sarcina extrauterina

sarcina extrauterina | Autor: housepocket480

Link direct la acest mesaj

Fetelor am mare nevoie de sfaturile voastre. UM a fost pe 6 decembrie si a tinut in mod normal 3-4 zile, deci vineri s-a terminat. A fost un ciclu cu multe cheaguri si m-a cam slabit. Imediat dupa ciclu am o durere punctuala la ovarul stang. Nu ma doare la palpale dar o simt inaintru, mai ales cand ies la frig. Mi-e tare frica sa nu fie sarcina extrauterina, desi CM a venit la timp (din pacate pentru ca imi doresc un copil), a durat in mod normal, iar acum suntem la o saptamana dupa ce a venit (martea trecuta a venit, azi e miercuri) si durerea este de la sfarsitul CM.alte simtome nu am. Am vorbit cu doctora mea dar a zis ca numai sptamana viitoare ne putem vedea, iar eu mor de frica pana atunci.
Ce poate fi acesta durere - continua, punctuala, ca la un muschi dar e inaintru, afara cand ma palpez nu ma doare. Fetelor ce credeti?Multumesc si intelegeti-mi disperarea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Housepocket iti inteleg disperarea pentru ca eu am avut o sarcina extrauterina si, la vremea respectiva, cautam cat mai multe informatii. Dar eu nu am avut CM atunci, iar durerea era destul de puternica si iradia in picior. In alta luna am avut chiar simptomele pe care le-ai descris si am fost la ecografie de teama unei alte sarcini extrauterine, chiar imi iesise un test de sarcina foarte slab pozitiv, dar nu era decat un chist functional care ulterior s-a retras fara vreun tratament. Este posibil ca in cazul tau sa fie vorba doar de un chist. Ca sa te linistesti, daca nu poti ajunge la medic decat saptamana viitoare, pana atunci poti face un test de sarcina din sange si ai rezultatul in aceeasi zi ( asta in cazul in care esti din Bucuresti). In sarcina extrauterina, in general, valoarea HCG este mai mica decat la o sarcina normala, dar mult mai concludenta este ecografia. In cazul meu, la 5 zile de intarziere s-a vazut la un ecograf normal ca era sarcina extrauterina. Eu iti doresc sa nu ai parte tocmai acum, in prag de sarbatori, de asemenea necaz. Sa ne tii la curent.

Teodora

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Cum ma numar printre "campioane" la sarcini extrauterine iti spun si eu ca si Teodora sa-ti faci un test de sange si daca este pozitiv atunci sa iei legatura cu dr imediat.Culoarea sangelui cum a fost ? La sarcina extrauterina este in general mai maro spre negru dupa care este posibil sa se coloreze in rosu.
Ma gandesc ca poate totusi se produce ovulatia si din cauza asta te doare in dreptul ovarului.Sau mai poate sa fie vre-un chist pe ovar si din cauza asta sa te doara.
Fa tu un test de sange ca se elimini suspiciunea de extrauterina si dupa aia ne mai dam cu parerea de ce te doare pana ajungi tu la dr ca sa vada exact ce ai.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Multumesc de raspunsuri. Dana, spune-mi te rog cum ai scapat de o sarcina extrauterina? Mai ai sanse sa ai copii? Sunt terifiata pentru ca am inteles ca se recurge la operatie si se poate muri din asa ceva........si tocmai imi doream un copil.......imi vine sa plang......sangele la ciclu a fost rosu inchis ca la toate cicluril;e mele, nimic deosebit, doar ca am avut multe cheaguri de sange. Dar daca am avut ciclu normal, nu putin, chiar mult fata de cum aveam eu, e posibil asa ceva? Care erau simtomele la voi? aveati si greturi........si ce credeti ca imi va face daca se confirma asta.......spune-mi la ce ma pot astepta..........Doamne...innebunesc..
durerile mele sunt continue, dar suportabile, e ca si cum ma tine cineva de acolo, dar de cateva ori mi-a amortit pentru cateva secunde piciorul...........
dana, spune-mi tu la ce spital ai fost si cat dureaza sa scapi de asa ceva........care este procedura........operatie........ce anumeMerci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Thea, spune-mi te rog cum ai depistat ca ai - la cat timp dupa aceste simptome si cum ai scapat . A fost operatie, cat dutreaza, ramai cu sechele, mai poti face copii? sunt disperata........nu stiu sigur daca e ceva, dar sunt terminata......poti sa-ti dai seama de sarcina extrauterina dac mi-a veit cilu normal si mult si imediat sa ma doara ovarul?......Mai poti face copii? unde se poate face acest test de sange? Primesc rezultatul pe loc/ Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Housepocket, stai calma ca nu se moare asa cu una cu doua din asta.
Nu stiu de unde esti tu, dar de oriunde ai fi, incearca asa cum ti-am zis sa faci un test de sange care se numeste "beta hcg"la orice laborator de analize medicale si care sa-ti dea rezultatul in aceeasi zi si vii si ne spui si noua valoarea care ti-a iesit si dupa aia mai vedem ce-ti mai spunem.
Din ce-mi spui tu cum ai avut cm la culoare nu pare a fi extrauterina dar difera de la o persoana la alta.Poate ca ai avut un avort menstrual si din cauza asta au fost cheaguri.
Nu ramai cu sechele si mai poti sa faci copii cu cealalta trompa care-ti ramane.
Totusi daca tie rau incontinuare mergi la doctora ta la cabinet si trebuie sa te primeasca sau daca nu este in localitate sun-o si roaga-o sa-ti recomande ea pe cineva la care sa te duci.
Totul e sa fii calma si sa nu intri in panica si sa nu te mai cuprinda disperarea ca in momentele ale nu mai gandesti rational.
Hai te pup si du-te si fa-ti analiza aia si ne spui maine rezultatul.


Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Asa cum spunea si Dana, nu trebuie sa fii asa speriata. Poate nu este extrauterina. Daca esti din Bucuresti poti face analiza la Medsana, Medicover, Centru Medical Unirea, maine fiind joi cred ca o poti face si la Spitalul Panait Sarbu ( Giulesti). Iti recolteaza sange dimineata si dupa cateva ore ai rezultatul.
Eu am avut toate simptomele de graviduta. Greturi, pofte, in ziua 26 am si lesinat. Cazul meu a fost unul destul de rar, doar 2 % din sarcinile extrauterine sunt abdominale ( restul sunt pe trompa) si eu am fost unul din ele. In cazul meu a fost operatie clasica pentru ca sarcina era fixata de trompa si ovar, pe partea dreapta. Am ramas fara trompa respectiva si fara o parte din ovar. Daca este o sarcina care se fixeaza pe trompa, descoperita la timp poate fi rezolvata si medicamentos, cu Metotrexat injectabil, sau prin operatie laparoscopica, in multe cazuri trompa poate fi salvata. Iar in cazul nefericit in care nu este salvata, ramane cealalta. Dar cred ca nu este cazul tau. Te asteptam maine cu vesti.

Teodora

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melutzica spune:

Madalina,nu trebuie sa te sperii asa de tare ca nu este nimic rau.Sunt sigura ca ai aceste dureri (de fapt sunt doar niste tensiuni )in ovarul stang, fie din cauza ca esti la ovulatie,fie e un mic chist ramas in urma ultimului ciclu menstrual si care se vor atenua in 2 3 zile ai sa vezi.E foarte normal ceea ce simti tu,si nu inidca in nici un sens existenta unei sarcini extrauterine.In plus si daca ar fi asa cum crezi tu,sarcina este extrem de mica ,de fapt sunt doar niste celule care sub nici o forma!!!!!nu au cum sa-si faca inca simtita prezenta!!!Deci eu personal exclud o sarcina extrauterina.Dar daca durerile persista,nu ezita sa mergi saptamana viitoare la un control.Eu tesi iti doresc numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

draga mea, eu am avut dureri (atroce) de ovar cind am avut chist.
La un an dupa, am avut si extrauterina, si n-am simtit nimik. A fost depistata tirziu, cind mi-a distrus o trompa (singura valabila, de altfel).

Asa ca...e cam greu sa iti pui diagnosticul singura.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Fetelor, Slava Domnului nu este sarcina extrauterina. se pare ca am propleme cu intenstinul gros - care tocmai jos in stanga se incheie. ma bucur nespus ca totul e bine si va multumesc din tot sufletul pentru sfaturi, dupa cum ati vazut eram tare disperata. Multumesc frumos si sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

housepocket480: bine ca te-ai linistit si ca nu fost extrauterina.

Mergi la inceput