Se poate stimula doar un singur ovar?

Se poate stimula doar un singur ovar? | Autor: ali

Link direct la acest mesaj

Cum sa fac sa-mi stimulez numai ovarul stang?
Problema mea e ca ovulez cu ovarul drept si trompa dreapta e din pacate cam infundata. Trompa stanga e OK dar ovarul stang nu-si face treaba.
Am facut si laparoscopie dar nu mi-a desfundat trompa. Mi-a facut drilling ovarian ( mi-a facut cateva gaurele) la ambele ovare care am inteles ca stimuleaza ovulatia.
Au trecut 3 luni de atunci si nici un rezultat. Am început sa iau si branca ursului dar din pacate ovulatia simt ca se intampla tot pe partea dreapta.
Stiu ca e o aberatie ce intreb dar in disperarea meaimi permit sa si aberez nu-i asa?.


ali

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

ali draga, se pare ca suntem fix in aceeasi oala. Si eu am trompa dreapta infundata, abia in ian 2006, daca am noroc, o sa fac o laparo care sper sa reuseasca si, tot ca tine, in 2005 in ian, febr, oct si nov, adica atunci cand m-am monitorizat am ovulat numai pe partea dreapta. Si unde mai pui la socoteala ca in noi. am facut stimulare cu clomifen.. Daca afli de vreo posibilitate de a ovula pe un anumit ovar, te rog anunta-ma si pe mine. Eu totusi sper ca voi prinde si luni in care sa ovulez pe stanga, astfel incat sa pot face IA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Cum adica faci stimulare si SIMTI ca ovulezi?Nu faci monitorizare?

Din pacate nu poti stimula doar un ovar decat in cazul in care nu ai decat unul.

Stmularea ovariana fara a fi urmarita eco de un medic este periculoasa pentru santatea ta.Atentie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Asi draga, fata ia doar branca ursului, nu face stimulare medicamentoasa. Si simte ea ca ovuleaza pe dreapta. Si eu ovulez in draci pe dreapta...unde nu am trompa deloc!

Nu se poate face stimulare doar pentru un ovar. Intotdeauna cel "mai harnic" va produce mai mult chiar si cu stimulare.... Bafta si noroc! Poate s-o trezi si ovarul stang din lenevie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Lachi multumesc dar m-am cam betat de la atata stat pe DC.
Chiar ma intrebam unde esti.

Ali scuza-ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Of Asi, crezi ca nu știu cum e? Citesc in disperare pe internet si pe DC tot ce se poate despre sterilitate si modalitati de stimulare ovariana Am început cu brânca ursului pentru stimulare pentru ca am rezerve in privința stimulării hormonale. După cate am citit se pare ca ar fi cu doua taisuri așa ca pe cat posibil inca mai încerc tratamente naturiste.
Sa nu-mi spuneți ca voi nu simțiți când ovulati si partea pe care …
E simt cum lucrează ovarul drept in perioada ovulației. Nu sunt nebuna, nu-i asa? N-am ajuns chiar atat de rau.


ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

ali draga, eu nu stiu niciodata pe ce parte ovulez, cand ovulez sau alte chestii din astea. Pur si simplu nu simt nimic. Totul este liniar, mai putin zilele de CM cand am ceva dureri. In rest, nimic. Asa oi fi eu setata.. Mi-ar parea bine sa stiu pe ce parte ovulez si cand, ca nu ar mai trebui sa dau bani pe ecografii, dar asta e. Deocamdata ma limitez la metodele medicale.

Pup toate fetele si daca aflati de vreo metoda de a stimula doar ovarul stang, sa mi-o ziceti si mie.

Mergi la inceput