Analize- sarcina programata

Analize- sarcina programata | Autor: michelle7

Link direct la acest mesaj

Ce analize v-ati facut inainte de a ramane insarcinate ca sa fiti sigure ca nu aveti nici o boala care ar putea sa afecteze sarcina? Eu merg in februarie in romania si vreau sa-mi fac investigatiile necesare dar n-as vrea nici sa fac exces de zel.

Michelle 7

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Michelle, mai intai poti face exemenul Papanicolau si analizele de secretie (vaginala si col), mycoplasma , ureeaplasma si chlamydia tot din secretie. Apoi din sange: hemoleucograma completa, neaparat grupa sanguina (daca nu ai facut-o pana acum) si RH-ul, listeria, CMV, anticorpi rubeola (sa vezi daca esti imunizata, pt ca daca faci rubeola in sarcina este foarte grav pt fat), toxoplasma, VDRL-RPR, hepatita, creatinina, transaminazele. Poti face si o urocultura. Si nu in ultimul rand o ecografie genitala pt evaluarea starii aparatului genital.
Dintre analizele mentionate, cele care influenteaza sarcina sunt: mycoplasma, ureeaplasma, chlamydia, RH-ul, rubeola, toxoplasma. Celelalte sunt pt evaluarea starii de sanatate in general.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

multumesc Avalon

Michelle 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Tot de rutina sunt HIV, hepatita B si C.
Si neaparat si glicemia. Eventual teste de coagulare.
Spor la bebelusi !

Anemona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Nu cred ca e exces de zel daca si-ar face si sotul tau macar o spermograma, VDRL-ul, HIV-ul hepatita B si C si RH-ul in caz ca nu il stie.

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

intrebare...cum adica imunizata - rubeola? eu din cate stiu nu am facut cand eram mica, deci practic nu sunt imunizata, se poate face ceva , vreun vaccin pentru a nu o face in per sarcinii rubeola???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari-lu spune:

se poate sa fi avut rubeola fara sa fi avut simptome (eu am aflat dupa analiza anticorpilor)ceea ce e bine.nu e la fel d bine sa ai surpriza ca ai avut chlamidia...dar sunt tratamente nu t speria.daca nu ai anticorpi dupa rubeola t poti vaccina , intreaba medicul de familie sau la institutul(nu spitalul)Cantacuzino.multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Poti face linistita vaccinurile impotriva bolilor copilariei...singurul "inconvenient" este ca dupa aceea trebuie sa lasi sa treaca 2-3 luni inainte de a ramane insarcinata (iti spun din experienta, tocmai ce mi-am facut rapelul la ROR).E mai bine decat sa risti sa contactezi vreo boala in timpul sarcinii, ceea ce ar afecta grav fatul.




Andreea si Sebastian - 07.10.2003

Am implinit 2 ani

www.snugglepie.com/ezb/273224.png" target="_blank">Cresc cate un pic in fiecare zi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

Pai eu stiu ca le-am facut vacinurile cand eram mica. Asta o insemana ca-s imunizata deja???
Testul nu-i o problema sa-l fac ca inca nu-s insarcinata, dar nici nu am rabdare sa mai stau sa fac vacinurile sa astept 2-3 luni...io vreau acum........sa incercam.
mentionez ca mi-am facut Toxo si listeria si analizele de sange toate,(si sunt ok) clamidia si restul infectioaselor mi-a zis medicul sa nu le fac ca eu am fot internata cu o problema prin vara si mi-a zis ca am avut parte de o gramada de tratament.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

Nu sunt inca insarcinata dar doctorul mi-a recomandat sa fac urmatoarele analize :
-FSH, LH, TSH, prolactina, estrodiol, testosteron --- in ziua a 5-a
-Progesteron --- in ziua a 21- a
Toate bune si frumoase, dar am uitat sa intreb, si va intreb : Ce fac daca ziua a 5/21-a pica sambata sau duminica cum sa le decalez ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Eu nu sunt dar aspir. pana una alta ma informez. pe mine ma sperie bolile astea ale copilariei si in special OREONUL (asa se scrie?). nici eu nici sotul meu nu l-am facut in copilarie si stiu ca la maturitate este o forma f severa. Barbatii pot risca sa ramana impotenti daca contacteaza boala la maturitate. Exista oare vreun vaccin? ca daca da, maine il facem.

stiti cumva ce analize se pot face pt a vedea daca exita riscul ca bb sa aiba ceva deficiente mintale? si de asta sunt destul de stressata desi nu am in familie nici un caz, nici sotul, din cate stim noi. dar am vazut si lucrat cu astfel de persoane si ma pune pe ganduri asta.

merci

Mergi la inceput