Trompa infundata - remedii

Trompa infundata - remedii | Autor: Tabitha

Link direct la acest mesaj

Dragi fete mie toate,

Poate ca unele din voi v-ati lovit deja de problema cu care ma confrunt eu si ma puteti ajuta cu un sfat. Am o trmpa infundata. Am facut 2 HSG: prima in mai 2004, a doua in ian. 2005. LA ambele mi s-a spus ca trompa dreapta e infundata. Ce as putea face pentru a se desfunda? Intelesesem ca se poate prin laparoscopie, dar un dr. mi-a zis ca e riscant, ca mai bine cu o trompa infundata decat alte cele (nu mi-a explicat in ce ar consta riscurile). Acum vin si va intreb pe voi: stiti ceva remedii de desfundare? Poate ceva tratamente naturiste, homeopate? Sau operatii? As vrea sa fac IA, dar cu o trompa infundata risc sa am sanse doar o data la 2 luni sa prind ovulatia pe trompa buna.

Multumesc mult si pupici.

Tabi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Parca as fi scris eu mesajul asta acum vreo 2-3 ani. Variante de desfundare sunt, remedii.. greu de spus. Cam toate solutiile pe care le ofera medicii au si riscuri serioase, depinde muult de problema pacientei. Daaar, avand in vedere ca una din trompe este buna, ce ti-a spus acel medic este un lucru pe care l-as lua serios in seama.

Eu am avut o trompa complet obturata, iar ce-a de-a doua partial permeabila. Asta insemna ca sansele sa raman insarcinata fara alte intreventii erau minime. Variantele erau:
- instilatii
- laparoscopie
- reconstructie tubara
- FIV

Laparoscopie si reconstructie tubara nu am vrut sa fac de teama extrauterinelor sau a altor complicatii. A fost decizia noastra. Am incercat cu instilatii si dupa 3 luni de tratament amandoua trompele s-au inflamat (lucru obisnuit la aceasta procedura) deci era mai rau ca inainte. Am recurs la FIV, reusita zero. La un an de la instilatii am ramas insarcinata natural, tratamentul isi facuse efectul.

Sa fii bine informata inainte sa te decizi pe ce cale mergi, sa stii bine riscurile si tot ce implica fiecare interventie. Noi ne-am hotarat in cateva luni. Si mai gandeste-te ca ai o trompa buna, chiar daca sansele sunt 50%, sunt reale. O interventie implica multe schimbari si timp pierdut.

Bafta in orice ai alege, sa auzim de

P.S. Despre tratamente naturiste n-am auzit, si noi am cautat


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Draga Tia,

Iti multmesc din suflet de sfaturi si ma bucur ca la tine instilatiile au avut efect. Oricum, la mine instilatiile ar reprezenta jumatate de solutie. Ideea ar fi ca si IA sa aiba succes. Voi vorbi si cu dr. si vom decide impreuna cum e cel mai bine. Banuiesc ca la inceput vom face cateva IA asa cum e acum si abia mai apoi vom incerca sa desfundam trompa cu probleme. Insa vreau sa fiu informata din timp, ca sa stiu care sunt posibilitatile.

Pupici si numai bine

Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Am avut aceeasi problema: trompa stanga complet infundata iar dreapta partial permeabila.
Am facut 3 serii de instilatii si la HSG de control erau ambele perfect in regula.
Daca optezi pentru procedura asta sa nu te sperii pt ca in timpul celor trei luni o sa fii cam imflamata si cu dureri, dar asa isi face efectul tratamentul. Si inca un sfat: stai mai mult cu picioarele pe perete. O sa ti se spuna sau o sa vezi celelalte fete ca vor sta cca 1/2 h. Eu am stat cate 2 ore si rezultatele au fost f. bune.
La mine a fost vorba de o raceala puternica, care nu a trecut cu tratament antibiotic pe cale orala si injectabil.
La un an dupa asta am facut laparo pt ca inca nu am ramas insarcinata si printre altele mi s-a verificat si permeabilitatea trompelor, care a fost f. buna. Eu nu raman insarcinata acum din alte motive, dar asta e o alta poveste.

Intre instilatii si laparoscopie nu pot sa-ti recomand una sau alta pt ca depinde in mare masura de fiecare organism.
Bile negre: instilatiile te sensibilizeaza in zona si iti slabesc pt o vreme sistemul imunitar (datorita cantitatii f. mari de antibiotice pe care le primesti)iar laparoscopia este cu anestezie generala si iti raman niste cicatrici mici.
Este important sa fii perseverenta si optimista, cel putin eu asa cred. Bafta multa!

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Silvana: multumesc mult de informatii. Important este ca in momentul in care iau o decizie sa stiu cat se poate de mult dpsre sanse, riscuri etc. Asa nu imi va parea rau mai tarziu pentru ceea ce am ales.



Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

...tabitha sa ma anunti si pe mine..ce decizie vei lua..cred ca nici eu nu o mai fac..cand citesc cate ti se pot intampla..mi se face parul maciuca
Tiafata curajoasa..


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Tia se face in Romania operatie de reconstructie tubara? daca da spune-mi si mie te rog unde.
merci cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

quote:
Originally posted by cristinici

Tia se face in Romania operatie de reconstructie tubara? daca da spune-mi si mie te rog unde.
merci cristinici


La Iasi, uite un articol
http://www.evenimentul.ro/local/article/101407,14,baseArticle.html
http://www.dnm.ro/modules/news/article.php?storyid=1119

Sunt pacienta Dr.Onofriescu, asa ca daca doresti sa afli despre el o sa scriu.



Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Annaa m-ar interesa sa pot lua legatura cu acest dr.
La mine problema e mai complicata decat la d-na din articol, deoarece am 2 extreuterine si am parte din trompe taiate. De aceea tb sa am o discutie cu acest medic. Daca poti sa ma ajuti trimite-mi pe e-mail cristina_bulache@yahoo.com un nr de tel , sau adresa cabinetului unde pot sa-l gasesc
merci mult cristinici

Mergi la inceput