FIV 47

FIV 47 | Autor: Monica-Elena

Link direct la acest mesaj

Hai la un nou capitol norocos

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doina T spune:

Buna,

Ma chiama Doina si am 39 de ani. Am facut un ciclu (nereusit) in Montreal in luna august. Sunt programata din nou miercuri pt. calendar. O sa fac de data asta ceea ce se chiama aici protoculul scurt (2 saptamani in loc de 4) cu Gonal F si Repronex pt. stimulare. Gonal F -ul nu l-am avut data trecuta. Tot nou e si un medicament care se chiama Orgalutran. Se pare ca asta e ceea ce permite scurtarea ciclului. Protocolul asta e nou pt. mine si probabil ca o sa aflu mai multe miercuri dar eram curioasa daca a facut cineva din voi asa ceva. Apoi am o alta intrebare: am citit pe forum de fete care au facut sindrom de suprastimulare si cu toate astea doctorul a decis sa continue protocolul si mai mult decat atat, chiar au si ramas insarcinate. Am auzit pareri cum ca sunt chiar mai mari sansele daca faci suprastimulare. E adevarat, din ce stiti voi? Aici, din ce ne-au spus, daca se intampla asa ceva se abandoneaza ciclul. Sa fie medicii de aici mult prea prudenti sau n-am inteles eu bine ?
Multumesc . Si succes la toata lumea !

Doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

buna fetelor! nici o veste????
azi a fost o zi haotica pentru mine. nu am reusit sa o vad pe danutza la spital pentru ca nu am avut timp nici sa respir. am stat la usa pentru ecografie pana aproape de ora la care eu trebuia sa-mi fac injectia, care era acasa. mai exact, trebuia sa zbor acasa in 20 minute......adica ceva imposibil, tinand cont ca,de obicei, fac 45 minute , cel putin. am sfidat toate legile de circulatie, nici mie nu-mi vine sa cred cum am ajuns aproape la timp, dar ....danutza sper ca esti bine.
eu am inceput menogonul de azi in paralel cu 1/2 fiola de diphereline. se pare ca voi face menogon 10 zile. pe 8 noiembrie, adica de Sf. Mihail si Gavril sunt programata la o alta ecografie. poate ca-mi va purta noroc,fiind ziua mea de nume. atunci voi afla cand va fi punctia.
fetelor, maine ne imbatam, nu-i asa? cate teste de sarcina avem maine?

mishi
.............
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Monica,sa dea Domnul sa fie un capitol norocos!

Mishi,din cate stiu ,doar Rh face testul maine si sincer am niste emotii...Da Doamne sa fie bine!!!

Crinuta,incearca sa nu te mai stresezi.Incearca sa gandesti pozitiv.Stiu ca-i greu(imi imaginez),dar...Pup fata

Despre Ceci stiti ceva?





"Fericirea suprema a vietii este convingerea ca suntem iubiti"-Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Mishi ce faci? Si celelalte fete ce faceti? Sper ca bine sanatoase si optimiste. Am intrat doar sa va pupacesc si sa va spun ca sunt langa voi cu sufletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo23 spune:

Am intrat sa va salut si sa va spun ca sunt cu ochii pe voi.
Monica-Elena, multa sanatate sotului tau. Cum se mai simte?
RH, am eu asa o presimtire ca tu esti graviduta pe mai departe. Sangerarea pe care ai avut-o o interpretez ca semn de implantare.
Crinuta, stai cumintita, nu te mai agita. Cand faci testul de sange?
Cecilia, ce mai faci, cum te simti? Stai cuminte in pat, da?
Doina, bafta multa la urmatorul FIV! La ce clinica mergi in Montreal? Cum de ai ajuns la FIV?
Danutza, Mishi, bafta multa!
Eu n-am avut norocul sa merg pana la capat cu FIV-ul in toamna asta dar sper din toata inima ca norocul meu sa fi ajuns la voi, fete luptatoare ce sunteti!

Dodo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

si eu sunt alaturi de voi...
bafta multa maine celor care au de facut teste..
va pupacesc pe toate


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

Si eu am zis ca merg la Danutza dar ,nu am avut timp nici eu ,am venit din provincie ieri la ora 12 si era deja tirziu,trebuia sa ajung si la servici,in schimb am sunat-o si am vorbit la telefon,s-a facut ET la doi embrioni era bine si astepta pe o prietena sa o duca acasa,o sa o sun azi din nou ,dupa-amiaza,sa vad cum se mai simte,oricum aseara m-am rugat ptr. ea ,sa-i ajute d-zeu si voua celorlalte care ati facut ET sau urmeaza sa-l face-ti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetelor!!!
Am vorbit si eu ieri cu Danutza si era bine. Din 2 ovocite au rezultat 2 embrioni frumosi si de calitate foarte buna, divizati in 8 celule, pe care i-a transferat si care sper eu ca se vor prinde amandoi. E o diferenta de la 8 celule la 3 celule...cum mi-au fost transferati mie, nu? In cartea Denisei Protopopescu scrie clar ca ET-ul se face cu embrioni divizati in minim 4-6 celule. Daca faptul ca au fost cazuri cand s-au mai prins si cei divizati in 3 celule nu ar fi o exceptie,...cred ca ar fi scris in cartea ei ca pot fi transferati si la 3 celule. Dar ma rog... fiecare cu norocul lui!

"graba strica treaba"... ei pe trompa stau 72 de ore timp in care se divid si ajung la un anumit nivel, la care sunt capabili sa se fixeze in endometru. Se pare ca cei de la Medsana au inceput si ei s-o faca ca la carte in sensul ca acum lasa 72 de ore intre punctie si ET - cazul Ceciliei care a facut punctie miercuri si ET-ul sambata...si embrionii ei sunt tot foarte buni. Cecilia e bine si ea, am vorbit cu ea tot ieri, mi-a placut ca avea o stare foarte buna!

Monica Elena, multa sanatate sotului tau, recuperare grabnica, multa putere sa treci prin aceasta perioada grea si multi pupici globuletului de aur care s-a facut baiat mare!


Rh parca tu faci azi testul, nu? Bafta multa! Sa ne dai o veste MARE!!!

Celorlalte fete care sunt in asteptare sau in pregatiri...mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mit spune:

Buna ziua! Multa BAFTA la toate fetele care sunt in protocol!!!

Michi, vad ca noi a inceput protocol impreuna, si eu am facut luni 31.10 Menogon si Puregon, si pe 8 sunt programata la Giulesti. Sa fii cu noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Rh ai facut testul?Hai nu ne tine pe jar.Spune-ne ca esti graviduta!

Fetelor Crinuta nu se simte prea bine!Sunt tare suparata pentru ea.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput