Endometrioza

Endometrioza | Autor: iepumic

Link direct la acest mesaj


Fetelor, salutare!!!

Ma pregatesc si eu sa fac un bebe mic dar ma confrunt cu niste probleme asa ca va cer sfatul.

Pun si eu o intrebare pe care poate ati mai primit-o de zeci de ori: ati avut vreunele probleme legate de endometrioza? Ce simptome ati avut, ce tratamente ati facut si cum v-a afectat boala asta sansele de a avea copii????

Nu prea mai am mare incredere in doctori pentru ca niciodata nu m-au lamurit cand am avut probleme de ce le am, cum sa le tratez si ce riscuri implica....
Am avut acum un an, in pauza de anticonceptionale, o hemoragie urata, cu niste dureri infioratoare de nu puteam sta pe scaun si atunci medicul mi-a spus ca am un ovar inflamat si ca am si o endometrioza.....

De atunci nu am mai investigat terenul...dar cu anticonceptionale totul e sub control....dar acumm mi-e frica sa renunt la ele ca sa nu patesc la fel...cu toate astea vreau sa nu mai iau pilule ca sa pot ramane insarcinata.

Pupici.. Astept cu nerabdare.

Iepumic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Iepumic, daca ai intr-adevar endometrioza, treburile sunt complicate rau. Endometrioza este o afectiune estrogen-dependenta caracterizata prin prezenta de tesut endometrial in afara cavitatii uterine. Te scutesc de o lectie despre endometrioza, ar trebui sa scriu un roman. Intra pe reclama si citeste acolo. Daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma, eu am avut si am aceasta afectiune, asa ca vorbesc din exxperienta. Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Alexia, multumesc!!!

Nu vreau sa te pun sa scrii romane...dar vreau totusi sa te intreb ce simptome ai avut??? cum s-a manifestat in cazul tau aceasta afectiune? Medicul nu a fost foarte ferm in privinta diagnosticului insa din cate am mai citit si eu pe net aceasta boala nu are cauze cunoscute si nici tratamentul ei nu este foarte clar.....

Multumesc inca o data.



Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Subiectul endometrioza, manifestari si tratament se dezbate la greu aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47319

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

O prezentare video generala despre endometrioza:
http://www.endometriosispaintreatment.com/endometriosis/High_speed_presentation.htm

"I am still learning."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Mist, super-concis si sugestiv clipul, multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Iepumic, inainte sa aflu ca am endometrioza aveam ciclu neregulat, chiar amenoree, dureri cumplite in prima zi (cateodata si a 2-a zi), dureri ATROCE cateodata si in alte zile ale lunii, ca nu cedau decat la piafen, algocalminul era apa de ploaie. S-a localizat pe ovar si pana sa aflu eu despre ce e vorba a fost prea tarziu sa mai salvez ovarul. Asta a fost in 2003. Luna asta am facut iar laparoscopie si mi-a gasit iar endometrioza, de data asta pe uter si in Douglas. Ca manifestari...doar de cateva luni aveam durere (eu o simteam rectal) la ovulatie. Atat.
Din pacate nu se poate disgmostica exact decat laparoscopic. Tot din pacate nu are tratament permanent, toate variantele de tratament se termina cu "pentru un timp" in coada. Din nenorocire, poate da infertilitate. Mai multe gasesti pe siteul care ti l-am indicat sau pe forum unde ti-au spus fetele.
Apropo de AC pe care le iei: sunt total contraindicate in endometrioza, pentru ca aduc un aport de estrogen care nu face decat sa "hraneasca" focarele de endometrioza deja existente. Nu vreau sa te speri, ci doar sa-ti prezint o imagine realista a acestei afectiuni, sper ca nu te-am suparat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Mist, intr-adeva rclipul este explicit si face putina lumina in ceata in care ma aflam.
Alexia, imi pare rau de problemele tale dar nicidecum nu m-ai suparat pt. ca exact asta astept de la voi: raspunsuri sincere si directe. Intr-adevar, simptomele tale seamana cu cate ceva din ce simt si eu intr-o oarecare masura, de aceea te-am si intrebat: am durerei atroce in zona abdominala inferioara in unele perioade ale lunii, in special cu o saptamana inaintea CM, dar nu neaparat legat de asta....daca ma prinde frigul la picioare imediat ma balonez in zona respectiva si simt durere ....asta luand AC!!! In cazul in care nu iau, CM este chinuitor, dureaza aproape o saptamana, este foarte abundent si cu chisturi. Despre durerile de spate nu mai zic, dar nu stiu daca astea au neaparata legatura cu endometrioza. De aici mi se naste totusi o intrebare: cum reuseste un medic sa faca diferenta intre anexita, endometrita si endometrioza (daca nu se face laparoscopia)??? Mie mi s-a facut ecografie transvaginala la care medicul mi-a spus ca am un ovar inflamat si cu chisturi (probabil din cauza unei raceli) si endometrioza (dar nu ferm convins de acest ultim diagnostic). Mi-a prescris un tratament temporar pt a iesi din criza (o hemoragie de 1 luna cu dureri ATROCE, cum ai zis tu) si apoi tratament cu AC...de atunci a trecut un an si eu nu am mai mers la control mai mult de frica si din lipsa de timp.....

Va pup si mai astept pareri!!!

Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Pai simptomele tale se aseamana si cu ale mele, iar eu nu am endometrioza ci uter fibromatos; eu zic sa-ti faci o laparoscopie sa afli exact ce este acolo. Eu nu sunt de acord cu prescrierea AC fara o examinare riguroasa inainte, inclusiv hormonala pentru ca te pot da rau peste cap. Bafta si sa speram ca nu ai endometrioza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:



Fetelor, pupici si La multi ani Mihaelelor si Gabrielelor, daca sunt printre voi.

Mi-am adus aminte aseara ca am omis un aspect important: anul trecut cand am facut criza respectiva medicul a zis "ruptura de endometru" si mi-a interzis sa fac efort si sa ridic greutati.....asa ca.....banuiesc ca sansele de a da in endometrioza dintr-o chestie din asta sunt mai mari....
Ah..tocmai vorbesc cu o prietena de-a voastra, DICIU ( e nasica mea scumpa) si m-a zis ca ati auzit de Prof. Virgiliu Ancar....el este medicul care m-a consultat atunci....si care mi-a prescris AC..e adevarat, pt. 3 luni..iar eu le iau de un an pt ca nu am mai fost la control si mi-a fost frica sa le intrerup.....

Pupici...astept raspunsuri referitoare la completarile pe care le-am adus.


Iepumic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

mist...multumim pentru filmuletz

anda

DICIU&LICIU

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput