Durere acuta de ovar- sarcina extrauterina????

Durere acuta de ovar- sarcina extrauterina???? | Autor: nikunikalai

Link direct la acest mesaj

Salut, fetelor!!
Nu pot sa dorm... am de doua zile o durere infioratoare la ovarul drept. eu asteptam sa se instaleze rusii pe 25, adica ieri,dar... nimic decat durerea asta idioata.... mi se lasa in jos si imi simt piciorul amortit!! nu am sangerari deloc.
nu am chisturi ovariene, ca am fost in octombrie si m-am cautat. mi s-a gasit o exocervicita si mi s-a facut cauterizare pe 1 noimebrie.
mi s-a blocat creierul pe faptul ca ar putea fi o extrauterina mai... batrana, ca prea intensa este nenorocita asta de durere!!
m-a prins si week-end-ul si nu pot sa ma duc la doctorul meu. doar sa ma duc la urgente la spital...
va rog, spuneti-mi si mie daca a mai trecut cineva prin asa ceva si ce este de facut!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Parerea mea e sa te duci la medic. Ai apendicele scos?

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

asa spun si eu..fugutza la dc..un test ai facut???????
si eu am avut dureri si m-am speriat rau da au venit scarbele si m-am linistit,,


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Hai sa-ti spun cum a fost la mine cu extrauterina.
A inceput cu dureri groaznice in tot abdomenul, mai intense in partea stanga unde s-a si rupt. Aveam si niste pete mici de sange.
M-am dus imediat la o policlinica cu plata unde doctora de acolo mi-a spus clar ca este sarcina extrauterina si ca sa fie si mai convingatoare m-a pus sa-mi fac un test de sarcina care indica prezenta unui embrion!!
Recomandarea dansei: internare de urgenta si operatie.
La aflarea vestii ii spun doctorei: bine, bine, dar nu pot sa aman? Nu exista si alat solutie?
La care ea imi raspunde: Poti sa faci ce vrei, dar daca se rupe poti muri in cateva ore!!
Si bineinteles in dupa-amiaza aceleasi zi m-am internat la spitalul Caritas, iar la ora 18 eram deja operata. Doctora care m-a operat mi-a zis ca sparsese si daca mai asteptam vreo doua ore puteam sa zic adio de la viata.
Deci, sfatul meu este urmatorul: in primul rand fugi repede la doctor; iar in al doilea rand nu cred ca este extrauterina. S-ar putea sa fie apendicita sau metroanexita. Eu doar imi dau cu parerea.

Uite ce am gasit despre metroanexita:

„In cazul in care se inflameaza si ovarele si uterul (metroanexita), apare in plus si sangerare locala. Boala inflamatorie pelvina poate da reactii peritoneale, aceasta fiind o complicatie foarte grava. Daca pacienta nu se prezinta la medic, boala se cronicizeaza, iar afectiunea va reaparea frecvent, va avea dureri mai mari inainte si in timpul menstruatiei, precum si in timpul actului sexual. De altfel, boala inflamatorie pelvina este cea mai frecventa cauza de sterilitate.”

Sa dea Dumnezeu sa nu fie nimic grav si sa fie doar o simpla raceala. Dar du-te la doctor si nu mai amana ca ceva este in neregula acolo.

Multa sanatate si poate de spui si noua care a fost diagnosticul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

E prea devreme sa ai dureri de la o sarcina extrauterina pentru ca acestea apar in momentul in care embrionul este suficient de crescut ( 1cm poate si mai mare , cam la 5-6 saptamani) si ameninta sa sparga trompa, lucru imposibil la tine daca esti in z25.
Stai linistita, nu-i EU dar du-te la medic, s-ar putea sa fie apendicele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikunikalai spune:

ufff, multumesc fetelor!!
apendicele este scos de muult...
azi dimineata mi-a venit si hemoragia... pe care de altfel o si asteptam(ziua 29), dar durerea nu a cedat! tot in dreapta jos si se lasa pe picior de ma amorteste!!
mie mi-era teama sa nu fie o extrauterina lipita de prin sept- oct, ca luna asta am facut pauza totala dupa cauterizare!
luni ma duc la doctor!!!
va multumesc pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

nikunikalai multa bafta luni sa ne aduci vesti bune


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryd spune:

nikunikalai,succes la consultatie.Sper sa nu fie o sarcina extrauterina.Pentru cine trece printr-o astfel de situatie nedorita, doresc sa fac cateva precizari.Cand am fost internata in spital sa-mi fac operatie de fibrom,era o doamna tare disperata,pentru ca avusese doua sarcini pana atunci si ambele extrauterine,ceea ce a dus la intreruperea trompelor...si posibilitatea de a avea BB ramasese doar prin fertilizare....Eu am vazut nu demult la TV o emisiune in care se spunea ca pentru sarcinile extrauterine este foarte bine sa se faca embolizare.Fac precizarea ca embolizarea se face doar la Spit.Universitar din Bucuresti ( Municipal)in Ambulatoriu la et.1.Embolizarea se face doar de catre medici radiologi interventionisti.Eu am facut acum un an embolizare, dar pentru fibroame.Este foarte important ca inainte de operatie sa se faca aceasta interventie.Pentru mine a fost foarte important...Prin embolizare s-a intrerupt alimentarea cu sange a fibroamelor iar la operatia clasica de fibrom nu am pus in pericol uterul, operatia a fost cu sangerare minima...Daca veti intra pe fibrom uterin, fetele au mai vorbit despre embolizare.
Succes!
Maryd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

'neatza
nikunikalai e marti azi...nu ne spui nimic??ce-ai facut? ce a spus dc???


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

bine spus si bine gandit!acum ca ne-ai speriat sa nu ne lasi asa!sa ne aduci vesti cat mai curand!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikunikalai spune:

:) pai marti m-am dus, ca asa avea program doctorul....
dupa ce m-a consultat s-a uitat la mine ca la o nebuna cand ii explicam ca nu mi-a cedat deloc in intensitate durerea... cica acolo jos e totul ok, ca si rana de la cauterizare arata beton, ca nu-s inflamate ovarele... ma doare capu`
durerea mi-a cedat la supozitoare cu diclofenac
offfff, numai eu stiu cat am tras... si voi, dragelor!!si... sotul meu care nu stia cum sa se mai invarta pe langa mine...
multumesc!

Mergi la inceput