Analize cu 2 ani inainte de sarcina!

Analize cu 2 ani inainte de sarcina! | Autor: Ramonika

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Va zic drept ca de cand mai citesc pe aici ma apuca spaima. Pana la o varsta te feresti sa ramai gravida, pentru ca mai apoi sa te lupti sa iti castigi acest drept.

Pe scurt, de ce am creat acest subiect: ma gandesc... ca peste aproximativ 2-3 ani vreau si eu sa raman gravida. acuma am aproape 27 de ani, dar pe la 29-30 as vrea (la modul ideal) sa am un bebe. bine bine, imi veti spune voi, sa vrei si sa se intample efectiv sunt 2 lucruri diferite. tocmai de aia scriu aici. ma gandesc ca nu cumva sa "pierd timpul" pana atunci si dupa aia sa ma trezesc ca nu pot ramane.
concret, ce analize as putea eu face de pe acuma sa vad daca totul e OK, sau am de tratat ceva. acuma vreun an mi-am facut dozari hormonale si nu erau tocmai in regula, aveam prolactina foarte ridicata si progesteronul scazut, deci nu aveam ovulatie. nu stiu din ce cauza se intampla asta. am tratat aceasta problema cu Brocriptin si dupa 3 luni mi-au iesit analizele bune. acum nu stiu exact care e situatia, dar sper ca bine din acest punct de vedere.

inca un lucru care ma framanta. stie careva ce analiza se face sa verific despre toxolasmoza. dupa cum vedeti in semnatura is inconjurata de pisici, asa ca ma gandesc si la treaba asta cu toxoplasmoza. e posibil sa nu am nimic, dar vreau sa stau linistita. de asemenea, ce alte analize se mai pot face?

poate o sa imi ziceti ca pana peste 2-3 ani cand vreau eu sa raman, se pot schimba multe si asa si este, insa vreau eu acuma sa nu ma mai gandesc la asta. luati-o ca pe o metoda de prevenire. ca si la dentist, normal e sa iti verifici periodic dantura, nu sa astepti sa te doara maselele ca sa mai treci pe la cabinet, nu?
multam


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Pentru ca 'paza buna trece primejdia rea' e foarte bine ca vrei sa faci niste analize de pe acum. Eu as incepe cu niste analize hormonale: FSH si estradiol in ziua 3, LH in ziua 13, progesteron in ziua 21 (daca ai un ciclu regulat de 28 zile), prolactina in orice zi. Apoi as face musai un PAP si o analiza de secretie vaginala pt chlamydia, ureeaplasma si mycoplasma. Cat despre analiza pt depistarea toxoplasmozei, se numeste 'toxoplasma', si o data cu ea as face si citomegalovirus si listeria. In legatura cu toxoplasmoza, daca ai pisicute (se stie ca pisica este purtatoarea acestui virus) trebuie sa ai mare grija cand cureti nisipul lor, sa ai manusi si sa te speli foarte bine pe maini.
Dar nu uita ca infertilitatea e o problema de cuplu. Partenerul trebuie neaparat sa faca o spermograma.
Cam astea ar fi analizele pt inceput...

Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

In plus: fa-ti un test de anticorpi pentru rubeola. Daca n-ai facut varsat de vant pana acum (de obicei se face in copilarie), e bine sa te vaccinezi pentru ca boala, daca apare in sarcina, pot sa dea complicatii (ca si rubeola).

Deficitul de progesteron se repara prin administrarea de progesteron, si mie mi-a iesit progesteronul mic la dozarile hormonale. Am facut un tratament de 6 luni cu Medroxiprogesteron la recomandarea unui medic endocrinolog si la vreun an si ceva dupa asta am ramas gravida.

Succes!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

multumesc fetelor de sfaturi.
am facut dozari hormonale, cum am zis, FSH, LH si estrogen mi-au iesit bine, prolactina si progesteronul nu mi-au iesit bine, dar le-am rezolvat. pt cresterea progesteronului am luat si tinctura de coada soricelului.
testul Papa nicolau l-am facut si mi-a iesit mereu II.
n-am facut test de toxoplasmoza, chlamydia si ce ai mai mentionat, Avalon.
rubeola am facut pe la 23 de ani deci banuiesc ca am anticorpi, nu?


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza

Mergi la inceput