olita

olita | Autor: tudu

Link direct la acest mesaj

la 2 ani si 1 luna, face la olita, dar nu o cere. voi cum ati procedat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

La 2 ani si 1 luna facea inca in pampers. La 2 ani si jumatate a inceput sa ceara olita si dupa asta extrem de rar s-au mai intamplat accidente. Mai uita cand se lua cu joaca, dar de cateva luni bune se duce singur la oala , si, mai nou, la WC.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

stai linistita1 e foarte bine ca face la olita, singur se va invata sa o ceara..cand va constientiza ce se petrece si va putea sa se controleze...continua tot asa...si ai rabdare...e important sa nu grabesti lucrurile!
pupici si succes!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gaby_costescu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

si eu zic ca este bine ca face si asa la olita; eventual poti sa-l pui tu dupa un anumit program (dupa trezire, ...).Cu siguranta iti va spune in scurt timp!

Sebastian a inceput sa ne anunte cu putin timp inainte de a face ceva (pp, kk); partea proasta este ca daca vrem sa-l punem pe oala fuge, sta pe ea doar imbracat sau daca reusim sa-l punem dezbracat nu face nimic chiar daca sta minute intregi- face imediat ce il iau de acolo, binenteles ca in scutec . A stat si el "cu succes" pe oala de pe la 8 luni pana pe la 1,2 ani. I-am luat vreo 3 tipuri de olitze, l-am lasat in pace vreo cateva zile,i-am incalzit-o,.., dar tot degeaba! In cazul asta cum ar trebui sa procedez?


Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

cand incepem la olita?

Autor: alexa si mami

care e virsta pentru a scapa de pampersi?
alexa de la 7 luni face kk la olita, asta daca nu o apuca la plimbare( de obicei nu), iar pipilica face la olita, dar numai daca o pun eu.ea singura nu o cere.
voi cind si mai ales cum a-ti procedat? nu vreau sa o trimit la gradi cu pampersul in ghiozdanel. am glumit.
alexa 23.10.2004



Autor: gegea

S-a discutat foarte mult despre olita in ultima vreme aici pe forum.
Noi am inceput tot la 7 luni, iar acum nu avem decat 8 luni. Nu toate mamicile sunt de acord sa-si puna puii asa devreme pe olita, dar noi am facut-o la indemnul mamei si functioneaza...


Autor: lidiadanaila

Pai cel mai devreme 18 luni cind poate sa-si regleze sfincterele , adica atunci se poate abtine...mai devreme nu ca nu constientizeaza...nu are reflexul format.


Autor: otiliarusu

insist inca o data: cu rabdare rezolvi totul,dar MARE rabdare si insistenta.Si....se poate!Succes!


Autor: Emilly

Aici se zice ca pina la 2 ani invatul la olita se numeste 'dresare', dupa 2 ani copilul poate cere, constientiza ce face si ce nu.
Semnele ca bb e pregatit de olita, urcatul/coboritul scarilor, sa-si dea jos singur pantalonasii si cred ca mai sunt dar nu mai imi vin acum in minte.
De la 7 luni mi se pare foarteeee repede, dar fiecare face cum crede ca e mai bine pentru copilasul lui.


Autor: alexa si mami

da, m-am convins ca trebuie rabdare. cind suntem in casa stam fara scutec, dar ma apuca disperarea cind vad ca face pishu si la 10-15 minute. eu cred ca e deja constienta, pt ca atunci cind se scapa pe ea imi arata pantalonasii uzi. nepotica mea, credeti-ma nu exagerez, la 1 an nu mai folosea pampers decit noaptea.sper sa scapam mai repede de ei, cu toate ca nu prea ne ajuta anotimpul.
pupici


Autor: otiliarusu

La inceput l-am pus urgent la trezire, apoi cam la o ora si cam tot asa cu obs:chiar daca nu face cind il pui, nu-l pune iar peste o ora ci peste 10 minute si iar peste 10 pina face.Si noi am avut esecuri si inca n-am scapat de tot, dar am asa mare multumire ca am reusit sa ne descurcam acceptabil cu olita!Si ma bucur pentru cei care reusesc!Am citit inCapraru (mama si copilul) ca pe la 1 an si jumatate constientizeaza, dar pina atunci merge si cu un pic de dresaj, nu?Adica daca ne gindim, totusi, unele din lucrurile pe care ii invatam la inceput nu sunt printr-un oarecare dresaj?!Succes!

Ma completez....:cred ca si eu am gresit putin cu pusul din 10 in 10 minute, adica dupa ce face il pui cam la o ora sau cam cind crezi ca ar trebui sa faca(daca are un program cit de cit cam sti) si de abia atunci daca nu face mai incerci dupa 15-20 minute o ora...etc.Acum la 1 an si aproape 3 luni cam facem la olita, nu tot timpul dar deseori si dimineata pe la 8 ne apuca foiala si ne abtinem sa facem pishi si vrem la olita.Uneori noaptea nu mai face in pempi, daca e culcat mai tirziu.DAR EU VA ZIC DIN PROPRIA EXPERIENTA CA RABDARE CA PENTRU A FACE LA OLITA NU AM LA NIMIC,REPET SI IAR REPET MARE RABDARE SI SI MAI MARE PERSEVERENTA.sUCCES!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Autor: ionela_r

Fetelor, la ce varsta se pune bb la olitza?
Dora mea, are 9 luni.Sta pe olitza cu pantalonii pe ea,
cand este in funduletzul gol, plamge.
Cum i-ati obisnuit voi cu olitza?
Pupici



Autor: gegea

Buna!
S-a discutat foarte mult despre olita destul de recent.
Si fetita mea are 9 luni si am considerat ca daca incepem mai din timp, vom avea si rezultate mai bune, asa ca am spart gheata cand avea 7 luni. A fost ceva nou la inceput si nu intelegea ce-i fac, ba chiar isi tinea picioarele drept si strans, dar incetul cu incetul, a acceptat. Ne-am facut un obicei ca dimineata cand se trezeste sa facem primul drum la olita si functioneaza. S-au "imprietenit" si acum deja cunoaste ritualul.
Te invit si la Bebelusi de martie-aprilie 2005, suntem o familie mare si primitoare.


Autor: svety

Citisem in Mama si Copilul ca trebuie pus pe olita de cand poate sta in fund bine. E chestie de rabdare din partea ta: o pui pe olita si astepti...si astepti...va mai jucati...pana face. Si tot asa.


Autor: mirela alina

Matei nu face inca nici la olita nici la capac(a facut la un moment dat dar a renuntat).
Svety, si eu stiam ca il pui pe olita cand poate sta bine in fund dar mai mult de 10 min. parca, nu este voie sa il ti..nu mai stiu de ce ....ceva cu sfincterul anal parca.La varsta aceea eu ii stiam programul...facea caca dupa masa de pranz si in 3 min. rezolvam problema.


Autor: godzila

Ionela eu am o parere cu totul diferita.
Pusul pe olita este o chestiune pe care copilul o dicteaza. La varsta prescolara, singurele lucruri pe care bb-ul le are sub control sunt alimentatia si mictiunea. Freud spunea ca daca il obligi pe copil sa faca la olita atunci cand nu vrea poate determina in adolescenta probleme de relationare. Freud e cam depasit dar oricum daca o obligi sa stea pe olita atunci cand nu vrea, cu siguranta vei intarzia procesul de treinare la olita.
Deci trebuie sa iti dai seama cand e pregatit. Si el iti arata prin anumite semne (vocalizeaza intr-un anumit fel, se retrage intr-un colt, se stramba, etc). Mai important este sa faci tu asocirea dintre semn si act in sine. Ar fi bine sa o lasi in scutec de panza sau de loc si sa vezi cand anume face kk.
Procesul de obisnuire cu olita este un proces indelungat si este important sa fii aproape de ea. Daca la inceput nu va sti ce trebuie sa faca, incetul cu incetul va reusi. Uite o strategie eficienta. Fa-i un cadou o olita frumos colorata si explica-i in asa fel incat sa inteleaga ce trebuie sa faca cu ea. Este bine sa o sustii (sa o lauzi de fiecare data cand face la olita de parca ar fi cel mai mare pas pentru omenire) si sa nu o critici ( sa o certi daca face pe ea sau langa olita sau inainte de a ajunge la olita). Americanii au carti cu copii care incep si la finalul cartii reusesc sa faca la olita pe care o citesc ca pe o istorioara seara.
Nu te grabii, varsta cand se treineaza la olita nu spune nimic despre inteligenta ei si in nici un chip nu o certa legat de acest subiect. Personal cred ca e cam mica si ca la aceasta varsta are inca descoperiri importante de facut. Americanii au facut studii care arata ca 30% dintre copiii situati in jurul varstei de 6 ani au accidente (fac pe ei) de 3 ori pe saptamana.
Iti doresc succes,


Autor: diadaniela

Eu am pus-o pe olita la 2 ani si 5 luni si intr-o saptamana am scapat de pampers ziua.Pe la 2 ani 10 luni am scapat definitiv de pampers si noaptea.Olita am avut-o in camera ei de la 1 an ,dar nu am obligat-o sa stea pea ea.Pur si simplu am lasat-o acolo si din cand in cand i-am explicat la ce foloseste.
Mie personal mi se pare prea mica pt olita la 9 luni.Asta inseamna sa te chinui cu ea mult timp de acum incolo pt. ca este prea mica si inca nu se poate controla.


Autor: daniella4

Noi am zis sa incepem de pe la 1 an si 6 luni.
Dar..noi propunem, copilu' dispune!


Autor: carmen

Cu fetita mai mare am inceput inainte de 1 an dar si facea ceva la olita. Cu fetita mai mica inca nu pot sa zic ca am inceput pentru ca nu prea vrea sa stea. O pun din cand in cand si daca vrea sa stea bine daca nu, nu o fortez.


Autor: Anculina

Noi i-am cumparat olita chiar inainte de a implini 1 anisor.
Am avut o tentativa sa o invatam la 1 an, am esuat.
Olita a ramas pe post de jucarie la ea in camera.
Am mai incercat inca o data la 1 an si 6 luni.I-am cumparat chiar si o papusica super frumusica care sta pe olita si am stat si eu jos, pe covor, langa ea, povestindu-i, explicandu-i, etc...Iar am esuat.Nu ii place sa stea pe olita si pace!Fuge asa in funduletul gol si nu vrea deloc!Ba de atunci se si ascunde de mine cand face caca, dovada ca a inteles exact ce anume trebuie sa faca in olita, dar nu vrea!Si nu e devina olita, ca e super-haioasa!
Asa ca am lasat-o balta, de-abia suntem in proces de reimprietenire cu olita si sa nu mai fuga in alta camera sa nu o vad eu cand " se concentreaza" si face caca...
Acum are 1 an si 7 luni.
Asta e .
Vom vedea noi cand va vrea...oricum, m-am documentat f mult si varsta cand face la olita nu are nimic de-a face nici cu gradul de inteligenta nici cu progresele ulterioare.
Totul se reduce la costul pampersilor.


Autor: lauradaria

eu am pus-o pe la 6 luni.Acum are aproape 9 luni si face kk numai pe olita.poate ca am avut noroc,dar si rabdare...


Autor: kitz-kitz

Mie personal mi se pare ca la 9 luni e prea mica pt olita...Si iarasi cartea "Mama si copilul"de Capraru mi se pare depasita din multe puncte de vedere(poate ca are cateva capitole care mai sunt de actualitate si azi,de exemplu capitolul despre boli).Mult mai modern mi se pare dr Spock,care recomanda sa pui copilul pe olita dupa varsta de 2 ani(fete) si 2ani1/2 (baieti).Pana la aceasta varsta copiii nu au control asupra sfincterelor,daca reusesc totusi sa faca ceva la olita se datoreaza reflexelor(daca pui copilul la aceeasi ora in fiecare zi, dupa o perioada e posibil sa faca de fiecare data ceva,ceea ce nu inseamna ca deja se poate controla).
Eu cred ca trebuie sa fim atenti la dezvoltarea copilului inainte de a-l pune pe olita.Un copil este pregatit de olita daca:1.intelege ce este aia olita si la ce foloseste,2.vrea sau accepta in mod constient s-o foloseasca,din dorinta de a-i imita pe parinti,3. poate sa urce scarile alternand picioarele(dezvoltarea motorie are directa legatura cu dezvoltarea sfincterelor).
Pe fetita cea mare ,care acum are 4 ani si 10 luni am pus-o prima data pe olita la 2 ani si intr-o luna am scapat de pampers.In respectiva luna am lasat-o prin casa fara pampers,ca sa-si dea singura seama cand si cum sa se controleze si intradevar a invatat foarte repede(cu accidentele de rigoare normal!)
Cu cea de a 2a fetita voi proceda exact la fel.
Crestere mare la bebe si multa rabdare .


Autor: gangurici_licurici
quote:
Originally posted by mirela alina

Matei nu face inca nici la olita nici la capac(a facut la un moment dat dar a renuntat).


Cum adica la capac???


Autor: mariussimiuc

Cred ca Mirela se referea la reductorul care se ataseaza la colacul WC pt adulti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Autor: lulu75

De la cate luni v-ati pus copiii pe olita?



Autor: pisi-si-boscu

Noi am primit o olita frumoasa, evident albastra, de la varsta de 6 luni. Am facut un pipi ( accidental, desigur ) in ea apoi ne-am jucat cu ea, si ne-am incurcat de ea. In carticica scria ca la 1 an si jumatate se maturizeaza sfincterele, deci...ne chinuiam degeaba. Ba mai mult, am cumparat pe la 1 an alta, mai albastra, mai frumoasa ca prima. Implineste puiul 1 an si jumatate, toata familia in par. Il punem pe olita, il tinem acolo ( greseala fantastica !!! ) vreo ora, timp in care toata lumea in jurul lui se screme, canta, ii arata fel de fel de chestii doar-doar o face copilul...macar un pipi daca nu ceva consistent. Copilul, nimic! Saracul, de emotie, mai ales ca intelegea ce vrem, cu siguranta pentru ca fiecare pipi sau kk l-am punctat prin a-l denumi sa invete despre ce e vorba, cred ca s-a constipat.
Dezamagire totala, cumnatul meu mai sa faca el ceva sa ii arate cum...
Cateva zile mai tarziu, copilul meu ia olita de sub pat ( acolo o tineam ca doar era un obiect curat, total nefolosit !!! ) sta cu el in mana si face kk in pampers. Ma uitam la el, cum se stramba ( ca doar facea kk !) si era si fericit ca avea olita in mana !
Vreo doua saptamani dupa povestea asta am reusit sa facem diverse la olita, cand simtea el ceva fugea si lua olita in mana si daca eram pe faza, gata !
Cu pipi a fost mai usor, striga dupa mine prin casa Vine pipi! si se mobiliza toata casa, ca face baiatul...

Bafta, ca nu e usor !


Autor: she_wolf

Eu stiu ca dupa 18 luni se poate pune cat de cat problema unui control si ca ideal ar fi sa incepi dupa 2 ani.
Eu asa am facut, insa Cristi nu era deloc pregatit, asa ca am tot amanat si am incercat periodic, dar degeaba. Primul succes adevarat l-am avut la putin timp dupa ce-a implinit 3 ani , cu pipi si direct la wc. A ajus in maxim 2 saptamni de la facut in Pampers la mers singur la wc. Asa vrea el si se descurca de minune, ca l-am urmarit, face totul ca la carte. Ridica capacul, tine putza, face pipi, se sterge (cu vreun metru de hartie ), trage apa, trage si capacul si se spala singur pe maini. Darrrrr kk tot in Pampers! Sper totusi sa se rezolve cat mai repede si cu asta, ca m-am saturat.

Mult succes!


Autor: aurelia1278

I-am cumparat olita pe la 9 luni, un timp am folosit-o doar ca jucarie/scaunel, pe la 1 an am inceput sa o pun pe ea la ora la care stiam ca face kk de obicei, ne scremeam si noi pe langa ea, ziceam "a-a-a" si facea! Incet, incet a invatat sa zica si ea "a-a-a" cand simtea ca face kk si gata, de atunci a facut kk numai la olita (am inregistrat doar cateva "accidente" in pampers, cand avea probleme cu burtica). Ei, cu pipi e alta poveste, de multe ori cere si face la olita, dar inca se intampla sa gasesc si pampersul ud, mai ales la trezire (acum are 1 an si 10 luni).


Autor: Bebe Beca

Noi am pus-o pe fata pe la 7 luni prima oara. Acum face tot la olita, are 1 an si 8 luni.


Autor: madabv

Mie mi s-a spus ca trebuie pusa la olita cand sta bine in fundulet. Bebita mea sta bine in fundulet de la 6 luni jumate, acum are 7 luni jumate, dar inca nu am inceput.Cred ca o sa mai asteptam un pic, nu stiu insa pana cand.


Autor: Roxana80art

Noi i-am luat olita pe la 5 luni dar nu am asezat-o decat pe la 6 luni.Acum are 1 an si 5 luni si inca ducem munca de lamurire.In urma cu vreo 2,3 luni incepuse sa-mi zica in momentul in care facea apoi ne-am dus cu ea la bunici vreo 2 sapt.,nu am mai asezat-o asa regulat pe olita si a cam uitat de bunele obiceiuri pe care totusi s-i le formase.
Acum incercam sa ne reamintim ce invatasem dar este cam greu.
Nu stiu ce sa-ti zic,parerile sunt impartite,dar cred ca depinde si de copil(cunosc cazuri in care copiii au incept sa se ceara la olita inca de pe la 1 an,1 an si doua luni)si cazuri contrare.Poti incerca peste vreo luna,doua dar iti trebuie foarte multa rabdare.
Multa sanatate


Autor: mihaela73

La o masa de afaceri (culmea :)) am fost intrebata de meseni ce varsta are fetita mea. Cand am spus 6 luni 2 dintre ei (un el si o ea...parinti de copii putin mai mari) mi-au spus in acelasi timp amandoi: pune-o pe olita sa ne faci aceeasi greseala ca noi ca o mai dezveti de pampers pe la 2-3 ani...am cumparat in acea seara o olita cu un mic spatar (deabia invatase sa stea in fundulet) si - norucul meu- am prins-o cand se cam scremea (era perioada cand o alaptam mai rar, numai dimineata si seara si se cam constipa de la laptele praf, un chin continu sa iasa afara), am pus-o pe olita si a facut kk foarte repede in ea. Dimineata am pus-o iar: pipi si kk (cred ca pozitia pentru iesit afara e mai favorabila pe olita si cu ocazia asta am scapat de constipatie). De la 6 luni pana la 8 luni cred ca a mai "scapat" in pampers kk doar de 4-5 ori, de la 8 luni pana acum (1 an si 3 luni ) niciodata. Daca o puneam pe olita facea intotdeauna ceva (macar un strop de pipi). Pipi face in continuare in pampers, de curand a incepus sa mai zica "cisa" dar asta nu inseamna musai ca face pipi ca am obserbat ca zice "cisa" si la pipi si la olita si la pampers . Asta e experienta mea, nu stiu daca functioneaza cu toti copiii.


Autor: alexandrueduard

Eu l-am pus pe Alex pe la 1 an si 10 luni si a invatat destul de repede. Acum nici noaptea nu mai folosim scutec (de vreo cateva luni bune).


Autor: olivetti

noi nu am avut succes cu olita
i-am luat capac de wc mic si din cand in cand mai face la wc

are 2 ani si jumatate si inca avem pampers
nu am insistat cu wc/olita pentru ca nu mi-a fost la indemana
dar cred ca la vara o sa scapam si noi de pampers. nu ma agit inca.
bani sa fie pentru pampersi ca in rest...


Autor: AndreeaAlessia

Ca depinde de la copil la copil, asta e un lucru cert. Eu i-am cumparat Alessiei mele o olitza rosie si frumoasa, cu un spatar lat cu cap de ursulet desenat cam cand fetitza avea 8 luni, cu gandul s-o invat sa stea mai intai pe ea, si apoi incet-incet s-o folosim si cu scopul ei original. A fost curioasa la vederea ei, s-a bucurat de ursuletul de pe spatar si..cam atat. Asa ca am considerat ca 8 luni ar fi cam prea devreme pt deprinderea olitei. O sa mai incercam dupa varsta de un anisor.
La cele care ati reusit mai devreme, felicitarile noastre!!


Autor: kiwwy

Buna,copilasul meu are un an si 9 luni ,dar inca nu am reusit performanta statului pe olita.Cand il asez pe ea incepe sa planga,se agita si se agata de mine.Imi pare rau ca nu am incercat sa il pun de la 6 luni ,ca si pe primul meu baietel,care la 1 an si 4 luni se cerea singur si nu mai avea pampers,iar noaptea il trezeam o data pentru a face pipi.Mai asteptam cateva luni,speram ca in vara sa faca si el in olita.
Iti doresc succes si multa rabdare


Autor: cattalina

Dragos are 1 an si 6 luni dar inca nu face....zice dupa ce a facut
avem 2 olitze dar degeaba....mai zice uneori ca vrea dar numai ca sa-l dezbrac ca apoi alearga gol prin casa...il incanta....
in rest perseveram....dar se agita ffffffffff tare cand incerc sa-l pun
mult spor la invatat lucruri noi


Autor: elean75

Din cate am observat eu, cam toata lumea stie sa faca pipi si caca la closet, asa ca... cred ca pana la urma toti o sa scapam de pampersi. Eu una nu imi fac griji. Maria are un an si o luna si inca ne gandim daca sa ii luam olita sau nu!


Autor: Eliza5

Cele care vreti sa-i puneti pe olita de la 6 luni, cititi un pic de Francoise Dolto (psihanalist celebru) si s-ar putea sa va razganditi :-)

Ideea este ca de la o varsta atat de frageda puteti doar sa-i "dresati" sa faca la olita, nu este un lucru natural iar ei inca nu au control asupra sfincterelor. Ajung sa faca pipi/caca doar ca sa-si multumeasca mama care sta langa ei nerabdatoare si care este foarte victorioasa cand copilul "produce" ceva. Nu cred ca asta trebuie sa fie scopul.

O sa ma preocupe problema dupa 1 an si jumatate..


Autor: Eliza5

un citat din Dolto: "doar in jurul varstei de 2 ani, din momentul in care copilul este in stare sa urce si sa coboare singur pe o scara, o scara de zidar, pana la ultima treapta de care se prinde cu mainile, doar atunci sistemul sau nervos este dezvoltat suficient pentru ca el sa poata, daca este atent, sa-si controleze reflexele sfincteriene. Inainte e prea devreme."

"Oricum, este intr-adevar pacat sa pierzi atata timp cu olita cand snt atatea lucruri de facut pentru ca mainile, gura, vorbirea si intregul corp sa castige in indemanare".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Cum sa ne imprietenim cu olita?!

Autor: koalitza

Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine, Martin, sa ma imprietenesc cu olita!!!

Baietelul meu, care are 2 ani si 3 luni nu vrea cu nici un chip sa faca la olita. L-am pus de la 7 luni, dar atunci a stat 1 minut dupa care nici nu a vrut sa o mai vada pana la 1,5 ani. Acum se joaca cu olita, dar nimic mai mult. Sunt destul de ingrijorata, mai ales ca de la toamna as vrea sa mearga la gradinita si nicaieri nu il primeste daca mai foloseste pampers.

HELPPP!
Mami a lui Martin, o nazbatie de baietel!



Autor: raminic

Ideal ar fi sa lasi lucrurile sa decurga natural.Nu trebuie fortat copilul dar trebuie incercat si colacelul special conceput pt copii sau alege o olita mai comoda sau sa spunem,mai interesanta.Ziua prin casa doar,pt ca acum e f frig afara,si prin casa doar daca e cald la voi,lasati-l cu chilotei si pantalonasi usor de dat jos si explicati-i pt ca deja intelege,de ce e mai bine asa.Dupa un timp va vedea ce bine e fara pampers si va renunta singur.La inceput nu va face pe el ziua,apoi la somnul de la pranz si apoi noaptea.Edi al nostru a renuntat pe la 2 ani(acum are 2ani si 9luni),dar in aceeasi ordine.Nu-l stresa,doar incearca sa conduci demersul lucrurilor.Succes!


Autor: Gabrielama

Koalitza,
din experienta mea, trebuie sa lasi copilul in ritmul lui si sa incerci metoda "copiatului"; la noi asta a functionat si nu pusul copilului pe olita la ore fixe.

S-a intamplat asa: Mara merge dupa mine peste tot, inclusiv la baie. De fiecare data ii spuneam - mama face pipi, face si Mara? (olita ei fiind in baie). Azi nu, maine nu pana cand intr-o zi (chiar duminica trecuta) asta a zis da; evident am dezbracat-o fara prea mari sperante, insa minune! S-a asezat pe olita si a facut! Sarbatoare mare, toata lumea a felicitat-o, la al doilea pipi la olita a luat olita si a plecat cu ea sa-i arate lui tat'su ce a facut, bravo fata lu' tati, am aruncat impreuna pipi la WC, am tras impreuna apa, am incurajat-o si sarbatorit, etc. Plus, are o olita care canta (n-am stiut pana nu a facut primul pipi, cand surpriza, olita a inceput sa cante) - lucru care ii place, asa ca cere singura olita cand vrea pipi, ca sa-i cante. I-am luat pampersi chilotei - caci se dau jos mai repede, si i-am luat si chilotei mititei si dragutei, cu desene animate, pe care vrea sa-i poarte. Nu o fortam, inca mai face si in pampers, kk nu a cerut inca la olita, dar suntem pe drumul cel bun. Incet, incet...

Un alt motiv pentru care ii place olita cantatore este ca e cu personajele din Winny the Pooh, care ei ii plac - inca un motiv sa petreaca mai mult timp cu olita.

Succes! Si nu te stresa! Sigur o sa invete!

A! Am inteles ca o alta metoda care functioneaza este sa ii pui direct chilotei normali. Nu o sa-i placa sa stea ud si murdar si dupa o vreme - nu foarte lunga - va cere singur. Evident ca aceasta metoda are si inconveniente - e frig si nu e OK sa fie bebe ud, va lasa urme prin toata casa, plus spalatul chiloteilor...


Autor: koalitza

Am auzit si eu de metoda cu "olitza cantareatza" si s-ar putea sa dea roade, pentru ca baietelului meu ii place muzica; poate daca vede ca poate sa si-o "produca singur" va vrea mai des la olitza.
Am cautat acum o vreme prin magazine o olitza de genul asta, dar nu am gasit; imi poti spune si mie ce marca e a voastra si de unde a-ti cumparat-o?


Autor: Gabrielama
Koalitza,

nu stiu cum se numeste olita/ce marca e (pot sa ma uit si iti spun maine), nu cred ca are nume... am luat-o din Cora si a costat cam 200,000 lei; eu am luat-o ca parea comoda si era haoiasa cu Winny the Pooh + roz (aveau si albe, bleu si verzi), habar nu aveam ca de fapt ea canta. Am fost duminica si inca aveau - le-am vazut pe raft la raionul de copii. In Pitesti poate gasesti la Metro; sau daca vine cineva cunoscut la Bucuresti, poate trece pe la Cora Lujerului - este in drum spre autostrada - si iti cumpara.

Succes!


Autor: hanako2004

buna si eu la emi ii luasem o olita ce avea melodie si nici nu a vrut sa o vada se temea de eanici nu o puneam doar o vedea la baie si plangea...apoi am zis sa-i cumpar alta si mai intai iam dato sa se joace asta nu canta ci doar pitie...in timp ce se juca si eu intram in jocul iei si ma puneam pe ea pana sa luat dupa mine
sa pus si ea eu iam dat pantalonasi jos si si-a facut treaba de atunci numai asa facem cel putin dimineata se duce singura si o aduce si se tine de fundulet,la amiaza si seara face la olita de la 9 luni acum avem doar un an si aproape o luna
nu stiu daca o sa aiba efect aia cu melodie insa totusi incearca ca asta difera de la copil la copil ,poate la al tau ii va place cea cu melodie...bafta


Autor: Gabrielama

am luat-o din Cora Lujerului. Duminica avea.


Autor: roxicucu

Buna treaba cu olita cantatoare, nu stiam ca exista asa ceva. Noi avem 2 olite si reductor pentru capacul de la wc dar nu vrea sa le foloseasca decat foarte rar. Stefan are 1 an si 9 luni si sper ca pana in septembrie sa scapam de pampers ca sa putem merge la gradi. O sa caut si eu o olita cantatoare, poate il conving mai usor.


Autor: oanan78

Fetita mea are 1,8 luni si pana acum nu am reusit sa o fac sa stea pe olita macar pt. kk.., olita i/am cumparat/o pe la 8 luni, se joaca cu ea, dar nimic' o ia ca pe o jucarie' am incercat sa vb. cu ea sa o luam cu "lugu, lugu" dar nimic, acum mai nou cand vrea sa faca kk.. pune manuta si imi arata ca a facut kk.., nu stiu cum sa mai procedez cu ea....Voi cum ati reusit, poate invatam din experientele voastre...?

Autor: danim

Eu i-am pus chilotei, ca am zis ca daca se simte uda, nu o sa-i placa. Dar m-am inselat :) Apoi am lasat-o cu funduletul gol... Dupa citeva accidente (si mari si mici) a inceput sa mearga singura. Avea tot 18 - 19 luni si era vara. Sper sa mearga si la cea mica aceesi strategie, ca vine vara si trebuie sa o invatz si pe ea :)


Autor: ada2021

Fetita mea a facut la olita pe la 2,4ani.Pana atunci am mai incercat pe la 1.6ani fara succes(am lasat-o cu chilotei sa-i ude si s-a ales cu o raceala de toata frumusetea asa ca am renuntat).Imreuna am fost am cumparat chilotei cu personaje preferate din desene animate si asta a fost tot.Nici nu ma gandeam ca va fi atat de usor.Cu caca a fost alta poveste.Nu vroia sa faca la olita asa ca o perioada ii puneam pamoersul cand facea caca.Noaptea ,de cateva saptamani se trezeste sa spuna ca face pipi.Asa ca ai rabdare pana va fi pregatit cpopilul,atunci va fi mai usor decat crezi.Uneori noi suntem cele care ne grabim.Succes!


Autor: Roxana_G

Aceeasi problema o am si eu cu Alexandra (2 ani si 3 luni). Dupa antrenament de 2 saptamani face pipi la oala (noaptea ii las totusi pampers), insa kk nu vrea deloc la olita si prefera sa se abtina. Plange, strange picioarele si se chinuie, insa nu poate la olita. Cum sa procedez?


Autor: ada2021

Roxana,mai ai putina rabdare.Incetul cu incetul va face si caca la olita.Nu trebuie sa o fortezi.A mea si avea tendinta de a se constipa si avea nevoie de o anumita pozitie ptr. a face.Nu va dura mult si va face singura.


Autor: mira_m

Cum sa o obisnuiesc sa stea pe olita la varsta asta? Marturisesc ca am o oarecare vina ca nu am pus-o mai devreme dar acum ce e de facut? Cand vede oala o rupe la fuga. Sta pe ea doar imbracata. Daca o dezbrac e jale. Ce sa fac sa stea si copilul meu pe oala? Please, sfatuiti-ma!


Autor: Elyante

Nu stiu daca te ajuta prea mult postul meu dar sa-ti spun cum a fost la noi. Copilul meu are acum aproape 2 ani si 5 luni. I-am luat olita inainte de a implini un an dar nu prea am avut succes. Dupa ce i-am luat-o, am avut citeva tentative sa o pun pe ea dar cum nu prea vorbea la virsta aia si nu stia sa ceara am renuntat. Oricum efortul meu era inutil deoarece copila statea cu bunica ei careia ii era mai usor sa o schimbe de pampers decit sa o puna de citeva ori pe zi la oala si sa astepte sa faca ceva. Am renuntat iar peste mult timp am reluat tentativele dar fara succes. Facea cam ca fetita ta: statea pe ea imbracata iar cind o dezbracam nu mai vroia sa se aseze. I-am luat si colacel reductor pentru WC in speranta ca asa o sa fie mai interesata decit de olita. Iar fara succes. Si iar am renuntat.

Acum doua saptamini a venit mama mea la Bucuresti pentru niste analize. Nu a stat decit trei zile. Imediat cum a ajuns i-a dat pampers-ul jos si a pus-o la WC. Nu a facut nimic atunci dar nici nu i-a mai pus pampers-ul pe ea ci direct chilotei. Evident ca a facut pe ea. A mustrat-o (nu certat) si a lasat-o putin uda (nu-i placea, ne tot cerea sa o schimbam). A doua oara a cerut la WC. Apoi iar a facut pe ea. A doua zi am luat-o de la capat. Bilant: a facut de vreo 7 ori prin diverese locuri din casa si de vreo trei ori la WC. A treia zi s-a scapat doar de dimineata pe ea si apoi toata ziua a cerut la WC. Si uite asa am scapat de pampers. De atunci mi s-a mai intimplat o singura data sa faca pe ea. Cere inclusiv cind are pampers pe ea (ii mai pun cind iesim afara ca parcul e departe de mine si daca face pe ea pina ajung acasa sa o schimb e drum lung).

Asa ca nu dispera. Eu n-am crezut sa scap asa usor dar iata ca se poate.


Autor: Ana_Alx

cum a zis Elyante asa am scapat si noi la un an si 7 luni.Deci 3 zile fara pampers de loc.Prima zi e dezastru face pipi pe ea si speli in jur 10 perechi de chiloti.A doua zi se invoieste copilul si mai face si pe olitza ,deja a treia zi e parfum : face mai mult la olitza.Si gata ...ideea e sa nu ii mai pui de loc pampers.Si mai e ceva: la inceput ,in primele zile trebuie sa ai tu grija s ail pui pe olitza cam din jumate in jumate de ora.Apoi treptat la 3 sferturi de ora,apoi la o ora...si deja daca ajunge la o ora sa se tina fara sa faca inseamna ca ati reusit!!
Succes mult de tot


Autor: loryi1974

Am inceput operatiunea la 1an jumate pentru ca era inceput de vara si mi s-a parut si varsta optima.Am lasat-o fara pampersi in timpul zilei.Primele zile au fost un dezastru,dar treptat s-a apropiat de olita si,chiar in ziua in care vroiam sa renunt,s-a dus singurica.Si noaptea la fel,dar dupa 2ani jumate,iar acum la 3 ani si 2luni este curata si ziua si noaptea.


Autor: g_ioana

Si noi de la un an si 7 luni suntem fara pampers!noi stateam de la un an pe olitza a durat vreo luna de zile pana am invata-o,o saptamana s-a jucat cu ea vreo 2-3 saptamani o puneam imbracata atunci cand stiam ca face kk dupa care am dezbracat-o)Iar cand ne-am hotarat,exact cum au spus si fetele fara pampers doar cu chilotzei(a mea se cerea la kk)cam intr-o saptamana nu am mai avut probleme deloc,mai sunt din cand in cand mici accidente cand este prea ocupata de ceva si zice"m-am capat o picatuia" Niciodata insa nu am fortat-o sa faca ceva si nici nu am certat-o.
rabdare si bafta


Autor: Ana68

Am intrat si eu de curiozitate in subiectul asta si?ce vad?Postare la problema mea arzatoare!Ca si la noi fiica-mea ,care e are 2 ani si aproape 6 luni,inca poarta pampers.Culmea este ca face la olita,DAR numai cand este impreuna cu bona.Cand sta acasa cu tatal ei si cu mine refuza categoric sa faca la olita sau la wc...ca si noi avem doua olite si colacel de wc special pentru fundulete mititele.
Asa ca o sa aplic si eu curand regula despre care ati scris majoritatea...treaba aia cu chiloteii si 3 zile de chin.Si ma bucur ca a venit vremea calda ca o putem lasa mai dezbracata prin casa.
Multa sanatate la puii vostrii si sa aveti parte de bine!


Autor: Klaus29

la fel si noi (a fost un pic mai greu ca am prins iarna si a trebuit sa ii cumpar muuulti pantalonasi si chilotei... ca sa reusim), iar acum avem 2ani si o luna si foooarteee putine accidente in timpul zilei, iar noapte nu ma indur eu sa il las fara pampers (inca se mai trezeste de cel putin 2-3ori pe noapte in cazurile cele mai fericite)... si totusi el cere si noaptea la olita... o sa vedem la vara...


Autor: mira_m

Mi se pare interesanta ideea cu lasatul fara pampers, de fapt auzisem ca e o metoda buna, dar ma ingrozesc la gandul ca imi va uda tot prin casa si va mirosi a urina!
Ii lasati doar in chilotei sau le mai dati ceva pe ei?


Autor: Cristina_C

Mira, ideea e sa se simta uda si sa nu-i placa (pampersul absoarbe si n-o deranjeaza). Ii spui: "vrei sa nu te uzi, mergi la oala". Tu o sa fii pe faza si cum isi da drumul o duci la oala - poate nici sa nu curga pe jos - daca-i mai dai si pantalonasi peste o sa se ude doar pe ei. Repeta-i mereu sa spuna cand ii vine pipi, cand ii vine, nu cand deja face. Cu perseverenta o sa reusiti. Daca nu poate inca sa se tina pana ajunge la oala, mai da-i timp. Nu mai stiu exact la ce varsta au copii controlul sfincterelor. Noi am reusit sa scapam de pampers in cateva zile la 2 ani si jumatate, prima data am incercat la 2 ani dar fara succes.


Autor: Elyante

Eu i-am pus si pantaloni (poarta in casa pantaloni subtiri de bumbac). Asa se uda si pe picioare si disconfortul ei era mai mare. Desi a doua zi se specializare si facea cu picioarele desfacute astfel incit sa se ude minimal. In ceea ce priveste mirosul de urina n-a fost cazul: noi nu prea avem covoare in casa asa ca uda parchetul pe care-l stergeam imediat.


Autor: Gabrielama

Fara pampers - cu pregatirea ta psihica de rigoare ca vei spala pe jos de muuulte ori - cu explicatii amanuntite despre cat este de draguta olita si ce trebuie sa faca cu ea, asezat pe olita din cand in cand.

Si muuuulta rabdare!


Autor: Luizax

oala la doi aani??? nu mai stresa cupilu.
Alex a umblat cu pampershii pana la 3 ani si ceva luni. L-am dezvatzat de pampersi la mare..la plaja, cand ne-am intors acasa nu i-a mai vrut. Si avem 3 olite degeaba...face direct la wc, fara colac d-ala mic, desi i-am luat si d-ala. Sa speram ca o sle folosearsca sor'sa :))


Autor: Jocelyn

Am observat ca in general copiilor le place mai mult sa faca la WC cu un colacel special pentru ei decat la olita :)
Deci daca a facut fobia olita puteti incerca colacelul pus pe WC
Succes :)


Autor: ciuf

Uite ca si pe mine ma preocupa problema asta. De cand a venit mama-soacra la noi, am tampit copilul asta, cu trei adulti pe langa el care il zapacesc, fiecare cu metodele lui, cu speriat, alte tactici, etc.
Cert este ca pe aici cam de la doi ani se recomanda pusul la oala. Eh si asa am facut. Pishulica il facem la olica, numai daca il pun la anumite intervale. Am grija cam la fiecare doua-trei ore, dar baiatul meu vrea din picioare ca "barbatii". Asa ca statul pe oala nu prea ne prieste.
Face pipi si pe acel colacel sau chiar pe WC, cateodata s-a intamplat sa-l mai pun in parc sa faca pe jos si a functionat.
Dar nu stie sa-mi spuna "mama, vine pishu, vreau oala". Asa ca stau cu ochii pe el ca uliu.
De multe ori ii spun: "Luca, lui mami ii vine sa faca pipi. Se duce repede la WC. Ca acolo trebuie sa faca pishulica".
Eh, si veni socrella si i se puse pata ca trebuie copilul neaparat sa faca kk la oala. Si incepu calvarul. Ba ca vine Stromboli, papusarul din Pinocchio, ba politistul, ba ca ea e doctora si ii face injectii, de ajunse al meu copil sa viseze urat noaptea (niciodata nu l-am speriat, urasc tehnica asta), apoi nu mai vroia oala sub nici un chip, nici macar pentru pipi.
Intr-o zi am fost asa de stresata ca statusem amandoua dupa Luca juma de zi sa-l pandim cand ii vine sa faca kk, ca mi-a venit ideea cretina de a-i pune jumate de supozitor cu glicerina. Si ce mi-a mai plans, ce mi se vaita ca-l ustura funduletul, de imi venea sa-mi dau pumni in cap de tampita ce am fost. Pana la urma i-a venit sa faca, l-am pus repede pe WC, a facut acolo, dar saracu' plangea asa de tare ca nu cred ca a realizat ca a facut ceva in WC. Degeaba ziceam eu ca se aude "pleosc" chestie care il amuza teribil, degeaba am aplaudat, l-am felicitat, ca el plangea de mama focului.
Sa nu faceti prostia care am facut-o eu. E cea mai mare gresala sa recurgi la astfel de metode, laxative, clisme sau supozitoare cu glicerina, doar pentru a avea noi rezultatul scontat. Copilul nu va invata nimic din tehnica asta.
Apoi am inceput sa-i dau chilotei. Pai al meu copil e tare ciudatel. Mi s-a jucat doua ore cu somoldocul de kk la fund si nu-i pasa. Nu am vrut sa-l las mai mult ca mi-era sa nu se irite. Cert e ca nu-l deranjaza deloc ca e ud sau murdar. N-are nici o taina. E asa de concentrat cand se joaca, ca nu simte nimic.
Ah, il pandeam cand se scremea. Stiam ca ii place sa faca kk dupa o floare, intr-un colt ascuns dupa fotoliu, sub masa. Pai acum pur si simplu nu se mai screme, se uita in ochii mei si a scapat kakuta. Deci nici macar nu mai pot "citi" semnele.
Asa ca sunt deschisa la sfaturile voastre.
Am citit ca daca incepi operatiunea chilotel, sa nu te mai intorci la pampers.
Oricum sunt convinsa ca procesul asta de invatare va avea si un regres. Adica se va intampla sa-mi refuze de tot oala sau sa avem accidente.
Astept sa vad ce mai scriu fetele.
Pup si succes.


Autor: sinzi_ana

Noi am inceput sa iesim in parc in chilotei pe la 2,3 ani (in casa ii puneam pampers sa nu curat pe jos) dar oricum statea aproape toata ziua afara asa ca ne permiteam...

Plecam de acasa in parc cu 5 perechi de chilotei si pantaloni scurti, si il puneam sa faca la anumite intervale...nu facea ok, daca facea, circ mare...aplauze!!! Daca se scapa pe el, nu l-am certat, ii spuneam ca e baiat mare si ca trebuie sa spuna cand ii vine pipi (de preferat inainte) si sa udam copacelul (sau boschetele) si ca toti copilasii asa fac...etc...
In 2 saptamani am reusit sa scapam de tot de pampers.. a fost tare usor...


