Sarcina la cat timp dupa instilatii??

Sarcina la cat timp dupa instilatii?? | Autor: ingeras26a

Link direct la acest mesaj

Fetelor, eu am facut instilatii luna aceasta, in z8 CM (22sept). Mi-a injectat un ser + antibiotic pe trompe sa vada daca sunt ok si din fericire au fost.

Ce vreau sa va intreb este daca ati ramas insarcinate dupa instilatii si daca au avut vreun efect.. De ovulat ovulez ok, lunar, in z 14-16.
Acum sunt in z 20 CM.

Am facut lunile trecute si stimulare si monitorizari, totul este ok (foliculi, endometru). Luna aceasta in afara de instilatii nu am mai facut nimic, decat

si multumesc, Ingeras

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Ingerash se zice ca (cel putin teoretic)sunt sanse mai mari dupa instilatii...Am auzit de persoane care au ramas chiar in luna aceea sau in luna imediat urmatoare...Iti tin pumnii...
Si ai grija cu vremea asta,daca iti e frig poarta sosetutze in picioare chiar si in casa (mai ales daca ai gresie) ca si sansele de raceala sunt mai mari....
Bafta si tine-ne la curent!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Mishule, sar'na de raspuns...sa te auda Dzeu!
Sunt ok, oricum sunt destul de friguroasa, asa ca incerc ma imbrac bine oricum...

Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Cumnata mea a ramas la 2 luni dupa instilatii, dar ea a facut 3 luni la rand tratamentul.

Asa ca...la treaba! Si bafta multa!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

eu..eu.. eu am ramas la un an de la tratament, dar ia in calcul faptul ca intre timp am avut trompele inflamate (imediat dupa instilatii), apoi am facut FIV.. reusit, dar cu sarcina oprita in evolutie, chiuretaj, etc, deci o buna perioada de timp n-am mai incercat. so, se poate

bafta!


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majaginn spune:


ingeras: spune-mi te rog cum a fost sa faci acest "tratament". te-a durut tare? Am auzit ca sunt ceva dureri....

Noi incercam de 7 luni . Ginecoloaga mea de aici mi-a propus sa fac acest HCG (asa-i zice?) dar nu stiu...nu e prea repede? Ce sa fac,...am o mare dilema!

Maja & Seb newlyweds
http://community.webshots.com/user/ginmseb
****un site despre nunta in curand!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristabb spune:

majaginn instilatiile si HSG-ul sunt doua chestii diferite. HSG este o analiza in care prin vagin se introduce o substanta de contrast pentru a se vedea la radiografie daca trompele sunt infundate sau nu. doare dar nu foarte tare. se spune ca daca sunt infundate e ceva mai rau. oricum este una din primele analize obligatorii pentru ca daca ai trompele infundate nu poti ramane gravida. Instilatiile se fac dupa HSG pentru permeabilizarea trompelor. se introduce un coctail de antibiotic cu antiinflamatoare. doare dar suferim pentru o cauza nobila nu? succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majaginn spune:

Multumesc Crista de raspuns. Pai mie cred ca imi face si -si, ca mi-a dat sa iau niste antibiotice si a zis ca o sa imi dea si niste antiinflamatoare dupa. Dar cred ca mai astept o luna sau doua, inca nu ma simt pregatita. Care sunt sansele, de fapt, sa ramai dupa "operatiunea" asta? Mari, mici, egale?

Maja & Seb newlyweds
http://community.webshots.com/user/ginmseb
****un site despre nunta in curand!***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Ingerash, teoretic sansele sa ramai imediat dupa instilatii ar fi mai mari, cica, dar stii cum e... de multe ori nu iese cum vrem. Eu de ex. nu am ramas imediat, ci la 4 luni dupa, dar,cred eu, fara nici o legatura cu instilatiile... Oricum, eu iti tin pumnii, si sa auzim cat mai curand de bebe!

"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Fetelor,

Va multumesc frumos, frumos pt rasp, din pacate in prima luna nu a fost sa fie, dar nu disper...adica mi-am revenit. Asta este, asteptam cu interes sa vedem ce ne rezerva Dzeu.

Majaginn, am vazut ca ti-a raspuns Cristabb...pe care tin sa o contrazic putin. Eu nu am facut HSG, mie dr mi-a recomandat direct instilatie (pt ca doare mai putin, in cond in care tromele sunt permeabile...). Din fericire, ale mele sunt, asa ca durerea a existat... dar a fost suportabila. Putin mai tare ca la ciclu. Iti "injecteaza"un amestec de antibiotice + antiinflamator + ser si tu simti (daca ai trompele ok) cum urca acest amestecin ovare...se simte, dar ustura putin, nu este prea confortabil :((

Pupicei si bafta multa si voua,

Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol30_ro spune:

si daca ai ovar dr. si trompa dr.obsturata ,reactie adversa la HSG.,cat de mult dor instilatiile?si cate se fac in mod normal?trebuie sa le fac in dec. sau ian.inca nu stiu.

Mergi la inceput