Dureri urate de burta dupa stimulare...

Dureri urate de burta dupa stimulare... | Autor: lucia1

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!Luna aceasta am facut stimulare cu clomifen si ovestin.Astazi este a 17 zi de la cm,si ma doare burta pe jos si cand apas pe burta simt ca e mai tare ca de obicei.este normal sa ma doara burta?de ce ma doare burta asa de rau?Eu pana acum nu am mai facut stimulare.De 4 ani incercam sa facem un bebe,dar nimic.am facut doua inseminari si un fiv,dar din pacate cu rezulta negativ.Am spus sa incercam si cu stimulare ca nu o fi foc,dar ma simt cam rau din cauza asta.e normal sa am durerile astea de burta?Va doresc din suflet sa fiti cat mai repede.Ceea ce imi doresc mie,va doresc cu mana pe inima si voua.Pupici!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motzunica spune:

Si eu am facut stimulare cu clomifen insa dureri am avut numai de ovare si abia in a 3a luna cand am luat 3/zi. Tu cate ai luat pe zi?
Balonarile sunt frecvente la stimulari, ai facut echo sa vezi daca s-au rupt foliculii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

Eu cunosc cazuri care au avut dureri MARI de burta in timp ce luau clomifen si alte cazuri care nu au avut absolut nimic (ex. Io care de miine incep din nou sa mi iau portia)...De fapt mi-am indus eu niste "miscari", ca asa mi se pare mie, ca daca nu am nici un simptom nu e bine...Intreaba-ti totusi doctorul!
Ceeee, 3 pastile odata? Interesant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

eu am luat doua pastile de clomifen seara,si jumatate de pastilöa de ovestin.eco am facut doar in a 13-a zi.a zis ca am 3 foliculi,unul mic si doi pe o parte mari.dupaia nu m-a mai chemat la eco.e un idiot doctorul meu.nici nu mi-a dat nimic sa se sparga foliculi.cand fac pipi,mor de durere de ovare.imi e frica sa ma mai duc si la baie.Nu mai suport si nu stiu ce sa mai fac.Nu am sa mai fac stimulare niciodata.Astept sa ma lamuriti si pe mine de ce ma doare asa rau burta,va rog mult de tot.PUPICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Motzunica,e prea mult 3 pastile de clomife.eu stiu ca maxim se iau doua pastile.pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Lucia si eu am facut o perioada stimulare cu 2 tb/zi de Clostylbegyt (clomifen). Si in plus mai luam Pregnyl pentru declansarea ovulatiei. Insa si in zilele dinainte de a lua Pregnylul aveam deja dureri mari de burta. Durerile apar din cauza foliculilor mariti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motzunica spune:

Lucia, am luat in prima luna o pastila/zi si nimic, a doua luna am luat 2/zi si nimic, abia in a 3a luna cu 3 pastile/zi am reusit sa am un folicul de 27mm in z12 si in z14 s-a spart.
Mentionez ca m-am monitorizat in fiecare luna. Cred ca vina este a prolactinei mari pe care abia anul trecut mi-am dozat-o.
Mereu m-am plans la toti dr.pe care i-am vizitat ca ma dor sanii foarte tare de la jumatatea CM pana la urmatorul, dar nimeni n-a facut legatura intre durerile de sani si hiperprolactinemie. De cand am inceput tratamentul s-o scad adio dureri de sani , daca nu i-as vedea as zice ca au disparut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

fetelor,si mie de ce nu mi-a dat pregnyl?Nu mai inteleg nimic.de unde stiu eu ca foliculi s-ua spart?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Lucia, normal era sa-ti faca ecografie toata perioada asta pentru a vedea cum raspunde organismul la stimulare. Iar cand foliculii cresteau suficient, sa-ti fi dat Pregnylul.
Stimularea fara ecografie poate fi periculoasa. Poti face hiperstimulare, iar foliculii care nu se sparg sa se transforme in chisturi si de aici alta belea.
Cu Pregnyl si cu ecografie se determina exact perioada cand ovulatia s-a produs si cand ar trebui sa .


anca...SIGUR intr-o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

mie mi-a facut ecografie in ziua a 13-a,a zis ca am 3 foliculi,unul e micut iar doi sunt mari.eu nu am inteles ce a spus el.A zis ca inca nu s-a format secretia aia care nu stiu ce.Sa nu radeti de mine,dar sunt cam afoana la lucrurile astea.Si asa m-a lasat balta,si mi-a facut o programare la niste doctori austrieci care cica,sunt f buni.eu maine am programare la ora 12,30 si am sa va spun ce imi recomanda si astia.va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

lucia1: iti tin pumnii sa fie de bine, sa te consulte mai acatari ceilalti doctori si sa scapi de durerile alea. Si eu facut stimulare cu clomifen zilele 3-7, cate o pastila pe zi, dar nu am avut nici o durere. Foliculul a crescut cam mult (in ziua 11 era de 28 mm) iar endometrul era cam micut, numai 7 mm. Oricum, incepand cu ziua 11 ar trebui sa inceapa monitorizarea la 2 zile, ca sa-si dea seama dr. cand are loc ovulatia, cand sa prestezi, cum reactioneaza organismul tau etc. Sa dea Domnul sa dai peste niste medici mai buni.

Mergi la inceput