ce parere aveti despre testele de ovulatie?

ce parere aveti despre testele de ovulatie? | Autor: nikunikalai

Link direct la acest mesaj

dupa ce am prestat luni intregi fara sa se intample minunea, m-am hotarat de anul asta sa fac un soi de monitorizare, sa urmaresc temperatura bazala, mucusul (cum am invatat de pe forum...)dar, ca o masura suplimentara, am luat de la farmacie si niste teste de ovulatie (dr. sigur).
incepand din ziua a 11-a am inceput sa le fac si sunt in mod constant negative... acum sunt in ziua a 14 si nici testele nu dau nici un semn de pozitivare, nici temperatura bazala nu creste peste 36.9, insa exista o scurgere mai speciala....
ce parere aveti despre testele de ovulatie? aveti incredere in ele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

scumpa ... nu sunt testele de vina ... ci poate tu nu ovulezi luna aceasta.
uite www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65756&whichpage=4" target="_blank">aici se discuta exact despre ce vrei tu.
Ma bucur ca vrei o monitorizare corecta, astfel iti vei da seama cum functionezi.
Parerea mea e ca in CM-ul urmator ar trebui si niste analize ... tare ma tem ca si la tine este problema de ovulatie.
hai sa auzim de bine si poate te vedem si la subiectul indicat de mine mai sus.


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Sincer, eu nu am incredere in testele de ovulatie... am incercat o data si m-am lasat pagubasa... mai multa incredere am in temperatura... dar eu mi-am facut grafice cateva luni pana cand am depistat in ce zi era ovulatia... apoi monitorizarile ecografice sunt cele mai elocvente, incearca sa gasesti un cabinet unde poti face ecografie foliculara, incepi de prin ziua 8-10 (depinde cate zile are ciclul tau) si faci din 2 in 2 zile eco pana la ovulatie si apoi dupa ovulatie pt a se confirma ca aceasta a avut loc...

Subiecte despre testele de ovulatie (da click pe ele):

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=26839

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=27208

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=30133

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Nici eu nu am incredere in testele de ovulatie. Mai multa incredere am in monitorizarea ecografica. Asta nu prea are cum sa greseasca.

Nunta noastra
Cununie civila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Sincera sa fiu, nici eu nu am incredere in testele de ovulatie. Am incercat cateva luni si au iesit negative din ziua a 11 pana in ziua 19. Oricum in ultima luna cand am incercat m-am dus si la monitorizare ecografica. In urma monitorizarii mi-am dat seama ca aveam ovutalie, dar testul tot negativ a iesit. Ca un sfat cred ca mai degraba ar trebui sa faci monitorizare ecografica sau sa iti urmaresti densitatea glerei. Cred ca toate ne cunoastem corpul si ar trebui sa iti dai seama cand intervin anumite modificari.

betty78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

Si eu folosesc testele de ovulatie dar la mine au iesit in zilele fertile toate pozitive(cu cele 2 liniute prezente) iar eu muream de ciuda ca la testele de sarcina iesea doar o liniuta.Am inceput din ziua a 8 si pana in ziua 15 au mereu 2 liniute.LA inceput mai palide iar apoi foarte puternic rosii in zilele 11 12 13 cand e fertilizarea maxima la mine cel putin.Eu sincer sunt multumita de ele,iar cele folosite de mine se numesc DiaSpot "teste de ovulatie".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

si eu cred ca este vorba de interpretarea testului.
la mine de ex. care am probleme cu ovulatia ... in luna in care nu ovulez nici macar nu se zareste liniuta a doua.
in luna in care ovulez incepe cu o linie mai pala, prin ziua 12, apoi in ziua 14 o linie mai groasa, dar tot pala iar in ziua a 15 liniuta e de aceeasi intensitate cu cea de control. Si eu sunt multumita de ele. Eu folosesc dr. Sigur.

ma bucur ca a mai aparut cineva PRO teste de ovulatie, ca prea eram singura si ma luptam cu morile de vant.


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

Mirona,hai ca suntem deja 2 care ne luptam cu morile de vant,dar pana la urma cu succes nu??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorceress spune:

la mine da ca ovulez in fiecare luna, apar liniutzele, la inceput a doua e mai palida, dupa care se accentueaza. Le prefer pentru ca sint cele mai comode (am un program aiurit si nu merge cu temperatura). Intr-adevar, cele mai sigure, sint ecografiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna fetelor,

Vad ca nu numai eu am aceeasi dilema.

Inainte sa pierd sarcina, aveam CM regulat la 28 de zile. Am incercat o luna, doar de curiozitate, teste de ovulatie(marca 'Romed'). Nu s-a pozitivat nici unul dintre cele 3 teste, dar eu am ramsa insarcinata exact in luna respectiva.

Acum insa, dupa ce am pierdut sarcina, CM nu mai este deloc regulat, asa incat am cumparat luna aceasta teste 'Dr Sigur' (vad ca au 'referinte' favorabile). Sper sa imi dea cat de cat un indiciu daca si cand ovulez(caci si eu am alte simptome care sa indice o posibila ovulatie). Daca in 2-3 luni nu raman insarcinata, voi incerca probabil monitorizare ecografica: este de departe cea mai exacta metoda.

Acum as vrea totusi sa va intreb: care este prima zi in care sa incep testarea? CM a variat in ultimele luni intre 28-35 de zile

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Adriana mica: cred ca cel mai bine incearca sa incepi din ziua a 12. Se stie ca dupa ovulatie exact la 14 zile iti vin rusii. Asa ca e mai bine sa incepi cu vreo 2 zile inainte.
Succes

betty78

Mergi la inceput