Dinti: totul despre ....

Dinti: totul despre .... | Autor: Teodora D.

Link direct la acest mesaj

noaptea trecuta a fost inca una de urlete non-stop de la ora 1 pana la 4; acum o saptamana juniorul a mai avut un episod de urlete, de la 3 la 6.si am mai avut din pacate astfel de nopti.
explicatia pe care am gasit-o e ca ii erup caninii. nici siropul cu paracetamol nu ajuta, nici masajul gingiilor cu calgel sau dentinox, se linisteste doar cand e tinut in brate, dar nu in pat, ci la plimbare prin casa, ceea ce e cam greu de facut non-stop ca are 14 kg.
altfel copilul meu doarme bine toata noaptea, dar din cauza ultimelor zile si nopti am ajuns si noi tare obositi si... cu nervii slabiti, azi noapte am cedat nervos si sotul, si eu, singura consolare a fost ca nu am patit-o deodata.
iar azi cel mic a avut o zi proasta, cu urlete de dimineata, si-a mai revenit putin dupa plimbare, i-am facut mancarea preferata si acum in loc sa recupereze somnul pierdut sta in patut si urla.
stiu ca perioada asta va trece, dar as vrea sa-mi spuneti daca ati trecut si voi prin ea, poate ma remontez putin.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Cu raspunsul pe care o sa ti-l dau eu , nu prea o sa te remontezi...in sensul ca noi avem 14 dinti, si am avut citeva nopti numarate pe degete in care ne-am trezit mai des - adica de 3 ori pe noapte si am scincit nitel.....fiecare copil cu durerile lui...dar mult nu mai aveti daca ati ajuns la canini !! Sarbatori linistite si fericite !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Auzi...poate o avea vre-o durere de ureche...ca alea dor mai ales in pozitia culcat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Nici eu nu cred ca urla asa de la canini. Noi am avut probleme mari cand ne-au iesit incisivii, dar la premolari si la canini...care au iesit 7 odata cand eram...la mare...n-am avut habar. Si eu ma tem ca e o problema de orl si mergi la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

va multumesc pt.raspunsuri. nu e problema orl, am trecut prin asta si cand au erupt primii molari, iar de o zi si-a revenit.multumesc oricum1


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Poate vrea sa doarma cu voi in pat?

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Rares al meu nu doarme de 2 luni, abia i-au iesit 2 dinti. Se culca la 22, dar se trezeste dupa 1-2 ore si sta treaz pana la 4-5. Nu plange, e mai agitat. Iti tre' rabdare, rabdare si rabdare!




mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzza

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by denizel

Poate vrea sa doarma cu voi in pat?

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.


da, cu noi in pat ajunge, dar acolo plange in continuare sau,in caz fericit, il apuca cheful de povestit.oricum, pana la urma la noi in pat adoarme.
esti patita, Denizel?


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Pai sigur ca-s patita:)
Oricum, am rezistat eroic, nu-l luam la noi in pat, adormeam de multe ori in fotoliul de langa patutul lui, tinandu-l de manuta.
Dupa ce-am atins si obiectivul asta (copilul stia clar ca nu se doarme in pat cu mami si cu tati), m-am trezit intr-o noapte panicata ca o sa creasca acus-acus si nu o sa mai vrea el sa doarma cu noi. Mi-am trezit sotul smiorcaindu-ma, i-am impartasit si lui noua teama si el, om sensibil:P, s-a dus frumos si a adus copilu' la noi in pat
Am ajuns totusi la o intelegere cu micul cartitzoi: se culca la el in camera si, numai daca merge la baie noaptea, vine la noi in pat. Cam de 10 ori pe an se intampla sa nu-i vina pipi, cica:))

Nu am vrut sa fiu off topic, am incercat sa te faci sa privesti mai cu detasare aspectul dormitului cu voi:)). Asta in caz ca aveai vreo retinere:) Tu mai ai ceva timp la dispozitie, baietelul meu are deja 6 ani, asa ca ma duc repede sa-l iau la noi

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitză" :)) - din jurnalul unei mămici de băietzel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Poate sunt off topic, scuze, dar am simtint nevoia sa intru sa va spun ceva. Eu am deja doi baieti, mari, si peste aprox. o luna si jumatate o sa mai am un bebe. Problema mea e ca am uitat ce inseamna plans, sculat noaptea, etc. (e totusi o incurajare pt. cele care trec prin aceasta perioada, nu?). Si recunosc ca am momente in care mi-e teama de ce ma asteapta...

"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Porumbel, lasa ca nu-i asa grav In fond ai supravietuit de 2 ori, nu? Va fi o.k. si a treia oara Iti doresc nastere usoara, bb sanatos si vesel!

Deci urletele pot fi de la dinti, eu cu cel mare am trecut prin asa ceva, la toti cei 20 de dintisori urlete noaptea, diaree, tot tacamul, ziua nu a vrut sa manance decat iaurt rece... Cu amandoi am patit in jurul varstei de un an si un pic sa le iasa vreo 5 dinti aproape deodata, ce sa mai povestesc, era distractie de zile mari...
Panadolul, somniferul, gelul de dinti sunt o maaaaaare porcarie pt. eruptiile dentare. Nu ajuta decat dopurile in ureche. Copilul e nervos si urla. In general nu il doare, mai degraba il deranjeaza ca simte ceva ciudat si neobisnuit in gura.


Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput