FIV 50

FIV 50 | Autor: Kariris

Link direct la acest mesaj

Haideti fetelor la un nou capitol!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Cami


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

va postez aici un mesaj pierdut la FIV 49 si va urez tuturor doua liniutze rosii

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

Buna fetelor,

AM nevoie de sfatul vostru. Ne-am hotarat sa facem FIV+ICSI. Insa unde? Medsana? Giulesti? MedNewLife? deocamdata avem programare la denisa protopopescu la medsana. dar am auzit ca tratamentul la medsana te duce la 100 milioane, pe cand in alte parti la 20. Voi ce imi recomandati? pe ce varianta sa incepem?

Va multumesc din suflet si sunt alaturi de voi,
Aylin



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62033" target="_blank"> Va MAI AMINTITI DE LOVE STORY?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:


Sa de-a domne domne sa fie un capitul cu multe bucuri si evenimente fericite la fete
Eu azi am fost la med.pt ecografie,am facut stimulare si e totul ok foliculi au crescut bine ,singura problema e ca diseara trebuie sa i-mi fac Predalon am intrebat dece nu mi-l fac ei spune-a ca diseara trebuie facut de dimineata e prea devreme si sa aibe loc ovulatia maine seara...si nu stiu cite fiole trebuie facute diseara pe reteta am 3 fiole a cite 5000 pe bucata.Si eu am uitat sa intreb spunea ca pot sa mi-le fac singura ,ei bine asa curajoasa pe mana nu sunt decit pe mana altora....
Cite trebuie sa fac toata cutia deodata sau adica toate cele trei fiole(15000).....
Ajutor de la fetele care au facut.

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

aylin tarcan,
Eu am facut in vara fiv la medsana. fiv-ul in sine m-a costat 69 milioane, dar daca ai nevoie si de icsi costa mai mult. Preturile le poti vedea in lei, pe site-ul medsanei.
Tratamentul premergator fivului m-a costat pana in 500 Euro. Eu am facut 70 fiole menogon, un diphereline de 3,75 si doua pregnyl.
Daca iau in calcul si analizele dinaintea fivului s-ar putea sa ma apropii de 100 milioane. Eu zic sa mergi la consultatie la Denisa Protopopescu sa vezi cu ce-ti da tratament si apoi poti sa-ti faci un calcul.
Dar in nici un caz nu costa tratamentul 100 milioane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Fabya daca faci fiv si Predalonul ala e pentru declansarea ovulatiei, faci 2 Predalon a cate 5000 deci, 10.000. Nu fa 3 fiole ca e prea mult. Dar de ce nu suni doctorul sa-l intrebi? Noi in Romania facem 2 fiole de Pregnyl inainte de punctie. Predalonul tau contine Beta HcG? Daca da, e pentru declansarea ovulatiei si eu zic sa faci 2 fiole.
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

Multumesc lachione pt raspuns. Asa am vazut si eu pe site-ul medsanei.
Voi ce clinica imi recomandati? si mai am o intrebare. daca eu ma stiu ok, ce analize premergatoare fiv+icsi ar tb sa fac?

Cu drag,
Aylin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

'Acum stau cu 4 embrioni la congelator si nu pot face ET-ul din cauza urmelor lasate dupa FIV combinate cu efectele fizice ale pierderii sarcinii.'

Lauion,daca nu te superi,imi poti spune care-s urmarile(fizice,ca cele psihice mi le imaginez ) lasate de FIV?
Te pup si,asa cum spunea si Lachi ,astept sa ne spui ca ai transferat si embrionasii congelati




"Fericirea suprema a vietii este convingerea ca suntem iubiti"-Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Aylin, oricat de OK ai fi se fac o droaie de analize inainte de fiv+ICSI. Daca nu mai ai rabdare pana mergi la consultatie sa-ti zica dna. doctor o sa-ti trimit un listoi cu analize maine pe PM. Toate analizele pe care le-am facut eu.
REferitor la clinica.... fiecare ar recomanda clinica unde a reusit.
Eu am ales Medsana. Nu am resit. Dar la fel de bine puteam sa nu reusesc nici la alta clinica. Daca ar fi sa mai fac odata tot Medsana as alege. Tu hotarasti! Bafta! Oricum maine iti trimit listoiul cu analizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Flori76, in urma stimularii am ramas cu chisturi pe ovare si cu un uter cu structura fibromatoasa, care combinate cu pierderea sarcinii au creat o combinatie nu prea placuta. Dupa chiuretaj am avut sangerari vreo 3 luni, iar ca ultima solutie mi s-au recomandat anticonceptionale, pe care nu le-am putut lua decat o luna din cauza efectelor adverse care s-au manifestat ca la carte. Acum chisturile s-au mai dus, dar cand sa fac ET-ul am descoperit ca mai nou am prolactina marita...
Asta e mergem inainte,nu vreau sa sperii pe nimeni, asa a reactionat organismul meu; sunt convinsa ca daca sarcina ar fi evoluat bine, altfel s-ar fi facut si reglarile hormonale, dar asa...

Lachi, multumesc de suport, n-am mai intrat ca nu am noutati, dar va citesc in fiecare zi si promit sa va anunt cand voi avea ce sa va spun!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Lauion Sa te faci bine si gravida, repede!

Mergi la inceput