FIV 45

FIV 45 | Autor: Monica-Elena

Link direct la acest mesaj

un nou capitol in care asteptam vesti bune de la lotul de fertilizare de octombrie.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

va multumesc de incurajari!
lucia, nu ma supar eu asa repede, poti sa ma intrebi ce vrei. nu ma gandesc sa schimb dr pentru ca nu cred ca asta e cheia in cazul meu. macar acum stiu prin ce trebuie sa trec si pot eu sa decid, pe baza experientei acumulate, cat de tare sa fiu stimulata, cati embrioni sa rtansfer, sa congelez s.a.m.d.
nu am avut o a 2-a sansa si simt ca trebuie sa mai incerc o data. nu am garantia nici unui dr.
in romania nu sunt prea multi in care sa-ti pui baza.
haideti sa va zic ce am facut azi. am inteles ca ramane o enigma pentru toata lumea de ce nu a rezistat nici unul, cand ei erau de calitate foarte buna. se pare ca nu s-a mai intamplat pana acum la nimeni sau poate foarte rar. asa ca s-a ridicat un semn de intrebare.
prof. marinescu si dr. cocei s-au hoatarat sa adopte o alta strategie (tinand cont si de cererea mea de a obtine foliculi mai putini si sa transfer mai multi la primul TE) nu inainte de a face niste analize suplimentare. si cand credem ca am facut tot ce se poate face!!!
apropos, stie cineva ce e aia o histerograma (atentie, nu histerosalpingografie) ? si cat costa?
o sa refac clamydia, ureaplasma si mycroplasma luni dimineata la giulesti. mai stiti cat costa, ca am uitat?
daca imi ies analizele bine, ma inscriu in program inca de luna asta si in noiembrie va avea loc FIV.
sper sa mai intre cineva pe DC pana luni dimineta. va mai povestesc luni ce am facut.
pupici.

mishi


mishi
.............
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Mishi incredere multa in Dumnezeu ca va veni si randul tau cu siguranta.Multi pupici plini de admiratie pt. tine.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

lucia aspirina intra in cadrul tratamentului fiv. se ia aspirina de 100 atentie nu aspirina normala care are 500. aspirina ajuta la implantarea embrionului si la nidarea uterului.
eu am luat aspirina de 100 imediat dupa punctie pana in sapt 8 si apoi am trecut pe thrombo-ass de 100 de 3 ori pe sapt pana cand am nascut, mai precis cu 2 sapt inainte de cezariana am oprit ptr a evita o hemoragie la nastere. thrombo-assul este de fapt tot aspirina de 100 si se da ptr a evita oprirea sarcinii din evolutie din cauza sindromului antifosfolipidic. daca ai acest sindrom se da si clexane din luna mai mare.odata luat este recomandat a se lua pe tot parcursul sarcinii deoarece organismul se invata sa functioneze cu ea si este periculos sa o opresti. la thrombo-ass si aspenter de 50, 75 sau 100 nu exista risc in sarcina. sper ca am fost destul de explicita. nu am raspuns eu in termeni medicali ci mai pe inteles. scuze ptr cum scriu dar il am pe mihnea pe pieptul meu doarme.

Rh bafta daca am retinut bine marti ai et-ul.
mai stie cineva ceva de teodoran?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Monica,aspirina tie ti-a prescriso medicul sau ai luat-o din auzitele altora?Mie nu mi-a prescris medicul la priml FIv aspirina si as vrea sa iau si eu la al doilea FIV.Crezi ca pot sa iau fara prescriptia medicului?Daca da,de cand sa incept sa iau aspirina?iti multumesc tare mult Monica pentru raspunsuri.Esti o dule,si fapult ca ti-a reusit FIV-ul,vad ca tot nu ai uitat acest forum si te apreciez f mult. Mischi,eu ti-as recomanda sa-ti transfetri 4 embrioni,asa sunt sanse mai mari de reusita.In germania transfera maxim 3 embrioni,dar sincera eu mi-as transfera 4 daca e posibil.Am sa vb cu doctorul meu si am sa vad daca imi transfera mai multi.Mischi cati ani ai?Eu acum am aflat ca FIV-ul il faci la marinesc,este un doctor f bun.Iti doresc multa bafta.Eu miercuri am programare la doctor,asa ca nu stiu cand voi incepe al doilea FIV.Poate luna asta sau poate luna cealalta.eu astept si acum actele de la asigurare.Va doresc multa,multa bafta la toate fetele care fac FIV.D-zeu sa ne ajute.PUPICI!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Monica,sa-ti traiasca baietelul si sa fie sanatos,acum am vazut poze le cu voi.Monica,cati embrioni ti-a transferat de ai facut un bebe asa frumos?Inca o data sa iti traiasca si sa aiba parte numai de fericire altari de parintii.PUPICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

lucia, implinesc 29 luna viitoare...da' ma simt de 20 .
aspirina mi-a fost si mie prescrisa, trombo ass mai exact, una pe zi, daca mi-aduc aminte incepand cu 2 zile inainte de punctie si pana in ziua TE, exclusiv. apoi am luat doar acid folic si utrogestan.
tot nu stiu ce e histerograma. o sa incerc pe google.

mishi
.............
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Buna fetelor,
Mishi iti doresc sa-ti iasa analizele bine, iar in noiembrie sa faci FIV. E bine ca totusi esti optimista dupa aceasta incercare. Iti doresc succes! As vrea sa te mai intreb ceva, te rog sa nu te superi, dar de ce doresti sa obtii mai putini foliculi la stimulare (ca eu sunt trista ca am cam putini)? Sa stii ca m-ai pus pe ganduri acum cu nr. de embrioni care sa mi-l transfere (desi inca nici nu stiu cati vor fi). Dar dr. zice ca maxim 3, desi eu as dori 4 daca vor fi suficienti embrioni.
Lucia nici mie nu imi vor prescrie aspirina dupa punctie/ET.
Cecilia, Dodo cum mai sunteti, ce mai faceti?

Fetele, chiar nu e nimeni sa aiba 3 fiole de Gonal F in plus? Va roooooooog muuult de tot daca e cineva, sa-mi spuna. Eu maine merg la dr. la eco si s-ar putea sa mai imi trebuiasca. Sau nu stiti unde se gaseste Gonal F tot timpul (in Bucuresti, vin acolo daca trebuie)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

crinuta, nu am gonal f, imi pare rau.
vreau sa obtin mai putini foliculi decat prima oara - 22 au fost. cred in ideea "putini da' buni decat multi si prosti". mai mult, durerile prin care am trecut in timpul stimularii, punctiei si TE ma sperie ingrozitor. cu cati sunt mai multi foliculi, cu atat mai mult lichid se acumuleaza in uter si NU MAI VREAU. cred ca este mai greu de inteles pentru cine nu a trecut prin asta dar nici nu va doresc.

mishi
.............
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

lucia multumesc frumos ptr aprecieri. nu o sa u uit acest forum si acest cap unde si eu la randul meu am gasit prietene si ajutor.am avut 8 foliculi din care au rezultat 7 ovocite si in 24 de ore au fost 6 embrioni iar in 48 de ore au supravietuit 4 embrioni care mi-au fost transferati anul trecut pe 27 octombrie la medsana de catre dr denisa protopopescu care l-a si adus pe lume pe mihnea. aspirina mi-a fost recomandata de dna dr si tot la recomandarea ei am continuat cu ea ptr a nu aveaq sarcina oprita in evolutie. eu ti-as recomanda sa iei aspirina de 100 ptr inceput si apoi sa continui cu thrombo-ass de 100 atentie nu mai mare.
crinuta si tie ti-as recomanda sa iei aspirina de 100. u am luat si uite rezultatul.rau nu are ce sa faca.este recomandata la fiv si la bucuresti si la timisoara si dupa cate stiu si in state. aspirina am luat dupa punctie pana in sap 8 cand am trecut pe thrombo-ass de 100 care ma repet este aspirina de cardiaci.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

lucia o sa pun poze noi sa ne vezi acum la 4 luni ce frumusei suntem (orice cioara isi lauda puiul asa si eu doar e puiul meu drag ptr care am facut atatea sacrificii dar a meritat)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput