Rezultat pozitiv-anticorpi anticardiolipinici

Rezultat pozitiv-anticorpi anticardiolipinici | Autor: Miriam Dum

Link direct la acest mesaj

Buna!
Sunt intr-o stare de cumplita disperare!
Sper sa ma ajute cineva! Rezultat pozitiv la anticorpi anticardiolipinici. Nu stiu ce presupune acest lucru si, mai ales, daca exista sanse pt. un bebe! Am pierdut doua sarcini si, abia acum, mi-a fost recomandata aceasta analiza! SOC! Atunci cand asistenta mi-a spus ca e in neregula!
La noapte plec la Bucuresti sa ma internez, am programere pt. laparoscopie.
Din suflet astept raspunsurile voastre!
Oare mai e cazul de laparo cu un astfel de rezultat?
Miriam

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

In primul rand nu dispera, pentru ca oricare ar fi situatia stresul nu face decat s-o agraveze. Unde ti-ai facut aceste analize si cine ti le-a recomandat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaCostiurin spune:

Miriam, ce fel de analiza ai facut, din aceea detaliata (cu igg si igm) sau titru total? Cat de mare a iesit? Nu de alta, dar pe mine m-au "diagnosticat" cu anticardiolipini ABSOLUT aiurea. Adica fac la instit. Cantacuzino analiza generala, pe trusa Elisa, iese pozitiv; fac la Medsana (igg si igm, aproape 3.500.000 lei), iese negativ; o las balta o vreme, pe urma repet la inst.Babes, tot trusa Elisa, tot general, iar iese pozitiv. Sa mor, nu alta. Fac scandal la Medsana si Babes, toti zic ca ei au dreptate, dar obtin repetarea analizelor: Medsana tot negativ, ba chiar alatura un rezultat de la un laborator din Paris, unde au trimis pe cheltuiala lor proba, negativ evident. Babes, textual: AMBIGUU. Deci n-am nimic si m-am stresat degeaba tot trim 2. Nu mai spun ca am facut analize pe toata gama de ac antifosfolipidici, inclusiv lupus anticoagulant si factor v leiden (pt ca am avut avort spontan in 2003 si acum sarcina gemelara cu unul din feti oprit in evolutie, mai sufar si de psoriazis, alta boala degenerativa, deci candidat serios!) nimic, evident. Am scris in Franta la acel laborator si mi-a explicat dr de acolo ca trusa Elisa e fff sensibila, sunt multi pasi pt determinarea anticardiolipinilor, conditii stricte de respectat etc. Nu e greu de imaginat, la ce durere in cot exista in sistemul medical, ca se mai sare peste etape, de unde rezultate fals pozitive.
In concluzie, te sfatuiesc sa profiti de drumul in Bucuresti si sa faci analiza la Medsana, chiar daca e scumpa. Daca iese totusi pozitiv, nu trebuie sa te ingrijorezi: se face tratament cu anticoagulante - clexane, mai precis, si poti ramane insarcinata si duce sarcina la termen. Am inteles ca o monitorizare buna in aceasta situatie e la hematologie, sp. Fundeni.
In vremea cand ma ardea subiectul, am gasit aici pe forum, subiectul : Sindromul de hipercoagulabilitate; ai muuuulte de citit....
Deci informeaza-te bine si urmeaza-ti si instinctul.
Si gandeste pozitiv.
Raluca si Radu, DPN 25 septembrie

Raluca, mama Radului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

In nici un caz sa nu te duci la Medsana sa faci analiza. Pe mine cei de la Medsana m-au scos bolnava de sifilis VDRL pozitiv si nu am avut in viata mea asa ceva. si eu am luat apoi toate laboratoarele la rand sa repet analiza.
Du-te pentru analize de hematologie la Sp. Fundeni la dr. Uscatescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriam Dum spune:

MULTUMESC pentru incurajari, multumesc pentru suport!
A doua sarcina a fost gemelara. A decurs totul bine pana la 3 luni si jumatate cand medicul de la Craiova mi-a spus ca e ceva in neregula, nu mai vedea decat un singur embrion dar...nu-i mai batea inimioara! A trebuit sa fac un avort terapeutic!
Am facut dozarile hormonale de rigoare ( BHCG)si dupa 5 luni am ajuns la 0,1, deci ok!
M-am saturat de titlurile de prof. univ. dr. de aici, unde mai si plateam substantial, si am luat drumul Bucurestiului din iunie. Cineva mi-a recomandat-o pe dr. Laura Dracea de la Sp. Panait Sarbu si dansa mi-a recomandat aceste analize si trei luni de stimulare cu Clostilbegyt. Nu s-a intamplat nimic si, la recomandarea dansei, am facut programare pt laparoscopie. Dar...n-a apucat sa vada rezultatele analizelor pentru ca tocmai acum le-am facut.La Toxoplasma numai Ig G -ul a iesit pozitiv, 12. Clamydia e ok! ( negativ).Anticorpii anticardiolipici au iesit pozitivi!!!!!
Mi-a mai recomandat o analiza pe care n-am putut sa o fac la Craiova, nu o fac pe nicaieri. E vorba de acizi lipici ( sau cel putin asa citesc eu pe trimitere).
Se poate sa nu o fi facut bine la Craiova? Ca abia m-am oprit din plans!!!
Probabil o sa ma trimita si doctora mea la Fundeni, asa cum spuneti voi!
Ce pot sa mai fac???
Mii de multumiri!
MIriam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Anticorpi lupici... e tot de hematologie. Du-te linistita si fa-ti laparoscopia si mergi si la dna. Dr. Uscatescu la Fundeni si fa-ti tot la hematologie. Spune-i ca ai pierdut sarcina. S-ar putea sa ai sindrom de hipercoagulabilitate si de aceea sa pierzi sarcinile. In cazul in care ai tebuie sa urmezi un tratament pe perioada sarcinii ca s-o tii. Te pup si nu te mai stresa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Draga mea Miriam,

Din nefericire trecem amandoua prin aceasi experienta, eu am pierdut sarcina pe 31 august ac.tot din aceeasi cauza,doctora imi recomandase o aspirina pe zi pentru fluidizarea sangelui,dar din nefericire nu a mers si la fel ca si in cazul tau embrionul s-a oprit din evolutie la doua luni stop cardiac.
Acum astept sa mi se dea un tratament pentru acest sindrom si sa-l fac inainte de a ramane insarcinata.
N doresc sa descurajez pe nimeni ,dar eu dupa laparoscopie am ramas de trei ori insarcinat in doi ani si le-am pierdut pe toate,cred ca este bine sa-ti tratezi toxoplasmoza si acest sindrom nenorocit care omoara embrionul.
Curaj ai sa reusesti ,stiu ca exista un tratament si se numeste SIBELIUM pt sindromul cardiolipidic dar vorbeste cu doctorul tau!


http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

citeste subiectele despre sindromul de hipercoagulabilitate (vezi in paginile precedente)


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriam Dum spune:

Gata, am scapat de laparoscopie!
Greu a fost..dar a trecut.
Fiecare organism reactioneaza in felul lui. Ieri am venit de la Bucuresti si azi nu m-am putut duce la serviciu. M-am mai ales si cu o raceala , asa ca sa mai complic putin lucrurile.
Cu partea stanga nu mai am ce face. Mi-a gasit un chist, ovarul deplasat si trompa stanga infundata. Mi-a curatat uterul si trompa dreapta, ceea ce e bine(asa a spus). Nu mi-a recomandat nici un fel de tratament. Luna viitoare trebuie sa merg la Bucuresti pt o ecografie sa vada daca o sa ovulez pe dreapta si apoi o sa stabileasca ce o sa facem/
Despre anticorpii anticardiolipinici, mi-a recomandat sa mai repet la un interval de o luna aceasta analiza caci poate fi un rezultat fals ( depinde cum reactioneaza organismul). Daca si de data asta rezultatul va fi pozitiv, riscul de avort e f. mare chiar si in caz de tratament. Asta e. Eu cred ca merita sa incerc!
Deaocamdata abia astept sa-mi revin dupa laparoscopie. Salonul in care am stat era plin de fete ca noi, ca cele care se chinuie sa faca un copil.
Mult succes!
Miriam

Mergi la inceput