Alex ingerasul nostru iubit

Alex ingerasul nostru iubit | Autor: ancutzathree

Link direct la acest mesaj

De la inceput gandul nostru era ca dupa ce ne vom casatori(21 august 2004) vom face un bb,n-a fost chiar imediat,ci dupa doua luni...la inceputul lunii noiembrie 2004 pe motiv ca menstruatzia intarzia sa apara mi-am facut un test sarcina (pe care si acum il pastrez)care binentzeles ca a aratat 2 liniutze,nu-mi venea sa cred,sun imediat o prietena si ii dau vestea cea mare,trebuia sa impart cu cineva aceasta bucurie-era imensa...seara cand urma sa vina sotzul de la serviciu trebuia sa-i dau vestea cea mare,a fost asa de fericit...asa a inceput povestea burticii cu ingerash...
Au urmat apoi 2 luni in care din pacate nu ma simtzeam prea bine,aveam niste gretzuri ingrozitoare,nu puteam nici macar sa ma gandesc la mancare,am slabit 4 kg...asa au inceput grijile...pe urma de prin luna a 3-a de sarcina am inceput sa am dureri de burta,atunci cand mergeam mai mult pe jos,oboseam foarte repede,diagnosticul-iminentza de avort,imediat am intrerupt serviciul,am intrat in concediu medical,iar acasa incercam sa ma menajez pe cat posibil,sotzul la fel nu ma lasa sa ridic nici macar un scaun,in aceste conditzii nu am mai avut probleme cu burtica decat foarte rar...apoi nu peste mult a inceput perioada cea mai frumoasa din viatza mea-am inceput sa simt primele miscari ale lui bb,de atunci mainile mele nu se mai dezlipeau de burtica,asa ma culcam asa ma trezeam,as fi vrut sa-l simt miscandu-se tot timpul...
Inca in lunile 5-6 nu se vedea burtica aproape deloc,alte griji, ca bebele va fi prea mic,desi doctoritza mi-a zis ca e ok bb-le si e bine dezvoltat dar eu tot nu ma linisteam,cand vedeam alte gravidutze cu ditamai burtica si eu "pe nicaieri"...peste aceste griji,alt stres...
In luna a 7-a de sarcina in urma unui control,coborand de pe masa,simt ca ma umezesc pe picioare...NU,NU,NU putea fi sange,ma gandeam eu in acel moment...ba da era sange....incep sa plang si sa tremur,nu mai puteam,mi se inmuiasera picioarele,"de ce plangi?" ma itreba doctoritza..."pai cum sa nu plang,daca se intampla ceva cu bebele?"..."nu-tzi face griji totul va fi bine"incerca dansa sa ma linisteasca,dar nu ma puteam opri din plans,intre timp imi face bilet de internare si trimitere la ecograf,ies pe urma afara unde ma astepta sotzul si ii spun ce s-a intamplat,incearca si el sa ma linisteasca dar nu prea reusea,eu nu si nu,"daca se intampla ceva cu bebele,cred ca am sa mor..." bombaneam eu prin hohote de plans,intre timp ajungem la ecograf,parca nu mai plangeam asa de tare,ii explic la dr cum stau lucrurile...ma intind pe pat sa ma vada..."nu stiu ce sa fi fost sangerarea aceea,dar aici totul e inregula...e baiat" doua vesti bune deodata...pana in acel moment nu aveam o preferintza in ceeace priveste sexul bb-ului,dar atunci am simtzit ca baietzel imi doream dintodeauna...eram asa de fericita ca e bine,imi venea sa plang insa acum de bucurie...ne-am intors la doctoritza cu rezultatul..."vezi,nu aveai de ce sa-tzi faci griji"...intre timp sangerarea se oprise insa dr mi-a propus sa raman 3 zile in spital,sa fie sigura ca sunt bine,am ramas,astfel ma simteam linistita si in sigurantza...
M-am linistit in totalitate doar dupa ce am ajuns acasa,cand am realizat ca nu a fost decat o sangerare minora in urma consultatziei,nu a fost de ce imi era mie teama-simptomele unei nasteri premature.
Astel ajunsa acasa am putut sa ma bucur in continuare de aceasta perioada minunata...daca nu puneam ca ma simtzeam din zi in zi mai greoaie-burtica crestea vazand cu ochii,pot sa spun ca ma simtzeam excelent,mergeam in fiecare zi la plimbare,eram asa de mandra de burtik mea,ma simtzeam asa de minunat ca imi doream sa nu se mai termine,insa totodata deabia asteptam intalnirea cu ingerasul din burtica,nu peste mult asta s-a si intamplat...
Pe 16 iulie(exact DPN-ul dat de dok)dimineatza la ora 5:00 ma trezesc cu dureri de burta,il trezesc si pe sotz, nu eram sigura de ceeace se intampla,credeam initzial ca sunt contractzii false..."ce facem,mergem la spital?"..."pai nu stiu n-as vrea sa merg sa stau acolo pe degeaba,daca nu nasc azi"(am o repulsie fatza de spitale),fac un dus,mancam,mai retusam bagajul,iar m-apuca...hop in pat...din seara precedenta aveam pregatita ceva carne de sarmale in frigider,numai trebuiau preparate,impachetate si puse la fiert,zis si...eu ma mai vaietam colo-n pat,cam la 45 de minute,pe urma la 30,sotzu merge si prepara sarmalele,"cand sunt de impachetat sa ma chemi!"(sotzu nu le are cu impachetatul sarmalelor),dupa freo 20 de min. ma cheama,impachetez cateva...aaaauuaaauuu...ma duc iar in pat...dupa 2 min trece...iar la bucatarie...iar m-apuca..."stii ceva baga tot la frigider si plecam la spital" zic eu...mai stau putzin in pat,sotzu' imi pregateste hainele,intre timp iar ma mai lasase durerile,ma duc la frigider scot sarmalele si continuu de unde am ramas "pai ca faci?"intreba sotzu "terminam sarmalele si mergem"...si tot asa cu naveta intre bucatarie si dormitor am reusit sa terminam sarmalele,la ora 6:00 pm mancam in sfarsit din ele,mai stam putzin si apoi la 7:30pm mergem la spital...ajunsa acolo,ma consulta moasa,aveam dilatatzie de 4 cm "la noapte vetzi naste",nu-mi venea sa cred,parca nu era vorba despre mine...la urmatorul consult imi rupe membranele si incep durerile serioase=de la 9:00pm la 1:30 ora la care am nascut un baietzel de 3,800kg,58cm,apgar9-pe marius alexandru ingerasul nostru iubit.
In tot acest timp sotzul a stat langa mine m-a strans de mana si m-a incurajat,ii multzumesc din tot sufletul lui si lui D-zeu ca m-a ajutat sa trec cu bine peste acest eveniment si ca ne-a dat acest minunat dar,darul de a fi parintzi.

Acum Alex este mare are 3 luni si o saptamana,il alaptez exclusiv la san si suntem tare fericitzi ,multzumim lui D-zeu


...asa s-a nascut o mare iubire...

__________________________________________________________________________________________




ancutzathree&alex***raza de lumina si fericire din viatza mea***(17iulie 2005)

poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Sa va traiasca ingerasul,sa va dea D-zeu sanatate,armonie si..poate si o surioara(mai tarziu)!!!!!


http://community.webshots.com/user/zozela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Ancutza, sa-ti traiasca ingerasul! Sa fiti cu totii sanatosi si fericiti!
Mi-a placut tare faza cu sarmalele; sunt cele mai "muncite" sarmale de care am auzit vreodata! Cred ca au fost delicioase!



Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

pozicile noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Foarte frumos! Sa va traiasca micutul ingeras si sa va aduca numai bucurii.

Elena & Alexandra (25.09.2004) 1 Anisor


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

sa va traiasca ingerasul, imi amintesc ce stresata erai ca ai burtica prea mica, pe la burtici de iulie-august si ce ne-am mai minunat ce baiat mare ai facut...

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

multzumesc fetele pentru urari,ne bucuram ca atzi citit povestea noastra si eu va doresc tot binele din lume,voua si puilor vostri
mamini asa e cum zici,m-am minunat si eu cand mi-au spus cat cantareste,inainte sa-l vad credeam ca nu l-au cantarit bine
...mi s-a spus ca e irelevanta marimea burticii si n-am crezut...acum cred...


ancutzathree&alex***raza de lumina si fericire din viatza mea***(17iulie 2005)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">POVESTEA NASTERII
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ancutza sa va traiasca puiul mic si sa creasca mare si voinic! E un frumos, v-am admirat in poze.
Vad ca esti din SM, poate ne intalnim candva sa ne cunoastem...

Multi pupici!

Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

ancutza...lfrumoasa poveste...

sa-ti traiasca Alex

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-34

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

ancutza nu se supara sotul ca ai poze cu tom cruise pe site???? sau nu e gelos pe el pt ca Tom nu e chiar prieten cu femeile desi se chinuie din greu sa inlature zvonurile.....

michelle7

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Sa va traisca ingerasul Marius Alexandru!
Imi aduc aminte de temerile noastre:e burtica prea mica?Si a mea la fel si uite cum a trecut si ii avem langa noi.Parca e un vis


decu fundita

Iaca poze

Mergi la inceput