Stomatologia si sarcina

Stomatologia si sarcina | Autor: misy

Link direct la acest mesaj

Buna,eu sunt noua prin zona!As vrea sa stiu ce inseamna radiografia dentara in timpul sarcinii si chiar tratamentul dentar...Este foarte posibil sa se intample acest lucru si as vrea sa cunosc efectele!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Doar in trimestrul II de sarcina sunt indicate tratamentele dentare,anestezia mai mult sau mai putin deoarece poate cauza travaliu precoce,extractiile pot genera hemoragii datorita vascularii excesive din sarcina...In primul si ultimul trimestru sunt foarte reduse metodele stomatologice...Preventia ar fi ceea mai indicata,adica sa se poata rezolva micile neajunsuri inainte de sarcina...

Loreen cu Bianca(15.10.96)si Delia(26.04.05)
9 ani si Ce ti-as face de te-as prinde
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Da,cam asa este cu interventiile stomatologice.

Cu toate astea am o prietena suedeza careia i s-a extras molarul de 18 ani(adica cel de minte)in al treilea trimestru de sarcina fiindca dupa ce il tratase cu Mega Penicilina V in trimestrul al-2-lea infectia din pacate a revenit...

Eu am fost la detartrare in trimestrul 1 si mi s-a spus ca si radiografie imi pot face (cica s-ar fi descoperit ca nu este atit de nociva pe cit s-a crezut mai demult...).

La a doua sarcina am avut o carie medie pe peretele unui molar(f.prost situata)si am tratat-o in sapt a-12-a dar stomatologul nu a dorit sa-mi faca anestezie si mi-a venit sa ma sui pe pereti de durere...

numai bine
Mariana-->1976
Monica-->1998
Matei-->2001
bb-->feb.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

La 19 saptamani am facut radiografie (blindata cu 2 sorturi) si extractie cu anestezie, fara adrenalina.

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Se poate si Rx, cu sort cu plumb, oricum aparatul pt. Rx dentare e f. focalizat, nu ajunge pina la bebe.
Si eu am facut si Rx si tratament, ca asta era situatia. Si nu am murit, nici Deiu nu a avut nimic, doar ca le "pictam" cabinetul de fiecare data, ca vomam de la cel mai mic miros sau gust suspect. Si cum doar de astea gasesti intr-un cabinet stomatologic... iti imaginezi!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pispirica spune:

Eu sunt in spatamana 17+ si merg de cateva saptamani la dentist.
Am facut detartraj si pentru ca aveam 2 maselute cu probleme, una rupta si una a carei plomba se rupsese am inceput tratamentul.
Nu-mi face nici un fel de anestezie si curata locul incet. Singurul lucru care ma amorteste este un pic de dentocalmin. in rest nimik.
Am avut dureri insuportabile la un moment dat pentru ca nervul nu murea, insa am trecut peste ele si acum tratamentul decurge normal. In plus acum nu se mai foloseste arsenicul ala nenorocit, au aparut multe alte substante mai putin periculoase si totul e ok.
mie urmeaza sa-mi puna plomba definitiva.
Am si mare norok ca am o tante doctor foarte rabdatoare si cu o mana de aur.
Am tras destul de mult de maselele astea, dar aproape a trecut.
Asa ca iti doresc succes!

Anamaria 17+ si bamboocel cel voinicel
Pispirica's album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misy spune:

Va multumesc mult pentru informatiile primite!Sunteti niste dragute!Va pupic si pe voi si pe bebelusi!Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Eu stiu ca exista anestezii speciale pentru femeile insarcinate. Intrebati stomatologul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Si la mine a fost nevoie de o anestezie in ultima luna de sarcina si a fost ok. Nu a avut efecte negative, iar de nascut am nascut cu o saptamana inainte de termen, dar nu cred sa fi avut vre-o legatura cu anestezia (dr stomatolog era sotia ginecologului:)

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Anestezia in stomatologie se absoarbe f. putin la nivel sistemic, si nici dozele nu-s asa de mari incit sa intervina in vreun fel in sarcina. Deci, fara grija!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

tratament stomatologic se face in tot timpul sarcinii, modul in care se abordeaza anumite probleme variaza cu virsta fatului. riscurile cele mai mici sunt in al doilea trimestru.
oricum, nici un tratament nu afecteaza fatul cit l-ar afecta o infectie scapata de sub control.

sarcina fara probleme si dinti sanatosi

M

Mergi la inceput