botezul-acasa sau la biserica?

botezul-acasa sau la biserica? | Autor: luloasa

Link direct la acest mesaj

Dragele mele( sa nu se supere baietii)
Sambata trebuie sa o botez pe fetita mea de doua luni si o zi Maria Veronica si as dori sa-mi dati si voi o idee si sa-mi impartasiti din experienta voastra de mamici.Am avut-o internata in spital de doua ori pana acum: prima data a facut o bronhopneumonie urata iar la o saptamana m-am internat iar pt. ca tusea.Pt. ca nu mi-a placut cum au tratat-o medicii locali am externat-o si m-am dus cu ea la cel mai bun medic de plamani de la noi din oras.Acum este sanatoasa dar parca nu as vrea sa o prinda vreun curent si sa o luam de la capat ca simt ca am sa mor. Mama mi-a sugerat sa o botez acasa, o alta asistenta din spital mi-a zis la fel; inclin sa fiu de acord cu ele.Voi ce parere aveti? Si daca ar fi ceva la care ar trebui sa fiu foarte atenta pt. a nu-i periclita sanatatea...
Va multumesc pt. ca existati si va rog sa ma scuzati ca nu sunt foarte activa in forum dar sa stiti ca va urmaresc zilnic si mai invat cate ceva de la voi.
Pupici multi Luciana si printesa ei Maria-Veronica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Parerea mea este ca taina Botezului nu este data de loc ci de Botezul insasi. Nu conteaza locul ci sufletul. Daca sufletul iti spune ca asa e mai bine asa sa faci.
Crestere mare!

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

atunci foarte simplu, boteaz-o acasa. E mai putina bataie de cap decat cu mersul la biserica. Iar ca mama vei fi de 10 ori mai impacata ca o stii in mediul (temperatura) casei. Dumnezeu nu se uita la unde te duci, ci la ce-i in sufletul tau. O slujba acasa nu e mai prejos decat una la biserica atat timp cat voua sufletele va sunt la fel de miscate de acest eveniment.

Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Noi am botezat fetita acasa in ziua cand am venit de la spital, nu stiam incotro sa o apucam si am facut foarte bine. Acum la bb 2 vrem la biserica dar la scurt timp dupa ce nasc, 1-2 luni.
Faci cum crez ca este mai bine pt. copilul tau, eu tiam spus ce am facut eu.
Sanatate si mult noroc.






Paulacu Paul sau David???? 30+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

[quote]Originally posted by marius

Parerea mea este ca taina Botezului nu este data de loc ci de Botezul insasi. Nu conteaza locul ci sufletul. Daca sufletul iti spune ca asa e mai bine asa sa faci.
Crestere mare!

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro
[/quote

diadaniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luloasa spune:

Va multumesc tare mult pt. raspunsurile voastre.M-am hotarat sa o botez acasa.Dar voiam sa stiu voi ati cumparat ceva pt. nasi un cadou ceva? Eu stiam ca asa se face. Voi cum ati facut? Ma gandeam sa-i cumpar nasei un aspirator sau un televizor ca am vazut ceva mai ieftin si sper sa fie si bun.Nevoie ar avea de ambele dar ea "saraca" a zis ca nu vrea nimic.?????????
Multumesc anticipat.

P.S.Frumoase pozici. Try ai o dulceata de baiat.(sa nu se supere ceilalti, dar m-a impresionat numarul de poze facute la mot).
Toti copilasii sunt frumosi.
Multi pupici .
Luciana si printesa Maria-Veronica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Are importanta unde e savarsit botezul. Si cel mai bine e in biserica.
Sigur ca se pot boteza copii si in spital si acasa, dar cel mai bine in biserica. Acolo are protectia si sprijinul tuturor sfintilor care privesc evenimentul, copilul este inchinat pe la icoane si daca este baietel chiar dus in altar
Se pot face lucrurile astea acasa?

PS. Mie astea cum ca botezul e la fel in orice loc, imi suna ca aia cu credinta e doar in sufletul omului, nu mai trebe sa mearga si la biserica la slujba. Pai atunci, haideti fratilor sa nu mai construim biserici, oricum putem sa ne rugam acasa in liniste si gata, suntem mantuiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erikabap spune:

Eu am o agentie de organizari evenimente...aici aveti adresa blogului nostru,poate va inspirati in ceva idei ptr.petreceri,decoratiuni biserica..
sper sa va fie de folos,noi suntem din galati ,daca e cineva interesat...deocamdata oferim serviciile noastre doar in jud Galati si in imprejurimi..:)...dar pt idei..nu percepem taxa:)))

nota moderator: respectati regulamentul forumului cu privire la reclama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Adriana,luloasa nu refuza biserica,pur si simplu e mai sigur asa pt sanatatea micutei.Dumnezeu e peste tot!Intre gura lumii si iubirea pt copil,alegerea e usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Intr-adevar botezul la biserica este mai deosebit dar sa nu uitam cati copii au fost botezati acasa in timpul comunismului.

Noi am facut botezul duminica -biserica era incalzita , apa la fel nu am vazut nici un pericol pentru sanatatea micutului.
Din cate stiu daca o botezi acasa nu o faci in cada trebuie sa aduceti cristelnita acasa.

Oricum nasilor si moasei trebuie sa le iei cate ceva simbolic macar. Eu nasilor le-am cumparat o lenjerie de pat si un set de prosoape iar moasei parca numai un set de prosoape.

Obligatiile lor sunt destul de multe -hainute si alte obiecte- asa ca ar trebui sa le arati si tu recunostinta intr-un fel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriana
Pai atunci, haideti fratilor sa nu mai construim biserici, oricum putem sa ne rugam acasa in liniste si gata, suntem mantuiti


Hai! Se poate? Eu subscriu si ridic ambele maini pt a vota propunerea! Si cu banii dati pe 20 de biserici noi in fiecare oras in ultimii 10 ani sa se faca un spital si cateva camine si cantine pt batrani si copiii nevoiasi.

sunt off topic, stiu!

luloasa, am vazut f,multi copiii botezati in spital. Sfintii si Dumnezeu sunt peste tot, nu doar in biserici si ofera protectie tuturor, pt ca sunt buni, nu iti dau cu linia peste degete ca nu te duci sa te inchini in biserica musai si neaparat.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput