HSG (histerosalpingografie)

HSG (histerosalpingografie) | Autor: Elise

Link direct la acest mesaj

Sint ingrozita: trebuie - acu' chiar trebuie, chiar o fac joi - sa fac HSG si am auzit numai povesti urite despre asta: doare asa tare?! Stai mult in spital?



Multumesc

Elise

Elise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

iubita stai linistita ca nu doare..unde o faci? si cu cine?


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Joi, la Giulesti, dl. prof. Marinescu.
Am toata increderea in dl. doctor...in mine n-am Si in trompele mele. Daca totusi doare, o sa fie jale, pentru ca eu de la durere leshin - pic, pur si simplu, nu pt. ca vreau eu, ci pentru ca asa se intimpla.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Elise: pe mine m-au durut ambele HSG, pentru ca aveam o trompa infundata (pe care HSG nu au desfundat-o). Nu e neaparat sa te doara si pe tine. Oricu, durerea e sup[ortabila si dureaza circa 1 minut, atata timp cat impinge substanta de contrast. Fii barbata si sa nu ai frica. Noi iti tinem pumnii sa fie bine si rezultatul sa fie promitator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Doare, dar e suportabil. Sa iei inainte cu o jumatate de ora un piafen si sa ai la tine absorbante pentru ca vei mai sangera dupa.

Bafta!


Alexandru, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19306&whichpage=10" target="_blank">minunea noastra (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:


Tia, Tabitha, Liana - multumesc pentru incurajari!
Am facut-o si pe asta: m-a durut de am murit, am ambele trompe distruse si obturate in proportie de 100%.
Mi-au repetat HSG de 3 ori, in speranta ca poate iese ceva: a treia oara i-am rugat eu sa se opreasca, pentru ca mai aveam putin si pocneam de durere, cu tot cu Piafen, Scobutil s.a.
Sansele sa se repare vreodata porcariile astea de trompe sint de sub 1% cu orice tratament as incerca.
Rezultatul: recomandare FIV.

Eram distrusa si fizic si psihic cind am plecat si nu mi-a dat prin minte sa intreb in ce consta dosarul FIV. La asta m-am gindit doar cind am ajuns acasa si am discutat cu barbatu-meu...care a zis sa o facem si pe asta, daca e unica sansa.

Asa ca incep alt capitol de investigatii....

Inca o data, multumesc pentru incurajari.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Elise, imi pare tare rau, scumpa...
Am fost si eu azi la Moisa la Giulesti si s-a cam luat de mine ca nu mi-am facut HSG, deci urmeaza si la mine...dar nu stiu cand. Mi-a descoperit si un fibrom uterin de 14mm pe care nici un dr. nu l-a vazut pana acum...

Pupicei, Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Elise: imi pare tare rau ca te-a durut, dar trebuie sa o faci si pe asta. Hai sa vedem partea buna a lucrurilor: stii exact care este cauza si nu mai incerci alte tratamente, metode care necesita timp si bani. Daca aveti amandoi forta psihica si materiala sa incepeti FIV, ma bucur nespus. Veti gasi in fetele de pe forum niste sustinatoare foarte de treaba, de la care veti primi raspunsurile care va intereseaza si mai ales sprijin psihic. Bine ca s-a terminat si cu HSG si iti doresc bafta multa la FIV. Sa te informezi foarte bine inainte in legatura cu tot: efecte adverse, preturi, analize, sanse etc. Eu iti tin pumnii si astept sa te vad la cap. FIV. Te pup dulce si o sa vezi ca totul va fi bine intr-o zi.

Ingerash: si vezi ca ti-am scris la "superpaciente..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

elise im pare sicer rau ca ai trecut prin asa ceva...
Tabitha


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Si mie mi s-a spus de asa ceva,dar nici macar nu stiu pentru ce...m-a intrebat Dr daca am facut si mi-a zis sa vin sa fac...da cine s-a mai dus? Macar daca stiam de ce!Problema mea mare e cu fibroamele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Liana:

Noapte buna tuturor

Mergi la inceput