Endometru, ovulatie, temperaturi, monitorizari -66

Endometru, ovulatie, temperaturi, monitorizari -66 | Autor: Carmen.cita

Link direct la acest mesaj

Vad ca ati depasit limita legala, asa ca deschid un capitol nou-nout! Poftiti aici, dragutelor!

Graviduta lunii August 2005 este:Catrinel 17 - Cap. 49
Gravidutele lunii Septembrie 2005 sunt:
CamiM - Cap. 58
Megbeng - Cap. 59
Virgi - Cap. 61
Shoricutza - Cap. 62

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Carmecitoooo iubita draga, tu deschideai capitole noi, dar eu, ca de obicei, mazgaleam peretii cu textele mele sanscrite de o lungiiiime..... Eu cu lumea mea......
Apropo de mazgalit.... Pe la cinci anisori, am prins eu momentul in care parintii mei tocmai zugravisera noul apartament cel superb si le-am facut o surpriza de zile mari: in spatele tuturor usilor mi-am incercat talentul pictoricesc....,in timp ce bunica mea spala rufele familiei.
Intreaga familie a imbatranit putin in momentele in care au descoperit opera-mi, dar bine totusi ca au avut puterea de a ma lasa in viata...........
Sunt convinsa ca si Simonette va gasi repede calea spre noul salon.... deschis prin mila domniei tale....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Carmencita!Imi cer scuze! Eu nu am vazut noul capitol si scriam ca disperata la cel vechi! De... Batrana si senila! Promit ca nu se mai intampla,dar nu stiam ca e o limita, daramite legala!!!
MOana!Talentata de mica! Si tie ti-am scris tot la capitolul vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Hai ca am glumit , ca sa atrag atentia, nu va mai
Am avut ceva de citit din urma sa ma pun la curent cu ce ati mai sporovait voi zilele astea...
Oana, vad ca ai scos armele din dotare si ai inceput sa le incarci cu gloante de cea mai buna calitate! Bravo tie, am un feeling ca ai luat-o pe drumul corect!
Bugnar, da-mi voie sa-ti urez bun-venit (putin cu intarziere, iarta-ma)! Trebuie sa-ti spun ca-mi plac terrrribil citatele tale, sa zicem ca ai un simt al umorului pe gustul meu. Presimt ca ne vom distra pe cinste in continuare, pana cand vom plimba carucioarele in parc, si poate si atunci, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Daaa, Simonette, am fost talentata de mica, dar si cu talentele e greu sa traiesti, desi momentele placute crez iouuu ca predomina......
Carmecitooo am testat drumul asta (ISA) mult si bine, adica m-am verificat sa fiu apta de a merge pe el si cand am simtit c-a venit aptitudinea am si actionat . E super simplu!
Simti valul cum vine si te urci pe el.....
Daca n-o fi valul final, cel cu succesul, acu' nu-i bai, ca o sa-l astept pe urmatorul, ca e plin de valuri in viata mea...., iar acolo unde nu sunt, pictez eu unele, ca la pictura mi-a dat Dumnezeu talent.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

M Oana..fie ca valul asta sa fie valul tau...cand mergi la inseminare?
Bugnar...nici pe departe experta...sunt doar la inceputuri...poate M Oana...
Carmencita, Simonette, Amely, Princess, Madana, Mirona si toate iubitele...mii de pupici

anda

DICIU&LICIU

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

OANA draga, ia spune tu, cine ti-a dat 'pontul' cu testul postcoital, eeee? Cine ti-a spus ca este un test depasit, si cine a venit cu citate in sprijinul afirmatiilor respective? Foarte bine ca ai renuntat sa-l mai faci, nu ajuta cu absolut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Soroooo ia adu citatul ala si la 'endometriste', ca intrebau fetele noastre de unde stiu ce spune T despre TPC.....
Diciule eu am talentul ca indiferent ce fac, sa ma bucur la maxim. De abia astept saptamana viitoare (pe miercuri cred), caci sunt asa curioasa sa traiesc prima inseminare din viata mea, parca m-as duce la primul BALLLLLL.....
Luni fac prima monitorizare in acest sens........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Uite-acus! Cu dedicatie pt Amely:

"Intrebare: Am 31 ani fara nici o sarcina la activ, sotul normospermie si eu un test tpc negativ. Dozarile hormonale bune, prolactina cam mare dar s-a rezolvat cu bromocriptina. Credeti ca ar putea da rezultate daca am merge la Sovata pt tratamentul acela balnear, inainte de a merge la inseminare intrauterina? Lamuriti-ma va rog ce este acest test tpc si cauza lui negativa. Ce sanse am sa ramin gravida cu acest test negativ. Va multumesc si mii de scuze!!!!!!!!!! sa aveti o zi buna....

Raspuns: tpc este testul postcoital sau testul huhner. evalueaza agresivitatea glerei cervicale asupra spermatozoizilor care incearca sa strabata canalul cervical. daca tpc este negativ inseamna ca filtrul reprezentat de glera ar fi impenetrabil pentru spermatozoizi, in consecinta fecundarea nu ar putea avea loc. eu consider ca testul este depasit dpdv stiintific si interpretativ. de ce? pentru ca el numara "soldatii" morti la portile cetatii si nu poate determina cati "soldati" au patruns deja in cetate. studii recente facute pe loturi de femei cu tpc negativ, carora li s-a facut o aspiratie peritoneala, au aratat prezenta spermei in acest aspirat (deci exista spermatozoizi care ajung unde trebuie desi testul sugereaza contrariul). eu il mai recomand inca doar ca un placebo psihologic - pacientele devin suspicioase daca nu le cer sa faca asta ;)). exista glere agresive, asta fara discutie. dar tpc nu este un test 100% infailibil. adica poate exista un tpc negativ in cazul unei glere normale. cel mai bine faceti o inseminare sau daca nu, un tratament homeopatic care va va readuce starea de sanatate."

OANA, daca mai cu BALUL, in curand o sa fie cam inghesuiala in salonul unde se dantuieste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Rari sunt oamenii care imi lumineaza calea, dar asa ma bucur cand ei apar in viata mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

M Oana...asta sa vrut sa stiu....ca sa-ti tin pumnii saptamana viitoare si nu numai...mi se pare mie...sau incepeti sa creati valul si sa dati atacul inainte sa vina el la voi singurel?...avand in vedere ca asteptati de 11 ani...cred ca procedati f bine...si apropos de intuitii....am si eu o intuitie in ceea ce te priveste...am eu mai de mult defapt...
concluzia:faci f bine ca iti iei inima in dinti si te duci...dupa parerea mea...asta e inceputul pentru tine...inceputul vietii in 3..succes!

anda

DICIU&LICIU

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput