Endometru, ovulatie, temperaturi, monitorizari -61

Endometru, ovulatie, temperaturi, monitorizari -61 | Autor: Carmen.cita

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit!

Sa fie cu noroc!!!

Graviduta lunii August 2005 este:
Catrinel 17 - Cap.49
Gravidutele lunii Septembrie 2005 sunt:
CamiM - Cap.58
Megbeng - Cap.59
Virgi - Cap.61

aici aveti cap. 60: http://www.desprecopii.com/forum/post.asp?method=Reply&TOPIC_ID=57892&FORUM_ID=16

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Sa dea Dumnezeu ca la capitolul asta sa cu gravidutze ca de ploaia de afara m-am saturaaattt!!!
Doamne-Ajuta!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

OOOOOOOOFFFFFFFFF Mishulina ce ma intreistez cand intru pe pagina nou si vad listuta de gravituze, Sa dea Doamne o ploaie cu graviduze nahhh sa nu mai fie nicu un loc vacant!!

Ce mai faceti fetelor?
Eu mor cu sangerarile aste care nu ma lasa dupa "stiti voi ce " e normal sa am 22 de zile sangerari dupa?

Hmm doctora mea este in belgia la un congres o strang de gat cand revine!!



http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Megbeng, frumoasa povestea ta, luna de miere pe Coasta de Azur... bebe... m-a impresionat mult... Felicitari! Iti doresc sa ai o sarcina usoara si multa bafta la licenta!
Ionica, deci asa cu testele pozitive... insemna ca mai pot sa sper si eu? Desi daca stau sa ma gandesc bine, atunci cand am ramas am facut testul la 12 zile de intarziere si liniuta 2 era destul de palida... Offf, asa rau imi pare ca am avut 2 foliculi grasi si tare mi-e ca s-au dus pe apa sambetei... sau mai e putin de toooot... In legatura cu sangerarile tale, nu stiu ce sa spun, dar eu dupa ce mi s-a oprit in evolutie sarcina dr.meu mi-a facut curetaj (ca sa nu fac vreu infectie) si nu am sangerat decat 2-3 zile foarte putin. Ii sunt recunoscatoare acelui medic ca nu am avut complicatii absolut deloc dupa curetaj si pt ca a facut in asa fel incat sa-mi fie mai usor momentul acela groaznic cand am realizat ca nu se mai poate face nimic si sarcina e compromisa.
Alexia, poate la tine sa fie cu ochisori luna asta!
Am observat ca avem si un reprezentant al barbatilor printre noi, Ratoiule nu fii timid, mai spune-ne si noua cum gandesc barbatii, pentru mine chiar e interesant, desi sincera sa fiu intuiam cumva ceva din ceea ce ne-ai spus tu... Este un lucru care mi-a placut, si anume ceea ce ai spus legat de sinceritatea in cuplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shoricutza spune:

Diciu ce se intampla? este ok sotul tau? nu v-ati intors de la spital? sa dai de veste. sper sa fie bine ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca1977 spune:

In sfarsit imi merge si mie netul....bine v-am regasit la un nou capitol....sa ploua cu gravidute.....
Vai ce vreme urata... pana sambata tot asa o tine....
Si eu as vrea sa se prinda bebein luna de miere, se potriveste si perioada.....o sa-mi iau si eu teste de ovulatie sa vad ce se intampla...
Fetele ce mai fac?
Diciu, ce faci, ati fost la doctor?

Albumul nostru
Mai am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

merci fetelor....da am venit de la urgenta cam de o ora...
si am plecat vaci si ne-am intors boi...imi vine sa-i bat pe unii medici...am crezut ca spitalul de urgenta s-a mai modernizat...aiurea..sotul meu e tot rau...si efectiv nu stiu de ce...aia i-au facut analize de sange si urina dar doar sumare...radiografie...si concluzia pneumonie interstitiala...i-au schimbat tratamentul....dar au strambat din nas ca nu i-au iesit bine cateva analize de sange si urina (au intrebat daca are probleme cu rinichii)...dar n-au explicat prea multe....pe mine nu m-au lasat sa intru....si apoi au zis sa mergem si la colentina...sa mai aflam o parere...iar acolo si aia au ridicat din umeri...pentru analizele erau prea putine..dar au zis ca poate fi ceva viral..chlahmidia...mycoplasma..o infectie pe undeva din cauza ca leoucocitele is multe.....am sunt si medicul de familie sa intreb ce sa fac...
pana la urma i-am schimbat tratamentul din seara asta si maine ma duc la medicul de familie sa vada analizele din care eu efectiv nu inteleg nimic...
insa cum am ajuns acasa a mancat ceva cu sila si i-am dat noul antibiotic si in 10 min...l-a apucat o tuse de-am zis ca se raspandeste peste tot...si apoi a vomat tot...sunt disperata...nu mai stiu ce sa fac...acuma inceaaca sa adoarma....
cam asta e situatia acum......iara eu sunt terminata....

anda

DICIU&LICIU

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratoiul spune:

'Neata fetelor.
Ce zi frumoasa, nu? Grrrrrrr...
Va mai spun cate ceva cand voi avea motive. Cand simt eu ca e nevoie de o parere si "din partea cealalta" intervin.
On-topic nu prea pot sa fiu ca ma cam depasesc discutiile de aici, deocamdata. N-am reusit sa imi dau seama inca ce e "endometru" , asa ca mai am de invatat.
Diciu, ii doresc sotului tau multa sanatate si insanatosire grabnica. Cat de repede se "evapora" toate celelalte nevoi in fata nevoii de sanatate... Ai grija de el in continuare, noi va tinem pumnii sa fie bine.
Mult succes tuturor fetelor si dea Domnul sa ploua si pe aici cu bebei cum ploua acum afara...
V-am pupat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Incep cu certitudinile: z16. Si testul de ov. de ieri a fost negativ. La ora 10.00 altul la rand.

diciu Sper ca sotul tau e mai bine azi.

megbeng Esti o draguta. Iti multumesc ca te-ai gandit ca m-ai putea ajuta. Tata nu are inca un diagnostic. Doar presupuneri. Are niste dureri abdominale de prin luna mai care in loc sa treaca cu tratamentul care i-a fost prescris se accentueaza. A facut radioscopii la stomac, gastroscopie, irigoscopie si nu s-a vazut nimic. Mi-a fost foarte teama de o pancreatita acuta si m-am hotarat (fara sustinerea medicilor care nici nu-l credeau ca are dureri) sa-i fac la doua lab. diferite toate analizele care puteau sustine sau infirma diagnosticul, si tomografia abdominala. Pancreatita sigur nu are dar la stomac dr. care i-a interpretat-o i-a recomandat investigatii suplimentare... (????) Si el facuse deja tot ce putea face pentru stomac. Asa ca am incercat sa-i refac endoscopia dar medicul care ar mai putea sa-i faca e in concediu pana in 3oct. Intre timp a luat omeprazol in vreo 5 randuri, combinat si cu alte medicamente, ceaiuri, regim...,antibiotice..., enzime digestive... A facut EKG-uri sa nu fie de la inima...si multe altele...inclusiv multe milioane de lei ...Acum a inceput un nou tratament (pentru ulcer???) cu omeprazol+amoxicilina+claritromicina care ar trebui sa dea un rezultat cam in 7 zile. Dupa aceea...vom vedea cum va fi. Sper ca bine.

Tie iti doresc sa treci cat mai usor peste durerile cu maseaua de minte!

lachione M-ai dat gata cu observatiile despre parul tau... Si vezi ca ai reusit sa-i rezolvi o halta acasa barbatelului...

ratzuscoEu zic ca nu e cazul sa te stresezi cu teste de ovulatie in luna de miere. Lasa monitorizarile atunci ca ai tot timpul dupa aceea. Foloseste-te numai de dragoste. Asta conteaza cel mai mult. Veti fi voi doi si atat.

ionica Pentru sangerari ce-ar fi sa incerci cu ceai de cretisoara? Eu zic ca te poate ajuta.

Mishulina Curaj. Si vezi ca de luni se anunta vreme mai buna...pe toate planurile.

ratoiule Te asteptam cu pareri atunci cand crezi tu ca e cazul . Si tie .
Ai cautat in DEX ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Fetelor, dimineata a inceput cum nu se poate mai prost: m-a sunat mama sa-mi spuna ca papagalul meu e pe moarte.Are ce-i drept 7 spre 8 ani si deja e mult, dar oricum, tot doare. Iubeam tare mult animalutul asta...Si eu am ramas sa plang singura pe aici, l-am sunat pe sotul meu in Germania, dar ce poate el sa faca de acolo...Offffff
Altceva, de aseara am pe la col un mucus creamy ...roz. Nu e sange, dar nici curat nu e. Ma gandeam la o candida, ca m-am iritat pe labii in interior, dar inauntru nu simt nimic deosebit. Ce o mai fi si asta?! A! ziua 10 DPO, temp 37.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratoiul spune:

Nu stiam pentru ca n-am cautat. Dar acum m-am cam lamurit.
Peretele uterin este captusit de o mucoasa numita endometru. Aceasta mucoasa, destinata sa gazduiasca oul fecundat, bogata in vase sanguine si structuri glandulare, suporta importante modificari in functie de perioadele ciclului menstrual si de varsta femeii. Cand nu are loc fecundatia, endometrul este eliminat prin procesul numit menstruatie.

Exista raspuns la mai multe intrebari aici:
www.seximus.ro/intrebari_contraceptie/_cuprins_contraceptie.php br / " target="_blank">http://www.seximus.ro/intrebari_contraceptie/_cuprins_contraceptie.php br /

Vedeti ce m-am documentat?

Mergi la inceput