FSH????????

FSH???????? | Autor: bebb

Link direct la acest mesaj

Fetelor sunt distrusa........azi mi-am luat rezultatele analizelor si mi-a iesit FSH-ul prost! Asa mi-a zis doctorul prin tel ca aproape e inexistent, sau cam asa ceva. L-am intrebat ce inseamna si mi-a zis ca in mom de fata nu pot sa fac copii!!!!!!! Mi-a mai zis ca ar exista tratament, dar depinde de fiecare persoana, de corpul fiecarei persoane cum reactioneaza, adica nu se stie dc ar avea rezultate.......nici nu pot sa plang, sunt terminata...
Ce inseamna asta, poate unele din voi stiti mai bine si imi mai puteti da niste informatii pana ajung eu la medic saptamana asta.
Multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Stai putin... calmeaza-te, eu stiu ca trebuie sa te impacientezi cand FSH-ul iese mare, inseamna ca rezerva ovariana este pe sfarsite... cu cat valoarea este mai mica in faza ovulatorie, cu atat este mai bine, inseamna ca mai ai mult pana la menopauza! nu am mai auzit pana acum de FSH "aproape inexistent"... nu stiu cine este medicul tau, dar vreau sa te intreb:
-in ce zi ai facut analiza?
-cat era valoarea exact?
-unde ai facut analiza?
Nu are rost sa intri in panica, si mie mi-a spus un medic acum cativa ani ca nu am ovulatie natural si ca sunt suspecta de deficit de progesteron, si cand colo... eu ovulez in fiecare luna iar progesteronul este foarte bun.
Poti repeta analiza, este posibil sa fie gresita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebb spune:

nu stiu dc s-a referit sigur la FSH ca e mic, aproape inexistent, sau poate la alt hormon care are leg cu FSH-ul. Dar sigur mi-a zis ca nu a iesit bine deloc FSH-ul. Dupa ce mi-a zis ca nu pot face copii deocamdata, cred ca mi s-a taiat firul si nu mai am inteles in continuare ce a zis...Am facut analizele la policlinica MEI-ului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebb spune:

am facut in ziua a 14-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebb spune:

am facut in ziua a 14-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Nu stiu ce medic ar putea sa spuna asa franc "nu puteti face copii deocamdata"... in fine, ai 2 posibilitati: ori il suni si il pui sa repete ca sa intelegi despre ce hormon este vorba, cat este valoarea si cat erau valorile normale, ori ... mergi si faci analizele din nou si schimbi si dr.
Nu mi-ai zis in ce zi a ciclului ai facut analiza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Acum am vazut, deci in ziua 14 nu stiu ce relevanta are FSH-ul... in ziua 14 stiu ca se fac estradiolul si LH-ul, acelea sunt importante.
Eu zic sa te duci frumusel sa faci FSH si estradiol asa cum 'scrie la carte' in ziua 2, 3 sau 4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Avalon io fata saritoare

olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

asa este, pentru evaluarea rezervei de ovocite FSH-ul se face in faza foliculara, ziua 5 (de ex)


Alexandru, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19306&whichpage=10" target="_blank">minunea noastra (14 iulie 2005)

Mergi la inceput