primele saptamani...

primele saptamani... | Autor: numeioana

Link direct la acest mesaj

Lamuriti-ma si pe mine, va rog, mamici dragute, la cate saptamani se boteaza fetitele? Dar baieteii? Cum e cu scosul afara...nu se face inainte de botez...stiu...cum se procedeaza dupa ce nasti? Trebuie si tu, ca lauza sa nu iesi afara?

Intreb pt cumnata mea care se pregateste pt primul ei bebe...

Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Ioana,eu cred ca depinde de felul in care e crescuta mama,daca tine cont de vorbele din batrani,superstitii,etc....eu personal am iesit la 2 saptamani de la nastere cu bb afara(daca bb e sanatos si are peste 3.500kg,e ok din punct de vedere medical sa iasa afara)iar de botezat,am botezat-o la 2luni si trei saptamani.
A,sa nu uit,mama la 40 de zile de la nastere,merge la biserica si-i citeste preotul ceva...nu mai stiu exact cum se cheama.

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Nu cred ca varsta la care se boteaza copilul depinde de sex ; eu am vrut sa-l botez cat mai repede, l-am botezat pe la 1,5 luni
Cred ca slujba de 40 zile pentru mamici se numeste "molifta" (se pare ca coincide cu sfarsitul lauziei).
Bebe l-am scos, la sfatul medicului, dupa 10 zile (la mine a fost si inceputul verii...).

Se spun multe despre perioada de dinainte de botez: ca nu este bine sa-i spui pe nume (sincera sa fiu, eu am respectat acest lucru), ca nu este bine sa-i pui hainutele la uscat noaptea afara, sa nu ii atarni hainele "cu susul in jos" , etc...
Daca ar fi sa le respecti pe toate...

Ca sa "impaci si capra si varza" cred ca ar trebui sa-l botezi cat mai repede!Un inconvenient: daca nu ti-ai facut molifta nu poti sa participi la slujba

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)
Poze < 8 luni , > 8 luni
dupa 1,1 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Eu am botezat-o pe Julia la 3 saptamini, din motive obiective, iar de scos afara am scos-o la 4 zile de la nashtere, ca atunci am ieshit din spital.
Uite citeva subiecte pe tema asta, pescuite din arhiva:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=52432&SearchTerms=botez

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=23366&SearchTerms=botez

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=22292&SearchTerms=botez

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=18517&SearchTerms=botez

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=18107&SearchTerms=botez

Sper sa-tzi fie de folos.

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

i-am scos afara la 10 zile de la nastere. Pe primul l-am botezat la 4,5 luni, pe micuta la 1 an si 4 luni. (a fost un pic interesant ca ea s-a plictisit in timpul slujbei de 1 ora dinaintea botezului, si tot alerga prin biserica, iar cand a inceput bitezul, a facut kk pe ea, si mirosea taaaaare dar nu a tinut mult botezul, deci am scapat repede:)

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

La noi e altfel, dar iti spun cum a procedat sora mea (de religie ortodoxa). Mama a vorbit cu preotul, a venit acasa, i-a facut molitva (asa cred ca se numeste) si a putut iesi afara apoi (asta la 8 zile dupa nastere, adica in prima duminica dupa ce a nascut). Nu faceti prostia sa nu scoateti bebelusul afara 6 saptamani, ca se imbolnaveste de stat in casa. La fel si voi. Aveti nevoie de aer curat. Tot cu preotul poti vorbi si despre botez, dar asta vei hotari si in functie de data cand poti face rezervarea la restaurant pt petrecere. (sora mea a nascut pe 5 septembrie, deci sunt date actuale)
Pupici

POZICI:
Saturn_2005
Happy birthday, Albert!

Omuletul_meu_drag
Omuletul_meu_drag_2
Omuletul_meu_drag_3

BABY_LAND




Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaloredana spune:

Uf fetelor.Eu locuiesc in Germania si voi boteza la catolici.Aici nu sant asa obiceiuri dar eu sant ortodoxa si totusi as vrea sa respect obiceiurile .Oare e asa grav daca nu mi se citeste molifta aia sau daca botez fata mai repede de 40 de zile si intru si eu in biserica ptr ca la catolici nu tine nasa copilu ,,,ci mama.Huh ....daca nu citeam pe aici habarnu aveam de obiceiuri si acum ma framanta atatea ganduri...
36+6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu am iesit afara la plimbare la 7 zile dupa ce am nascut; inca nu mi se facuse molifta, mi s-a facut de-abia inainte de botezul fetitzei. Pe fetitza am scos-o afara la 14 zile de la nastere (exceptand evident ziua cand am adus-o acasa de la maternitate), botezul l-am facut la 4 luni; doar nu era sa nu scot copilul afara din casa pana la botez!!!!

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Despre cele 6 sapt. dupa nastere ..."
postat de Elenalove27, 12/10/2005, 18:56:35


Trebuie sa botez fetita sorei mele (se va naste aproape de 27 oct)iar eu merg in romania pe 10 noiembrie si stau doar 2 sapt.

Sora mea imi spune ca nu pot boteza fetita , doar dupa 6 sapt de la nastere !!! DE CE ? nu stie nici ea si nici eu , de ce!?


va rog sa ma ajutati cu ceva raspunsuri.
Eu totusi cred ca sunt doar superstitii

Multumesc.

Elena



raspuns postat de amik, 12/10/2005, 19:29:05

nu e ceva legat de molifta?cumva?nici eu nu sunt religioasa...adica, stai, e legat de religie sau din alte motive?

te-am lamurit bustean.


Alexandra mare si Alexandra mica



raspuns postat de Ioana75, 12/10/2005, 19:45:17

Se poate boteza oricind. Fata mea a fost botezata in toamna asta, la 2 saptamini, ca plecam din localitate.

Cele 40 de zile se refera la intrarea mamei in biserica; dar mie mi-a citit molifta de 40 de zile mai devreme. Se poate insa ca mama sa stea in holisorul ala de la intrarea in biserica (nu ma pricep, nu stiu cum se cheama).

Sa-ti traiasca finuta!

Ioana & Miruna



raspuns postat de acinorev, 12/10/2005, 20:43:40

eu am botezat ambii copii inainte de 40 de zile si n-am fost la botezul nici unuia. am profitat de un moment de liniste...
elena, vei fi o nasica frumoasa! sunt sigura!



raspuns postat de sympa, 12/10/2005, 21:00:40

Elena draga, si eu stiam ca daca botezi copilul inainte de 6 saptamani mama nu are voie sa intre in biserica, dar botezul se poate face.Poate cel mai bine ar fi ca sora ta sa se intereseze direct la biserica unde o sa aiba loc botezul...
Sunt convinsa si eu ca vei fi cea mai tare nasa...
Pupici la Alvarica nazdravanul...



raspuns postat de Bebe Beca, 12/10/2005, 21:47:45

Un prieten preot si-a botezat fetita la 30 sau 31 de zile (nu mai stiu sigur). Zicea ca asa spune cartea... Asa ca te incadrezi in timp.

Ioana si Rebeca



raspuns postat de Lauraa, 12/10/2005, 23:59:48

CUm sa nu poti? Dar copiii care sunt botezati deja in maternitate? Uite si Catrina lu Papa a fost botezata la cateva zile de la nastere,unde ar fi problema?

Mama de Lara Celine



raspuns postat de vikinga, 13/10/2005, 00:19:19

Merge tu Elena, nu-ti fa probeleme. Spunei sorei tale sa mearga sa vb cu preotul sa nu se ia asa dupa zvonuri.

Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)



raspuns postat de Elenalove27, 13/10/2005, 00:32:44

Multumesc mult fetelor...o sa fie un botez asa pe fuga ...adica doar la biserica si acasa!
va multumesc si pentru complimente

Si eu am botezat pe Alvaro in spital la numai cateva ore ore de la nastere , deci pot sa botez :)))

Multa sanatate va doresc.

Elena



raspuns postat de anamaria, 13/10/2005, 10:30:34

elena, noi am botezat copiii acasa! am vorbit cu preotul, asa am vrut eu, ca era vara si in biserica stii cum e, mai racoare, afara foarte cald, mi-era sa nu raceasca! daca vorbeste cu preotul, se aranjeaza cu siguranta si asa!
la mine a venit preotul si mi-a citit molifta la cateva zile dupa anstere, acasa. asa poate proceda si sora ta... trebuie sa aiba lumanari in casa, cu restul vine preotul (tamaie, busuioc) si face o mica rugaciune (molifta), pt mama si bebe, pe mine m-a pus sa-l tin tot timpul cat a durat si pe el in brate.

nu va faceti probleme, dar si eu cred ca dupa ce naste ar fi bine sa vorbeasca sora ta cu preotul in legatura u botezul.

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003



raspuns postat de Elenalove27, 14/10/2005, 00:30:46

wow super asa anamaria... nici prin cap nu imi trecea asa ceva!

Cati bani ai dat la preot ca eu nu stiu absolut nimic...am caumparat hainute la fetita pentru botez de aici, lumanrea cred ca din Romania ...iar restul nus tiu ce sa fac :(((

anamaria te rog mult sa ma ajuti si pe mine cu ceva informatii despre cat sa dau la botez la preot si ce se face dupa , asa in general.
Acum 7 ani in noimebrie am botezat baiatul sorei mele , si a fost racit 1 sapt de zile ca in biserica a fost frig iar afara si mai frig :(((...mai ma bucur de ideea ta pentru ca sotului meu ii se face rau de la mirosul de lumanari si nu ar fi intrat in biserica ...asa ca este super ideea ta ca de cateva zile ne tot certam ca el nu vrea sa intre in biserica....pai el nu sora nu ...barbatul sorei nu ca si el are rau de la lumanari...atunci cine doar eu cu fetita(finuta mea)...

Acasa este abasolut cel mai bine.

Multumesc mult anamaria.


Elena



raspuns postat de anamaria, 14/10/2005, 07:47:04

elena, despre cat ar costa nu prea te pot ajuta, preotul era unchi de-al meu si nu a luat bani. in principiu, va costa desigur mai mult decat daca ar fi la biserica, dar eu si daca ar fi sa platesc tot asa as face! (cred ca oricum se cere pe undeva in jur de 1 milion, da e chiar o valoare arbitrara...)

deci ar trebui sa vorbeasca sora ta cu preotul, de la biserica cea mai apropiata. daca ea nu reuseste nimic, trimite-mi eventual un PM si o sa-ti dau nr de tel al unui preot de la biserica Sfanta Vineri, pe care il cunosc si caruia te poti adresa cu incerdere!

lumanare sigur gasesti aici, la orice florarie, cred ca in jur de 700.000 de mii, probabil (din flori naturale). si ar putea vorbi sa-i faca si molifta inainte de botez, ca sa fi treaba treaba...

te pup si sper ca am reusit sa te ajut cat de cat... si nastere usoara sorei tale! apropos, naste aici, la Pitesti? cu cine? sper sa iasa chiar fetitza... ca si tudor al meu a fost fetitza pana si-a facut aparitia! (adica la 3 eco, e drept ca eu doream fata si dr stia asta, cred ca a vrut sa ma lase sa fiu fericita alea 9 luni...)

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

Mergi la inceput