alaptarea...

alaptarea... | Autor: ioanavilcu

Link direct la acest mesaj

sotia nu mai are lapte dupa 12 zile. i-am dat picului milumil 1 pe care il papa cu pofta. Ce poate pati mamica la sini avind in vedere ca nu mai are lapte?? poate face mastita?? ce tratament se recomanda?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns svety spune:

Daca pur si simplu nu mai are lapte, asta e. Nu se mai intampla nimic. Dar oprirea alaptarii duce la infectia laptelui=mastite si abcese. Mastitele se trateaza cu Garmastan .Eu zic ca e f. bun. Am avut probleme la inceput si in cateva zile a fost ok.
Stiu ca daca se "inchide robinetul" nu prea are ce sa se intample.

mami de dani

Daca totul pare sa mearga bine, cu siguranta ai omis ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Nu mai are chiar deloc lapte? Poate isi ia o pompa de san si mai incearca. Ca e pacat. Macar o lingurita -doua pe zi si tot e ceva pentru anticorpii pe care ii da lui bebe. Daca nu mai are deloc, asta e , nu-i un capat de tara. Si daca s-a terminat de la sine, nu are ce sa pateasca. Oricum sa se duca la doctor si sa-l anunte ca sa-i faca un control.
Multi pupici lui bebe cel mic si LA MULTI ANI!

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanavilcu spune:

[quote]Originally posted by crisiacob

Nu mai are chiar deloc lapte? Poate isi ia o pompa de san si mai incearca. Ca e pacat. Macar o lingurita -doua pe zi si tot e ceva pentru anticorpii pe care ii da lui bebe. Daca nu mai are deloc, asta e , nu-i un capat de tara. Si daca s-a terminat de la sine, nu are ce sa pateasca. Oricum sa se duca la doctor si sa-l anunte ca sa-i faca un control.
Multi pupici lui bebe cel mic si LA MULTI ANI!

tocmai am vb cu ea la tel si mi-a spus ca a reusit sa se"mulga" a scos 100 ml. o sa faca chestia asta in fiecare zi de cite ori poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Pai nu prea are ce sa se intample daca nu mai este lapte in sani. Doar daca mama vrea sa opreasca alaptarea si mai este lapte, acesta se poate bloca pe canale si duce la abcese, mastita, infectie. Dar daca nu mai este lapte mama nu are ce sa pateasca prin urmare nu trebuie sa faca nici un tratament.

Cristina si bebe Alexia Maria Uimirea (02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

Nu renunta la alaptare, e minune pt imunitatea lui BB.Merita sa incerce sa "cultive" lapticul.....cat se poate....merita sa mearga la medic, mai sunt ceva medicamente care se iau...numai la indicatia medicului..Daca nu se mai poate, asta este, sunt multi copii crescuti cu laptic praf, nu e un cap de tara
Bafta multa si sa fiti sanatosi cu totii
si BB Fulvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Ioano, daca sotzia ta obtine lapte la muls, e super ok. Pentru stimulare poate folosi GALACTOGIL (se beau cate 3 doze /zi)sau 2-3 litri de ceai anason/fenicul/chimen. Rezultatele sunt garantate.
Si inca ceva: sa-l puna pe bebe cat mai des la sān. El e pompa cea mai eficienta.
Hai bafta la voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

De acord cu lordra.Aveti grija : exista perioade sau zile in care creste necesarul de lapte si dureaza pana se regleaza de la sine lactatia, deci poti avea impresia ca nu mai ai lapte, dar sa fie de fapt o crestere brusca a necesarului si asta se intampla de regula la 6 saptamani, 3 luni, 6 luni..sau cum vrea copilul. Eu zic sa puna copilul la san chiar daca va figreu o zi sau 2 si sa opreasca laptele praf.100 de ml pe zi e ceva, chiar bine, iar daca bebe suge la 2-3 ore, secretia se va regla . Aceeasi varianta cu galactogil, ceai de fenicul, chimen, marar, anason si o alimentatie bogata, echilibrata, cu lactate, proteine, fructe, vegetale.Secreti scade si din cauza oboselii, a stresului, a alimentatiei defectuoase. Daca bebe suge, nu prea vad cum sa se opreasca din senin lactatia. Se mai da meteroclopramid pastile pentru lactatie, dar e bine sa discute si cu medicul. Ganditi-va intai de toate la sanatatea lui chiar daca pentru ea e greu. Pe andrei l-am alaptat 1 an si aproape 3 luni si are o sanatate de fier.Si se vede.
In privinta mastitei, aceasta apare numai daca se infunda canalele, daca stagneaza laptele, deci nici o sansa daca suge copilul normal sau e oprita lactatia. Eu am facut mastita la 6 luni, desi andrei sugea, fara nici o explicatie. Va simti cu siguranta daca va avea pentru ca durerea e insuportabila. Oricum,daca simte o zona intarita pe san...fuga la medic! mie mi s-a dat cefalexina si mi s-a spus:
1.intrerupe alaptarea
2. nu intrerupe decat de la sanul cu pricina
Ce am facut?
Nu i-am dat sa suga in prima zi de tratament din sanul respectiv, asta pana seara cand l-am pus si...pompita a supt puternic si...gata cu durerea mea!
Sper sa nu fie cazul si sa alapteze cat mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanavilcu spune:

la multi ani ! aseara a "avut" 40 ml . Piciu are fix 2 sapt si-o zi. cit lapte trebuie sa bea piciu la virsta asta? acum ia cind 90 cind 110 ml lapte praf? puiuitii vostrii cit beau?
P.S. mai e si constipat saracutu', face la1-2 zile?!?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Pompa nu trage cat copilul.. calea sigura de pierdere a lactatiei este folosirea pompei si datul biberonului pana cand lactatia se regleaza. Asta dureaza 6-8 saptamani de sus si jos... dar apoi daca scapi ai laptic. La primul copil si eu eram disperata, in plus fetita era ff.mica si nu sugea ca lumea... dar rabdarea si perseverenta si pusul des al copilului la san sunt singura solutie.
Daca avei timp citit de la Femina Intim Alaptatul Help Line 1 si 2 si veti vedea ca toate mamicile care alapteaza au trecut prin asta...

Laptele praf constipa adesea,in timp ce cu laptele matern poate sa faca si la trei zile si nu e constipat...inseamna ca a digerat tot si nu-s reziduuri!

In mod normal ar manca vreo 90 ml de biberon.

Andreea si galusca si brotacelul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Au dreptate fetele, trebuie s-o incurajezi pe mamica sa puna copilul cat mai mult la san, fara sa se mai streseze atata daca are lapte si cat are. Eu am alaptat copiii,si cand ma mulgeam nu reuseam niciodata sa "scot" mai mult de 20 de ml...Mi se pare nebunie curata cu mulsul (si la fetita cea mica am avut pompita Avent). La varsta asta nu sunt importante cantitatile, el isi ia cat are nevoie, si productia de lapte se regleaza in functie de cererea piticului...Si sa nu se mai mulga, ca daca ii da din biberon il invata lenes, si nu o sa alapteze prea mult.
Sanatate si curaj!

Mergi la inceput