Vlad, soarele meu

Vlad, soarele meu | Autor: alinam

Link direct la acest mesaj

Cum sa incep??? toata lumea imi spunea sa ma apuc de treaba ca un bb nu se face asa cu una cu doua, asa ca eu, fata ascultatoare, de sarbatori m-am pus pe treaba. Normal dupa sarbatorile de iarna cura de slabire, dupa doua saptamani nici un gram dat jos, test de sarcina .... pozitiv.
Dupa 9 luni fara probleme (decat greturi) vine si luna septembrie, emotiile cresc, in mintea mea era un singur lucru: sa nasc. Imi era o frica de muream, nu stiam cum o sa nasc, mi se parea ca si normal e greu si cezariana nu imi suradea, tuturor le spuneam ca vreau sa il teleportez pe bb afara :). Doktorita mea a lipsit din oras pana am ajuns noi in saptamana 40, va dati seama ca ma rugam sa nu nasc pana nu vine ea ..... desi stiam ca e cam comoda si nu se deplaseaza noaptea ... DPN 26 septembrie ... luni ....
Vineri noaptea am inceput sa am contractii usoare, am vorbit cu medicul de familie, pus pila, trimis la spital ....acolo un doktor (foarte bun, dar stiam ca prefera cezarienele) sa ma interneze, nu aveam dilatatie deci stiam ca vrea sa imi faka cezariana ...refuz "eu plek acasa la mine, in patul meu decat aici la voi", normal ca m-au pus sa semnez pentru asta .... asistentele dragute imi spun "maine stai cuminte ca nu vrei sa nasti cu dr.X care e de garda" , am inteles mesajul. A urmat o zi de sambata cu contractii usoare, neregulate. Ei, dansul incepe in noaptea de sambata spre duminika ... contractii serioase, apa nerupta. Toata noaptea mi-am petrecuto in 4 labe de durere, dar de frica nasterii tot amanam plekarea la spital ...
Duminika dimineata, vreme inchisa, mi se parea cea mai grea zi din viata mea, stiam ca nu mai am scapare. Ma iau mama si sotul de o aripa si la spital cu mine. Ajung la camera de garda dilatatie 2 ... cum???? dupa o noapte de chin doar atat??? stiti care a fost primul gand nu??? cezariana .... ajung in sala de nasteri pe la ora 9, aici mi se verifica din nou dilatatia 4 cm., surpriza, ii zic doktorului ca mai urc scarile de doua ori daca ma dilat asa repede, el rade, imi rupe membranele , eu ii zic cu tupeu (stiam ca mama si sotul au impartit plikuri generoase) "eu vreau mialgin si perfuzie cu occitocin", el rade:"perfuzie iti pun da mialgin nu iti dau ca tu nasti repede, nu ai nevoie" (inutil sa mai zic ca in Galati nu se practica nasterea cu epidurala)... imi pune perfuzia , ma asez pe un pat ... 9.30 deja incep contractii mai intense, tip .... mai mult de alintata decat de durere :), la 9.40 ma verifica, dilatatie maxima, sus pe masa ....ei atunci chiar m-a luat frica. Doktorul langa mine isi aprinde o tigara, eu fumatoare imi venea sa ii cer un fum, ma abtin, imi zice sa imping, moasa tanara si dragutza ma incuraja, dr zice: nu stii sa impingi, imi spune cum se face si ....imping, la 9.50 iese puiul meu tapand mai tare ca mine :) odata cu el se lumineaza afara, IESE SOARELE .... ce zi minunata. Asistenta incepe sa ma brodeze, eu cu gatul lungit dupa bb, il cantaresc, masoara, spala, mi-l arata .....primul lucru care il vad sunt falcile hehehe 3200g. Continua broderia....hmmm dureaza mai mult decat nasterea dar nu ma doare ca ma anesteziase local, ma pun pe vorbit cu moasa si despre ce credeti ca vorbim? despre internet si mai ales despre forumul acesta normal .... am ajuns la diskutia asta pt ca eu tot intrebam: cum m-ati taiat??? m-am rupt??? samd
La ora 10.30 imi sunam prietenii, aveam chef de taclale, parca nici nu nascusem cu jumatate de ora inainte. Acum privind inapoi mi se pare ca am nascut foarte usor, mult mai usor decat ma asteptam... La ora 13 ma ia o asistenta si ma duce intr-o rezerva, intr-un patut mic un bb ....era singur, dormea si era AL MEU .... imi zice sec asistenta:cand se trezeste il skimbati si ii dati sa suga, nimeni nu m-a intrebat daca stiu sa pun un pampers sau daca stiu cum se baga tzitzi in gura copilului :(. O ora m-am uitat la el fara sa il ating de teama sa nu se trezeasca si eu sa nu stiu ce sa ii fak ...s-a trezit intr-un tarziu si credeti-ma ca am pus primul pampers din viata mea si cand l-am pus la san ....parca de acolo mancase in ultimele 9 luni. :)

Alina si bb Vlad (25.09.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

In primul rand, feliciteri pt nasterea cu adevarat usoara si multa sanatate noului membru al familiei!
Toate asistentele procedeaza asa....Daca ele se confrunta zi de zi cu asa ceva, li se pare anormal sa nu stii.

Geani si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Foarte frumos!! Sa-ti traiasca baietelul!!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

sa-ti traisca soarele!
foarte frumos ai povestit!

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIZA MIRON spune:

Alina, sa-ti traiasca bebelushul falcos, sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Sa-ti traiasca bebtu si sa va bucurati de el!
Dak stau sa ma gindesc este flacau mare pt ca s-a nascut in septembrie... felicitari mamico !!! Asa sa tot faci copii...


Va pup si va doresc cele mai frumoase sarbatori !

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Hehe, Alina, parca imi pare rau ca am nascut cu cezariana!
Haioasa povestirea, sa ai grija de Vladut si sa cresteti mari, frumosi , sanatosi si deshteptzi!

Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Alina, felicitari pt sorele tau! (colegul de generatie a lui Simon )
Sa fiti sanatosi cu totii si fericiti toata viata!


Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Foarte frumoasa poveste! Sa-ti traiasca, sa creasca mare si sanatos si sa fiti fericiti !

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_bubu05/album?.dir=/7d58

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

ce frumoooos,felicitari si sa itzi traiasca soarele si sa te faca fericita

Sarbatori Fericite


anca &alex


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

multumim, multumim !!!!!

celor care inca nu au nascut le doresc o nastere cel putin la fel de usoara!!!!

Alina si bb Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput