cum se ia temperatura bazala?

cum se ia temperatura bazala? | Autor: numeioana

Link direct la acest mesaj

In ce consta acest procedeu, pas cu pas?
Vreau sa incep sa ma monitorizez sa-mi cunosc organismul in vederea unui bebe.

Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

din prima zi a cm, dimineata, la aceeasi ora, inainte de a te da jos din pat (e de preferat sa ai termometrul f aproape ),, iti notezi zi de zi..faci o grila...
ptr un rezultat mai bun..foloseste termometru electronic.
temperatura se ia de preferinta vaginal.

MirelaV
pupicei pe burticei

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59447" target="_blank">Racusori
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60657" target="_blank">5 Lei pentru Mariuca

Calitati: cea mai mare calitate a mea este aceea ca nu am decat un singur defect. Defecte: defectul meu (singurul de altfel) este acela ca nu am nici o calitate..., dar ramane intre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

fii atenta!si pe mine m-a invatat cineva!in fiecare zi dimineata iti iei temperatura!incepand cu prima zi a cm!in momentul in care temperatura creste peste 37.2 inseamna ca e prima zi de ovulatie!la sfarsitul ovulatiei temperatura coboara la nivelul normal 36.9!daca temperatura ramane ridicata inseamna ca e cu ochisori!bafta!!!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Raalucutza, vrei sa spui ca temperatura bazala iti poate servi si ca "test" de sarcina?!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

cand temperatura a crescut cu cel putin 2 liniute fata de masuratoarea precedenta, ovulatia se va fi produs deja. temperatura la ovulatie depinde de fiecare organism, nu exista un standard. spre exemplu la mine ajungea la 37.5

inca ceva, e bine sa monitorizezi temperatura macar 3 luni, sa-ti faci o idee despre cum functioneaza "instalatia" la tine

de regula inainte de venirea menstruatiei temperatura scade, daca insa ramane la nivelul de dupa ovulatie mai mult de 16 zile, vine bb. asta spune teoria, dar practica ne omoara

pentru detalii, avem un topic specializat, click www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60720" target="_blank">aici. bafta!


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

quote:
Originally posted by raalucutza

fii atenta!si pe mine m-a invatat cineva!in fiecare zi dimineata iti iei temperatura!incepand cu prima zi a cm!in momentul in care temperatura creste peste 37.2 inseamna ca e prima zi de ovulatie!la sfarsitul ovulatiei temperatura coboara la nivelul normal 36.9!daca temperatura ramane ridicata inseamna ca e cu ochisori!bafta!!!

raluca



asta cu temperatura...depinde de la persoana la persoana..uite de ex la mine...rar creste peste 37 si ovulez bine merci..nu e o regula. o regula e ce a spus Tia

MirelaV
pupicei pe burticei

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59447" target="_blank">Racusori
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60657" target="_blank">5 Lei pentru Mariuca

Calitati: cea mai mare calitate a mea este aceea ca nu am decat un singur defect. Defecte: defectul meu (singurul de altfel) este acela ca nu am nici o calitate..., dar ramane intre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea32 spune:

Buna ,
Eu am mereu peste 37.Ar trebui sa imi vina pe 10 dec si suntem in 7 si temperatura mea este 37.4.Mare nu?De luna trecuta este peste 37 si mi-am facut un test si a iesit negativ.Ce sa mai cred?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Nu conteaza prea mult valoarea temperaturii, cifra in sine nu spune nimic. E relevanta in contextul intregului grafic, sa se vada la mijlocul ciclului cresterea de dupa ovulatie, scaderea la sfarsitul ciclului inainte de menstruatie unde indica lipsa sarcinii.
Eu la sarcina n-am avut temperaturile peste 37.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

si eu sunt de aceeasi parere .... nu conteaza valoarea temperaturii ... ea poate fi modificata de atati factori ...
si la fel ca si Oana (unde te prind ... iti dau o ) spun si eu ... intregul grafic iti spune ceva ... ca peste 37 poti avea si la o raceala si tu sa fi tot in faza foliculara.

la mine de exemplu ... sunt toate temperaturile sub 37 ... chiar si dupa ovulatie ... abia la a treia zi dupa ovulatie suie la 37.Dar mai mult ... io nu am vazut pe termometru.

Vad ca nimeni nu i-a recomandat Ioanei sa se inscrie la fertility. O fac eu. Este un site bun ... te ajuta si te invata sa-ti cunosti functionarea.
daca doresti ... poti sa-mi trimiti pe Pm mail-ul tau si am sa-ti trimit o prezentare ... sunt primii pasi in fertility.
La topicul endometru ... sunt atatea fete care ar putea sa te indrume, sa-ti explice ce si cum. Intra si acolo si te vei lamuri incet incet ...
eu bantui cam de 2 ani pe aici ... si deja am inceput sa dau lectii ... dar numai la incepatori.

la toata lumea.


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Multumesc, Miro, sunt deja incrisa de aproape 2 luni pe fertility. Imi place site-ul, dar se pare ca expira VIP-ul:((

POZE
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Intr-adevar, valoarea temperaturii nu este relevanta, ci alura graficului. La mine arata astfel: inainte de ovulatie 36,4-36,8 in ziua ovulatiei scadea brusc (era cea mai scazuta temperatura din luna respectiva) si apoi crestea cu 0,2 grade si se mentinea la 37-37,2 timp de 14 zile, dupa care scadea sub 37 pana la cm.

Mergi la inceput