Endometru, ovulatie, temperaturi, monitorizari 63

Endometru, ovulatie, temperaturi, monitorizari 63 | Autor: Kariris

Link direct la acest mesaj

Poftiti la un nou capitol in care sa avem cat mai multe gravidute!!!

Graviduta lunii August 2005 este:
Catrinel 17 - Cap. 49

Gravidutele lunii Septembrie 2005 sunt:
CamiM - Cap. 58
Megbeng - Cap. 59
Virgi - Cap. 61
Shoricutza - Cap. 62

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Mai Lachione, sa fie intr-un ceas bun!

Esti tare, cum gandesti, trebuie sa recunosc :))

Amely, pe dr il cheama Nicusor Branescu si este la Polizu. Este foarte de treaba. Daca vrei, iti pot face intrarea...plus ca imi place pt ca incheie toate conversatiile tel cu " Doamne-ajuta!", ceea ce ma face sa ma simt mai bine.
Catty, ti-ai mai revenit, scumpa?

Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Pai ce sa fac mai Ingeras? Am incercat toate variantele...la inceput ma straduiam sa fiu din ce in ce mai buna, din ce in ce mai gospodina, mai harnica, mai concesiva...si nu s-a schimbat nimic..decat ca am devenit eu din ce in ce mai sluga calificata. Acum aplic metoda care da rezultate si la copii: il laud, ii arat admiratie, cum face "un ou" ma minunez ce mare lucru a facut, ii fac complimente desi nu prea e cazul...il intreb din 3 in 3 zile: mai tu parca ai mai slabit?..etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Lachione, pai inseamna ca eu am noroc din pct asta de vedere. Eu am femeie la curatenie, deci asta nu mai fac, decat in cazuri exceptionale, in rest calc (imi place mult), spal, am grija de casa. Dar daca eu nu am timp, sau vin tarziu, baga el la spalat, intinde rufele, le strange pe celelalte daca mai sunt...nu le aranjeaza, dar oricum e bine...
Mancare inca nu prea fac, luam de la mame, doar ocazional o ciorbitza, cartofi, tocanitza...am grija de flori pt ca avem ff multe, incalzesc mancarea si spal vasele, dar nu isi lasa farfuria pe masa, ca ma supar rau. Le si spala cateodata, cand are chef. Mancam tot timpul impreuna, indif de ora la care ajung acasa...
Este chiar ok, nu prea am ce sa-i reprosez, dar asta nu inseamna ca nu vreau mai mult!
Nu vrea de ex sa-si faca spermograma pt ca zice " gigeii mei fug!" - nu mai insist deocamdata, asta este. Sper din suflet ca e ok, pt ca e tanar si nu are multe vicii...:)) ce sa fac?
Ne mai certam si noi cateodata, dar ne trece foarte repede...ca tot omul...dar per total ma declar f multumita!
Succes mult!

Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Lachione ai dreptate. Si eu m-am imunizat la isteriile sotzului legate de curatzenie ( la mine oricum e bec, dar are el obsesia lui). La inceput faceam depresie cand il apuca nebunia cu "uite ce jeg e in baia noastra" ( niste stropi de apa micutzi sariti pe faianta colorata), dar acum mi-am revenit. Stiu ca e din cauza armatei, a ramas bietul de el traumatizat de pe vremea cand spala dusumeaua cu periutza de dinti ( are 14 ani de armata in spate).
Si evident ca merge foarte tare chestia cu laudatul, cu mieroshenia, cu mitzu mitzu si cutzu cutzu, decat cu urlatul, isteriile si gura mare, cum eram eu obisnuita la inceput. TRebuie sa stii cum sa-i iei si mare lucru face vorba dulce...

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Ingerasule sa-ti traisca barbatelul.Daca vrei sa afli cam cum e spermograma fa un test postcoital.Desi nici asta nu e sigur.Poate sa iasa negativ si sa aiba o spermograma buna.Dar oricum afli o chestie merge cu CSD sau trebuie IUI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

La noi problema e ca el nu observa niciodata daca e curat sau nu, eu sunt aceea care e disperata cu ordinea si curatenia. Lui, daca i-as pune o pisica moarta in mijlocul casei ar trece peste ea si nu l-ar deranja sau nici nu ar observa-o.Fapt pentru care eu muncesc in draci iar el nu pastreaza nici macar ordinea nu mai vorbesc de curatenie. Iar menajera am avut si eu vreo 3 ani incontinuu, venea de 3 ori pe saptamana la curatenie si calcat camasi...iar eu tot de 3 ori pe saptamana faceam seara crize de nervi...ca nu calca bine camasile...ca nu le calca nimeni ca mine, ca nu facuse curatenie cum trebuie, ca mi-a zgariat parchetul, ca mi-a stricat draperiile, ca mi-a spart o sticla de parfum cu care nu stiu ce cauta in baie (a spart-o pe gresie), ca mi-a stricat inchizatoarea de la termopan si multe altele... fapt pentru care am dat-o afara si prefer sa-mi fac totul singura. Deci imi merit soarta daca sunt cu capu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Asi, dar ce legatura are spermograma cu testul postcoital? La TPC se verifica "rezistenta" spermatozoizilor la flora vaginala iar la spermograma proba trebuie recoltata direct in recipientul steril pentru a se putea face bine analiza fara a intra in contact cu alt mediu. Sau poate ca e ceva ce-mi scapa mie in legatura cu TPC?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Lachione te inteleg perfect. DIn aceleasi motive si eu imi fac singura curatzenia. Numai ca al meu are un oki..... cu toate ca ap meu e f usor de intretinut ( parchet, covoare nu, nici mobila multa). Dar in schimb e groaznic de imprastiat el. CIca macar eu sa fiu mai ordonata. Noi ne certam ingrozitor pe lenea maligna a sotzului meu in privinta scrumierei pe care nu si-o scutura nici picat cu ceara si pe boala lui de a fuma in baie si a scutura scrumul la... scurgerea de jos din baie. Eh, la fazele astea fac apoplexie. Ultima data i-am adunat scrumul si i l-am aruncat in cap.
Bine macar ca mananca orice si nu face nazuri.
Aaaaa si mai are o boala... f des uita sa-si ia tigari cand vine acasa si , evident... "iubiricaaa te duci sa-mi iei si mie tzigari?" Evident, ca aici incepe negocierea:) Cat imi dai ca sa ma duc?

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Lachi ai dreptate dar e un truc prin care poti afla daca sunt spermatozoizi destui si buni.Daca iese pozitiv atunci si spermograma e buna daca nu nu se stie dar stii pe ce mergi.Asta m-a invatat primul la care am fost si i-am zis ca nu stiu daca sotul vrea sa faca spermograma.Slava Domnului ca a vrut dar ce folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Lachi, tu esti o eroina, cel putin la tine nu se justifica sa-ti zica sotul ca "nu faci nimic" etc..., pentru ca TU FACI, dar de ex. eu gatesc destul de rar, nu calc camasi, nu spal rufe la masina si nu le intind, nu duc gunoiul, nu fac piata si pot sa mai insir cateva..., si tot mie imi sare tandara, pentru ca ce-i drept imi place ordinea si curatenia, iar el in privinta asta e cam cum ziceai tu cu pisica moarta...
Ingerash, si la noi la fel, nu pot sa ma plang, ba chiar accepta senin sa faca spermograma, ceea ce va zic sincer ca m-a dat gata. O fi si faptul ca nu avem decat 3 ani de casnicie la activ?...
In schimb fetelor, cand ne certam, caci mai sunt si momente din alea si nu sunt putine, parca nu ne putem controla (in special eu ), am niste crize de furie "sangeroasa", dupa care imi pare atat de rauuu... Scorpion adevarat, mai intai inteapa si dupa aia "bandajeaza"




"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput