nu avea voie sa pape.
Monica ,Cristian 3 luni si Daniel 4,7 ani


Consi

Trimise - 13/10/2006 : 23:45:14
--------------------------------------------------------------------------------

Eu nu i-am facut vaccinul de la stat. si nu am avut probleme nici cu masa, febra sau alte cele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Vaccinul antigripal?


babyyy

Trimis la - 12/10/2006 : 16:49:19
--------------------------------------------------------------------------------

Mai am 3 saptamani si nasc,racesc foarte repede si nu vreau sa il imbolnavesc,,, pot face vaccinul antigripal dupa nastere chiar si in cazul in care voi alapta?pupici



vladis

Trimise - 12/10/2006 : 17:26:53
--------------------------------------------------------------------------------

din cate stiu si scrie si in prospectele vaccinurilor antigripale, nu exista contraindicatii decat pt primul trimestru de sarcina; in orice caz, citeste si aici


babyyy

Trimise - 12/10/2006 : 18:26:59
--------------------------------------------------------------------------------

multumesc mult pt raspuns


Gabbriela

Trimise - 12/10/2006 : 18:40:19
--------------------------------------------------------------------------------

e contraindicat in primul trimestru de sarcina.,.. mile mi s-a facut antigripal inainte sa nasc cu 4 saptamani, primul an nici eu nici bebe nu am racit deloc.

Sanatate si numai bine



Monica-ElenaBamby

Trimise - 13/10/2006 : 08:11:19
--------------------------------------------------------------------------------

Eu de cate ori am facut vaccin antigripal am racit mult mai rau asa ca am renuntat si nici lui Mihnea nu ii voi face. Vom merge pe vitamina c si alimente bogate in vitamina c.



babyyy

Trimise - 14/10/2006 : 22:12:40
--------------------------------------------------------------------------------

fetelor vaccinul antigripal este gratuit , dat de medicul de familie , ptr toata lumea sau doar pt gravide,copii,batrani?este bun cel dat de stat sau mai bine ni-l cumparam noi din farmacie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Reactii la Infanrix Hexa la 6 luni!!!!


aileana

Trimis la - 15/09/2006 : 17:19:30
----------------------------------------------------------------------

Dupa ce la 2 si la 4 luni i-am facut baietelului meu Pentaxim, la 6 luni, schimband medicul, am facut la recomandarea noului medic Infanrix Hexa. Mentionez ca el a fost foarte constipat inca de pe la 3 luni si jumatate, mare influenta avand consistenta laptelui meu. Constipat inseamna ca il ajutam cu termometrul sa aiba scaun cel putin o data la 2 zile, iar scaunul era foarte tare. De la 5 luni de cand am inceput diversificarea i-am dat sucuri de fructe (piersica, para, pruna), si pure de legume cu cartof si dovlecel mai mult, tocmai pentru a-i ameliora constipatia.

In mai putin de o ora dupa ce a facut vaccinul (Infanrix Hexa), in drum spre casa, a avut un scaun moale si a inceput sa faca febra, iar de-a doua zi scaunele au devenit apoase, cu mucozitati, iar febra a oscilat (de la 37.8 dimineata la 38.6 maxima, la pranz, dupa care a inceput sa scada).

Medicul copilului a pus diagnostic ENTERO-VIROZA din cauza piersicii si a recomandat intreruperea lactatiei si trecerea la formula fara lactoza, precum si tratament cu Ceclor, Enterol si Biotics baby.

Eu personal cred ca a fost reactie la vaccin, poate din cauza ca l-am schimbat, desi medicul ne-a spus ca a fost doar o coincidenta si ca vaccinul nu are nici o reactie secundara.

Va rog, poate ma ajutati, au avut copiii vostri reactii asemanatoare dupa vaccinul de 6 luni Infanrix Hexa?

Astept cu mare nerabdare raspunsurile voarte si va multumesc.

6 luni si 6 zile



adriana

Trimise - 15/09/2006 : 17:42:07
----------------------------------------------------------------------

intoleranta la lactoza provocata de vaccin...
s-a mai intamplat la cateva mamici de la mai-iunie 2006

Sanatate bebelusului



Inex

Trimise - 15/09/2006 : 19:50:02
----------------------------------------------------------------------

Si baietelul meu a facut febra cam 24 de ore dupa vaccinul Infanrix Hexa facut la 1 an dar scaune diareice nu a avut.Si la el a fost prima data cand a facut acest vaccin,inainte a facut Hexavac.


papadie

Trimise - 15/09/2006 : 20:17:18
----------------------------------------------------------------------

a mea a facut 39.5 febra fix la o sapt dupa vaccin. a trecut cu un paracetamol supozitor. fiind prematura a primit vaccin la 2,3 si 4 luni. numai ultima oara mi-a facut febra.
hexavac-ul s-a scos de pe piata.



Ramona J

Trimise - 15/09/2006 : 20:35:29
----------------------------------------------------------------------

Eu nu cred sa fie de la vaccin.

The best thing you can do for your children is to love your wife.



iulianegrea

Trimise - 15/09/2006 : 21:29:56
----------------------------------------------------------------------

draga mea noi am facut si la 2 si la 4 luni vaccin Infarix si urmeaza sa-l facem pe cel de 6 luni care este acelasi cu cel de la 2 luni, dar nu am avut nici o reactie, s-a comportat exemplar. eu zic totusi sa mai consulti un pediatru si sa vezi el ce parere are.

bafta si multa sanatate



aileana

Trimise - 16/09/2006 : 15:21:13
----------------------------------------------------------------------

Am fost aseara din nou la dr., sa imi dea voie sa reincep alaptarea, ca a inceput sa scada rau productia de lapte. Si era gata rezultatul de la copro-citograma, din care au reiesit scaune foarte acide si mi-a zis sa nu-i mai dau nimic sa manance in afara de ce zice ea si sa reintroduc sanul de maine. Dar am inceput de azi ca nu mai aveam rabdare.

Si asa este al 2lea medic al copilului, ca la primul am renuntat din motive de neglijenta crasa din partea lui. Oricum acum copilul este bine, mai avem 2 zile de tratament si gata, scaunele moi s-au ameliorat si febra i-a trecut de mult.

Merci mult pentru raspunsuri. Pupici!!!

6 luni si o saptamana



Monica-Elena

Trimise - 16/09/2006 : 16:06:50
----------------------------------------------------------------------

Mihnea nu a avit nici un fel de reactie negativa la nici unul din vaccinurile din gama infanrix. Dar intrebarea este daca ai inceput cu vaccinurile de la pasteur de ce ai trecut pe glasko? De obicei este bine sa mergi pe acelasi gen nu sa le schimbi mai ales ca problemele in procurarea vaccinului au fost la infanrix, pasteur se gaseste.


aileana

Trimise - 16/09/2006 : 22:43:38
----------------------------------------------------------------------

Monica, am schimbat doctorul copilului chiar inainte de a implini 6 luni, iar noul medic, desi a vazut ca a facut Pentaximul pana atunci, a spus ca la 6 luni va face Infanrix Hexa, "cel mai bun vaccin din lume"! Exact asa a spus. Am si citit intr-un pliant de prezentare a vaccinurilor de la Glaxo, despre Infanrix Hexa, ca "vaccinarea trebuie precedata de o anamneza atenta (in special privind posibilele reactii adverse in urma unor vaccinari anterioare) si de un examen clinic". Si apoi am inscris copilul la doctorita asta ca ne-a fost laudata si para-laudata de mai multi cunoscuti si nu am tinut cont ca e la clinica privata si ne costa de ne indoaie, considerand ca pentru copil merita orice sacrificiu. Daca ea a zis ca asa facem, asa am facut. Si daca mi-a zis ca a fost doar o coincidenta ca a facut reactia asta dupa vaccin, eu ce sa-i zic?
Bine ca si-a revenit copilul, de azi am reintrodus sanul, chiar daca productia de lapte a scazut drastic, sper sa se refaca.

Aveti mare-mare grija cu vaccinurile copiilor!!!!

6 luni si o saptamana



ciuf

Trimise - 16/09/2006 : 23:08:57
----------------------------------------------------------------------

Ileana, ma bucur sa aud ca e mai bine Andrei. Da-i sa pape san cat mai mult ca sa se regleze productia de laptic.
Sanatate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Vaccin hepatita A; meningita!


tyaa

Trimis la - 16/09/2006 : 14:57:34
----------------------------------------------------------------------

Ma bate gandul sa i le fac (o sa intreb si pediatra), doar ca vroiam sa intreb daca le-ati facut careva aceste doua vaccinuri la copii.
Ma tem sa nu aiba ce stiu eu ce efecte, am citit ca protejeaza fiecare dintre ele in proportie de 90%. Asa o fi? Atunci de ce nu sunt oare in schema obligatorie de vaccinare la BB?



Monica-Elena

Trimise - 16/09/2006 : 16:03:11
----------------------------------------------------------------------

Noi vom face acum la un an si doua luni infanrix-IPV+HIB care contine cele 4 valente(polio, tetanic, difteric,pertusis) si hib- care este meningita.
hepatita a o sa ii fac cand va merge la gradinita deci dupa 2 ani jumate 3 iar varilixul in primavara ca atunci sunt de obicei epidemiile.



tyaa

Trimise - 16/09/2006 : 16:08:18
----------------------------------------------------------------------

Noi am facut la un an si o luna DTP, iar la un an si 2 luni TRIMOVAX.



mdana

Trimise - 16/09/2006 : 16:18:33
----------------------------------------------------------------------

Pentru debutul la gradinita i-am facut copilului, de vreo zece zile, Havrix si Act-Hib, nu a avut nici o reactie, doar putina febra seara; a plans doar in momentul injectiei, apoi foarte rapid i-a revenit buna dispozitie (inainte de a pleca de acasa i-am dat 5 ml de Nurofen). Ii vom face si Varilrix, impotriva varicelei.
Am citit si eu foarte mult inainte despre aceste vaccinuri, am discutat si cu pediatra si am ajuns la concluzia ca trebuie facute.
De ce nu fac parte din programul national ? Poate fiindca sunt scumpe (cele doua vaccinuri ne-au costat 960.000, la cabinetul medicului pediatru, unde ei le pot comanda din depozit fara adaosul practicat de farmacii; Varilrix-ul e cam 1.400.000).
Teoretic, o buna igiena ofera destula protectie impotriva hepatitei A, eu si sotul nu am avut, puteam presupune ca sunt sanse sa nu faca nici copilul. Dar am asistat la o scena in curtea blocului in care locuim: doi copii de 4 si 6 ani se jucau pe afara, cand i-a ajuns nevoia fiecare si-a facut "treaba mica" pe spatiul verde (unul ca maica-sa n-a avut chef sa-l duca pana in casa, celalalt probabil fiindca nu l-a invatat nimeni ca nu asa e normal). Apoi mancau frateste din aceeasi punga de pufuleti, fara ca vreunul sa se fi spalat pe maini. Acela a fost momentul in care am inceput sa ma gandesc serios la vaccinurile optionale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Despre rapelul la INFANRIX la un an


Monica-Elena

Trimis la - 14/09/2006 : 17:53:10
----------------------------------------------------------------------

Noi am optat ptr vaccinarea cu Infanrix de la inceput. Intrebarea este daca la un an dupa o luna de la Priorix facem Infanrixul - IPV deci cu 4 valente iar a cincea valenta cea de meningita o facem de la Pasteur adica Act-hib are ceva? Mai precis poti combina infanrixul facut de glasko cu act-hibul facut de pasteur?la combinare nu ma refer sa fac intr-o singura injectie cele doua vaccinuri stiu ca se fac separat dar m,erg facute in aceeasi zi?



Diana Mirela

Trimise - 14/09/2006 : 18:49:12
----------------------------------------------------------------------

Monica, dar nu faci mai bine Pentaxim si scapi de grija? Il intepi o singura data, contine tot ce trebuie si nu stai sa mai cauti 2 vaccinuri.
De obicei se fac vaccinuri de la acelasi producator in aceeasi zi.

Personal, nu ti-as recomanda sa le combini. Teoretic, iti trebuie pauza de o luna, pt. ca se considera vaccinuri diferite.



caterina71

Trimise - 14/09/2006 : 19:19:26
----------------------------------------------------------------------

Monica, si noi tot vaccinuri Infanrix am facut la 2, 4 si 6 luni. La 1 an nu l-am gasit pe cel care sa contina tot de trebuia, adik Infan-Rix-Hib-Ipv, asa ca am luat de la Pasteur, Pentaxim, si asa a scapat fata cu o singura intepatura. Si n-a facut febra sau alta reactie, desi am schimbat producatorul.


aime

Trimise - 14/09/2006 : 19:31:15
----------------------------------------------------------------------

Sau ii poti face PentActHib



Monica-Elena

Trimise - 15/09/2006 : 08:49:53
----------------------------------------------------------------------

Multumesc de raspunsuri dar am facut deja rost de vaccinul Infanrix-IPV deci cel cu 4 valente imi mai trebuie a cincea valenta cea de meningita dar Hiberixul de la glasko care o contine nu l-am gasit. Prefer sa merg pe grila glasko.



ema.nu.ela

Trimise - 15/09/2006 : 10:45:47
----------------------------------------------------------------------

monica,
eu am facut ieri la medlife vaccinul Infanrix Quinta, deci cu 5 valente. daca vrei poti sa-l faci acolo.
cand a fost criza aia de vaccin au fost si-au adus transport special din franta.



kid2003

Trimise - 15/09/2006 : 11:19:38
----------------------------------------------------------------------

Deci Priorix-ul nu e singurul care se face la un an? Spuneti-mi si mie fetelor, Infanrix Quinta e ceea ce trebuie? Noi am mers tot pe schema Infanrix si nu prea stiu ce sa ii cumpar pentru cand implineste un an...habar nu am. Care e vaccinul care trebuie?



ema.nu.ela

Trimise - 15/09/2006 : 11:38:46
----------------------------------------------------------------------

kid, depinde ce schema ti-a propus tie pediatra.
eu am schema asa:
2 luni - infanrix hexa
4 luni - infanrix
6 luni - infanrix hexa
12 luni - priorix
13 luni - infanrix (iar acum echivalentul l-am facut pe Infanrix Quinta; m-am uitat la ambele pe prospect si sunt identice)
2 ani - varilix
2 ani si 6 luni - DTP
4 ani si 4 ani jumate - havrix

in mod normal se face infanrix la 1 an dar eu pt ca am facut priorix atunci l-am facut la 1 an si-o luna.



Monica-Elena

Trimise - 16/09/2006 : 16:16:17
----------------------------------------------------------------------

M-am documentat si m-am lamurit nu se combina cele doua. Asa ca o sa ii fac infanrix-ipv+hib ptr ca a aparut pe piata deja.
Multumesc de raspunsuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Am vorbit ieri cu pediatra despre vaccinurile din farmacii( fara sa specific vreo marca anume) si ea mi-a spus k nu prea este de acord cu ele caci se solicita imunitatea bebelusului prea mult pt niste boli care au o rata foarte scazuta de aparitie. ati auzit ceva despre argumentul asta? M-a lasat sa aleg varianta pe care o vreau eu, ea spunandu-si doar parerea.Acum nu stiu ce sa fac si ce sa aleg?Am citit subiectul de aici, dar vad k sunt mai multe tipuri...si am intrat in ceata si mai rau..Puteti sa ma elucidati?

Madalina +Darius Cristian 1 luna

poze Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Pentacthib sau Pentaxim?
codruta_grg
Pana acum i-am facut vaccinul PentActHib. Acum la 1 an, cand sa i-l fac din nou nu mai gasesc in farmacii decat Pentaxim. Voi l-ati facut pe cel nou in loc de cel vechi?
Mulumesc


joker
uite ce am gasit pe www.vaccin.ro despre pentaxim, poate te ajuta...
Pentaxim

Vaccin diftero-tetano-pertussis acelular-poliomielitic inactivat, adsorbit si vaccin Haemophilus influenzae tip b conjugat, liofilizat si suspensie pentru suspensie injectabila

COMPOZITIE

Substantele active continute intr-o doza de 0,5 ml dupa reconstituire sunt :

* Anatoxina difterica ................... >30 U.I.
* Anatoxina tetanica ................... >40 U.I.
* Antigene din Bortadella pertussis
* Anatoxina pertussis .................................. 25 µg
* Hemaglutinina filamentoasa ...................25 µg
* Virus poliomielitic tip 1, inactivat ...................40 U.D.
* Virus poliomielitic tip 2, inactivat ...................8 U.D.
* Virus poliomielitic tip 3, inactivat ...................2 U.D.
* Polizaharida Haemophilus influanzae tip b conjugat cu proteina tetanica.................................. 10 µg



* Unitate de antigen D (sau cantitatea de antigen echivalent determinata dupa o metoda imunochimica corespunzatoare).
Celelalte componente sunt :
- trometamol, sucroza, hidroxid de aluminiu, formaldehida, 2-fenoxietanol, mediu Hanks 199 fara rosu fenol, apa pentru preparate injectabile, acid acetic si/sau hidroxid de sodiu.

FORMA FARMACEUTICA

Liofilizat si suspensie pentru suspensie injectabila.


TITULARUL AUTORIZATIEI DE PUNERE PE PIATA

Aventis Pasteur SA
2, avenue Pont Pasteur
Franta -69007 Lyon


INDICATII

Acest vaccin este indicat pentru imunizarea activa combinata impotriva infectiilor invazive determinate de Haemophilus influenzae tip b (meningita, septicemie, celulita, artrita, epiglotita, etc), difteriei, tetanosului, tusei convulsive si poliomielitei care consta in: imunizare primara la sugari incepand cu varsta de 2 luni, imunizare prin rapel, la un an dupa primovaccinare, in timpul celui de-al doilea an de viata. Vaccinul nu protejeaza impotriva bolilor infectioase datorate altor tipuri de Haemophilus influenzae, nici impotriva meningitelor de alta etiologie.


CONTRAINDICATII

1. Hipersensibilitate la oricare dintre componentele vaccinului (substantele active, excipienti), neomicina, streptomicina si polimixina B.
2. Reactii de hipersensibilitate imediata dupa o administrare anterioara (urticarie generalizata, edem Quincke, soc anafilactic).
3. Encefalopatii evolutive convulsivante sau neconvulsivante.
4. Reactie severa survenita in primele 48 ore dupa administrarea anterioara a unei doze de vaccin: febra > 40 C ,sindrom de plans persistent, convulsii febrile sau non-febrile, episoade de hipotonie- hiporeactivitate; in aceste cazuri, vaccinarea trebuie completata cu un vaccin care nu contine componenta pertussis.



ATENTIONARI SI PRECAUTII SPECIALE

Vaccinul nu trebuie administrat pe cale intravasculara. Trebuie luate masuri de precautie ca acul sa nu patrunda intr-un vas de sange. Vaccinul nu trebuie administrat intradermic, vaccinarea trebuie amanata in caz de febra, boala acuta, in special infectioasa sau boala cronica in faza evolutiva. Antecedentele de convulsii febrile necorelate cu administrarea anterioara a unui vaccin, nu constituie prin ele insele o contraindicatie la vaccinare. La acesti pacienti, este importanta monitorizarea temperaturii in primele 48 de ore dupa vaccinare si administrarea preventiva regulata a medicatiei antipiretice timp de 48 de ore. Antecedentele de convulsii afebrile care nu se coreleaza cu administrarea anterioara a vaccinului, trebuie evaluate de un medic specialist inainte de a se decide efectuarea vaccinarii.La copiii cu imunodeficienta congenitala sau dobandita, vaccinarea poate fi efectuata, tinand cont de faptul ca raspunsul imun poate fi mai redus, in functie de starea sistemului imunitar. La copiii aflati in tratament cu imunosupresoare (glucocorticoizi, chimioterapie antimitotica, etc) se recomanda amanarea vaccinarii pana la sfarsitul tratamentului. in eventualitatea aparitiei reactiilor edematoase la nivelul membrelor inferioare dupa administrarea de vaccin continand componenta Haemophilus Influenzae tip b, vaccinul diftero-tetano-pertussis-poliomielitic si Haemophilus Influenzae tip b conjugat trebuie administrate in locuri separate si in zile diferite. Ca in cazul oricarui vaccin injectabil, susceptibil de a induce o eventuala reactie de tip anafilactic imediat, trebuie sa existe la indemana un tratament medical adecvat si posibilitate de monitorizare.

INTERACTIUNI MEDICAMENTOASE SI ALTE INTERACTIUNI

Acest vaccin poate fi administrat in acelasi timp, dar in locuri separate de administrare cu vaccinul anti-rujeolic-rubeolic-urlian ROR Vax sau cu vaccinul hepatitic B HB-Vax DNA 0,5 µg/0,5 ml.


POSOLOGIE

Primovaccinare: se administreaza 3 doze a cate 0,5 ml, succesive, la intervale de 1 – 2 luni, in functie de calendarul oficial al vaccinarilor, incepand cu varsta de 2 luni. Rapel : se administreaza o doza de vaccin la 1 an dupa primovaccinare, in timpul celui de-al doilea an de viata.


MOD SI CALE DE ADMINISTRARE

Vaccinul trebuie administrat intramuscular. Locul recomandat pentru administrare este fata antero-laterala a coapsei (treimea mijlocie).


INSTRUCTIUNI PRIVIND PREGATIREA PRODUSULUI MEDICAMENTOS IN VEDEREA ADMINISTRARII SI MANIPULAREA SA

Pentru reconstituirea vaccinului se adauga suspensia injectabila ce contine componenta diftero-tetano-pertussis acelular-poliomielitic inactivat din seringa preumpluta in flaconul cu liofilizat ce contine componenta Haemophilus innfluenzae tip b. Se agita pana la dizolvarea completa a pulberii liofilizate. Aspectul normal al suspensiei dupa reconstituire este alb-turbid, opalescent. Vaccinul trebuie administrat imediat dupa reconstituire.


REACTII ADVERSE

1. Reactii locale la locul de administrare: durere, eritem, induratie, care pot sa apara in primele 48 ore dupa vaccinare.

2. Reactii sistemice: febra, ocazional peste 40 C, somnolenta, iritabilitate, tulburari ale somnului si ale alimentatiei, diaree, varsaturi, plans prelungit inconsolabil. Mai rar pot sa apara eruptii cutanate, urticarie, convulsii febrile si non-febrile in primele 48 ore dupa vaccinare. Au fost raportate episoade de hipotonie sau hipotonie-hiporeactivitate. Dupa administrarea vaccinurilor cu componenta Haemophilus influenzae tip b a fost raportata aparitia de reactii edematoase la nivelul membrelor inferioare. Acestea constau in edeme insotite de cianoza sau purpura tranzitorie afectand tot membrul inferior unde s-a administrat vaccinul si, uneori, membrul inferior contralateral cu aparitie in primele ore de la vaccinare, posibil cu durata de cateva ore si remitere spontana fara sechele. Se asociaza uneori cu stare febrila, plans, durere la locul de administrare.

DATA REVIZUIRII TEXTULUI
Martie 2005

codruta_grg
Multumesc , dar mai exista PentActHibul? Sa mai caut sau sa il iau pe asta? Cred ca merg luni fara vaccin si o intreb pe dr.


codruta_grg
Chiar ati gasit PentActHib cele care fac acum acest vaccin sau toate ati facut vaccinul gratuit de la stat?


joker
noi l-am facut pe cel de la stat...ma gandeam ca poate stii ce contine ala si faci o comparatie...am auzit pe multa lume ca nu a gasit...incearca sa cauti eventual un loc de unde sa il comanzi on-lie..desi s-ar putea sa fie foarte scump....


codruta_grg
Multumesc . Era 510.000, iar pentaximul e 1.300.000. Oricum, nu cred ca am sa gasesc, dar vroiam sa stiu daca l-a facut cineva pe asta si inainte PentActHib-ul.


joker
m intrebat la cateva farmacii din zona de unde stau si se pare ca nu au mai primit de multicel..inclusiv la sensi blu am primit acelasi raspuns...se prea poate sa fie un inlocuitor al fostului vaccin?


codruta_grg
Joker, merci mult , esti o draguta. Am sa vad ce zice dr. luni. Se pare ca toti spun ca merge Pentaximul in continuare.


Diana Mirela
Codruta, PentactHib exista inca. Daca nu gasesti in farmacii poti face o comanda prin farmacie sau dr. prin cabinet.
In cazul in care nu gasesti deloc, poti sa-i faci linistita Pentaxim, contine aceleasi tulpini ca si PentactHib-ul.

Alta solutie, mult mai ieftina, este urmatoarea. II faci vaccinul de la stat, iar la o luna cumperi ActHib sau Hiberix, care dau imunitate pt. Haemophilus (componenta pt. Haemophilus este diferenta intre vaccinul gratuit si PentactHib/Pentaxim/Infanrix).
ActHib-ul costa in jur de 8o ron, iar Hiberix-ul aprox.50 ron.


salma2005
Dragi mamici, as vrea sa-mi raspundeti si mie la o intrebare. Voi ati optat singure pt vaccinurile astea si ati renuntat la cele gratuite, sau la recomandarea medicilor ati facut asa? Fetita mea are 7 luni si pana acum am facut numai vaccinurile de la stat, nestiind ca ma exista si altele pe care i le-as putea face. Dr. nu mi-a spus nimic(ca de obicei). As vrea sa stiu ce alte vaccinuri as putea sa-i mai fac, sau este prea tarziu?
Sanatate la coplasi


Diana Mirela
Salma, banuiesc ca vorbesti de Romania.

Cum spuneam si mai sus, diferenta intre vaccinurile de la stat si cele gratuite este tulpina de Haemophilus influenzae (poate da meningite si pneumonii grave). In plus contin si antipolio inactivat, la stat fiind vie tulpina si administrandu-se picaturi.

Deci, poti face asa: la un anisor si cateva zile ii faci unul dintre urmatoarele vaccinuri cumparate: Pentact-Hib/Infanrix/Pentaxim, ce gasesti, fara sa faci vaccinul de la stat. O doza de Haemophilus este suficienta pt. imunizare, dupa 1 an si nu mai este nevoie de rapel.
In cazul in care nu gasesti nici unul dintre vaccinurile de mai sus, il faci pe cel gratuit si la o luna Act-Hib sau Hiberix.

Tot dupa 1 an (12-15 luni) se face trivaccinul ruleola-rubeola-oreion (Priorix sau Trimovax), asta in cazul in care nu ai vaccinat-o la 7 luni cu vaccin simplu antirujeolic. La stat se face gratuit Trimovax.

Alte vaccinuri suplimentare la noi, dar obligatorii in strainatate, sunt:
-Varilrix- antivaricela, se face dupa 14 luni
-Havrix- antihepatita A, se fac 2 doze (24 luni si 30-35 luni) (la intrarea in colectivitate=gradinita)

De asemenea, dupa 1 an ii poti gace vaccinul antigripal, in fiecare an, in septembrie-octombrie.

Sa nu uiti ca trebuie sa fie interval de o luna intre vaccinuri, indiferent care sunt ele.

Daca ai nelamuriri, iti raspund cu placere, sper ca nu te-am bagat in ceata .

codruta_grg
Diana, numai prin intermediul farmaciilor as putea face comanda la PentActHib. Toate farmacistele au sunat la depozite si li s-a raspuns ca nu mai au, ca nu se mai importa. In Cluj nu mai este.


Creola
La Sarah i-am facut mereu PentActHibul pana la un an .Mie mi le cumpara medicul direct din depozit asa ca nu mai eram stresata cu mersul la farmacie si transportatul la rece.La un an mi-a spus ca a iesit varianta mai noua Pentaxim-ul,si l-am facut pe asta.Ce pot sa-ti spun e ca Sarah a reactionat mult mai bine decat la celelalte,fara febra ,manca normal ...
Va tinem pumnii !


codruta_grg

Diana, nu ma referam ca e prea scump si nu i-l fac. Ci la faptul ca 2 vaccinuri care contin aceleasi tulpini au preturile atat de diferite. Ambele sunt de Pasteur si nu stiu de ce difera asa mult pretul.


Diana Mirela
Am inteles ce ai vrut sa zici, insa am scris si preturile, aproximativ, pt. ca poate sunt de ajutor altcuiva care citeste .

Probabil este adevarat ceea ce spune Creola, ca Pentaxim-ul este variata imbunatatita a Pentact Hib-ului. Pe site la Aventis scrie ca produc doar Pentavac, Pentacel si Pentaxim.
Probabil s-a scos din productie Pentact-Hib.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vaccin cumparat sau gratuit?
Cristina A
Desi cred ca este putin cam tarziu... am ajuns in fata intrebarii:
cu ce fel de vaccin imi vaccinez copiii? cu cel gratuit de la dispensar sau cu cel cumparat din farmacie. Imi poate spune cineva cu ce este mai bun unul in detrimentrul celuilalt?

roxana1974
dupa mine intrebarea ta este foarte generala. daca e sa raspund eu totusi, as cumpara vaccinul anti polio, fiindca cel gratuit e cu virusi vii si e riscant ca poate face boala de la vaccin, iar daca tot il faci mai bine-l faci pe cel cu virusi morti...cineva mai in tema poate sa raspunda mai bine...nu stiu daca faza cu virusii morti/atenuati e valabila si la alte tipuri de vaccinuri sau doar la cel anti polio...


Cristina A
se pare ca dialogam asta seara... intrebarea mea a pornit de la nevoia de a face copilului vaccinul AR si necoordonarea prezentei noastre in Bucuresti cu campania de vaccinare de la dispensar; peste toate acestea a mai venit si o discutie cu o amica ce a fost sfatuita sa cumpere vaccinul ce se face la 2 luni la bb pentru ca "ar fi fost mai bun decat cel gratuit" moment in care am inceput si eu sa-mi pun asemenea probleme: cu ce-o fi mai prost vaccinul gratuit fata de cel cumparat si cand spun vaccin ma refer generic la orice fel de vaccin asa ca orice informatie este binevenita so... multumesc frumos

Diana Mirela
Pe scurt, diferentele intre cele 2 tipuri de vaccinuri sunt doua, una spusa de Roxana (virus poliomielitic viu/mort), iar a doua consta in faptul ca vaccinurile cumparate contin in plus fragmente de Haemophilus influenzae, cele gratuite neasigurand imunizarea contra acestei bacterii.

In rest au aceeasi compozitie.

Deci, daca vrei imunizare suplimentara (H.I. poate da meningita sau pneumonie), ori cumperi vaccinurile din farmacie, ce ti se recomanda, ori le faci pe cele de la stat iar dupa ce bebe face 1 anisor cumperi separat Hiberix sau ActHib, care il imunizeaza doar contra H.I.


tomasa
Hai ca incerc sa iti raspund eu, care am ales sa fac copilului vaccinurile cumparate in detrimentul celor gratuite.
Deci, i-am facut Infanrix la 2-4-6 luni si la 1 an pt. ca il imunizeaza in plus, fata de vaccinul de la stat si impotriva meningitei de tip B. De asemenea, in cazul vaccinului de la stat, cel gratuit, componenta anti-polio se administreaza pe cale orala, pe cand in cazul vaccinului cumparat aceasta componenta este injectabila si nu poate fi regurgitata atunci cand bb e mic si regurgiteaza mult.
Pt. mine aceste doua explicatii au fost suficiente ca sa-i cumpar vaccinul. In plus, mi s-a mai spus ca cel cumparat e mai bine suportat/tolerat de catre copil si are mai putine efecte secundare.


tomasa
Am vazut ca ti-a mai raspuns si Diana Mirela, probabil am scris in acelasi timp.

Jocelyn
Si cat costa astfel de vaccinuri?


diadaniela
eu i le-am cumparat pe toate.
nu i-am facut nici unul gratuit.


Natasa
Infanrix-ul era 1.700.000 ultima data cind l-am cumparat. Cel de hepatita e mai ieftin, vreo 400.000. Am facut un calcul si in primul an de viata vaccinurile cumparate au costat 8 milioane.


Darria
Am optat pt. cel cumparat datorita calitatii(au explicat mamicile, nu mai repet) si pt. efectele secundare(adica nici un efect nedorit, nici macar o mica febra).
Infanrix hexa este intre 1.700.000 - 2.000.000 depinde de unde il cumperi(direct de la distribuitor/depozit sau farmacie).
Prefer sa-l cumpere med. de familie direct de la distribuitor(este mai ieftin decat in farmacie si e pastrat in conditii corespunzatoare).

felicia74
Si eu optez pentru vaccin cumparata. Antipolio a dat diaree Ilincai.


Cristina A
Multumesc frumos tuturor, dupa cum spuneam am pus intrebarea putin cam tarziu - mica mea are un an si 8 luni, dar sper sa pot recupera pe parcurs...


Steluta
Buna,

Si pentru ca tot se discuta despre vaccinuri.

Eu trebuie sa-i fac fetitei vaccinul de 2 luni. Optasem pentru varianta Infanrix Hexa, pe care sa-l fac la Medlife (pentru a nu-mi complica existenta cu transportul in conditii corespunzatoare). Dar medicul pediatru mi-a spus ca imi recomanda combinatia Pentaxim cu Engerix B. Mi-a argumentat ca acea componenta Hexa inca nu a fost suficient de cercetata si ca ar fi ceva probleme... Ati auzit de asa ceva??? Stiti care dintre ele ar fi mai bun??? Personal, Infanrix-ul imi convine ca e doar o intepatura...


tomasa
Infanrix Hexa e foarte nou, intr-adevar. Totusi sunt convinsa ca e extrem de bine testat, fiindca altfel cu siguranta nu-l scoteau pe piata. Nu cred ca cineva isi permite sa scoata vaccinuri insuficient testate. Eu copilului meu care are 1 an si 7 luni i-am facut Infanrix, dar varianta "penta", fiindca atunci nu am stiut de hexa, nici macar nu stiu daca aparuse la noi, deci eu i-am facut Infanrix penta+Engerix B. A fost ok, chiar daca au fost doua intepaturi. Daca ar fi trebuit insa sa-i fac acum vaccinul si as fi avut de ales, eu una as fi optat in mod cert pt. hexa ca sa nu-l intep de 2 ori pe bietul copilas.
Totusi din cate stiu Infanrix Hexa se gaseste destul de greu. O prietena de-a mea l-a cautat si nu l-a gasit, astefl incat a mers si ea pe aceeasi varianta pe care am ales-o eu la vremea mea.
Din cate stiu eu diferenta dintre cele doua, vorbesc de Infanrix penta si Pentaxim este de producator (cel dintai e produs de Smithkline Beecham, iar al doilea de Aventis Pasteur) si de pret (Infanrix-ul costa cu peste un mil. mai mult).
Bafta, sa sufere cat mai usor puiul si sa treceti cat mai usor peste experienta primei vaccinari!

Diana Mirela
Cum am scris mai sus, daca vrei sa-l imunizezi si pt. Haemophilus nu este prea tarziu .
Cumpara Hiberix sau Act-Hib, costa pana in 50 ron si este necesara o singura doza dupa varsta de 1 an. O intepatura mica si gata!


Guguluff

De la stat pe principiul ca noi am crescut mari si tari cu vaccinurile de pe vremea lui Ceaushu. Astea de acum sigur sunt mai complexe. Oricum ce poti sa mai faci acum cand deja i-ai facut vaccinurile gratuite?

Cristina A
Pai pot sa-i mai fac vaccinurile ce-i mai merg acum dupa cum spuneau si fetele, si oricum am ales sa-i fac Priorix-ul in locul AR-ului gratuit de la dispensar.

dalimana
Cred ca avem prea putine incredere in produsele proprii si tot ce auzim ca e strain credem ca e mai bun. E posibil ca de cele mai multe ori sa avem dreptate. Cand am facut eu fetitei mele vaccinul de 2 luni era o discutie pe forum asemanatoare, dar multe mamici isi exprimau neincrederea in cele cumparate , ca ar conta si localizarea geografica a indivizilor, daca am inteles eu bine atunci, asa ca am decis sa i le fac pe cele gratuite si nu imi pare rau. Bubulina nu a avut niciodata vreo reactie adversa dupa vaccin, dar sa nu zic hop, ca abia l-am facut pe cel de 7 luni.


Noki_Lara
Noi am mers pe schema gratuita, de la stat. Nu am avut nici un fel de probleme la nici unul din ele. Asa am fost sfatuita de multa lume, in nici un caz nu am optat pentru varianta asta din motive financiare.
Insa voi face tot Priorixul in locul AR-ului de la stat. Pe la vreun an si ceva, ca deja avem 10 luni si nu am facut inca AR-ul, ca asa m-am hotarat.

codruta_grg
Eu am mai multa incredere in Pasteur decat in ceva firma romaneasca.
I-am facut pana acum cel cumparata, PentActHib, care a fost 700.000 lei si de la stat antihepatita B. Acum nu mai exista pe piata PentActHib-ul ci Pentaximul, care e acelasi, dar costa 1.200.000 lei. Acesta din urma i l-am facut acum, la 1 an. Nu a avut nici o reactie acum, doar la cel de 6 luni.
Eu am optat pentru cel cumparata, exact din motivul relatat de Roxana, antipolio injectabil (virusi morti) si antimeningita.
Antirujeolicul l-am facut cel dat de stat, la 10 luni 1/2. Iar la 1 an jumatate vom face ROR-ul (inca nu stiu la acesta cum e de stat si cum e cumparat-voi sonda terenul in curand )

Hildegard

Eu pana acum am facut vaccinurile de la stat.
Reactia:
am hotarat sa facem Priorixul la 1 an si ceva cumparat. il vom cupara si pe cel de la 1 an....nu stiu cat costa !!!!!
Care l-a cumparat si de care sa iau?????

afromama
Buna! vroiam sa va intreb voi ce vaccin i-ati facut bebbelului la 4 luni? eu ia-m facut Infanrix hexa la 2 luni si nu stiu la 4 luni daca tot pe asta sa-l facem?
va multumesc daca imi raspundeti..


Steluta

Din cate am inteles trebuie sa continui tot cu Infanrix.



Diana Mirela

La 4 luni ii faci Infanrix penta. Cel hexa imunizeaza si contra hepatitei B (dozele se fac la nastere, la 2 luni si la 6 luni).
Deci la 4 iti trebuie fara hepatita B, adica penta .


gio
Noi am optat (acum 3 ani) pt varianta Tetracoque + Engerix. Nu am riscat cu antipolio oral la sfaturile mai multor persoane (inca mai sunt in Ro cazuri de Polio date de vaccinul oral, pe vremea cand eram noi copii erau destul de multe). Nici vaccinul pt Hemophylus nu l-am facut pana la un an, deoarece mi s-a explicat ca imunitatea obtinuta dupa 1 an e mai buna decat cea cu vaccinari la 2, 4 si 6 (am vb cu un biolog care a testat titru anticorpilor la copii vaccinati inainte/dupa un an). Nu regret ca am intepat copilul de 2 ori, astea erau alternativele atunci, nici acum nu cred ca asa opta pt varianta hexa pana la un an.

Apoi dupa un an Priorix (as refuza clar la 7 luni AR-ul cum se face acum) si ce am mai vrut optional tinand cont ca vom merge la gradi.

Darria
Afromama, in completare la ce ti-a spus Diana: cu hexa te mai intalnesti la 6 luni.

apisica
Buna!

Si eu am aceeasi problema: ce sa aleg la vaccinul de 2luni? Pentaxim si EngerixB sau Infanrix Hexa?E si diferenta de pret: Infanrixul am vazut ca a ajuns la 3 milioane, varianta cealalta este apx. 1 mil 800. Cineva spunea sa nu imunizam copiii de pana un an cu vaccinul anti Haemophilus ca nu are reactie.
Ce sa faaaac?
In cateva zile trebuie sa duc copilul la vaccinat; pediatrul mi-a zis ca orice varianta aleasa contine in fond aceiasi virusi si conduce la aceeasi consecinta; cu medicul de familie vb dupa ce ma voi informa; am mereu impresia ca medicii de familie propun variante care le convin dpdv-ul agreement-urilor pe care il au cu diversi distribuitori care ii "ataca" pe la colturi...
Ce ma sfatuiti mamicilor care ati vaccinat bebelusii de curand?

gio
Nu, imunitate pt Haemophilus se formeaza si pana intr-un an, doar ca e mai scazuta.


dianad
la 2 luni i-am facut infanrix, insa la 4 luni nu s-a mai gasit, asa ca i-am facut pentaxim. Daca dupa infanrix mi-a plans 5 minute si a avut putina febra-37,8 2 zile, la pentaxim a ras in timp ce i se facea injectia si nu a avut deloc febra. Cred ca la 6 luni voi merge pe pentaxim+engerix in loc de infanrix hexa, chiar daca sunt 2 intepaturi.

ellaalessia
E prima oara cand aud ca pot sa cumpar vaccinul pt bebe.
Va multumesc pt informatii. Imi sunt utile utile.
Sunt surprinsa de faptul ca pediatra noastra, cu care avem o relatie speciala, nu mi-a mentionat nimic de posibilitatea de a folosi un vaccin mai eficient.
Eu am vaccinat-o pe Alessia(are 11 luni)numai cu cele de la stat.
Pediatra este f pregatita si deschisa la nou si stie ca daca imi spune sa cumpar ceva pt bebe, cumpar.
Nu inteleg de ce nici macar nu mi-a spus ca exista!?
VA MULTUMESC pentru sfaturi! Am observat ca sunteti experte.

apisica
Poate ca doctorita ta a crezut ca te vei informa singura si ca daca vrei ceva in plus ii vei cere expres; dar nu e scuzabila atitudinea asta dupa parerea mea; nici surorii mele nu i-a explicat doctorita ca poate face copilului vaccin antimeningita de tipB; fetita a facut meningita in forma grava la un an, a fost readusa la viata printr-un miracol, dar a fost prea tarziu, acum are retard neuro motor grav...
Parerea mea: informeaza-te tu, filtreaza, cere opinia specialistului despre ce ai cules si apoi decizi; dar daca "specialistul" nu te informeaza din proprie initiativa macar sumar, SCHIMBA-L!!! pt binele copilului tau si creeaza o alta relatie speciala dar si utila.
Scuze daca am fost prea dura, insa din pacate vb din experiente tragice...

In speta cred ca merg si eu pe Pentaxim si Engerix, voi afla azi si "preferinta" medicului de familie.
Multam pt recomandari!

afromama
VA MULTUMESC PT RASPUNSURI.
O SA-I FAC INFANRIX PENTA.


FETITA MEA ESTE NESCUTA PE 11.05.2006
AFRODITA-MAMA
RODICA-ELENA-FETITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Priorix - vaccin ROR
Tia
este adevarat ca acest vaccin este acum obligatoriu?

cum au reactionat puii vostri? au avut reactii adverse? a fost dureros la injectare? multumesc


nastasika
priorix este un vaccin ROR - antirujeolic, antirubeolic, antiurlian si eu l-am facut copiilor mei la 1 an. Nu stiu daca este obligatoriu, eu am mers pe alta grila de vaccinare. Nu am remarcat sa-i doara mai mult decat celelalte . Se face in manuta. Nu au avut nici un fel de reactie febra sau alceva, oricum le-am dat nurofen preventiv.


leeloo2004

Si eu i-am facut baietelului meu acest vaccin la 1 an si 1 luna. Nu a avut nici un fel de reactie - dar dr. mi-a spus ca in termen de 10 poate avea o manifestare care sa semene cu o forma foarte usoara a bolii. Stefan nu a facut absolut nimic.

hermelina
Si eu l-am facut fetitei mele la 1 an, nu a avut nici o reactie.Succes


asi
Am facut si noi acest vaccin la 1 an si 2 luni.Reactia pe care a avut-o a fost ca a facut rubeola o forma usoara.


Cristina_C
Robert nu l-a facut in mana, ci in picior, ca pe toate celelalte. N-a avut nici o reactie si nici nu i-am dat antitermic preventiv!

cristinamh
noi l-am facut in mana.
nu cred ca e obligatoriu, ca atunci ar trb sa fie si gratuit...
e obligatoriul AR-ul, una din cele 3 componente... poti sa faci ROR, daca nu vrei numai AR...
ROR se poate face de la 12 luni, iar AR_ul... de la 7, dupa cum zice sanepidul...

alina morostes
E obligatoriu si e gratuit la medicul de familie, dar cu denumirea de Trimovax (anti rujeole, rubeola, oreion).
Dragos l-a facut in mana, nu a avut nici o reactie secundara si nici nu l-a durut mana.

Monica-Elena
Noi l-am facut la un an in manuta. NU a plans chiar deloc dar la o saptamana fix Mihnea a facut temp 2 zile nu exagerata(38) ca reactie la el. Altceva nu a avut.


roxanaz
Tia, ROR este obligatoriu de vreo 2 ani, se face in perioada 12-15 luni. gratuita e varianta Trimovax, acelasi lucru cu Priorix.

pisi_ella
L-am facut la 1 an si doua saptamani, in manutza. A urlat, normal, era si speriat, ca i-a facut si DTP-ul tot atunci, care doare mai tare. NU stiu cat de tare doare Priorix, asistenta mi-a zis ca nu e f dureros, insa el a urlat la fel de tare ca la cel din picior
NU a avut nici un fel de reactie, desi au fost 2 vaccinuri in aceeasi zi. Asa a zis dr, sa le facem pe amnadoua in aceeasi zi, probabil sa scapam mai repede
Si Emmei la fel i le-am facut, tot amandoua odata, dar ea a facut Trimovax, ca pe atunci se facea gratuit.
Stiu ca unii dr fac separat, la interval de 1-2 luni, DTP -ul si Priorix, dar dr. noastra ni le-a facut in aceeasi zi. MI s-a parut si mie mai bine asa...sa scapam la repede.


pisi_ella
Aha, deci si acum se face gratuit TRimovax. Nu stiam.


lavi02

Roxanaz, care e diferenta intre Trimovax si Priorix? Adica daca avem gratuit Trimovax-ul, ce motive am avea sa cumparam Priorix?

Witchie
Irina a facut rapelul la ROR martea trecuta. Miercuri a facut o forma usoara de rujeola pe care inca o manifesta. Fara febra numai bubele. Nu stim exact cat mai dureaza.


alina morostes
Eu cred ca doar firma e diferenta, efectul e acelasi, Trimovax e facut de Aventis Pasteur din Franta si Priorixul de SmithKline Beecham.
Trimovaxul e gratuit la medicul de familie care il primeste de la Sanepid.

MamideIngeras
Si noi l-am facut la 1 an.Nu am avut reactii adverse de nici un fel.
Sanatate

roxanaz
exact, diferenta intre ele este de denumire comerciala si de producator.
Anda nu e rapel la ROR...e ROR toata ziua ca nu exista decat o singura inoculare.


Cristina_C

In Germania Priorixul sau MMR, cum se mai cheama (e acelasi lucru cu ROR) se face de 2 ori. Robert l-a facut la 1 an si la 1 an si o luna.


roxanaz
in RO nu se face rapel decat daca s-a facut imunizarea la 9 luni, datorita epidemiei de anul trecut. daca se face normal, dupa 12 luni e o singura inoculare


Tia
multumesc fetelor

..dar mi-a sarit ceva in oki.. se face rapel la ROR?? stiam ca se face o data si gata!!!

laura72
dim toamna trecuta s-a introdus ROR-ul la cls I,in locul AR.

monu
Buna,
noi am facut vaccinul ROR s am ales PRIORIX. Nu a facut nici un fel de reactie. Nu am ales varianta gratuita TRIMOVAX deoarece am citit prospectul si nu suna bine deloc. Dadea niste reactii tare ciudate. Cine vrea sa vada diferenta intre ele poate consulta prospectul lor.

PS. Vaccinul este obligatoriu. Si am inteles ca pt cine a facut AR la 7 luni ROR este considerat rapel.

Cristina_C
Atunci inseamna ca sunt scheme diferite de vaccinare.


roxanaz
aha, inseamna ca fac asta pentru ca acum 6-7 ani nu era ROR-ul gratuit in schema de vaccinare si asigura protectie suplimentara fata de AR.
Cristina, asa-i, sunt scheme putin diferite. imunizarea insa e aceeasi.

cristalina
Intreba cineva de ce sa cumpere Priorix cand exista varianta obligatorie si gratuita....
Pai io l-am cumparat pentru ca desi e gratuit nu-l aveau la policlinica...si nu-l aveau...si iar nu-l aveau...Asa ca am cumparat si l-am facut...:)
Nici Maria nu a avut nici un fel de reactie (doctorul ne avertizase ca s-ar putea sa existe). Maria a urlat de la vederea siringii pana la iesirea din cabinet. Nu cred ca a durut-o asa de tare.
Sanatate maxima!

papadie
Catrinei i l-a facut o data si gata. si pt Sofia mi-a spus ca o sa i-l faca la un an. si atat.

Cristina_C
Inseamna ca nu peste tot in Germania este la fel, sau ca s-au mai schimbat treburile din 2003, cand a facut copilul meu vaccinul asta de 2 ori.

lavi02
Ok. Eu intrebam daca MERITA cumparat Priorix-ul in situatia in care drita de familie ne da Trimovaxul gratuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Despre vaccinul antirujeolic
dana_ene
Iata ca azi trebuie sa facem vaccinul antirujeolic si Roxanei.
Oanei (fetita cea mare) i s-a facut vaccinul acesta la 1 an si o luna. Acum s-a schimbat programul de vaccinari si Roxana il va face la 7 luni. Dar am uitat cum a fost la cea mare... .

De aceea am si eu cateva intrebari pentru cei care l-au facut de curand:

1. Vaccinul se face tot in piciorus ?
2. Cum ar trebui pregatit copilasul inainte ?
3. Dupa vaccin ce sa fac ?


raresionut
Eu stiu ca ROR se face de la 12-15 luni.
Se face inainte de implinirea varstei de 1 an, doar in campanii antirujeolice...cum a fost de exemplu epidemia de anul trecut si atunci s-a luat ca masura vaccinarea tuturor copiilor incepand cu luna a 7.

Voua v-a recomandat un medic sa faceti vaccinul antirujeolic la 7 luni?....pentru ca ma surprinde decizia...


dana_ene

Da, Alina, facem vaccinul acesta la recomandarea pediatrei.
De fapt, in Buzau TUTUROR BEBEILOR DE 7 LUNI li se face acest vaccin.
Ni s-a spus ca daca refuzam sa-l facem (stiind si eu ca la prima fetitza l-am facut dupa 1 an) o sa fie pe raspunderea noastra.
Deci... il facem.


cosmi1975
DANA noua dr ne a recomandat sa NU facem acest vaccin si nu i prima


raresionut
Daniela, eu nu te contrazic si nici nu combat recomandarea medicului.
Intamplarea face ca si noi sa fi facut acest vaccin exact la 7 luni( am prins epidemia din decembrie si bebe implinise 7 luni), dar daca ar fi sa o iau de la inceput nu i-as mai face, pentru ca am inteles ca totusi organismul la aceata varsta nu este pregatit pentru acest vaccin.
Eu doar mi-am spus parerea....va urez multa sanatate si "curaj" la micuta pentru vaccin.


dana_ene

Of, fetelor, stiu ca-i foarte controversat acest vaccin la 7 luni.

Am impresia ca fiecare directie judeteana de sanatate a hotarat un anume program de vaccinari.

Stiu ca vaccinul are efect de vreo 85% daca e facut dupa 9 luni si 100% daca e facut dupa 1 an.
Dar am mai aflat si ca in cazul in care copilul sub 1 an contacteaza boala atunci poate muri. Cand ti se pune problema asa...

Ah... si acum nu se face trivaccinul, ci doar vaccinul antirujeolic monovalent.
Va urma o revaccinare cu trivaccin pe la 15 luni (parca !)


anabordea
Dana, sunt total de acord cu tine. Eu i-am facut Dariei acum o saptamana. A avut reactii destule de nasoale, cu pusee de febra si dureri (luandu-ma dupa urlete)dar care au durat doar o noapte si o zi dupa. Vaccinul a fost facut in manuta, iar dupa vaccin i-am dat supi cu novocalmin si calpol. Si am inteles ca se va face rapel la peste un an. (probabil cel trivalent, nu stiu)

Cristina_C
La vaccin cel mai bine este sa tii copilul in brate, lipit de tine, cu spatele la doctor. Doctorul vine pe la spate si-i face injectia in picior. E mult mai putin traumatizant decat daca ar sta copilul pe masa de consultatii sau daca l-ar tine asistenta.
Cristina,
mama lui
Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

anya
In Bucuresti, si de fapt cred ca in toata tara, programul de vaccinare zice ca dupa 7 luni - pana la 1 an se face vaccinul antirujeolic si dupa 15 luni ROR -ul (anti rujeola,oreion,rubeola). La sfatul medicilor, eu am refuzat vaccinul de 7 luni si am semnat pe fisa copilului. Ii fac ROR-ul la cel putn o luna dupa vaccinul "clasic " de la 1 an.

Medicii de la "circa" sunt presati de cei de la Directia sanitara sa faca vaccinul si de aceea vin cu "bau-bau-ul" decesului la copiii sub 1 an. In nici-o alta tara din Europa (ca tot intram acuma) nu de face antijujeolic sub 1 an. Reactiile sunt destul de "urate", pediatra mea a vazut chiar si convulsii. Cat despre cazurile mediatizate la televizor...in timpul "asa zisei" epidemii de rujeola...sa fim seriosi. Erau vre-o doi copii care , saracii, erau cu imunitatea la pamant pt ca erau spitalizati pt alte probleme grave... Doar ca trebuia sa fie cumparat si vaccinul romanesc de antirujeolic, pt ca ROR-ul e "de afara" (sau cel putin asa stiu ca era acum 3 ani cand i-am facut baiatului cel mare). In concluzie...tot BANUL - dicteaza.


Tia
Alexandru era numa' bun de facut la 7 luni iarna trecuta, dar tot ce citisem pana atunci se referea la 1 an si 2 luni, cel mai devreme. am evitat spatiile aglomerate gen mall, cora, etc si locurile cu multi copii, petreceri, etc. si a fost ok. acum in vara i l-am facut la varsta recomandata de toata lumea.

l-am facut in mana, dar se face si in picior, depinde de preferinta medicului. Alexandru n-a avut nici o reactie adversa, dar in seara vaccinarii i-am dat panadol preventiv. nu mai face rapel, asta a fost tot.


gabrielle74
rapelul se face la 1 an si 6 luni.vaccinul se face in manuta .noua ne-a spus dr ca ,reactia dupa vaccin apare abia intre a 7 zi si a14 a zi.
poate face febra si o usoara eruptie ,dar poate sa nu faca nici o reactie.
cine v-a zis voua ca se face la 15 luni? noua ne-a facut la 1 an si 6 luni.


dana_ene
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri .
Respect opiniile fiecareia dintre voi in parte.
Si noua ne-a fost foarte greu sa ne decide, dar pana la urma am facut vaccinul.
Unul dintre motivele care ne-au determinat sa alegem optiunea vaccinarii a fost si faptul ca fetitza cea mare merge la camin, deci poate contacta virusul in colectivitate.

Doamne ajuta sa nu avem reactii urate !

Roxana a plans foarte putin, acum se simte bine, e vioaie si a mancat.

mirelaispir

am facut si noi AR acum aproape o luna. totul a fost ok. nu a avut nici un fel de simptome, dar, cand am ajuns acasa i-am pus supozitor cu novocalmin si seara nurofen.

si bafta sa nu aveti reactii adverse!


gabrielle74

mirela -reactia apare abia dupa 7 zile,deci nu face febra in seara vaccinului.


Ramona J
Eu am fost in Ro cu fetita pe cind a fost epidemia de rujeola. Desi baiatul cel mare era la gradinita eu nu i-am dat fetei vaccinul.
Doctorita mi-a spus care sint riscurile, decizia a fost a mea. Nu e vorba de reactiile de peste o saptamina sau doua sau o luna... Efectele pot sa apara si peste ani.
Aici vaccinul asta nu e recomandat sub 9 luni, dar si asta e prea devreme.
E greu de hotarit, intrasem si eu in panica. Bine ca am scapat si nu s-a imbolnavit asta mica. Intre timp a mai crescut si i-am facut vaccinul.

codruta_grg
Noi am facut antirujeolicul, in manuta si avea aproape 11 luni, nu am avut reactii. ROR-ul il vom face la 18 luni (va fi gratuit-de fapt si antirujeolicul a fost gratuit)

Mergi la inceput