Autor: mira_m


Mersik fetelor! Incerc si imi pregatesc si mopul!


Autor: iriale

Ale a trecut direct de la pampersi la colacelul pe wc. A invatat bine-bine sa nu isi mai dea drumul pe el cam intr-o luna. Timp in care, mai ales la inceput, ca sa il conving sa stea pe wc, stateam langa el si ii citeam povesti . Avea atunci 2 ani.


Autor: Carmena

Buna,

La noi a functionat puterea exemplului. La 1 ani si 9 luni, am spus stop pampers-ului - chilotei si atat. Nu l-am tinut niciodata ud sau murdar de kk pe chilotel, dar i-am explicat de fiecare data cand se scapa pe el ca noi facem la WC sau la olita, ca oamenii si copiii mari asa fac, ca numai bebelusii poarta pampers(ii aminteam de verisorul lui, care este bb, cu un an jumate mai mic)...Il mai luam cu mine la baie, si il intrebam daca nu vrea sa faca si el la olita, asa cum fac copiii mari?!
A durat cam o luna pana s-a obisnuit, timp in care am spalat e drept nenumarate perechi de chilotei si pantalonasi. De mirosit, nu pot sa spun ca mirosea rau, doar e un copil, si stergeam imediat dupa el.
Rabdare multa, este foarte necesara...
La pampers-ul de noapte a renuntat singur, la 2 ani. Imi spunea "Pepi mae" adica Stefi e mare. S-a scapat de vreo 2 ori, s-a trezit plangand, i-am explicat ca daca ii vine sa faca pipilica sa-mi spuna inainte ca sa nu mai facem udi patul...A durat doar o saptamana pana s-a trezit si noaptea sa-mi spuna ca face pipi.
Nu e foarte greu, ideea este ca si copilul sa fie intelegator, sa vrea sa coopereze, eventual sa fie stimulat cu o promisiune, ceva, nu stiu. Noi ii mai spuneam ca daca face pipi la olita primeste ou de ciocolata, ca numai copiii mari au voie la ou de ciocolata...Si copiii mari fac la olita...Sau la masinuta cu telecomanda, sau mai stiu eu la ce...

Bafta multa in lupta cu Pampers-ii!


Autor: Roxana_G

Pitica mea are 2 ani si 3 luni si pana acum nu m-am obosit sa fac nimic in privinta olitei. Pentru ca luasem oala de anul trecut si era doar obiect de joaca, oricum nu ar fi facut nimic la ea si urla ca din gura de sarpe. Acum insa la gradi au initiat procedura olita si am zis sa fim consecventi. Acolo evident ca a mers exemplul celorlalti copii.

Singura metoda este sa faca pe ei. Alex a facut destul de mult pe ea, nu doar 2 zile. Pana a facut o data la olita (iar eu am facut mare tam tam si bucurie mare a fost) si de atunci nu s-a mai scapat. Insa la somn ii las Pampers si la fel si afara daca e rece. E haioasa foc cand cere ea la baie sau cand fuge si isi da singura pantalonii jos.


Autor: ada2021

Poate copilul tau nu e inca pregatit ptr.a face la olita.Am incercat si eu metoda cu chiloteii uzi pe la 1,6ani.Nu ne-am ales decat cu o raceala.Pe langa raceala se si speria cand vedea cum curge pipi din ea,plangea si-si intrerupea jetul de urina.Asa ca am renuntat.La 2.5ani totul a fost foarte simplu.Copilul nu trebuie fortat.Fiecare are ritmul lui de dezvoltare.Succes!


Autor: anabordea

Fetelor, si eu sunt aceeasi dilema, am incercat toate metodele de mai sus. Dar buba cea mare e ca fi-mea isi da singurica pantalonii si chiloteii jos si se sterge, chiar daca eu vreau sa o las sa vada cum e uda, si umbla dezbracata prin casa...Asa ca...sunt la limita puterilor...nu mai stiu ce sa incerc. Am incercat si pusul periodic pe oala/wc dar face o data si apoi nu mai face si imediat cum ii pun chilotii da drumul...Ba in plus mai si zice ca face dar chiar in momentul in care da drumul...Iar cu kk a stat o data de i se uscase pe fund-si era in chiloti- si nimik...nici macar sa zica ceva...
Asa ca astept si eu alte idei...


Autor: cattalina

Am cumparat olita de ceva vreme si Dragos a avut o perioada cand statea si nu facea nimik apoi a urmat o perioada de cateva luni cand tipa ca ars cand il puneam pe oala....
acum zice kk dupa ce face....sta cate putin pe oala dar nu face nimik....
cum sa-l invat ca ar cam fi cazul sa ceara olita ca are 1 an si 9 luni....
multumesc anticipat....


Autor: sirimie
Am gasit niste articole interesante despre asta:


http://www.babycenter.com/refcap/toddler/toilettraining/4415.html?scid=momstodd:20060313:2696:17506:7640

http://www.babycenter.com/refcap/toddler/toilettraining/4398.html?scid=momstodd:20060313:2696:17506:7640


Autor: lacri

eu i-am cuparat olita lui Fabian la 6 luni si l-am pus pe ea.......cum l-am pus a si facut de toate nu asa..........dar de ziua urmatoare nu a vrut sa mai stea si pace, urla parca il puneam pe flacara de la aragaz(doar nu i-am facut nimic ci doar m-am bucurat f mult cand am vazut ce minune realizase baiatul meu) si uite asa mi-a tinut-o pana la vreo 2 ani si vreo 5 luni.apoi mai statea el dar degeaba ca nu facea nimic.tin minte ca o data eram la ai mei si tata i-a promis ca-i da acordeonul daca faca c... la olita a stat baiatul meu de buna voie (chiar noi trageam de el sa se ridice dar el nu dorea)de la vreo 12 pana la vreo 15,iti dai seama ...atatea ore.si.....tot nimic.
si pe la 2 ani si 9 luni a inceput sa ceara sa faca pipi dar c... nu tot in pampers facea.dupa vreo 2 -3 luni am reusit.
era vara si-l mai lasam in pantaloni scurti fara chilotei sa-i fie mai usor de dat jos si o data mi-a facut dupa usa treaba mare dar nici la olita nu a vrut
nu intra in panica si nu forta copilul,o sa faca el si la olita .
inarmeaza-te cu rabdare si pampers
multa sanatate si bafta


Autor: parpalak

Eu am citit mai demult, cred ca tot aici pe forum, aia cu "cind e pregatit copilul", asa ca noi tot in scutece - si facem 3 ani luna viitoare - , dar si io cu nervii intregi pe subiectul asta.. Acuma-s in faza in care discutam pe subiectul kk, si am cazut de acord ca pute.. dar mai departe n-am ajuns - de gen, sa-mi spuna ca vrea sa faca sau macar ca a facut. Cu tehnologia stam bine: trage singur apa dupa ce i-am scuturat scutecul la WC, ne spalam pe minute cu spor. Aia de la gradi nu se-agita si zice sa nu m-agit nici eu. Asa ca macar asta o punem la capitolul realizari.. Acu vreo doua luni a avut o perioada cind nu voia sa i se schimbe scutecul sub nici un fel de forma.. Ziceai ca-l tai daca-i luai scutecul.. Noroc ca nu l-a tinut prea mult.. Iar in e-mailul lunar pe care mi-l trimite firma Pampers zicea ca un simptom ca ar fi pregatit de scapat de scutece ar fi pusul jucariilor la locul lor. Ceea ce ma face sa cred ca sintem inca departe, ca fi-miu ai zice ca are alergie la lasat jucariile la loc, daca nu-s insirate in absolut toata casa nu-i e bine..
Imi pare rau ca n-am sfaturi mai folositoare de dat..


Autor: iulia1977

baietelul meu are 2 ani si 3 luni si face rar la olita, nu pt c-ar cere...il pun eu. daca-l asez pe olita imediat dupa ce se trezeste face sigur pipi.il aplaud, il pup, ii explic ca asa fac baieteii mari, dar sa ceara singur......nici gand.
sa am rabdare!.....dar pana cand?
daca ar fi valabila treaba cu asezatul jucariilor ar fi super, eu am reusit sa-l conving pe al meu o data sa le puna la loc.


Autor: eve44

Noi avem 2 ani si 9 luni.
De o luna am scapat definitiv de pampers.
Intr-o saptamina l-am convins pe cel mic sa renunte.
Nu face la olita ,face direct la wc -asa face si fratele lui.
De fiecare data ii spunem "bravo",iar el e cel mai fericit .
Nici nu ne asteptam sa il convingem atit de usor.
Mici incidente au mai fost ,dar destrul de rar.
Deci ,se poate!
Eve


Autor: cattalina

multumesc pentru incurajari
si noi am trecut prin faza cu urlete cand schimbam pampersul.....
de ieri i-am dus olita la gradinita ...poate poate reusesc sa-l invete si pe dragos sa ceara olita....
pana atunci... ma tot rog de el sa stea pe olita....


Autor: Pet

Inseamna ca noi am facut progrese importante cu olita. Irina (2 ani si 7 luni) sa fie vreo 5 luni de cand isi ia olita singura si ma anunta doar cand a terminat, pipi sau kk ce e. Recunosc ca am insistat mult s-o educ sa faca la olita sau la baie cand s-a nascut ala micu (acum 9 luni). Acum, de vreo 3 saptamani am inceput sa-l pun pe olita di pe Niki dar numai atunci cand il vad ca probabil vrea sa faca kk si numai pentru cateva minute. Cateva minute in fiecare zi. Si speram sa scapam "repede" de pampers si la el. Zic repede dar ma refer in jurul varstei de 2 ani.
Eu zic ca nu ai cum sa inveti copilul sa ceara olita inainte sa-i iei pampersul. La inceput eu pur si simplu nu i-am mai pus fetitei pampers pe timp de zi.(era vara) Numai cand trebuia sa plecam undeva i-l puneam. Mentionez ca in acea perioada eu stateam numai acasa, fiind insarcinata cu al doilea copil. Banuiesc ca treaba nu mai merge snur daca acasa faci intr-un fel iar la cresa folosesti pampersul. E chinuiala mare sa speli tot timpul pipi de pe jos si de pe unde mai face (mai ales cand ai ditamai "burtica") dar incet incet (cateodata mi se parea ca prea incept!!!)fetita a inceput sa-si dea seama ca nu e placut sa fii uda la fundulet si sa anticipeze nevoile. Kk a zis mereu de cand i-am luat pampersul si nu a facut niciodata in chilotei. Si dupa un timp, cand a facut progrese vizibile, i-am luat si pampersul de noapte si uite-asa am scapat noi dar e mult mai usor sa povestesti decat sa faci, din pacate.


Autor: DANA26

Copilutzul meu are 3 ani si 1luna,de la 2ani nu mai face pe el,dar noaptea se mai intampla sa faca pipi in pat


Autor: Tia

noua ne-a zis Capraru sa lasam copilul in pace pana la un 1 si jumatate. acum daca face la olita, este o intamplare (9 1/2 luni). ideea este ca asezatul pe olita sa-i sugereze ca e vremea de pipi. pentru cine vrea sa incerce mai devreme, exista o metoda: pui olita la rece, apoi o duci in bucatarie si asezi copilul pe tron. lasi apa sa curga in chiuveta si puiului ii dai biberonul. toti acesti factori corelati ar putea sa-i provoace mictiunea. succes! noi am zis sa mai asteptam! si inca ceva.. pentru kk, ar fi varianta de a-l lasa mai mult timp neschimbat si pentru ca incepe sa-l deranjeze, va cere la olita


Autor: Elena-Teodora

fetita mea de 2,7 ani nu mai are deloc scutece, nici ziua, nici noaptea, si umblam numai in chilotei. prima tentativa cu olita am avut-o pe la 8 luni, fireste, esuata. A doua, pe la un an si ceva, la fel, nimic. Iar dupa aceea nu m-am mai stresat. Am lasat olita in camera si, din cand in cand o intrebam daca vrea sa faca pipi. Daca-mi spunea da, o intrebam daca vrea la olita. raspunsul ei, fireste, era nu, iar eu nu am fortat-o deloc. la 2 ani, singura si-a luat olita... Si de atunci, a devenit prietena buna cu ea. Si chiloteii tot ea si-i da jos. La inceput, numai ziua, apoi, de pe la 2,3 luni, si noaptea. Acum, noaptea nu mai face deloc, doar cand se trezeste. De la 2,3 ani nu mai avem scutece, dar eu nu am stresat-o deloc cu olita. o intrebam din cand in cand si atat, desi uneori credeam ca vom merge la gradi si tot cu pampersi pe noi. Copilul face singur, cand e pregatit!


Autor: carolinah

La ambele fete am adoptat aceeasi metoda. Le-am pus la olita pe la 8 luni, imediat dupa masa. Adica diminaata dupa biberon, la ora 10 (daca nu a facut kk dimineata), dupa masa de pranz si dupa masa de ora 5. Invariabil, zi de zi. Evident ca daca vedeam ca se screm sau ceva intre, le mai puneam...

Intotdeauna le-am dat carti sau o jucarie ca sa fie interesant pe olita.

la cea mare nu mai folosim pampers de la 2 ani ziua si de la 2.5 ani noaptea. Nu a fost f usor pt ca mai scapa pipi pe ea, dar kk facea (ca si acum de altfel) numai dupa masa, cu asa a fost obisnuita (vezi mai sus).

Cea mica nu are nici un an inca, dar nu face kk pe ea decat fff rar. Si cand o punem pe olita face pipi imediat, nu cred ca trec 20 de secunde.

Oricum, punctele pe care voiam eu sa insist de fapt sunt constanta in utilizare si sa nu fie plictisitor la olita (carti, jucarii, cantecele etc).


Autor: Briantis

Andreiul meu are 2 ani si aproape 2 luni si suntem tot cu pampers .Am avut noi 2 tentative sa-l invatam cu olita ,una pe la un an jumate ,alta putin inainte de 2 ani .Nu am avut succes si l-am lasat in pace ,singurul meu stress major fiind acela ca poarta pampers nr 6 si daca mai creste si tot nu face la olita nu stiu ce-i mai dau pe el .Acum 2 saptamani am avut surpriza sa-mi zica ca pute inainte de a face kk (pana acum zicea numai dupa ce facea) si uite ca de atunci rar mai facem cate un kk la pampers .Cu pisu probabil ca va mai dura ceva pana sa-l facem unde trebuie .


Autor: amarantina

N-am mai auzit chestia cu pusul jucariilor la loc. Dar m-a distrat pentru ca fi-miu are 2 ani si 10 luni si de pus jucariile la loc si de facut ordine face de la 1 an jumate. E nebun cu ordinea si curatenia. Strange si dupa mine ambalaje de ciocolata sau sticle goale, nu ca eu nu le-as strange, dar el nici nu poate sa le vada! E maniac, v-am spus. Dar daca-l intrebi unde trebuie sa faca pipi si kk raspunde :"in chioti". Pot sa-i explic zile in sir, sa-l tin pe oala cu orele - nimic. Are fixatii: isi respecta programul ca la armata, cere singur baie si spalat pe dinti, aranjeaza tot ce e in dezordine (chiar si la supermarket aranjeaza produsele pe rafturile de jos) si probabil tot o fixatie e si sa faca in pampers. Ma consolez cu faptul ca atunci cand o sa faca la wc (cred eu, ca e mult mai atras de reductorul de wc decat de olita), o sa faca numai acolo, pentru ca o sa faca o noua fixatie.


Autor: parpalak

Am gasit Ghidul Utilizatorului pentru Toddler . Ce-am zis de nenumarate ori pina acum ca nu exista.. Pe coperta zice si ca are "tips for training for self-waste disposal"

amarantina, daca vrei sa te distrezi cu ultimele birfe pe subiectul pusului pe olita, mergi la pampers.com si aboneaza-te la scrisoare lor lunara. Articolele unde zice ca scutecele Pampers sint cele mai tari din parcare, poti sa le sari..

Acuma sa nu mint, intre 1 si 2 ani au mai fost incercari de a tine cu forta infantu pe olita, pina la facut cerculet rosu pe fund.. Da' nu s-a intimplat nimic acolo (in olita..). Plus ca pentru noi nimic nu-i mai interesant decit sa patrulam si cercetam de zor.. Nici o jucarica nu-i asa de interesanta ca sa stea mai mult de 3 minute locului (locul fiind pe olita)


Autor: Ana Stroe

si fiu'meu tot pina la trei ani a purtat pampers. adica atit cit a vrut el, si cind a inceput sa tzipe sa nu i-l mai pun, nu l-a mai purtat; asta s-a intimplat si pentru ca eu sunt foarte scirboasa, si nu l-am lasat sa-mi umble fara pampers cit n-am fost sigura ca nu face pe el.
distractia era ca cu pipi era ok, facea deja pe wc, dar cu caca...daca trei zile nu purta pampers, trei zile nu facea...si pentru ca-i puneam totusi pampersul cind ieseam afara in parc, pleosk si bucuria...si fugi acasa, schimba-l si inapoi...sau du-i pampersul cu el, servetele umede, tot cabalicul si schimbat in parc, de ma lua damblaua de


Autor: parpalak

Ana, tu ai folosit scutece de-ale de tranzitie? Pull-ups, sau cum le zice.. Am impresia ca iar au mai inventat un sortiment nou..


Autor: Ana Stroe

eu am folosit doar pampers,

asta era in 2003, si noi eram nou-veniti aici, habar n-aveam sa ma informez si am luat de bun doar ce stiam din Romania deja.


Autor: cristina1975

Cattalina, inarmeaza-te cu multa rabdare. Luiza mea are 1 an si 11 luni si are perioade cand zice si perioade cand isi da drumul pe ea.Am incercat chiar sa o las sa stea uda, sa simta ceva neplacut, dar s-a invatat de isi da pantalonii jos si isi cauta altii. Treaba mare nu mai face de mult pe ea. Pampers nu-i mai pun decat cand doarme si cand mergem undeva. Nasol este cand nu mai vrea sa se ridice de pe olita, zice "caca" cu atata disperare ca o chiar cred. Eu ii dau jucarii, reviste sau alte lucruri care i se par interesante.De exemplu la mama cand mergem, cand se pune pe olita cere "unu-unu" astea fiind chibrituile, acasa nu le cere ca nu folosim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Baietei - la ce varsta noaptea fara pampers

Autor: ML

...cu succes?
Un psiholog american recomanda sa scoatem diapersul pe timpul noptii undeva intre 30 si 36 de luni, amintind totodata ca baietii sunt mult mai "inceti" decat fetele in aceasta privinta.
Va rog, imi puteti spune daca a avut cineva succes cu el in jurul varstei de 3 ani si cam cat i-a luat pana s-a obisnuit?
Multumesc.

Raspunsuri:



Autor: gabibarta

la fiul meu i-am dat jos pampersul pe la 3 ani, cand nu prea mai facea noaptea pisu. Mama se mai ambitiona o vreme si seara pe la 12 l-a pus pe Robert sa mai faca un pisu, si pana dimineata a fost o.k. Accidente au mai fost, insa rar.
Cu fiica mea nici acum n-am reusit sa scap de pampers. Pur si simplu nu se trezeste inca, daca-i vine pisu.


Autor: cristina22

la trei ani l-am scos, ca cerut el si refuzat categoric sa-i mai pun, dar nu se trezeste noaptea, par su simpul nu face pana dimineata, cu toate ca bea o sticla de lapte la culcare!


Autor: sinzi_ana

David are 3 ani si inca ii mai pun un pampers chilot noaptea. Il uda ff rar (cam o data pe saptamana) dar inca nu sunt eu pregatita sa il scot sa ma trezesc noaptea!!! hihi...


Autor: filofteia

Noi deabia acum am scapat de pampers... la 5 ani, dar tot se mai trezeste uneori noaptea...
Oricum conform medicilor enurezis este la baieti dupa 6 ani si la fete dupa 5 ani... Deci pana la 6 ani nu ai de ce sa-ti faci probleme


Autor: Cristina_C

Noi am reusit. La 3 ani doarme noaptea numai cu chilotei. Face pipi inainte de culcare si apoi dimineata la trezire. Accidente n-am avut, daca a baut mai mult seara si-i mai vine pipi in timpul noptii, se trezeste si mergem la baie. Nu i-am mai pus pampers noaptea cand am observat ca dimineti la rand erau uscati.


Autor: ML

Va multumesc frumos pt. raspunsuri si ... linistire. Fetita (acum are 4 ani) a fost asa cum spuneti si voi, cele cu baietei care tin pana noaptea, dar baietelul, nu. Chiar si ziua face des si in fiecare noapte umple diapersul.
Gabibarta, Filofteia si la voi era la fel cu fetita/baietelul faceau des ziua si mult noaptea?


Autor: Nicoleta

Salut.
Baietelul meu doarme de la 2 ani si 8 luni fara scutec noaptea, in tot acest timp nu a avut nici un accident.
Si eu sunt foarte mirata, el daca face pisu noaptea ne anunta (ori ne striga, ori scanceste) si nu a dat gres niciodata. Nici macar nu doarme cu noi in camera... Si niciodata nu l-am trezit noi sa faca pisu noaptea.
Eu cred ca se intampla in functie de fiecare copil, cat de pregatit este sa renunte si sa anunte. Nu trebuie fortat.
Pana sa ii scoatem pampersul, de pe la sfarsitul lui august si pana la inceputul lui octombrie, nu a udat niciodata pampersul. Eu sunt incantata. Dar nu este meritul meu.
Aaa, acum are 3 ani (fara 2 zile).
Nicoleta.


Autor: Anny

Al meu pitic (2 ani si 5 luni) inca nu cere la olitza . Noi il punem cam la o ora, o ora si jumatate si atunci face (cateodata mai mult cateodata mai putin, depinde daca intre timp mai face pe el sau nu). Nu il deranjeaza absolut deloc daca sta ud (l-am lasat in chilotei si a facut pisu dar nu-l deranja absolut deloc ca e ud)
Noaptea face f mult pisu, pampersul e plin (ba mai da si p-afara) dimineatza. Cred ca daca l-as lasa fara .....ar face lac in camera.


Autor: filofteia

Adi, baietel, face si acum si ziua mult si noaptea... Noaptea trebuie sa-l trezesc o data... A fost invatat sa bea multa apa, de cand era foarte mic, pentru ca a avut o malformatie la penis (acum rezolvata) si-mi era teama sa nu faca ceva la rinichi.


Autor: Mirunaa

Rares are 2 ani si 7 luni.Ziua nu avem probleme cu pipi, il face la toaleta.Noaptea inca nu am incercat sa-l las fara pampers.Din doua motive:1) Inainte de culcare bea doua biberoane cu lapte si cereale(de fapt, asta e mancarea lui de seara) si dimineata e pampersul plin ochi
2) Fiind iarna si nestand invelit mi-e teama ca nu bag de seama repede cand face pipi pe el....si mi-e ca ii este rece.

Eu mi-am propus sa incep sa il las fara pampers noaptea cand o veni vara.

Fiica-mea la 1 an si 6 luni nu-mi mai facea pipi pe ea noaptea.Se trezea la o ora fixa(2) o puneam pe olita si nu mai facea pana dimineata....


Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Cum scapi de PAMPI noaptea

Autor: cgabriela

Briana are 3 ani si 6 luni, la olita face de la 8 luni , iar caca in pampi NU a mai facut de la 1 an si 2 luni, DARRRRR inca folosim PAMPI noaptea, acum suntem la faza fara, DAR NU MAI POT- din 30 dec 2005 -AM hotarat (impreuna cu EA) sa Nu mai facem oisu noaptea si ca NU mai avem neoie de pampi, dar face pe EA, intr-o noapte am schimbat lenjeria de 4 ori. Ieri noapte am trezit-o din 1,5 -2 ore, a facut la olita si NU a mai udat patul ! A fost f. mandra! DAR eu sunt ZOMBI, doar ca am noroc ca sunt in concediu pana pe 20 , sper pana atunci sa REUSIM fara sa MA trezesc asa de des. Lapte bea doar 120 de ml, de moft cu canita speciala.

astept SFATURI sau SUGESTII! Merci



Autor: Ira

Sofia mea are 3 ani fara 1 luna, nu i-am dat inca scutecul de noaptea jos, dar uite cum ma gandesc sa procedez eu....

-inainte de culcare pipi obligatoriu la olita
-husa de plastic pe patutul ei
-un drum obligatoriu noaptea la olita (voi pune ceasul sa sune)



Mai are cineva si alte idei ?


Autor: florinutza26

Pai uite cum am facut eu:

Seara inainte de culcare nu-i mai dadeam lichide sa bea-e totusi mult lapticul pe care i-l dai) ,pipi la baie si pana s-a obisnuit il mai puneam o perioada si doar cand am vazut ca dimineata pampersul era uscat(cam dupa o luna),nu i l-am mai pus,dar cand dormea fara, pentru siguranta mea i-am pus husa de plastic. Fetita mea are 4 ani jumate si de atunci doar de 2 ori mi-a mai facut in pat si asta cand tati a uitat sa o trimita la baie sa faca pipi.
Succes!


Autor: cristina22

Andrei are trei ani si o luna, ii pun pampers seara, cu toate ca omu' protesteaza ca el nu e bebe si numai bebe are pampers, dar nu face pisu pe el, cu toate ca bea o sticla cu lapte (cu ea adoarme). Inainte de nani, il pun obligatoriu la pisu. Niciodata nu l-am trezit noapte pt pisu. Pur si simplu nu face pana dimineata! Pampersul il pun inca..., ca daca se intampla, sa nu doarma ud, sa nu raceasca,... mama cu pasarei...


Autor: loreen

Cand am renuntat la pampersul de noapte fata cea mare avea un an jumate si am inceput prin a-milua concediu...seara dupa ora 6 reduceam mult cantitatea de lichide,doar strictul necesar...apoi inainte de culcare obligatoriu la oala...dupa 2 ore de la adormire o trezeam sa faca pisu...treceam peste protestele vehemente si continuam desi se lasa si cu plansete...si eventual o mai trezeam pe la mijlocul noptii inca o data...Dupa trezire nu se mai punea problema ca stia ce are de facut...
A durat cam 3 saptamani pana a inteles despre ce-i vorba...tot procesul l-am facut vara ca in eventualitatea cazului n care se scapa totusi pe ea sa o las putin sa stea uda ca sa-i provoace disconfort si sa constientizeze la ce-i buna oala...
Dupa ce nu a mai facut am pastrat totusi obiceiul de a pune plastic sub cearsaf,just in case...
A...aceeasi metoda trebuie adoptata si de persoanele unde-si mai petrece copilul noaptea,bunii in speta...


Autor: sinzi_ana

Eu tot il pun de control...DAvid are 3 ani fara o luna...
Dar am observat ca in ultimul timp se trezeste singurel si imi cere sa faca pisu...
La culcare pisu obligatoriu..si seara mai putine lichide (nu ca ar bea ff multe lichide)...nu mai uda pampersul decat ff rar...


Autor: Klaus29

ce o sa ne facem noi, ca andrei de la ora 6seara incepe sa manance cu adevarat si pana pe la 12 asa o tine..
iar de doua zile am inceput sa il las fara pampers in timpul zilei...


Autor: candy24

Baietelului meu nu mai pun pampers de pe la 2 ani si vreo 4-5 luni.A facut de cateva ori in patut l-am schimbat ,l-am certat ..........i-a fost rusine si a invatat sa se trezeasca.Trebuie rabdare ......pt inceput punei ceva pe pat o husa ceva si incearca cateva zile.


Autor: stoichitescu cristina

Robert are trei ani si noua luni si din vara am hotarit sa nu ii mai punem pampers noaptea. La inceput a fost greu pt ca desi inainte de culcare facea pisu , peste noapte tot ii mai dadea drumul in pat. Seara inainte de culcare nu am putut renunta la lapte . Peste noapte il mai trezeam sa-l pun pe olita dar cind scapam momentul ne trezeam uzi.Apoi cred ca s-a format reflexul cam in doua trei luni, fiindca acum nici nu mai face in pat dar nici nu cere la oala. Exista si nopti cind se foieste si il intreb daca vrea pisu, atunci imi raspunde ca da si asa rezolvam problema. Totusi cred ca nu este bine , am citit intr-o carte, sa-i formam reflexul de a se trezi in fiecare nopate pt. pisu. Cred ca tine si de formarea reflexului si de obisnuirea creierului de a transmite informatia in timpul somnului vezicii sa-i dea drumul necontrolat.
Unii copii fac nopatea pe ei pina spre sapte ani si asta cred ca deja este o problema.


Autor: cgabriela

FETELOR merci mult!
Dar nu reusim fara sa ne trezim iar lichide multe NU bea, iar de facut pisu facem inainte de culcare, dar face destul de des, si ziua facem si de 2-3 oripe ora, nu mult dar NU poate sa tina, stiu ca are probleme cu rinichii dar vezica e in regula, poate totusi asta o fi!
Merci si va tinem la curent !
Speram sa reusim dar totuis trebuie sa o trezesc din 2-2 ore noaptea1 Mai nou NU protesteaza si face!
Dar ....cand realizeaza ca va putea tine?
Va pupam si multa sanatate si succes la cei care trec prin faza asta.
GABI si BRIANA


Autor: AMarisa

Fetita noastra si-a luat adio de la pampersul de noapte la 1 an si 11 luni cand i-am scos biberonul si am trecut pe alta rutina de culcare. Cam cu 6 luni inainte am renuntat la pampersul de zi. E drept ca, accidental, mai aveam surprize atat ziua cat si noaptea, dar era rar de tot, doar daca nu era respectat ritualul.
Imi amintesc ca avea vreo 3 anisori cand, intr-o noapte, am auzit lipaituri prin camera ei, usa de la baie trantita si...urgenta mica... apoi lipa-lipa inapoi in patut. Fata mamii e deja mare si se descurca singurica! Next one! (din pacate, n-a fost sa fie pana acum, nu reusim sa convingem 'barzoiul' sa mai facem un bb!)


Autor: CRIXIA

Noi punem chiloti noaptea, dar ii gasim uscati dimineatza! Am incercat sa nu-i mai pun, dar in serile cand e prea obosita uita sa se trezeasca si sa ceara "pipi". Deci pastram chilotii pentru ca nu avem husa pe pat! Spuneti-mi si mie unde gasesc husa? Am auzit de niste cerceafuri de unica folosinta! Voi, stiti ce inseamna, unde gasesc?


Autor: Denisa

Eu am gasit ceva paturici la farmacie. Ceri paturici impermeabile. Sunt 60*60 cm si costa in jur de 12-13.000/buc. Spui pentru ce vrei. Sunt verzi pe spate si deasupra au un strat subtire absorbant. Sunt foarte bune.
Cearceafuri nu am gasit nici eu, nu stiu de unde se iau. Ar fi bun mai mare, ca sa nu fuga cand se intorc, dar eu le pun sub cearceaful patutului.


Autor: silvana_salajan

Baietelul meu nu mai face pe el de pe la 2 ani si 2 luni , cand au inceput (fiind mai plinut) sa-l stranga scutecele. Cred ca trebuie ca ei sa constiientizeze asta pentru a se putea tine. Dar mai e o problema ce trebuie luata in calcul : nasa mea rare o fetita de 3 ani jumate si nu mai facea pe ea de ceva timp. In vara au fost la mare si a stat pe plaja in chilotei (care erau mai tot timpul uzi).Oricum, de atunci face noaptea pe ea. La doctor i-au zis ca o fi racit si trebuie sa-i faca analize. A trecut ceva timp, dar se mai scapa si ziua. Nasa a zis ca o va duce si la psiholog. Voi ce ziceti? Caminul e stresant? O fi si de la stres?


Autor: lizuca

Gabi, parerea mea e ca exagerezi un pic - nu puteti nici chiar asa, sa va treziti din ora in ora sa faceti pipi la oala. Cred ca ea stie la fel de bine ca tine ca nu trebuie sa faca pe ea, dar o impiedica ori problema cu rinichii, ori reflexele insuficient maturizate. Si eu i-am pus Alisiei pampers noaptea pina pe la trei ani si doua luni - protesta ea, dar ii puneam dupa ce adormea, eventual pe deasupra pantalonilor, ca sa protejez patul. Si - incet-incet - pampersul era ud tot mai rar, pina cind nu s-a mai intimplat deloc. Totul a venit de la sine, n-am aplicat nici un fel de strategii (poate doar ceva mai putine lichide dupa opt seara). Asa ca pune-i pampers si odihniti-va cum se cuvine - o sa vina ea vremea si cind vei gasi pampersul uscat, nu mai dispera!
Printeaza pagina | Inchide fereastra


Autor: AniaMaria

Mamicilor, cum sa fac sa renuntam la pampers noaptea? Voi cum ati facut? Puiutii vostri se trezesc sa faca pipi, sau reusesc sa doarma pana dimineata?


Autor: corinadana

Cati ani are micutul?
Incearca sa nu i mai dai multe lichide inainte de nani. Eventual trezeste te tu pe la 2-3 noaptea si pune l la olita.
Asta i un ajutor ce i l poti da tu acum dar ai sa vezi cum vine o noapte si apoii altele si altele fara pisulica!!! Succes!


Autor: AniaMaria

merci, corina.
nu am cum sa nu-i dau apa seara, cere intotdeauna inainte de culcare, se si trezeste noaptea sa bea, dar se supara daca-i ceri altceva, sa ia vreun medicament sau sa faca pipi. l-am si lasat vreo doua nopti fara pampers si a rezistat pana catre dimineata. as continua asa, ma gandesc ca daca il deranjeaza se va controla mai bine, dar mi-e teama ca nu-l vad la timp si raceste. ufff


Autor: diadaniela

eu i-am scos pampersul de noapte la 2 ani si 10 luni .primele 2 nopti am trezit-o si am pus-o pe olita .din a treia noapte n-am mai trezit-o si si a facut pe ea. din a patra noapte ,gata,am reusit.a invatat f repede nici nu ma asteptam.
nu stiu ce varsta are copilul tau ,dar trebuie sa fie maricel ca sa-l poti dezobisnui de pampers noaptea.trebuie sa se poata controla.
succes!


Autor: liliac1

Primul pas catre o noapte fara pampers e sa se trezeasca in primul rand uscat. Adica in ultima perioada, cand ii faci toaleta de dimineata, scutecul sa nu fie deloc ud. De-aici totul e mult mai usor. Asa ca daca este pregatit pentru marea "miscare" se va trezi singurel sa ceara. Daca tu vrei musai sa scapi de pampers dar el nu e pregatit, atunci inarmeaza-te cu muuulta rabdare, nopti dormite cu grija pentru ca la o anumita ora sa-l trezesti sa-l pui la olita. Plus ca se pot intampla accidente.
Succes!


Autor: Eleni

Maria are aproape 3 ani. Ea nu mai face in pampers de la 2 ani (pur si simplu nu mai facea - fara sa fie constransa) dar la pampersul de nopate am renuntat pe la 2 ani si jumatate, dupa ce am observat ca e tot timpul curat dimineata. Maria bea 2 biberoane de apa noaptea si uneori se trezeste noaptea si cere olita (de fapt nu se trezeste ca e tot cu ochii inchisi). Alteori cere olita doar dimineata, si atunci aproape ca o umple.
Dar acest lucru a venit natural. Cati ani are copilul tau? Noi nu am constrans-o in nici un fel, i-am aratat doar olita si utilizarile ei. Ea acum prefera WC-ul cu colacel mic, i se are mai cool.


Autor: AniaMaria

are 3 ani, iar pampers-ul de la somnul de dupa amiaza am vrut sa-l scot dupa ce vad ca nu mai face. numai ca mi-am dat seama ca el facea tocmai pentru ca avea pampers. cand am renuntat, pur si simplu nu a mai facut.
pentru noapte ma intrebam daca trebuie sau nu sa-l trezesc sa faca pipi, sau, cu putin exercitiu, ar putea sa astepte pana dimineata?!


Autor: pisi_ella

Noi am avut noroc ca s-a format ff repede reflexul, adica dupa 2 luni de pipi la olita in timpul zilei....nu mai facea nici noaptea in pampers...Ii gaseam mereu pampersul gol...Daca am vazut ca nu mai face deloc...i l-am dat jos cu totul (pe la 2 ani si 2 luni). Acum are 2 ani si 9 luni si s-a intamplat fff rar (de vreo 3 ori) sa faca noaptea pe ea. Ce sa spun....noi am avut noroc!
Cu toate ca bea mult lichid noaptea!!!( Si ziua, de altfel...) Se scoala sa faca la olita. Dar de maine ii scot biberonul...i le ascund...ii zic ca le-a furat cineva...ca s-au spart...vad eu...M-AM SATURAT!!


Autor: amik

a mea fetita are 2 ani si 8 luni.pampersul tot e ud dimineata!e drept ca si bea multa apa inainte de culcare (in timpul zilei nu prea bea lichhide si eu ma bucur cand o face seara).nu stiu daca e momentul sa incep sa o dezvat de pampersul de noapte.oare?sau sa o las pana la vara si poate mai creste, poate se dezvolta si la ea reflexul?


Autor: gabi.i

Si fetita mea are tot trei ani si inca doarme cu pampers noaptea.A avut o perioada cand se trezea si pampersul erea curat dar acum aproape il umple pana dimineata.Eu astept vara ,ma voi innarma cu scutece absorbante pt saltea si sper sa reusesc atunci sa o bijnuiesc si noaptea cu olita.


Autor: ciuf

Al meu baiat cum a implinit doi ani a inceput sa nu mai faca pipi noaptea. Nu se intampla in fiecare noapte. Dar apoi treptat-treptat, ajunseram la doi ani si 3 luni, si gata. Scutecul e uscat pe timpul noptii. Primul lucru care il face dimi. e pishu mult.
Chiar azi vorbeam cu o mamica in parc si imi spunea de baietelul ei ca de la doi ani a inceput sa nu mai faca pipi noaptea.
Ah, Luca bea cate un biberon de laptic la culcare. Dar nu are nevoie sa faca pipi peste noapte.
Eu, in locul tau, as incepe sa trezesc copilul noaptea sa faca la olita sau pe colacelul de la WC. Cum ii este mai comod. Apoi va incepe sa capete un reflex, ca sigur nu-i va placea sa fie trezit ca sa isi faca nevoile. Probabil va dura un pic de timp, dar pana la urma isi va forma un obicei.
Numai bine,


Autor: sinzi_ana

Eu i-am pus pampers noaptea pana cand am inceput sa il gasesc uscat dimineata...
Imi era lene sa il trezesc pt pisu, si eu sunt morocanoasa daca ma trezeste cineva, si banuiesc ca nici pt ei nu e prea placut sa ii trezesti noaptea pt pisu...
Si pe la 2.10 ani am scapat si de pampersul de noapte...
Face inainte de culcare si dimineata cand se trezeste!!!


Autor: cucuoancea

Fetita mea are 2 ani si 10 luni si inca mai poarta noaptea pampers! As vrea sa renunt la el, dar dimineata e plin!!! M-ar interesa daca stiti unde as putea gasi niste cearsafuri impermeabile, fiindca as incerca sa o las fara pampers, chiar daca trebuie sa o schimb de 2 ori pe noapte. Am inteles ca nu e bine sa lasi copilul cu pamper, fiindca nu isi formeaza reflexul de a urina si de a se abtine! Ea nu mai poarta ziua pampers de mai bine de jumatate de an, iar la somnul de dupa masa nu ii mai pun de vreo saptamana - are olita langa pat si cand se scoala, daca ii vine pipi se aseaza singura! Noaptea nu cred ca ar face asta!!! Am uitat de vreo 2 ori sa ii pun pampers noaptea si ... a fost cam nasol... si pentru cearsaf si pentru saltea!
marina


Autor: Bebe Beca

Stiu ca se gasesc la farmacie niste aleze (parca asa se numesc), pe care le poti pune pe pat. Sunt excelente. Noi am facut treaba asta cand fetita s-a iritat foarte tare si am lasat-o fara scutec pe timpul noprii. Le puneam sub cearsaf, ca sa nu se miste.


Autor: flavia2904

Uite cum am facut eu la primul copil:seara inainte de culcare il puneam la olita.Peste noapte ma trezeam de 3-4 ori la inceput si-l puneam pe olita sa faca pipi,de multe ori era adormit dar cind simtea olita facea pipi.Pe urma am redus trezirile la 2 pe noapte.La noi a functionat,dar mi-a fost foarte greu la inceput sa ma trezesc sa-l pun la olita.Citeodata era deja ud ,dar dupa un timp mi-a intrat in reflex si ma trezem usor.Eu puneam peste saltea un impermeabil[celofan ]iar peste el puneam cearceaful si 2 scutece.O perioada am avut ce spala la cearceafuri,dar a meritat,dupa cam 2 luni nu mai facea decit o data pe noapte pipi.Ma trezeam pe la jumatatea noptii si-lpuneam pe olita.Nu-i da multe lichide seara inainte de culcare.Mihai avea 2 ani cind m-am hotarit sa-l dezvat noaptea de pampers . Succes si rabdare multa.


Autor: gabibarta

la magazinul de saltele Domus am gasit cearceaf impermeabil- pe o parte bumbac, pe cealalta parte impermeabil- la 460.000
Si fiica mea doarme cu pampersi noaptea, insa nu se trezeste nici daca face pisu pe ea, doar spre dimineata cand ii este tare frig... decat sa raceasca, sau sa nu se odihneasca, sau sa nu-i dau lichide inainte de culcare, prefer pampersul.


Autor: crisia

Si noi am facut la fel, ma trezeam noaptea si o puneam pe olita, nici nu deschidea ochii uneori, asta de 2-3 ori pe noapte. Seara bea lapticul. Asta se intampla pe la 2 ani si 2-3 luni. N-a durat mult si se trezea singura daca voia sa faca, si dupa o vreme nu s-a mai trezit deloc. Si eu puneam pe pat un scutec mai mare, nu stiu cum se cheama, am primit cadou cateva, am inteles ca se gasesc in farmacii, dar chiar nu le-a 'uzat' deloc
Eventual incearca sa nu-i dai prea multe lichide seara, daca se poate.
Succes.


Autor: Cerasela67

Poti gasi cearsafuri cu o fata cauciucata la farmacii sau la magazinele care vand produse tehnico-medicale am vazut si la Carrefour la raionul de pampersi pt. adulti (acolo unde sunt si tampoanele de dama). Si eu am folosit pt. fetita mea cand am renuntat la pampers insa nu mi-a trebuit decat o saptamana, l-am folosit insa apoi pe sub cearsaful ei in caz de ...accidente. Pana se obisnuieste cu olita inceraca sa nu-i dai lichide seara inainte de culcare cu cel putin o ora, apoi sa o pui pe olita inainte de a se aseza in pat. Fetita mea rar se trezea noaptea pt. olita, o tineam insa langa pat pt. ca dimineata era urgenta cand se trezea. Dar nici asta nu a durat prea mult, cateva luni. Apoi am renuntat si la olita si am trecut la WC.


Autor: anabordea

Sunt niste scutece absorbante 60*60 cm exact ca pampersii ca material dar tip cearsaf- helen harper sau Fixies- vreo 100.000 lei 10 buc...si sunt si pachete de 5. Au in Cora, Carrefour, Gima la raioanele de pampersi


Autor: godzila

Parca era o inventie...un fel de alarma care se declansa daca devenea ud cerseaful/ pampersul. Stie cineva de asta? Cred ca te-ar ajuta.


Autor: Pdelia

Eu sunt foarte fericita , am incercat pentru prima data sa-l culc noaptea fara pampers si nu a udat patul !!!
Nu stiu cum e la voi dar baiatul meu stie cand are scutec si nu spune nimic , daca nu are spune ...Sper sa doarma bine si in noaptea asta si sa fie uscat dimineata .
Va urez succes !!!


Autor: cucuoancea

Multumesc mult pentru sfaturi, sunteti nemaipomenite!
M-ar interesa unde anume sunt magazinele de saltele Domus, vreau sa ma duc cat mai repede sa imi fac o provizie de cearsafuri. As vrea sa gasesc marimi mai mari, fiindca micuta mea vine la jumatatea noptii in pat la noi si trebuie protejat si asta... Daca nu exista, macar unele de dimensiunile unui pat de copil - 140/70.
Pdelia...felicitari. Cum a fost noaptea trecuta? Cat are micutul?


Autor: Pdelia


Micutul meu e mare deja , a implinit 3 ani pe 21 februarie .
A doua noapte a fost cu probleme :s-a trezit plangand "nu fac pipi!";tocmai udase chiloteii si a trebuit sa-l schimb . A umplut si olita asa ca nu l-am certat prea tare .Dimineata a fost repriza a doua dar a udat patul si l-am certat .
In seara asta tot repeta cum o sa ma strige daca are nevoie .
Sper sa fie bine .
Referitor la cearcefuri eu am avut pregatite pentru baiatul cel mare si el nu udat patul nici macar o data !
Va uram succes !


Autor: didita

Eu am pus musama sub cearceaf (cearceaful de pat are colturile cu elastic asa ca nu fuge). Este la fel de eficace se gaseste peste tot in orice dimensiuni, ca sa nu mai vorbim de pret...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Cum ii invatam sa faca pipi la olita?

Autor: asi
Baiatul meu are 1 an si 11 luni.Cred ca ar trebui sa abandonam scutecul cel putin ziua dar nu stiu cum sa procedez?
Voi cum ati facut?



Autor: tatianaS

Si Bia are 18 luni si inca n-am reusit s-o invat sa faca la olita. Stie ce-i aia olita, se aseaza pe ea cand este imbracata, dar daca o dezbrac, nu mai vrea sub nici o forma sa stea pe ea.
Poate ne ajuta mamicile cu mai multa experienta, ca nici eu nu stiu cum s-o invat sa faca la olita.
Pupici.


Autor: Oniboni

Ca sa va fac sa radeti, fi-miu (1 an si 8 luni) din cand in cand zice "kaki, mama" si face pipilica la olita ... dar sa faca pe bune kaki... NICIODATA. dupa prima exeprienta cand l-am pus pe olita si s-a ridicat si a facut (da,da, KAKI) pe covor mai incolo... n-am mai incercat!
Iar pipi .. cand are el chef...asteptam sfaturi!
A, si nu-l stresez, il pun 2-3 minute, il las sa se ridice, dar mai mult se joaca cu olita. Chiar am in plan sa cumpar alta - poate nu i-o place asta...


Autor: asi

Razvan face kk la olita de la 1 an si 7 luni.


Autor: AdynaB

saliu mamici,

noi am iceput cu olita pe la un an jumate si nu prea am avut succes nici noi,o puneam statea 2 min si nu facea nimic.Asta vara am fost in concediu in Italia si fiind f. cald,am lasat-o fara pampers(numai cu o rochita sau maieu) si o singura data s-a scapat pe ea si fara sa-i spun eu nimic a inceput sa plinga si am observat ca ai e cam rusine.Am luat-o de minutza si i-am aratat unde e toaleta si olitza si de atunci a inceput sa faca la olitza.Venind acasa i-am cumparat un adaptor cu scarita pt. wc si de atunci nu am mai avut probleme,a fost asa de incintata de el de se cerea din sfert in sfert de ora la wc.Succes


Autor: Klaus29

si noi am scapat de pampers la 1an si 9luni in 3zileeeee;
important e ca si mamica sa fie pregatita psihic sa schimbe muuuultiii chilotei si pantalonasi plini de pipi sau de kk in prima zi, dupa care din ce in ce mai rar....
tot important este sa nu fie certat copilul si sa i se explice cu calm si blandete ca a facut in chiloti si ca trebuia sa faca la olita..
pana invata sa ceara trebuie pus din jumate in jumate de ora si vazut cam la cat timp face...
la inceput il pui fara sa ceara dupa care o sa inteleaga care este smecheria..
aha, uitasem a treia chestie foarte importanta... dupa fiecare reusita trebuie laudat in mod deosebit... adica bravooooooo
ce ii mai duceam noi lui tati oala cu kk sau pipi ca sa auda si de la el o lauda si ce zambete mai tragea andrei... mai are si acum momente cand nu ma lasa sa arunc "minunea" din olita pana nu i-o aratam si lui tati


Autor: koalitza

Avem si noi aceeasi problema: Martin e prieten la catarama cu olitza, dar caca si pisu face doar Maro, ursuletul lui de plus! Am aflat si eu de olitza care canta atunci cand copilul a reusit sa faca ceva, dar nu gaseam nicaieri; mi-au spus fetele ca se gaseste in Cora. Poate e o solutie. Mai ramane sa si "faca ceva" pentru a se convinge ca olitza canta.
Alta solutie: incearca sa il pui pe olitza dupa fiecare somn, iar daca nu vrea sa stea mult da-i o carte, sau o jucarie, cava care il incanta pe el mai mult."De la lume adunate", pentru ca la noi nu merge inca nimic. Bafta!


Autor: dulcetica

Rares,1 an si 10 luni,a facut azi in premiera absoluta pisu la olita.Si atit!N-a mai avut chef sa mai stea si de cerut nici vorba.Am uitat sa mentionez ca-i curgeau niste lacrimi de elefant, ca nu vroia sa stea pe oala.Nu am nici un fel de sugestii,din pacate.


Autor: MihaT
Alexia,1 an, a facut azi pentru prima oara kaka la olita,si acum cateva zile pipi,sunt foarte incantata.Am mai pus-o acum catva timp dar plangea si nu vroia sa stea ,acum vad ca sta si culmea si face!!!Sper sa o tina asa.Bafta si voua.


Autor: crig72

dragi mamici,
mariuca a vrut la wc pe capacul ei si apoi s-a invatat cu olita.la inceput la fel era pe post de scaunel.Nu am stresat-o deloc.Acum deja suntem la faza la care se urca singura (mai greu dar reuseste).
Felicitari celor care au reusit atat de devreme cu pampersii!Noi am fost mai lenese.


Autor: tincutza
Noi am "terminat-o" cu pampersii la un an si juma fix. Dar de pe la 6-7 luni, pustoaica era pusa cu regularitate la olitza, unde statea, cate putin. Treptat - plus ca atunci cand "facea" ce trebuia o pupaceam si o aplaudam :))), a inceput sa nu vrea decat la oala.
In schimb, ce ne e greu acum este sa o convingem sa ceara la WC, de facut face pe colacelul ei, dar parca tot pe olitza (dintr-aceea "scaunel") e mai bine


Autor: Melaroxy

vreau si eu sa ma laud, dar nu pot. am incercat si in joaca si cu explicatii si cu premii si cu bataia si nimic. are 2 ani si jumatate si cand vede olita spune: nu bun sau nu caca, nu veau.


Autor: alexa si mami

si alexa (1,3ani) sta pe olita si citeodata face si pipi. kk facem la olita mai de mult, da' cu pipi nu reusim sa-l controlam. speram ca la vara sa scapam definitv de pampersi.


Autor: clara25

Sacha nu voia sa auda de olita pana la 2 ani si trei luni.A facut de cateva ori inainte pipi si apoi nu a mai vrut.Dar nici noi nu am insistat,nu am vrut sa il presez,voiam sa vina de la el.Poate si din comoditate,nu neg
Dar la 2 ani si 3 luni am plecat in Romania unde e nepotelul meu de trei ani,Andrei.Ei bine,puterea exemplului a functionat de minune.I-am cumparat olita si de cate ori il vedeam pe Andrei ca face il incurajam si pe Sacha.In cateva zile problema era rezolvata.E adevarat la inceput de doua ori facea in pantaloni,de doua ori in olita.Dar doar cateva zile.Erau asa draguti amandoi pe olita unul langa altul!
A mai ramas pampersul de noapte,dar cum el bea multe lichide inainte de adormi(printre care biberonul de lapte) nici o sansa.La trei ani vom incerca sa rezolvam si asta.


Autor: mariussimiuc
quote:
Originally posted by koalitza

Avem si noi aceeasi problema. Am aflat si eu de olitza care canta atunci cand copilul a reusit sa faca ceva, dar nu gaseam nicaieri; mi-au spus fetele ca se gaseste in Cora.


Prietena mea i-a luat puiului sau o astfel de olita,dar era mult mai interesanta atunci cand turne el apa din pahar si incepea sa cante,decat daca ar fi facut el.
Robert al meu are 1 an si 2 luni si inca suntem la faza de invatat.Face pipi de fiecare data cand il pun,dar pana o sa ceara singur....


Autor: paula2003

Eu am pus fetita cand a stat bine in fund, la inceput la prima ora si tot asa. Problema este ca nu prea cere si o punem cand stim noi sau cand tipa ca face kk. De pipi ...mai face si acum in pempars.


Autor: Bebe Beca

Noi am facut asa: pe la 7 luni am inceput sa o punem pe fata dimineata, imediat dupa trezire. De cele mai multe ori reusea figura. Apoi in timpul zilei o mai asezam pe olita, cu succes sau nu. In general dupa 30 minute de la masa, dupa ce bea mai multe lichide, etc. O perioada am abandonat, iar pe la 1 an si o luna am inceput din nou, mai abitir. Periodic asezam bebe la olita. Adica o data la 45 minute, sau o ora. O perioada, casa a fost un soi de WC, pentru ca, fara scutece fiind, scapa fetita si pe langa. Se intampla, de multe ori, sa se ridice si sa faca langa... Eh, dar cu rabdare am reusit ca acum, la 1 an si 8 luni, sa poarte scutece doar cand iesim afara si in timpul noptii. In rest... mami, pipi!, mami, caca! Si fugim ca disperatii sa cautam olita... Daca ne-ati vedea...


Autor: roxicucu

Stefan are 1 an si 9 luni si suntem si noi la obisnuitul cu olita. Eu il las fara pampers ziua si il pun din cand in cand la olita (cand consider eu ca a sosit timpul, ca el nu cere). Am observat ca s-au marit timpul care trece intre 2 pipi, astazi, de exemplu, nu a udat deloc chiloteii. Sper sa invatam cat mai repede. Mamici, inarmati-va cu multa, multa rabdare.


Autor: mara03

sa va zic si eu cum am facut cu tudor care la doi anisori nu dadea nici un semn ca ar vrea sa stea pe olita. nu l-am fortat in nici un fel doar ca din cand in cand ii puneam olita in fata si ii spuneam sa faca pipi. a facut azi o data, maine o data si tot asa pana a inceput el sa ceara sa faca pipi la olita. in tot acest timp i-am lasat pampersul pe el. nu l-am lasat in chilotei sa se ude tot.
bine, nu a spus din prima de fiecare data cand il trecea dar acum, dupa mai bine de trei saptamani de cand se cere singurel pot sa il las linistita fara pampers ca nu mai face pe el. a fost mai simplu decat imi imaginam...
cu kk e mai greu ca nu vrea sa faca decat in chilotei si foarte rar la olita. am incercat sa-l pun pe wc dar nici asa nu merge. dar perseveram...
acum, nu exista o reteta pentru renuntarea la scutece. eu zic sa nu stresati copilasii (incercati diverse metode dar fara sa-i stresati) ca la momentul potrivit vor face si pasul asta.

pupici si sa scapati cat mai repede de scutecele!


Autor: ririshor

dragi parinti

Voi cum v-ati obisnuit copii cu olitza?
Noi suntem debutanti acu la 1an si2 luni si habar nu avem de unde sa incepem....adica nu chiar, primul pas este facut; instrumentul este cumparat. I-am luat lui Matei o olitza cu jucarie si deja pare o problema ca vrea sa se joace si sa o tarasca prin toata casa si nicidecum sa stea pe ea si totul se sfarseste cu crize.
Asa ca este o adevarata bataie de cap Am tot citit diverse tactici, ne-am documentat dar as fi vrut sa vad la cald si experienta parintilor DC.Voi cum v-ati descurcat cu afacerea "olitza"?
va multumim tare mult pentru Raspunsuri


Autor: inaioana

Draga mea, dupa parerea mea este cam devreme. Fiica mea are aproape 2 ani, avem olita de cateva luni si abia acum de vreo saptamana a inceput sa faca la olita mai frecvent (nu de fiecare data!). Eu o las in legea ei, daca vrea la olita se duce la ea (trebuie sa fie la indemana tot timpul) daca nu, nu e nimic. M-am asigurat ca stie care e treaba cu olita si ce trebuie sa se petreaca acolo. Ideea este ca copilul trebuie sa fie suficient de dezvoltat fizic (adica maturizare sfincterele) si intelectual (adica sa inteleaga ce ii explici in legatura cu pipi si kk). Este periculos sa il obligi pe copil sa faca asta cand nu este pregatit , poate genera probleme serioase mai tarziu.

Citeste si acest articol: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=243

Si aici discutii mai vechi pe aceeasi tema: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=14534


Autor: ririshor
inaioana,

multumesc mult pentru sfaturi, si noi ne gandeam ca este prea devreme si am hotarat sa il lasam in pace deocamdata, insa sunt parinti care de pe la 7, 8 luni obisnuiesc copiii cu olitza....nu stiu zau cum reusesc asa performanta. De asta ne-am stresat atata....

oricum, m-am linistit pe moment
multumesc pentru link-uri, ma duc acolo


Autor: freeivi

buna.Eu sint nou-venita pe acest site dar ma integrez repede.am un baietel de 6 ani.noi am scapat de pampersi la 2ani si 6luni.dar olita bineinteles ca a fost cumparata mult mai din timp,a fost folosita intii ca masina(de fapt asta si era)apoi ca scaunel,chiar minca din cind in cind stind pe ea,dar eu ii spuneam mereu pt ce este.o singura data l-am "foftat"sa se aseze,dar s-a facut ca un arc si a inceput sa tipe.de atunci l-am lasat in pace,asta era cam cu 2 luni inainte sa faca 2 ani.pe la 2 ani si putin a cerut singur,iar la 2 si 6luni,deja eram baieti mari.totul se facea la olita.deci,parerea mea este ca,trebuie sa-l lasi pe el sa "hotarasca" cind e pregatit.altfel,daca il fortezi sau il bati prea mult la cap ca trebuie sa faca la olita,o va "uri"foarte tare.


Autor: alinkav

Eu zic sa stai linistita, mai ales la varsta baietelului tau!Noi cam tot la 1 an si 2 luni am acizitionat olita, si am inceput s-o folosim doar seara inainte de baie, lasam frumos apa sa curga, si statea baiatul la oala. Tactica asta a durat vreo 3 luni, dupa care am inceput sa-l punem din cand in cand si dimineata, sa se obisnuiasca si mai bine. La 1 jumate a mers la cresa, si de acolo a priceput ce inseamna intr-adevar oala, la care nici eu nu am stat degeaba, si am inceput sa-l intreb din juma in juma de ora, daca vrea pipi, si uite asa din joaca in serios alergam noi spre wc si faceam pp cate putin. Pe urma cred ca i-a intrat in sange toata faza asta, astfel incat a inceput el sa-mi spuna ca vrea pp.
In principal, trebuie sa ai rabdare. Toti copii pana la urma fac la wc/olita.


Autor: Danelutza

Sa nu spunetzi ca-s batuta-n cap ! Eu mi-am incercat norocul cu olitza de pe la 7 luni, acum are 9, mai pierdem cite un kk, mai prindem cite unul, se mai screme ea, se mai screme tati-mami. Vad ca acum cind o pun pe olitza, asta bineintzeles cind imi da de intzeles ca vrea sa faca kk, il face imediat.
Dar cum am mai spus, mare parte din kk pierdem, unul pe zi tot cistigam.


Autor: alinkav

Daniela stii care e faza, copilul la 7 luni, 9 luni, 1 an, nu constiinteaza ceea ce face. Dar daca se intampla sa pleci undeva, il lasi in pampers cateva zile fara sa-l pui la oala zilnic cum erai obisnuita, si vei vedea ca va uita cum se face la oala, ptr ca copii asa mici nu-si cunosc inca nevoile fiziologice. Una e un copil de 2 ani, care deja stie ca face pp sau kk, si alta un bb de 1 an, care nici macar nu intelege de unde apare kk.


Autor: Danelutza

Stiam ca nu-si cunoaste necesitatzile fiziologice, dar stii cum e, stau toata ziua acasa cu ea, am zis s-o invatz sa se indragosteasca de olitza.


Autor: miradi

Acum si eu,noi am primit cadou olita cand avea 8 luni,una simpla ca sa nu o ia drept jucarie ,si nu a vurut sa stea pe ea ,dar nu am obligat-o.Dupa 1 saptamana am pus-o iar de data asta cu multe jucarii preferate si surpriza ,a stat si a facut pipi,stiu ca nu si-a dat seama ,dar incet ,incet a inceput sa se obisnuiasca,i-am zis ca acolo face kk.Nu am obligat-o niciodata ,daca nu voia o luam ,in general o puneam la oala dupa ce se trezea din somn,la 11 luni a inceput sa repete dupa mine cand facea la olita zicea kkDupa 1 an a inceput sa se obisnuiasca cu ea mai mult si facea mai des ,la 1 an si 2 luni a cerut prima data la oala ,si chiar a facut,cere de multe ori dar cateodata nu ajunge sa faca ca nu se poate tine,de fiecare data cand face la olita eu o laud si ea aplauda .Acum la 1 an jumate cateodata stam si fara doar cu pantaloni ,binenteles ca mai face si in pantaloni ,si atunci cand face in pantaloni zice kk ,oooo!!!


Autor: pisicuta si matei

chestia nu e ca nu isi constientizeaza nevoia,ci ca fizic nu si-o pot crontola astfel incat sa se abtina.medical cam pe la 1 an si opt luni incepe muschiul vezicii sa fie suficient de puternic ca sa poata copilul sa se abtina.

e adevarat ca si noi am cumparata olita,dar pana acum nu am incercat sa o folosim si avem 11 luni aproape.

cred ca atata timp cat nu fortezi copilul nu este rau in a incerca sa il obisnuiesti la olita,mai taraziu ii va fi cu mult mai usor,si in plus daca sti cum sa faci poate fi o actvivitate foarte distractiva pentru copil.

am mai vazut si in alte cazuri ca a functionat "reteta" cu pusul pe olita si distragerea atentie cu o jucarie sau ceva anume pana mictioneaza si of course explicatiile de rigoare si se pare ca intr-o saptamana se obisnuieste sa stea la olita,dar de aici pana la a cere este cale mai lunga presupun...


Autor: ixxi

eu am pus/o pe olita de la 9 luni, la inceput doar de fun, cu ceva jucarii si carticele cu poze, acum la 1 an nu scapan nici un kk, de obicei face dimineata, dar can se mai intampla si peste zi duce mana la pampi si/mi tot spune cish, cish....si ma asteapta pana vin cu olita. acum o pun si peste zi si rar scapam in pampi cate un pish.

nu am obligat/o niciodat sa stea acolo, dar de cele mai multe ori avem scandal ca nu mai vrea sa se ridice. pt noi e distractiv dovada:
http://community.webshots.com/photo/540099967/1540103124035326731CaCioJ
http://community.webshots.com/photo/548363090/2193127970087062253OTdltm

totul tine de perseverenta mamei si de comoditatea ei, parerea mea!


Autor: greieras

Si eu am inceput sa o pun pe fetita mea pe olita la 9 luni. mai intai a fost jucarie ca sa nu se sperie. Incepuse sa faca pipi aproape de cate ori o puneam iar cand vedea ca se screme de caca puneam din nou repede. Facea caca doar o data pe zi. Totul a mers perfect pana a fost bolnava si a inceput sa faca caca in timp ce doarme, si de cateva ori pe zi, asa ca acum am cam regresat.
Copilul asa de mic nu se poate controla (de obicei incepe pe la 18 luni) dar poate fi observat cand ii vine lui sa faca si atunci poti sa-l pui. Nu-l forta sa se aseze daca nu vrea, mai amana un pic.


Autor: ririshor

am citit cu atenie ce spuneti voi
cred ca daca esti pe faza inainte de a face kk si prinzi momentul sa il pui pe olitza poti avea oarece succes chiar inainte de a constientiza el toata treaba. Pana la urma e chestiune de obisnuinta, bebelushii asa functioneaza. Realele succese cu olitza cred ca vin mai tarziu, de pe la 18 luni...

Dar oare se poate intampla tocmai pe dos, asa cum am auzit eu la o prietena si anume sa se blocheze copilul si sa se constipe pentru ca era obisnuit sa faca in saculetz???? sau sunt prea mici sa patzeasca una ca asta...
Si mai este o problema: este bine sa il obisnuiesti cu olita cu jucarie? pe al meu asta il distrage complet de la ce trebuie sa faca.


Autor: roxana1974

Ciudata treaba cu olitza asta...sunt copii si copii, unii o accepta usor, altii o refuza vehement...la noi a fost simplu de la inceput. La 7 luni jumate statea pe olita fara probleme, facea de toate in ea, dar in scurt timp n-a mai vrut...a urmat o perioada lunga in care la 3 minute dupa ce-l luam de pe oala facea in scutec...acum are 1 an si 8 luni si sta pe oala dar tot nu prea face, decat foarte rar, dar are si perioade in care nu vrea sa se aseze...din joaca, mai ia olita si se aseaza imbracat pe ea, dar daca vrem sa-l punem cum trebuie nu sta...ce sa zic...zic asa cum zic toti, ca mai are vreme...


Autor: mariussimiuc

quote:
Originally posted by greieras

Copilul asa de mic nu se poate controla (de obicei incepe pe la 18 luni) dar poate fi observat cand ii vine lui sa faca si atunci poti sa-l pui.


Eu am incercat asta si n-a mai vrut sa faca.A fost ca si cum i-am intrerupt momentul creatiei si dupa aceea si-a pierdut inspiratia.


Autor: tincutza

Fix la 6 luni prima oara la olitza si fix la un an jumatate am scapat pentru totdeauna de pampers.
E nevoie de multa rabdare, si pampersul pare de multe ori cea mai simpla solutie....


Autor: kiwwy

Leon in curand face 2 ani,dar uraste olita,nici macar nu il oblig s-o foloseasca.Cand va dori sa o foloseasca sigur imi va spune


Eu zic sa mai ai rabdare...


Autor: naomi_ioana

Naomi are un an si opt luni si nu face decat kk la olita(cere singura olita)insa pp tot in pampers il face


Autor: alina costin

Fetita mea are un an si opt luni si ii place doar sa se joace cu olita,de facut la ea mai greu.
Alina


Autor: tincutza

Am uitat sa precizez, prima olitza - si singura de altfel - a fost din aceea gen "scaun". Si asta nu pentru ca nu aveam si una simpla, dar pur si simplu nu prea am "incaput" in ea, noi fiind mai ... "maricele" :)))


Autor: she_wolf

Cristi s-a lasat de pampers acum o saptamana, la 3 ani si 2 luni. Am incercat si mai devreme sa-l pun pe olita (in jur de 2 ani), dar nu statea decat o secunda si gata. De atunci am incercat regulat, i-am explicat ce si cum, dar nimic. Acum vreo doua luni a inceput sa faca pipi la wc si de la cateva zile dupa momentul de inceput merge singur, face pipi, se sterge, trage apa si se spala pe maini. Kk insa de-abia de o saptamana face, tot la wc, dar inca nu merge singur, trebuie sa-l asez eu sau tati. Ideea este ca duminica trecuta i-am cumparat chilotei cu Spiderman, i-am spus ca daca-i va purta trebuie sa renunte la pampers, a fost de acord si gata. Din clipa aia nu i-am mai pus pampers deloc, nici afara si nici noaptea si n-avem nici o problema. Deja am mers si la o toaleta publica, l-a apucat nevoia de pipi pe strada si s-a tinut aproape 10 minute pana am ajuns acolo.
Poate ca o sa spuneti ca sunt comoda, dar n-as fi rezistat sa-l pandesc luni in sir sau chiar mai bine de un an si sa prind cate un kk sau pisu pana s-ar fi hotarat sa faca numai la olita sau wc.
So, eu zic sa nu te grabesti. Daca vezi ca inca nu este pregatit, mai lasa-l.


Autor: codruta_grg

Noi avem 7 luni si un pic. Vineri i-am cumparat olita, in ideea sa o avem. Sambata, dupa ce a papat statea inca in scaunul de masa si se tot scremea. Am zis, gata face kk. Am dus-o dupa un timp sa o schimb si avea o bucatica mica, mica. Atunci am luat olita si am pus-o pe ea, gandindu-ma ca cine poate face kk daca sta pe fund (mai ales ca e putin mai tare kk ca luam fier). Si iata aici cum s-a derulat:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cpgrigoras/detail?.dir=1496&.dnm=2c6fre2.jpg&.src=ph
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cpgrigoras/detail?.dir=1496&.dnm=aa12re2.jpg&.src=ph
Iar la mine in poze, la luna 7 veti vedea si forma kk-ului. Asa nu l-ar fi scos in pampers nici cum.

Stiu ca a fost intamplare, dar cand o mai vad ca se screme asa, am sa o pun pe olita sa o ajut sa faca mai usor.

Zicea cineva ca nu e bine sa ii pui pe olita asa devreme. Stie cineva de ce?


Autor: inaioana

Da, eu ziceam. Si ideea principala este ca e un stres pentru copil si pentru tine care e absolut inutil pentru ca pana la 18 luni copii nu isi pot controla voluntar sfincterele. Asa ca le creezi doar un reflex conditionat , daca ai noroc. Problemele care pot aparea sunt mai ales psihologice, e posibil sa refuze sa faca kk si sa se constipe nasol, sa devina un adult constipat. De asemenea toata tevatura cu olita nu e normala si naturala, este o fortzare, un joc de putere in care parintii vor ceva si copilul trebuie sa le ofere.
Ideea este ca pot aparea tot felul de probleme, mai ales psihologice dar si cu consecinte fizice (cum ar fi constipatia cronica, prezenta spre exemplu si la crearea aceluiasi reflex conditionat cand unele mame scormonesc bebelusii cu termometrul in fund). Doar ca bebele mai mare traieste aceste aspecte si sufleteste, initial vrea sa isi multumeasca parintii, apoi se revolta impotriva lor...totul este deja o problema si nu un act normal si firesc.
Sper ca ai citit articolul si discutiile de pe DC pe care le-am dat in primul mesaj, si daca citesti in engleza, uite si altele:

http://pottytrainingsolutions.com/information/dont-start-to-soon.htm

http://www.babycentre.co.uk/refcap/4398.html

http://www.drgreene.com/54_19.html

Mult succes!


Autor: filofteia

Un caz concret... al baietelului meu...
Bonei mele, de moda veche, ii intrase in cap sa-l invete la oala... Adi avea aproape 2 ani... Ajunsese atat de stresat incat spunea de bona ca-i da na-na... Stiam ca nu-l bate, asa ca am vorbit cu ea sa vedem de unde au aparut problemele... concluzia... stresul cu oala... A incetat sa-l mai streseze... i-am spus sa-l lase sa faca in pantaloni... si s-a conformat... s-au rezolvat problemele si acum dupa 3 ani avem aceeasi bona...
Adi a inceput singur la 2 ani jumatate sa ceara... nu-i mai puneam pampers de vreun an... decat daca plecam undeva...
In pat acum dupa 5 ani nu mai face...
Iar la Adi nu a fost din cauza pampersului... Ca nu-i mai pun noaptea de la 4 ani, dar il trezeam eu de doua ori pe noapte, dar de o luna poate sa tina toata noaptea....
Fiecare copil are ritmul lui...

Mergi la inceput