Iaurtul bun

Iaurtul bun | Autor: crisiacob

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici si tatici, stie careva dintre voi care iaurt este mai bun? Am aflat ca cel mai indicat este iaurtul cu timpul de expirare cel mai mic, dar cum stiu eu lucrul acesta daca iaurturile din comert au doar data expirarii inscriptionata, fara a avea si data fabricatiei?

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Baietelul meu cel mic are 2ani si 4luni si de la 6luni primeste iaurtul simplu Danone care ii place f mult .Nu a avut nici un fel de problema.Si la noi tot timpul gasesti in frigider un iaurt de la aceasta firma.Deci chiar e f bun .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi papam Milli simplu, este micul dejun pe care-l papa Giulia cu mare drag, inca, cu putina painica. Nu am avut deloc probleme.


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Noi luam Campina de regula, dar i-am dat si Danone si Milli si nu a avut nimic. Danette cu vanilie ii dau frecvent si la fel, nu a patit nimic.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaLaura spune:

CEL MAI BUN IAURT !!!
Se ia lapte de la un om care are vaca cu lapte si se pune laptele acoperit langa o sursa de caldura dar nu prea aproape;dupa o zi sau doua,in functie de calitatea laptelui,el se prinde si se face iaurt;este cel mai bun pentru ca nu are acele sute si mii de E-uri...
Noi il numim Vaconino
Pofta mare !!! Eu zic sa il incerci si nu vei regreta !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Noi papam Napolife de la Napolact. Mi se pare cel mai bun din tot ce am incercat.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belnicol spune:

Si eu ii dau iaurt facut de mine cu lapte de la magazin, de obicei iau de ala mai gras. Pun intr-un borcanel o lingura de iaurt si apoi torn laptele caldut (fiert in prealabil). Il las la caldura si in citeva ore e gata. Lui Matei ii place foarte mult.

nicoleta si matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Daniela Laura are dreptate, dar nu toata lumea are curajul sa foloseasca laptele nefiert la bebei...Voi o aveti acolo pe dna Elena Nita Ibrian, si sunteti mai corajosi...Si eu i-am dat ani de zile la baietel lapte crud, dar de cand am fetitele ( 3 ani, 8 luni), spre rusinea mea fierb laptele. Si le fac iaurt in casa in felul urmator: intr-o oala pun lapte de vaca(ni-l aduce un nene acasa de la vaca lui), il incalzesc putin, apoi amestec 2-3 linguri de iaurt(de obicei de la tarani, sau din iaurtul pe care l-am facut anterior, dar merge si Mili extra) cu putin lapte si-i dau drumul in oala. Apoi acopar oala, o invelesc intr-un flanel de lana(ca pastreaza caldura) si-l tin in bucatarie cam 12 ore...Tu , pentru ca ai un singur puiut, poti sa faci o cantitate mai mica, eu fac cate doi litri, ca sunt mai multe cioculete, si mai mancam si noi, ai batrani cate o cana...mmmm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela1075 spune:

Eu acum ii dau Milli cu fructe dar i-am dat si Danone si nu a patit nimic.

Pupici

Dana si Alexandru(28.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

dupa parerea mea nu exista iaurtul perfect,(poate cel preparat acasa).chiar si pe forum au mai fost discutii lungi despre acest subiect,care pe mine sincer m-au influentat(de atunci nu avem in casa produse de la Danone).noi folosim Milli simplu sau cu fructe si Campina.sa cresteti mari si sanatosi.Carola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

E bun iaurtul de casa si zic unii sanatos(cu conditia ca vaca sa fie controlata si vaccinata) dar ce na facem cand nu ii place copilului?
Eu ii dau lui Razvan Danone natural sau activia.Daca nu gasesc ii dau orice in afara de iaurturile de Napolact ca ii fac gaze.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput