Robert Darius-un ingeras cu ochi albastri

Robert Darius-un ingeras cu ochi albastri | Autor: mamica oana

Link direct la acest mesaj

25 octombrie 2004
Azi sunt programata la controlul ginecologic de rutina. Am intrat in saptamana 39 si deja simt ca nu mai pot . Ma macina nerabdarea si deja nu mai dorm de cateva nopti. Parca am inceput sa ma tem , si asa ce viteaza m-am dat pana acum…Of,de-ar trece timpul mai repede sa vad ca e copilul bine! Ma nelinisteste lipsa simptomelor de dinainte de nastere. Contractii am usoare, nedureroase. Oare cum o fi cand mi s-o rupe apa?
Ma duc la doctor, de cum ma vede ma intreaba daca m-am hotarat cum nasc. Eu ii zic ca m-a convins cu cezariana. Si asa, am un morcov! Ce mai imi trebuie nastere normala? Asistenta ma aproba si ma felicita pentru alegerea facuta, voi naste ca o “doamna , ca tot mi-am dat interesul cu sarcina asta si ce gravida super am fost”. Ma urc pe masa, ma consulta, asculta bataile inimii, dar nu mai zice “Perfect!”, iar asta ma pune un pic pe ganduri. Mi-e frica sa intreb de ce nu e “perfect”, dar astept reactia lui. Brusc ma intreaba:”Vii maine dimineata sa te tai?”Ma ia pe nepregatite, de fapt imi doream mult sa scap odata, dar asa brusc, nici prin gand nu-mi trecea ca vrea sa ma opereze chiar a doua zi. Ma eschivez ca sotul nu poate maine, ca nu-i in localitate si nu poate rata nasterea primului mostenitor. Doctorul zice sa o lasam pe miercuri dimineata , ca atunci e si cu dr.Neacsu si el opereaza mai bine cu el..”Maine dupa-amiaza vii sa te internez”.
Plec de la cabinet tremurand de emotie si teama,iar morcovul se face si mai mare .Pana aci mi-a fost! Imi sun sotul, si el e luat prin surprindere de veste, dar incerc sa-l temperez ca e la volan si n-am nevoie de alte evenimente acum.
26 octombrie 2004
Azi noapte iar n-am dormit, deloc de data asta. Dimineata vine mama la mine sa ma ajute sa-mi fac bagajul. Zici ca plec din tara, nu stiu unde sa-mi mai bag toate cele, deja exagerez cu atatea lucruri. Mi-am luat un bax de pempersi la mine,se anunta vremuri “ude”. Pe la pranz iau ultima masa,nu prea intra, dar ma straduiesc, pana maine e mult si o sa fac foamea rau.
Dupa-amiaza ajung in Maternitate, imi fac internarea, imi ia tensiunea-11/7, tot buna e, sunt chiar “obraznica” cu asemenea tensiune. Ma baga intr-o rezerva cu TV, rezerva arata rau, sunt 2 paturi si doar o perna. Noroc ca sunt singura si –mi pun perna la mine in pat. E prima data cand stau in Maternitate, ma duc la baie si mi se pare urat. Ma enerveaza conditiile, am ramas cu gandul la saloanele in care nasteau nemtoaicele din “Mein Baby”. De ce nu m-oi fi dus macar la Bucuresti? Asta e,macar sa fie bebe bine, ca nu conteaza conditiile . Ies sa ma plimb pe hol,ma plictisesc ingrozitor, noroc ca sta Radu cu mine.Bebe nu prea a miscat azi, imi vine sa vorbesc cu asistenta, sunt cam ingrijorata.Renunt ,ca vad ca da iar din picioare si ma linistesc. Ma vede asistenta si ma intreaba daca “sunt bine,daca am dureri mari”.Saraca, nu stie ca eu sunt bine merci,nu mi s-a rupt nici apa,de contractii ,ce sa mai zic!Singura durere o am in stomac, unde incepe sa se faca “ceata”. Si pana maine mai e …Nu mai rezist, mananc o banana, ca simt ca pic din picioare de foame. Beau si putina apa, mi-am revenit putin si ies iar la plimbare pe hol. Ma intalnesc cu doctorul, se pregateste sa intre in operatie(este ora 22) si ma mir de ora tarzie. Ma bate gandul sa-i spun ca vreau si eu in seara asta ,ca pana maine mor de nerabdare si foame. Dar ma razgandesc. E obosit si nu vreau sa-mi scape bisturiul prea mult, sa-mi strice mandrete de burta. Da noroc cu sotul,imi ureaza noapte buna si pleaca. Raman uitandu-ma dupa el si cu gandul la fericita care-si va vedea copilul in seara asta.
27 octombrie 2004
N-am dormit toata noaptea, deloc.M-a tot deranjat si asistenta cu injectiile ei calmante. Nu intelege ca n-am intrat in travaliu si nu ma doare nimic. La 6 vine iar sa ma anunte ca-mi face analizele. Sunt chioara de somn,este a doua noapte cand nu dorm deloc si nu stiu cat mai rezist.
Mi-a zis doctorul ca ma baga prima in operatie pe la 8. Mai e putin. Vine tot neamul sa ma ajute sa-mi duc bagajele sus la terapie intensiva. Sotul ma ia de la prima ora cu camera de luat vederi. Arat ingrozitor,dar el ma filmeaza in toate pozitiile, imi filmeaza burta care s-a intarit rau de tot. Parca se vad formele copilului prin burta.
Trece si mama lui 8, dar eu sa intru in operatie,pace! Se anunta ca a venit Sanepidul in control.Tocmai cand trebuie sa nasc eu!!!Vine anestezistul,ma urca pe cantar,am slabit 1 kg de ieri.Am luat fix 12 kg in timpul sarcinii.E bine,mi-a iesit si asta.
Este aproape 11, ma anunta asistenta sa ma pregatesc:”jos chilotii,sutienul,ceasul”.Deja mi-a pierit si teama ,si foamea,si nerabdarea.Neamul meu se agita in jurul meu,eu sunt cea mai calma si ma duc senina sa ma taie. Prietena mea intra in sala de operatie sa filmeze, Radu zice ca el nu poate si e alb ca varul.Barbatii! Dr.Constantinescu si dr.Neacsu fac glume si se aranjeaza,sa dea bine pe camera.Ma urc cu demnitate pe masa si-mi mai privesc pentru ultima data muntele de burta ce se ridica la orizont. Imi iau la revedere de la burtoi si se rupe filmul.
Ceata si o stare de bine absoluta. Acum inteleg de ce se drogheaza unii. E chiar misto!Si mi-e un somn! Asa ca dau sa dorm.O aud pe mama:”Oana,ai un baiat frumos si sanatos!”.Zice si Radu ceva,dar nu inteleg, oricum, e de bine parca.Oups!Fratilor,am nascut!!!Incep sa inteleg ce se intampla si fac eforturi mari sa deschid ochii. Incerc sa vorbesc, dar nu pot. Ma doare burta si simt ca am Muntii Apuseni pe mine.E sacul de nisip.Vai , ce ma doare burta!Langa pat vad niste trandafiri superbi .Radu,dragutul!Imi zice mama ca a trebuit sa plece la munca,l-a sunat seful.Fac ochi si ma chinui sa-i zic mamei sa-mi aduca copilul urgent ,ca eu nu mai dorm!Ea ma pune sa ma culc la loc,eu nu si nu,vreau copilul.Mi-l aduce asistenta imediat si… MA PRELING DE FERICIRE!!!E cea mai dulce gagalice din Univers!Si e asa cuminte!Si seamana asa mult cu Radu!Si are ochi albastri,cum am dat comanda!Si imi zice asistenta ca a mostenit si RH de la tac-su,adica pozitiv. Saraca de mine! Se uita timid la mine,incerc sa-l ating,dar nu prea pot sa-mi coordonez miscarile.Il duce repede la loc in incubator.Are 3,4 kg si 54 cm,Apgar 9.Ce baiat mare are mama!Si s-a nascut la 11:14.Si a avut o circulara de cordon,in esarfa,mi se spune.De aceea s-a grabit doctorul sa ma taie.Acum inteleg de ce n-a mai fost “perfect” luni la control.Ce bine ca l-am ascultat si am facut cezariana!
Nu mai am somn,incep sa-mi revin.Incep sa dau telefoane,sa anunt marele eveniment.Ii trimit mesaj si prietenei mele din Italia,care e si ea in pragul nasterii.Soc!Primesc mesaj ca a nascut si ea dimineata pe la 10,o fetita de 3.400 kg.Incredibil,am nascut in acelasi moment,tinand cont de diferenta de fus orar…si aceeasi greutate!
Ziua trece repede,aglomeratie mare la mine in salon.Mi se spune ca l-au mutat pe bebe pe alta sectie. Abia astept sa-l revad.Seara nu mai rezist si cobor din pat.Toata lumea se cruceste,dar eu fac pe viteaza si ma duc la el.Merg greu,ma ia cu ameteala si dau sa cad,in plus,imi vine sa tusesc si operatia ma tine ingrozitor.Sta in patut cu o fetita,s-a nascut si ea azi,tatal ei e coleg cu Radu.Cu fetele de mic!Mi-e teama sa nu-l trezesc.Ca mi-e frica daca plange,nu stiu ce sa-i fac si ma descopera si asistentele ca am intrat la el.Ghinion,se trezeste.Probabil i-e foame,a simtit tzatzica.Il iau in brate,se uita la mine strengareste.Nu l-as mai pune la loc,dar ma tin cu greu pe picioare si iar imi vine sa tusesc de la sonda care am avut-o in gat.Il pun in patut si fug din salon.Intre timp s-a culcat la loc ca a vazut ca nu-i rost de tzatzica.
Raman in sfarsit singura in salon,este in jur de 11 seara si vine o asistenta sa-mi faca injectii.Incepe sa se miste patul,incep sa tremure peretii,este cutremur.Doamne,ce mult tine!Si puiul meu e asa departe de mine si e singur.As vrea sa zbor la el.Simt ca nu mai am aer,iar pamantul parca se cutremura si mai tare.E cel mai lung cutremur din viata mea,iar eu sunt imobilizata in pat.Asistenta e foarte calma,isi vede de injectii de parca trece zilnic prin astfel de evenimente.Ma suna Radu imediat si incearca sa ma calmeze.Eu tot cu gandul la copil.Imi trece prin minte un gand urat,ca e sfarsitul si nu sunt langa copilul meu drag.Se termina,dar eu sunt speriata rau.Afara cotcodacesc gainile infiorator.Ma uit la geam si inlemnesc:o bufnita sta pe o craca exact in fata geamului meu larg deschis.Daca intra asta in salon,mor de inima!Ma ia somnul,fenobarbitalul dat de asistenta incepe sa-si faca efectul.Adorm cu gandul la puiul meu drag.Si visez ingerasi.



POZE NUD
http://pg.photos.yahoo.com/ph/dumitriu_r2004/album?.dir=b5e8&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/dumitriu_r2004/my_photos
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10712;121/st/20041027/n/Robert+Darius+Dumitriu/k/e31a/age.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizup spune:

Foarte frumos! Sa-ti traiasca ingerasul si sa va bucurati de el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Oana, sa va traiasca minunea! Abia astept sa va cunosc personal.

_
Ileana, mama de LUCA(2 octombrie 2003)

www.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=54498" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Oana, sa va traiasca ROBERT DARIUS !
Ai fost foarte curajoasa.
Mi-au dat lacrimile citind povestea voastra.

Am fost operate de aceeasi echipa de medici .
Sa le dea Dumnezeu sanatate !

Pe mine ma mai asteapta curand cam aceeasi experienta si sper ca dl. dr. Constantinescu sa fie tot cu dr. Neacsu.

Pupici !
si... cum spunea si Ileana... abia astept sa ne intalnim.


Daniela (23+) si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
ALBUM 1 OANA MARIA
ALBUM 2 OANA MARIA
www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">MAMICI DE IANUARIE/FEBRUARIE 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica oana spune:

Dragele mele,va multumesc din suflet pentru gandurile frumoase.Am simtit nevoiea sa retraiesc acele momente unice din viata mea,acum,in prag de mare sarbatoare si le-am asternut aici ca sa nu se stearga nimic din momentul venirii pe lume a dragului meu.Pentru fiecare din noi aceste momente sunt magice si le iubim atat de mult incat uneori ne vine sa stigam in gura mare sa stie toata lumea ce fericire ne-au adus ingerasii nostri.
Dana,sa-ti dea Dumnezeu o sarcina usoara in continuare si o nastere frumoasa de care sa-ti amintesti cu placere toata viata.Iar pe tine Ileana,sa te auzim ca intr-o zi porti in pantec un fratior sau o surioara pentru dragul de Luca.

POZE NUD
http://pg.photos.yahoo.com/ph/dumitriu_r2004/album?.dir=b5e8&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/dumitriu_r2004/my_photos
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10712;121/st/20041027/n/Robert+Darius+Dumitriu/k/e31a/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

La multi ani! si sa va traisca ingerasul cu ochisori albastri.

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica oana spune:

Dragul meu INGERAS,anul trecut cam pe la ora aceasta te nasteai tu.De atunci viata noastra este frumoasa si plina de soare in fiecare zi.Iti multumim din suflet ca existi si-ti uram sa cresti mare ,sanatos si frumos!
Mami Oana si tati Radu


poze Ileana

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59903" target="_blank">JURNAL DE NASTERE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizup spune:

La multi ani! sa va traiasca ingerasul si sa va aduca numai bucurii!

Mergi la inceput