Imunizarea

Imunizarea | Autor: tuculica

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de un an si doua luni este aproape in fiecare luna racit. Nu mai stiu ce sa ma fac cu el, i-am dat o gramada de antibiotice si dupa tratament la 2-3 saptamini, iar raceala. Pana la 8 luni nu a avut nimic.Am intrebat medicul de familie de imunizare cum am auzit la alte mamici si mi-a spus ca nu e de acord voi ce spuneti? A-ti facut vreo imunizare? a avut efect?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Robert are 1 an si o luna si ii dau sirop cu echinaceea.Pediatra ne-a spus sa ii iau si IRS 19,dar deocamdata vad ca ii merge foarte bine cu siropelul asta.E adevarat ca nici nu a fost racit de multe ori,doar de 2 ori si nu este chiar foarte sensibil la raceli.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Eu ii dau Imuno Baby cu echinaceea si sunt multumita.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

CRACIUN FERICIT !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Tuc, parerea mea este sa-i schimbi doctorul ca prea i-a dat copilului multe antibiotice si din cauza asta l-a sensibilizat.
Noi avem 1 an si 4 luni si folosim Immuno Baby dar am auzit ca exista si Immuno Grip insa nu stiu daca se poate da de la 1an.
Sanatate multa!

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Noua pediatra ne-a recomandat Oscillococinum (este homeopat). Se poate da si preventiv, si in timp ce este racit. Si cura de vitamina C (suc de potocale la greu). Altceva nu ne-a recomandat ca este prea mica. Si cica pana la 3 ani nu poti sa-i dai altceva. De echinaceea nu stiu nimic pt ca asa cum am zis nu ne-a fost recomandat.
Si multumesc lui Dumnezeu nu mi-a racit. Mai racita era la trecerea dintre anotimpuri. Dar acuma n-am avut probleme, cu toate ca sotul a fost racit vreo 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

la noi oscillo nu a avut nici un efect. alexa raceste mai ales in nov si dec. asa a fost si anul trecut asa a fost si acum. dar nu i dau antibiotic pt un simplu guturai.sper ca mersul la mare in fiecare an sa o ajute.
sanatate!

ALEXA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Eu am intrebat pediatra si mi-a zis ca daca nu merge in colectivitate nu are nevoie de imunizante...totusi eu as fi vrut sa-i dau ceva...Nu am avut probleme pana acum, dar voi insista pe acest subiect la urmatoarea vizita.

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica007 spune:

In luna noiembrie baietelul meu de 6 luni (avea atunci) a facut bronhopneumonie. Am fost internati in spital si la analize a iesit ca este putin anemic. Ne-a dat fier. In decembrie am fost sa repetam analizele sa vedem daca s-a corectat anemia si ne-a descoperit ca nu avem imunitate.Cica ceva imunoglobuline erau spre limita inferioara. Acum facem un tratament cu RIBOMUNYL. Sper sa aiba efect. A mai luat cineva asa ceva?

Un copil e o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Nu i-am dat nimic pana acum pt cresterea imunitatii (cu exceptia laptelui de mama, care face cat toate stimulentele imunitare la un loc...).

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu ii dau fetitei mele Ribomunyl. Am inceput prin Octombrie, deci avea 1 an si 7 luni.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Cum o imunizez inainte de gradinita?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Gabrielama
Subiect: Cum o imunizez inainte de gradinita?
Trimis la: 02/03/2006 09:12:08
Mesaj:


Buna dimineata!

Mara va merge la gradinita din aprilie; tot citesc despre faptul ca in momentul in care intra in comunitate, toti copilasii se cam imbolnavesc.

Asa incat intreb: exista vreo metoda de imunizare, pe care ati testat-o si a functionat, care sa reduca riscul acestor imbolnaviri?

Multumesc mult,

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: axxa
Raspuns la: 02/03/2006 10:39:18
Mesaj:

Alex e in al doilea an de gradinita, si e drept ca in primul an mi-a terminat nervii cu racelile...racea la doua saptamani, in fine...asta poate si pentru ca eu ma ambitionasem sa nu il imunizez, sa il las "de unul singur", dar nu am facut bine...anul acesta insa am inceput din toamna, septembrie, cu urmatoarele:
-oscilococcinum 1 doza/saptamana
-vitamina C natural 1 fiola/zi timp de 2 saptamani, apoi pauza alte doua saptamani si tot asa...
-sirop Viusid, 2,5 ml/2 ori pe zi, e foarte bun
-si zilnic ursuleti cu echinaceea
Rabdare multa!
---------------------------------------------------------------------


Autor: daniella4
Raspuns la: 02/03/2006 14:17:44
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by axxa

Alex e in al doilea an de gradinita, si e drept ca in primul an mi-a terminat nervii cu racelile...racea la doua saptamani, in fine...asta poate si pentru ca eu ma ambitionasem sa nu il imunizez, sa il las "de unul singur", dar nu am facut bine...anul acesta insa am inceput din toamna, septembrie, cu urmatoarele:
-oscilococcinum 1 doza/saptamana
-vitamina C natural 1 fiola/zi timp de 2 saptamani, apoi pauza alte doua saptamani si tot asa...
-sirop Viusid, 2,5 ml/2 ori pe zi, e foarte bun
-si zilnic ursuleti cu echinaceea
Rabdare multa!
---------------------------------------------------------------------



Ce sunt aceia "ursuleti cu echinaceea" si de la varsta se pot da copilului?
---------------------------------------------------------------------


Autor: axxa
Raspuns la: 02/03/2006 14:31:20
Mesaj:

ursuletii cu echinaceea sunt acele pastilute cu forma de ursulet, asa se si cer la farmacie, au cred mai multe arome..sunt foarte bune pentru prevenirea imbolnavirilor sistemului respirator, in special la copii. Nu se da inainte de 3 ani, iar doza este de 1 tableta/zi
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 02/03/2006 14:37:45
Mesaj:

Axxa a dat rezultat tratamentul?
---------------------------------------------------------------------


Autor: narcisa
Raspuns la: 02/03/2006 14:39:05
Mesaj:

Eu despre echinaceea nu stiu ce sa mai cred....de curind am vazut aici un reportaj pe rtl unde au testat diverse produse ce contineau echinaceea pt. prevenirea racelilor pe perioada rece si au ajuns la concluzia ca nu au efecte, ca ar ajuta in momentul in care esti atins de raceala si iei, dar in rest nu.
narcisa
---------------------------------------------------------------------


Autor: axxa
Raspuns la: 02/03/2006 14:49:53
Mesaj:

daca a dat rezultate? hmm...mi-a racit si in toamna asta, dar parca ceva mai putin, in rest, ma exprim la vara
---------------------------------------------------------------------

Autor: Gabrielama
Raspuns la: 02/03/2006 15:31:35
Mesaj:

Multumesc, mamici dragute de mesaje.

Am auzit de Imunobaby; l-a folosit cineva?

Axxa, Viusid-ul nu da pofta de mancare?
---------------------------------------------------------------------


Autor: Elyante
Raspuns la: 02/03/2006 16:19:46
Mesaj:

Noi am folosit iarna asta, la recomandarea pediatrului urmatoarea schema de imunizare:

noiembrie - cite o doza de oscilo pe saptamina
decembrie/ianuarie/februarie - am continuat cu oscilo o doza pe saptamina si cu ursuleti cu echinaceea - 20 de zile pe luna iar ultimele 10 zile laptisor de matca (care da si pofta de mincare)
martie/aprilie - continuam cu oscilo si incepem Imunobaby (nu mai tin minte dozele ca de miine incep dar parca era 5ml dimineata si seara)

Intr-adevar pe cutiile de ursuleti cu echinaceea scrie ca se da la copii peste 3 ani dar cred ca din cauza ca sint ca sint destul de mari si de tari si exista risc de sufocare daca-i inghit fara sa-i mestece. Cum fata mea nu are decit 2 ani si trei luni i-am dat ursuletii dupa ce i-am zdrobit intre doua lingurite.

Schema pare sa fi mers pentru ca iarna asta nu a racit deloc.
----------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 02/03/2006 16:22:40
Mesaj:

Eu am folosit Septilin si am avut rezultate super de la el.
Anul trecut i-am dat 5 luni iar anul asta 3 luni si nu a racit deloc.Anul asta am fost 2 ore la un fel de gradinita(club al juniorilor).
---------------------------------------------------------------------


Autor: narcisa
Raspuns la: 02/03/2006 18:38:18
Mesaj:

Fetita voastra merge la cresa, sau la gradi?
Te intreb pt. ca daca nu, nu stiu cit poti sa-ti dai seama daca a folosit imunizarea.
La noi baietelul pina a mers la gradi nu i-am dat niciodata antibiotic, nu l-am avut in nici o iarna racit si asta fara vreo imunizare si pe urma sa te tii...raceli.
narcisa


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Elyante

Noi am folosit iarna asta, la recomandarea pediatrului urmatoarea schema de imunizare:

noiembrie - cite o doza de oscilo pe saptamina
decembrie/ianuarie/februarie - am continuat cu oscilo o doza pe saptamina si cu ursuleti cu echinaceea - 20 de zile pe luna iar ultimele 10 zile laptisor de matca (care da si pofta de mincare)
martie/aprilie - continuam cu oscilo si incepem Imunobaby (nu mai tin minte dozele ca de miine incep dar parca era 5ml dimineata si seara)

Intr-adevar pe cutiile de ursuleti cu echinaceea scrie ca se da la copii peste 3 ani dar cred ca din cauza ca sint ca sint destul de mari si de tari si exista risc de sufocare daca-i inghit fara sa-i mestece. Cum fata mea nu are decit 2 ani si trei luni i-am dat ursuletii dupa ce i-am zdrobit intre doua lingurite.

Schema pare sa fi mers pentru ca iarna asta nu a racit deloc.

---------------------------------------------------------------------


Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 02/03/2006 19:20:51
Mesaj:

Eu i-am dat Imunobaby in primavara cand a inceput gradi si nu a racit deloc...(poate 2-3 zile de muci)
si in toamna si tot asa...nu am avut nici o pb!!!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Elyante
Raspuns la: 03/03/2006 12:21:55
Mesaj:

Narcisa, am uitat sa specific ca nu merge la cresa si nici la gradinita. Dar iarna asta am fost noi racati in perioade diferite (eu chiar urit cu febra, muci, tuse - tot tacimul) si n-am "reusit" sa i-o dam si ei.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Gabrielama
Raspuns la: 03/03/2006 12:46:22
Mesaj:

Margareta mea, care implineste 2 ani in aprilie, o sa mearga la o gradinita particulara care accepta bebelusi mititei. Saptamana trecuta am fost de cateva ori la locurile de joaca pentru copii, unde pupa toti copiii pe care ii gaseste si stau la pupat, si acum are muci. Uf!
---------------------------------------------------------------------


Autor: geliza
Raspuns la: 03/03/2006 13:38:18
Mesaj:

eu i-am dat marei si anul trecut si anul asta Imunogrip, care este tinctura de echinaceea...cate 1 ml pe zi 30 zile si apoi 14 zile pauza...in lunile de toamna, iarna, primavara
---------------------------------------------------------------------


Autor: dia_b
Raspuns la: 03/03/2006 15:20:05
Mesaj:

Eu stiam ca Imunogrip se da dupa o schema de 4 zile cate 1 ml, apoi 4 zile pauza si tot asa 6 saptamani.
Oana a fost un copil care nu a racit decat o data pana a mers la gradi, aul asta. A inceput si ea cu raceli apoi dadea direct in bronsita. Eu am inceput un tratament cu Broncho-vaxom. E ca un vaccin pentru tractul respirator. De racit a mai racit dar nu asa de rau ca inainte, dar nu a mai facut bronsita. Oricum, am avut performanta de a merge o luna la gradi fara intrerupere
--------------------------------------------------------------------


Autor: inaioana
Raspuns la: 03/03/2006 15:36:43
Mesaj:

Noua ne-a recomandat dr ca inainte de gradi sa administram 30 de zile 7 picaturi sublingual de Lantigen. Este un imunostimulator foarte eficient. http://www.datacom.ro/lantigen.html
De asemenea o vom vaccina impotriva hepatitei A.
In rest, Oscilococcinum si Imunobaby, preventiv iarna dupa cum spuneau si fetele.
Mai conteaza si sa nu ii dati antibiotice pentru orice fleac (aici cat e de bun dr are mare importanta) pentru ca sistemul imunitar se distruge si sa nu il infofoliti pe copil.
Sistemul imunitar se construieste in timp cu grija si rabdare. Nu e important cat raceste ci ce forme face. Un copil cu un sistem imunitar bun va face forme usoare.
Multa sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: diadaniela
Raspuns la: 03/03/2006 18:25:57
Mesaj:

Eu stiam ca Imunogrip se da dupa o schema de 4 zile cate 1 ml, apoi 4 zile pauza si tot asa 6 saptamani.


Asa este ,dar Imunobaby e altceva.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ereso
Raspuns la: 06/03/2006 09:40:06
Mesaj:

Eu ii fac un "tratament" cu produse naturiste de la FOREVER LIVING PRODUCTS. Este intr-adevar mai scump dar este 100% natural si se pare ca are efecte foarte bune in timp.
Fetele din State poate stiti mai multe !
--------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput