fimoza

fimoza | Autor: lbelciug

Link direct la acest mesaj

Fetele, spuneti-mi si mie cum se recunoaste daca baietii au fimoza sau nu? Ma tot innebuneste maica-mea de la o vreme ca sa duc baiatul la dr nu cumva sa aiba fimoza si eu sa nu stiu. Este adevarat ca nu se mai intareste glandul daca baietelul are fimoza? Eu nu cred sa fie cazul la Matei, dar cica daca apuca sa implineasca un an nu se mai poate corecta decat prin interventie chirurgicala.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Professional pics

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Toate astea sunt niste prostii mari de tot!
Da-i cautare pe "fimoza" pe DC si vei gasi multe discutii pe aceasta tema foarte amanuntite! Si uite aici un site despre asta : http://www.circumcizia.org/


Ioana 22 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Liviana, ti-am scris la "bb de ian-feb 2005".

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Liviana, sa nu te iei dupa doctori care te vor trimite "preventiv" la chirurg pentru o decalotare fortata. Majoritatea medicilor recomanda aceasta procedura din pacate.
Atata timp cat baietelul tau nu are infectii, este curat acolo si face pipi in jet, nu este nici o problema! Spre linistea ta poti seara dupa baita sa-i tragi putin pielicica, dar atat. Nu traumatiza copilul!
Uite si un link care te-ar putea lamuri:
http://www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Da, da, da!!! Sunt mamica de baietel si imi vine sa-i bat pe toti dr care recomanda decalotarea fortata la baietei!!! M-am certat cu dr de famile acum 2 luni...o sa ma cert si acum...ca mergem sa facem vaccinu' de 6 luni...Daca se mai atinge de putza lu' fie'miu, o si ...Ca la 4 luni a incercat sa-i traga ...noroc ca eram pe faza si am oprit-o!
Pana la pubertate beieteii pot avea preputul stramt!! NU E FIMOZA!! E ceva natural!!!


_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Fimoza la baietei
---------------------------------------------------------------------


Autor: tuculica
Subiect: Fimoza la baietei
Trimis la: 12/01/2006 21:54:30
Mesaj:


Cine a mai avut cazuri de fimoza va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat, deoarece al meu bb are un an si doua luni di doctora de familie mi-a spus ca se opereaza dupa un an. In schimb am auzit la alte mamici ca sunt si alte metode decat operatia. Cine a avut cazuri si le-a rezolvat sa-mi spuna si mie cum a procedat.
Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: AdyB
Raspuns la: 13/01/2006 08:16:20
Mesaj:

Noi am patit-o de la 3 luni jumate. Pediatra a spus de la inceput sa nu-i facem nimic si ni noi nu am vrut sa intervenim. Totul a fost bine pana cand putica s-a lipit de tot in varf iar inauntru era plin de puroi. Pe scutec facea niste pete trandafirii. Cand ne-a vazut peditra ne-a trimis de urgenta la Budimex la chirurgie. Ne-am speriat. Dr. Catana de la Budimex nu l-a operat ci doar i-a desfacut pielicica de jur imprejur cu o penseta si a curatat puroiul, fara sa taie ceva. Ne-a venit sufletul la loc. Acolo i-a dat cu un gel care l-a anesteziat si la sfarsit cu o crema pe baza de zinc. L-a usturat tare cand a trecut anestezia dar a doua zi nu mai stia. Cateva zile am pus comprese cu rivanol si am mai fost de 2 ori la control. Acum suntem foarte bine si la baita ne spala tata cum trebuie. Am scapat in sfarsit si de problema asta. Mult succes!
---------------------------------------------------------------------


Autor: mamica007
Raspuns la: 13/01/2006 11:45:22
Mesaj:

Buna! Am si eu un baietel de 8 luni. Se desface putica frumos dar nu are inca canalul. Si doctora noastra ne-a zis ca dupa un an o sa trebuiasca o "mica" interventie chirurgicala. Oare chiar trebuie?
---------------------------------------------------------------------


Autor: flavia maria
Raspuns la: 13/01/2006 22:07:03
Mesaj:

Da o cautare pe forum despre fimoza si cu siguranta vei gasi N subiecte de genul asta!! numai bine!
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurastanciu
Raspuns la: 14/01/2006 21:34:03
Mesaj:

se "ciupeste' pielicica atat cat este nevoie. dupa, am inteles ca il ustura putin cand face pipi, dar trece imediat. pediatra ne-a sfatuit sa facem asta in primavara ca sa il putem lasa fara pampersi .
---------------------------------------------------------------------


Autor: eve44
Raspuns la: 14/01/2006 21:38:57
Mesaj:

Si noi am avut aceasta problema si tot la Budimex la chirurgie s-a rezolvat ,dna doctor dint-o singura manevra a rezolvat problema .
Eve
---------------------------------------------------------------------


Autor: bebe2004
Raspuns la: 16/01/2006 23:20:40
Mesaj:

La noi problema s-a rezolvat acasa. Trebuia sa merg la chirurgie, dar cu o seara inainte, la baita (in timp ce era in apa), am mai incercat o data, fara sa fortez nimic. Si uite asa s-a desprins pielicica si nici nu a simtit nimic. A doua zi am fost la chirurgie pt ca era ceva alb acolo, o infectie si mi-a fost frica sa curat mai mult. Acolo l-au curatat si l-au dat cu rivanol. Apoi acasa il ustura la pipi si l-am dat cu rivanol si o crema cu antibiotic. Dar am scapat de operatie pe la 1 an si 6 luni. Succes. Incearca in timpul baitei.
--------------------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

fimoza!!!!!!!!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: dariagold
Subiect: fimoza!!!!!!!!!!
Trimis la: 07/03/2006 14:10:34
Mesaj:


V-ati omfruntat cu aceasta problema?al meu pitic a fost operat si acum nu reusesc sa-l decalotez ca dupa operatie, parca s-a lipit putin, ce credeti se va rezolva cu timpul sau trebuie reintervenit?are 1 an si 7 luni

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: eli05
Raspuns la: 07/03/2006 18:58:16
Mesaj:

Zi-mi si mie,cine ti-a spus ca are fimoza?Eu nu l-am decalotat niciodata pe bebe,care are tot 1 an si sapte luni.Medicul mi-a zis ca are niste aderente,dar mi-e mile sa ma duc cu el sa-l chinuie.E absolut necesar?
---------------------------------------------------------------------


Autor: alina morostes
Raspuns la: 07/03/2006 19:29:05
Mesaj:

S-a discutat mult pe forum despre fimoza, s-au deschis nshpe mii de subiecte, daca dai cautare vei gasi foarte multe raspunsuri, bineinteles pro si contra.
Baietelul meu are 4 ani, nu i-am facut decalotare niciodata, nici n-am incercat macar, l-am spalat normal la baita si nu am avut nici o problema niciodata.
Parerea mea e ca nu trebuie decalotat, trebuie lasat in pace, facuta igiena normal si gata. Asta e parerea mea, sa nu se supere nimeni.
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 07/03/2006 19:53:26
Mesaj:

Alina are perfecta dreptate!
Cauta subiectele muuulte la care s-a mai discutat si te vei lamuri.
Uite-te si aici: http://www.circumcizia.org/decalotarea.html
---------------------------------------------------------------------


Autor: angy11
Raspuns la: 07/03/2006 20:17:13
Mesaj:

Ioana si Alina,a-ti avut noroc,nici eu nu-l decalotam pe Daniel,ca soacra-mea a zis ca a crescut 3 baieti si stie mai bine,asta pana a facut infectie cu toata igiena posibila si a ajuns la operatie.
Si credeti-ma doctorul nu avea nici un interes sa infloreasca boala deoarece ne era prieten,nu e vorba de interese materiale,cum fac unii.Acolo infectia odata tratata aprea alta si tot timpul era risc.Acum isi face igiena singur.
Dupa operatie nu era chip sa ne atingem noi,dar nici el nu facea nimic asa ca l-am dus la acelasi chirurg periodic,sa-l decaloteze.
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 08/03/2006 07:34:36
Mesaj:

Angy, draga mea , imi pare foarte rau de ce ai patit! Nu se poate spune despre mine ca am avut noroc deocamdata pentru ca fiu-meu nu s-a nascut inca, mai are de stat la dospit vreo 2 luni!
Doar ca eu m-am tot documentat si sunt cu informatiile beton pe problema!
Ideea este ca aceste infectii daca apar se rezolva cu antibiotice locale si generale (nu sunt adepta antibioticelor pe banda, dar cand e cazul..e cazul). De asemenea igiena nu trebuie facuta cu sapun acolo in zona ci numai cu apa. Sapunul distruge bariera naturala a zonei si deschide drumul catre infectii de tot felul. In fine, nu stiu daca medicul nu s-a grabit in cazul vostru cu operatia, poate nu stia ce sa faca exact (in Romania, decalotarea se preda la facultate ca practica fireasca a medicului la fiecare consultatie pediatrica a baietelului Iar fimoza copilului mic este considerata patologica!).
Poate ca ati fost intr-adevar un caz deosebit...doar ca stiu sigur ca medicii se cam grabesc, din nestiinta nu din alte considerente meschine.
Oricum, va doresc multa sanatate in continuare!
---------------------------------------------------------------------


Autor: dariagold
Raspuns la: 08/03/2006 16:27:25
Mesaj:

Multumesc , fetelor!
La multi ani de ziua mamei!

Eram ingrijorata oricum voi merge la medic ce ma deranjeaza ca a fost ok, il decalotam pana dupa santul balano-preputial si acum nu mai merge decat inainte de sant, parca s-a lipit.A fost operat de fimoza pt. ca nu reuseam absolut deloc, avea un orificiu mic mic cat un varf de ac
---------------------------------------------------------------------


Autor: dariagold
Raspuns la: 08/03/2006 16:29:57
Mesaj:

Sunteti careva din Timisoara?
---------------------------------------------------------------------


Autor: angy11
Raspuns la: 08/03/2006 17:51:20
Mesaj:

Da eu sunt din Timisoara,cu ce te pot ajuta?

Iona,se poate sa ai dreptate,nuoa ne susesera mai multi medici ca e fimoza,cu mult timp inainte,iar dupa episodul infectie,am decis sa-l operam.
Sory pt. confuzie,nu sunt foarte atenta cand citesc.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mandyksch
Raspuns la: 08/03/2006 17:56:29
Mesaj:

Noi am fost de cateva zile la vaccinul de 4 luni si doctorita s-a uitat la putulica si bineinteles ca ne-a intrebat de ce nu vrem sa il decalotam, ca "o sa faca infectii, si nu o sa-i mai creasca putica" si ca pana la 6 luni trebuie decalotat, ca daca i se intampla ceva noi suntem de vina. Degeaba i-a dat eu argumentele mele.

Eu as vrea sa-l las in pace, sper sa nu am probleme.
---------------------------------------------------------------------


Autor: dariagold
Raspuns la: 08/03/2006 18:14:08
Mesaj:

Angy, eu stau in Zona Soarelui, recomanda-mi un medic pt aceasta problema daca stii, al meu a fost operat la spitalul de copii de fimoza si nu stiu daca sa mai merg inapoi sau sa mai cer si alte pareri!
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisi_ella
Raspuns la: 08/03/2006 23:31:31
Mesaj:

Cum naiba poate un medic sa spuna ca nu-i mai creste putza daca nu-l decalotezi???????????? Auzisem si eu chestia asta de la babe....DAR CUM SA ZICA UN DR ASA CEVA??????????

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by mandyksch

Noi am fost de cateva zile la vaccinul de 4 luni si doctorita s-a uitat la putulica si bineinteles ca ne-a intrebat de ce nu vrem sa il decalotam, ca "o sa faca infectii, si nu o sa-i mai creasca putica" si ca pana la 6 luni trebuie decalotat, ca daca i se intampla ceva noi suntem de vina. Degeaba i-a dat eu argumentele mele.

Eu as vrea sa-l las in pace, sper sa nu am probleme.
---------------------------------------------------------------------


Noi nu l-am decalotat pe Matei (8 luni). Si el avea orificiul ff stramt, cat un varf de ac, insa de vreo 2 luni s-a mai largit!! Ii trag putin de pielicica cand il spal, pana opune rezistenta. Nu insist. IL spal bine cu sapun lichid Atoderm , care e ffff fin, avand in vedere ca e recomandat pt dermatita atopica. Dupa ce-l spal il dau cu crema de galbenele sau cu vit A uleioasa (mi-au zis in maternitate), tragand f putin de pielicica.
---------------------------------------------------------------------


Autor: mandyksch
Raspuns la: 09/03/2006 10:53:27
Mesaj:

Ella, uite asa mi-a spus.
Cred ca a crezut ca ma poate speria si pana la urma voi asculta de ea.Eu as vrea sa las copilul in pace.
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Operatie de fimoza stransa...detalii
---------------------------------------------------------------------


Autor: papusel
Subiect: Operatie de fimoza stransa...detalii
Trimis la: 14/03/2006 09:52:58
Mesaj:


Alta problema acum... bebele meu de 5 luni trebuie operat de fimoza pt ca a ajuns foarte stramt locul acela, aproape lipt, nu mai are pe unde sa faca pipi.Daca vreuna dintre voi a trecut prin asa ceva cu baietelul ei, va rog puneti-ma si pe mine la curent cu detalii.

Am inteles ca e de optat intre anestezie generala si locala...

Voi ce ma sfatuiti?

Am citit multe articole despre fimoza, stiu ca e fiziologica, dar face pipi cu picaturi si mi-e frica de o infectie urinara...

Dl doctor Basca il va opera...


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: anya
Raspuns la: 14/03/2006 18:41:53
Mesaj:

Nu am auzit de dr. Basca, dar daca esti din Bucuresti incearca o consultatie la dr.Jianu (il gasesti la Medicover sau la spit. Grigore Alexandrescu) sau mai bine la dr.Raducanu la spit. Grigore Alexandrescu.
Eu am avut niste experiente neplacute cu un urolog (de adulti)care l-a decalotat pe puiul meu "pe viu" si dupa ce am ajuns de urgenta la dl.dr.Raducanu si a rezolvat instantaneu "problema" ne-a certat si a zis sa lasam copilul in pace.
Acum sunt cazuri si cazuri. Eu zic sa mai duci copilul la un doctor si la un spital de copii.
Cat despre anestezie, ca adult (daca as fi barbat) as vrea generala sa nu vad ce-mi face, dar pt copil, daca-ti garanteaza ca nu-l doare, fa-i locala ca nu tine minte la 5 luni, sa ramana copilul timorat.

Bafta multa si curaj dupa, pt ca va fi o perioada grea pana se cicatrizeaza (orice pisu il va ustura).
---------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 14/03/2006 18:59:52
Mesaj:

Vezi ca sunt multe discutii despre fimoza pe DC, poti da o cautare. Eu personal nu l-as opera, indiferent ce iti spune dr. Daca el face pipi si nu are nici o infectie..de ce sa il operezi "preventiv"??? Si daca face vreo infectie..aia se trateaza cu medicamente, unguente etc nu cu cutzitul!
Te rog, mai gandeste-te, mai citeste, mai sfatuieste-te si cu alti dr (cu toate ca majoritatea dr. din Ro sunt de scoala foarte veche in privinta asta)
Uite-te si pe site-ul asta: http://www.circumcizia.org/decalotarea.html
---------------------------------------------------------------------


Autor: papusel
Raspuns la: 15/03/2006 10:10:55
Mesaj:

multumesc pt rasp

dr Basca este la spitalul Gr. Alexandrescu la urologie.ma duc maine sa vad ce zice la AMA Medical.

sa vedem....
---------------------------------------------------------------------


Autor: ingridnen
Raspuns la: 15/03/2006 12:37:23
Mesaj:

Draga Papusel,

noi l-am operat pe Cristi de fimoza in octombrie, la varsta de 2 ani si 7 luni. Nu putea fi decalotat deloc, iar cand facea pipi i se umfla putzica ca un balon.
Operatia am facut-o la Gr.Alexandrescu, la dl.dr. Viorel Danila, a decurs totul OK. S-a facut anestezie locala, a cam plans si tipat... pe urma a fost mai greu vreo 2-3 zile ca il ustura cand facea pipi. Avea si mai multe fire acolo, care i-au cazut ulterior pe rand. Pentru anestezie generala ar fi trebuit sa ne internam in spital.

Medicul de familie (pediatru) ne sfatuise sa-l operam pana la varsta de 1 an (poate nu ajungeam la taietura si cusatura...) dar mi-a fost mila de copil si am tot citit ca se poate rezolva de la sine ...ceea ce nu s-a intamplat.
---------------------------------------------------------------------


Autor: papusel
Raspuns la: 15/03/2006 14:03:10
Mesaj:

multumesc, ingridnen

mi-au spus mai multi doctori ca alta sansa nu exista, practic nu se decaloteaza deloc, doar cat un vf de ac sa iasa pisu.nici eu nu vad cum s-ar putea mari gaura atat de mult in alt fel.

nu am umblat tot asa ca am citit ca nu e bine, dar decat sa-l operez cand va fi mai mare si constientizeaza mai bine acum.

mai am o nedumerire: i-au lasat preputul intreg, presupun ca nu l-au taiat.

si eu tot pt anestezie locala voi opta, dar te rog mai da-mi detalii:
ati stat cu el la operatie, cum ii injecteaza anestezicul, cum arata dupa si in cat timp cad firele, ce ingrijiri necesita..
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisi_ella
Raspuns la: 15/03/2006 17:21:47
Mesaj:

Noi nu l-am decalotat pe Matei (8 luni). Si el avea orificiul ff stramt, cat un varf de ac, insa de vreo 2 luni s-a mai largit!! Ii trag putin de pielicica cand il spal, pana opune rezistenta. Nu insist. IL spal bine cu sapun lichid Atoderm , care e ffff fin, avand in vedere ca e recomandat pt dermatita atopica. Dupa ce-l spal il dau cu crema de galbenele sau cu vit A uleioasa (mi-au zis in maternitate), tragand f putin de pielicica.

Asta am raspuns de curand la un alt subiect despre fimoza. Cu toate ca avea orificiul cat un varf de ac, el facea pipi in jet. NU m-am panicat, eram sigura ca o sa se largeasca, cu timpul. Acum e mai largut.
Deci la 5 luni, ca bb-le tau, avea si Matei orificiul fff stramt si acum...nu-l mai are asa...si asta...fara insistente prea mari.

DECI BAIETELUL TAU NU FACE PIPI IN JET? Asta ar putea fi o problema. Acum nu stiu....ti-am spus cum a fost la noi. La fel ne-a zis dr..."AOLEU!! NU ARE PE UNDE SA FACA PIPI!!!" Bineinteles ca a vrut sa-l decaloteze fortat, insa nu am lasat-o! Si uite ca acum s-a mai largit orificiul.

Multa, multa sanatate va dorim! Va tinem pumnii sa fie totul ok!

PS. Eu una as alege anestezia generala. Am auzit ca-i doare rau, saracii!!
---------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

fimoza

---------------------------------------------------------------------

Autor: sjveck
Subiect: fimoza
Trimis la: 14/06/2006 10:39:15
Mesaj:


bebe mic are fimoza. am de facut niste manopere neplacute in fiecare zi, dar nu imi place cum arata. chirurgie inseamna circumcizie sau exista si alte metode de corectie chir.?

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------

Autor: Hermis
Raspuns la: 14/06/2006 11:26:32
Mesaj:

Cit de mic e bebe? Zilnic incerci decalotarea? La baita, in apa calda? Eventual daca incerci "pe uscat" folosesti o crema (galbenele, ulei de migdale)?
Din cite stiu din experienta altora, nu e circumcizie ci doar "eliberarea" zonei.
Atentie! Chiar si cu interventie chirurgicala problema recidiveaza daca nu ii faci zilnic decalotarea.
Eu am fost perseverenta si am fost nevoita de 3 ori (in primul an) sa fortez nitel "nota". E drept ca prima oara, la 2 luni, medicul de familie a facut ce era mai greu.
Parerea mea e ca mai bine faci tu zilnic operatiunea asta decat sa ajungeti la operatie. Stiu ca ti-e mila, dar daca nu poti tu, paseaza sotului responsabilitatea.
---------------------------------------------------------------------


Autor: nanami
Raspuns la: 14/06/2006 18:00:25
Mesaj:

imi cer scuze ca nu raspund la subiect ca si eu am aceeasi problema cred. baietelul meu are 4 ani jumate si de ceva timp se tine mereu cu mana de putulica si-l trimit la pipi, dar el spune ca nu , ca-l mananca. l-am dus la doctor si mi-a spus ca nu are boala resp. dar totusi nu mi se pare ceva normal . la fel cu spalatul acolo bine la baie , plange ca-l doare dar....... si tot nimic . in plus ca are gaurica intr-o parte ca rad mereu de el ca are puta stramba si se pisa intr-o parte oare asta o fi fimoza ca eu habar nu am , si se pare ca si doctorii astia de aici.
inca o data scuze ca m-am bagat si eu in seama
--------------------------------------------------------------------

Autor: ancamironiuc
Raspuns la: 14/06/2006 18:44:14
Mesaj:

Eu nu am reusit cu decalotarea...de fapt a fost esec total datorat milei!!!! Muream eu de durere cand trebuia sa fac "figura".

La 1,5 ani am ajuns la medic. Plangea cand facea pisu si il tinea plansul 1 ora!

L-au trimis la chirurgie unde, intr-un mediu infect (daca ajungeti din nefericire pe acolo nu ezitati sa ii trageti de maneci), un chirurg fara manusi care s-a uitat tare urat la mine ca m-am legat de acest aspect m-a pus sa tin copilul cu ajutorul bonei si a doua asistente. L-a dat cu un spray cu rol de anestezic si a taiat, foarte putin, cu forfeca pielicica. L-a bandajat si m-a trimis acasa... Nu i-a dat antibioitce, nurofen sau alte asemenea.

La doua zile distanta am avut impresia ca pansamentul miroase urat. Facuse un fel de infectie desi il scimbam tot timpul si puneam pansamente sterile.

M-am intros la spital unde mi s-a spus, de catre un alt chirurg, sa il dau cu crema si sa decalotez zilnic, timp de o sapotamana. Am scapat dupa cateva zile!

Nu stiu cat de folositoare va fi povestea insa asta ni s-a intamplat noua.
------------------------------------------------------------------


Autor: Darry
Raspuns la: 16/06/2006 00:08:19
Mesaj:

Am cunoscut o persoana, care sta in Germania acum, care a trecut prin aceeasi problema ca si voi. A fost in final la medic pemtru ca bebe Nicolas(9 luni atunci) nu putea sa faca pipi fara sa planga, si au scapat in 10 minute. De atunci nu a mai avut nici o problema. L-a taiat putin de jur imprejur si a stat cateva zile cu pansamente. Nu a facut nici o infectie si nu a avut complicatii. Multa sanatate David si Darry
---------------------------------------------------------------------

Autor: joxy
Raspuns la: 16/06/2006 09:43:48
Mesaj:

Continuati aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78104
---------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

fimoza

---------------------------------------------------------------------


Autor: xandra28
Subiect: fimoza
Trimis la: 12/06/2006 22:59:20
Mesaj:


aproape de cand s-a nascut vladut, dra care il vede insista ca are fimoza. am incercat noi la baita cu decalotarea, dar ori am fost prea blanzi, ori nu stiu cum de s-a intamplat dar are in continuare...
de 1 luna de zile m-am mutat in bucuresti si dra care ne vede aici insista ca ar fi bine sa-l operam, si inca acum, la 7 luni, ca ar fi mai bine acum decat mai tarziu.

as vrea sa ma ajutati cu informatii, eventual si la cine sa-l duc, daca va fi cazul.

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisi_ella
Raspuns la: 12/06/2006 23:52:21
Mesaj:


IARASI???
Mai, eu as propune sa-i pe toti dr. astia care tot vad fimoze si fimoze pe unde nu sunt!

Baietelul tau face pipi in jet? A avut ceva infectii p'acolo? Nu cred. Atunci lasa-l asa! Zi-i doctorului ca nu esti de acord cu decalotarea fortata si prematura si punct. Si dr. noastra ne-a batut la cap sa-l decalotam. I-am zis ca nu suntem de acord cu practica asta brutala. Sa stii ca si Matei, pana pe la 7 luni, avea orificiul ff stramt, cat un varf de ac. Acum insa, la 11 luni, orificiul e mult mai larg.

S-a discutat de n ori pe forum despre fimoza. Da o cautare si ai sa vezi...Sau poate dau fetele ceva linkuri...

Multa sanatate la bb!
---------------------------------------------------------------------


Autor: xandra28
Raspuns la: 13/06/2006 10:56:08
Mesaj:

pisi, multam f f mult! intr-adevar, eu nu prea sunt de acord cu decalotarea fortata, de-asta am si intrat sa intreb.
tu ai incercat sa-l decalotezi seara la baita?
intr-adevar, face pipi in jet si n-a avut nici o infectie, dar are orificiul f stramt, exact cum zici tu.
sper sa fie ok si fara operatie, d.f.!
---------------------------------------------------------------------


Autor: bebe2004
Raspuns la: 13/06/2006 11:54:40
Mesaj:

Eu am aflat ca ar avea copilul meu fimoza pe la 1 an si jum. Dr de fam mi-a dat o trimitere la chirurgie, dar pana sa ajungem acolo, am incercat acsa la baita sa trag putin de puta lui. Intr-o secunda s-a desprins pielicica si nu l-a durut de loc pe moment ca era in baie, in apa. Apoi l-a usturat vreo cateva zile, cam 5. Am ajuns la operatiunea asta pt ca observasem ceva galbui prin pielicica lui si m-am gandit ca o vreo infectie. A doua zi m-am dus la chirurgie sa-l curete, ca mie mi-a fost frica sa umblu acolo. era foarte aproape de o infectie. Daca te mai pot ajuta cu ceva te rog sa-mi spui. Parerea mea e ca daca nu are infectie, face pipi normal, nu vezi ceva umflat sau de o alta culoare pe puta, ca nu trebuie neaparat decalotat la varsta asta. Poate dupa 1 an.
---------------------------------------------------------------------


Autor: xandra28
Raspuns la: 13/06/2006 23:34:05
Mesaj:

andreea, multam mult. m-am uitat pe pozele tale si te stiu de undeva, cred ca am fost intr-o tabara impreuna, nu stiu sigur!
o sa ma mai gandesc cu decalotarea...
multumesc de raspuns.
---------------------------------------------------------------------


Autor: bebe2004
Raspuns la: 14/06/2006 10:40:21
Mesaj:

Asa e. Am fost in cls a 10-a la Poiana Marului. Parca erai de la Mircea, nu? Ce mica e lumea! Sa-ti traiasca flacaul si mai gandeste-te la problema cu fimoza. poti intreba mai multi medici. Ne mai "auzim" pe aici.
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisi_ella
Raspuns la: 14/06/2006 17:54:20
Mesaj:

De fiecare data cand il spal trag putin de pielicica, fara sa insist, in limita suportabilului. Dupa baita il ung cu crema de galbenele sau cu vit A uleioasa (mi-au zis in maternitate), tragand iarasi de pielicica, tot asa, in limita suportabilului. Nu stiu daca din cauza asta gaurica s-a largit...sau poate se marea oricum...Dar eu zic ca e bine sa tragi putin de pielicica, macar sa vezi cum arata zona si sa-l speli mai bine.
Acum se vede bine gaurica pe unde face pisu...si de jur imprejur ceva-ceva...deci cred ca nu mai e cazu' de fimoza , cum ma tampea dr. pe la 5-6 luni, cand pielicica era lipita de tot. Oricum...deja ma inarmez cu rabdare si nervi de otel pentru cand voi merge cu el la 1 an la control si la vaccin ...sa i-o mai retez o data daca-mi zice iar ca are fimoza sau ca nu are pe unde sa faca pipi , cum mi-a zis mai demult.

Eu zic sa-l lasi in pace...e oricum prea mic. Pana la 1 an chiar nu e bine sa intervii...decat asa, tragand putin, in limita suportabilului. Chiar dr. Spock zice ca e ok sa tragi de pielicica la baita, dar FARA SA FORTEZI DECALOTAREA.



quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by xandra28

pisi, multam f f mult! intr-adevar, eu nu prea sunt de acord cu decalotarea fortata, de-asta am si intrat sa intreb.
tu ai incercat sa-l decalotezi seara la baita?
intr-adevar, face pipi in jet si n-a avut nici o infectie, dar are orificiul f stramt, exact cum zici tu.
sper sa fie ok si fara operatie, d.f.!
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: pisi_ella
Raspuns la: 14/06/2006 17:56:56
Mesaj:

Inca ceva: nu il spal cu sapun, ci numai cu gel de la Nivea sau Sanosan. E bine sa nu folosesti sapun in zona aia.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Hermis
Raspuns la: 15/06/2006 23:24:54
Mesaj:

Noi deja am trecut de mult de faza fimozei (6 ani), insa vreu sa va confirm ca sfaturilei lui Pisi Ella sint 100% eficiente. Exact asa faceam si eu, la baita si apoi, pe "uscat" foloseam crema de galbenele. Mai nou am citit de uleiul de migdale dulci ca este recomandat pentru "inia o pauzarea"/ elasticizarea tesuturilor (era vorba de perineu), iar daca e bun pentru asa ceva, cu siguranta e bun si pentru asa-zisele fimoze. Cu perseverenta se rezolva. Ideea e ca zilnic, la baita trebuie facute decalotarea, chiar daca problema a fost rezolvata, pentru ca pina la 1.5-2 ani, tot mai exista tendinta de revenire
--------------------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

INTERVENTIE CHIRURGICALA - FIMOZA

florentaz
Trimis la - 18/07/2006 : 13:55:51
--------------------------------------------------------------------------------

Salut!
Imi poate spune cineva cam ce suma se da la medic pentru interventie chirurgicala la putulica. Baiatul meu are 3 ani si jumatate si i-au aparut niste puncte albe, ca niste puncte de grasime in jurul putii. Medicul mi-a spus ca trebuie sa se intervina chirurgical. Cam ce bani se dau pentru aceasta interventie?
Ma ajuta cineva cu o parere?
Stie cineva cat de grava e chestia asta si daca este dureroasa pentru puisor?
Se face anestezie locala?


monalac
Trimise - 19/07/2006 : 10:34:02
--------------------------------------------------------------------------------

eu l am dus la clinica diagnosis,la dr ioan basca.m a costat 1200000,doar consultatia adica.nu i a facut anestezie,totul a durat cam un minut,i a bagat o pensa pe care a rasucit o de jur imprejurul preputului,a fost dureros si 4 zile dupa aia il durea f tare cand urina.acum e bine.

Mergi la inceput