A facut coji in cap

A facut coji in cap | Autor: simona_filipas

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu a facut coji in cap. De la ce ca doar il spal cu sampon de la Nivea Baby si il clatesc foarte bine.
De la sampon sa fie?
Voi a-ti patit asa ceva? Cum a-ti scapat de ele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisicut spune:


Nu ai spus ce varsta are baietelul, dar daca este mic cojitele se fac de la lapte. Eu il spal cu Sanosan si nu am avut probleme. Ca sa scapi de ele pune un pic de ulei de bebelusi si dupa ce se inmoaie putin sterge cu vata sau tifon.

Multa sanatate!


Corina si Alex (24.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

simona - daca e sugar probabil este asa numita crusta de lapte... nu te ingrijora, nu e nimic grav. daca il dai cu ulei si le cureti usor cu tifon, in cateva sedinte veti scapa de ele.

foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ship spune:

Stai linistita, majoritatea copiilor mici fac coji in cap(nu stiu din ce cauza) si se trateaza foarte usor cu Unguent cu acid salicilic 1%.
Cu o ora inainte de baita il ungi pe cap(in zonele cu coji) cu acest unguent dupa care il speli si clatesti bine. Cand are inca parul ud il perii bine(se poate si cu pieptene) pe pielea capului (nu insisti foarte tare)si daca nu de la prima aplicare deja de la celelalte vei vedea ca incep cojitele sa se desprinda de pe pielea capului. Faci operatiunea asta in fiecare zi pana dispar cojitele.

P.S. Unguent cu ACID SALICILIC 1 % se gaseste in farmacii si nu costa mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ship spune:

Daca e sugar , incearca mai intai variantele date de Pisicut si Vrabiuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Daca e bebe nu trebuie sa-i faci nimic, trec de la sine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

quote:
Originally posted by gangurici_licurici

Daca e bebe nu trebuie sa-i faci nimic, trec de la sine.

Ganguriciul




N-as fi asa de sigura...Dutz (15.04.02) are si acum... e tare greu sa-l conving sa-i aplic tratamente (incapatanarea, potrivnicia fiind direct proportionale cu ...varsta, in primii 4-5 ani )...so...nu neglijati problema !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns svety spune:

unge-l inainte de baie cu ulei de copii(vad ca folosesti Nivea, si eu), lasa-l cam o ora cu o caciulita, apoi spala-l cu un burete/tifon/burete din plastic moale. repeta la fiecare baie timp de cateva zile. Trece sigur.

mami de dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

quote:
Originally posted by Monique

quote:
Originally posted by gangurici_licurici

Daca e bebe nu trebuie sa-i faci nimic, trec de la sine.






N-as fi asa de sigura...Dutz (15.04.02) are si acum... e tare greu sa-l conving sa-i aplic tratamente (incapatanarea, potrivnicia fiind direct proportionale cu ...varsta, in primii 4-5 ani )...so...nu neglijati problema !

Monique



Monique, daca nu au trecut pana acum, inseamna ca nu sunt cojite de bebe, acele cojite de lapte cum le numea cineva (acestea trec intradevar de la sine, si multi medici sfatuiesc parintii sa le lase in pace, altii dau tratamente, e adevarat). In cazul acesta, poate ar fi bine sa-l vada un dermatolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

[[/quote]

, daca nu au trecut pana acum, inseamna ca nu sunt cojite de bebe, acele cojite de lapte cum le numea cineva (acestea trec intradevar de la sine, si multi medici sfatuiesc parintii sa le lase in pace, altii dau tratamente, e adevarat). In cazul acesta, poate ar fi bine sa-l vada un dermatolog.

Ganguriciul
[/quote]

Ba...d'alea's... nu i-au trecut de tot niciodata...o sa incerc cu sampon Ducray, ca sa nu se prinda odrasla ca are o problema...nu pare sa-l deranjeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Shi fetita mea a patit-o pana ii cazuse tot parul din crestetul capului odata cu cojitele. Nu a avut efect nici Sanosan, nici Nivea sau alte produse de copii. Singurul unguent care a impiedicat raspindirea a fost glicerina salicilica preparata in farmacii. Abia pe la 6 luni am incercat cu asta si nu s-a extins.

"numai un om destept isi poate permite luxul de a face pe prostul"

Mergi la inceput