Cate luni la rand se poate face stimulare?

Cate luni la rand se poate face stimulare? | Autor: Avalon

Link direct la acest mesaj

Cate luni consecutive se poate face stimulare cu clomifen (clostylbegyt sau ova-mit) fara ca organismul sa aiba de suferit? Mentionez ca nu am predispozitie in a face chisturi.
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Ieri am citit cred ca toata agenda medicala sa gasesc si eu ceva pentru "facut copii repede" si bineinteles ca nu am gasit. Am citit si despre acest clomifen dar nu mai tin minte, daca ai rabdare pana maine citesc din nou in seara asta si-ti raspund maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Da, Lachione, si eu am intrat in priza, desi am ovulatie natural vreau sa fac iar stimulare (unii dr. zic ca nu e voie mai mult de 2 luni consecutiv, dar nu sunt sigura)... asta e, vreau copil si vreau acum! Sunt una din cele disperate! Mersi si pt raspunsul de la FIV, stiu povestea ta si trebuie sa recunosti ca exista organisme care resping sarcina asa cum unele organisme nu accepta un transplant sau un sterilet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Stilumare cu clomifen (clostylbegyt sau ova-mit)se poate face noua luni
-trei luni consecutiv dupa care
-trei luni pauza,
-dupa care inca trei luni
-dupa un an se mai poate face inca o serie de trei luni, acasta fiind ULTIMA.
Cel putin asa a fost recomandarea a doi .
Ce este foarte important, chiar daca nu ai predispozitie in a face chisturi este ca macar odata pe luna sa faci eco, indicat ar fi de doua ori odata pentru monitorizarea foliculilor, si a doua oara cam la 8-9 zile de la ovulatie, adica inainte de CM, ca daca nu esti sa te asiguri ca nu ai ramas cu chist si sa poti continua luna urmatoare.
Eu am facut cele noua stimulari, din pacate primele trei cu un Dr. cam si am avut ceva surprize neplacute.


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Eu am facut stimulare cu Clostylbegit 2 luni consecutiv, prima luna 1/zi din z2-z6, a doua luna 2/zi. Foliculi, endo ok, Pregnyl in z 14, eco trans in z 11, 14 si 17, in 17 nu mai era nimic, deci ovulasem. Am luat si Duphaston z16-25, CM mi-a venit la 28 zile...deci din pacate stimularea nu a avut efect. Ca sa nu apara riscul dezv unor chisturi am luat si Flamexin in z 1-5 (prima luna 2/zi, a doua luna 1/zi), iar acum iau iar, dar fara stimulare...

Mi-am pus multa speranta in stimulare, reactia organismului a fost ok, dar ... atat. Cel putin deocamdata. Vreau sa va spun ca nu as ezita sa fac si 5 luni stimulare daca as stii ca rezultatul ar fi un bb...indiferent de urmarile asupra org. meu...

Pupicei si bafta multa, Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

3 luni maxim, iar daca vrei repeti, e nevoie de o pauza de 6 luni


Alexandru (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Maxim 3 luni si apoi pauza minim 3 luni in functie de cum arata analizele.Nu risca sa faci mai multe luni tratament cu clomifen pentru ca la mai mult de 3 luni de tratment consecutiv creste cu peste 30% riscul de cancer ovarian.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Va multumesc mult, fetelor pt raspunsuri. Banuiam eu ca exista si efecte secundare daca se face stimulare un timp mai indelungat. Eu am facut deja 2 luni consecutiv, in prima luna cu jumatate de pastila si in urmatoarea cu o pastila/zi in zilele 3-7.

Anaa, ce urmari neplacute ai avut tu dupa stimulare? Si dupa cele 9 luni ce ti-au spus doctorii, nu mai putem face niciodata stimulare? Nici cu altceva (puregon, menogon, gonal f)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Eu am avut efecte secundare dupa stimularea cu Clostylbegit. Am facut chist ovarian si mi-a cazut foarte, foarte tare parul. Chistul a disparut dupa trei luni de pauza fara alt tratament.
Avalon cu alte medicamente vei putea face stimulare. Eu voi face acum un FIV cu Gonal F.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Neplacerile au fost ca am facut in luna a doua (probabil) chisturi si am continuat tratamentul cu clomifen peste chisturi, am avut dureri groaznice+hemoragie, si cateva luni mai tarziu am facut laparoscopie.
De raspuns la celelalte sase stimulari am raspuns foarte bine cu foliculi mari si endometru bun, dar nu a fost sa fie.
Dupa o pauza de trei luni a spus ca pot face stimulare inca sase luni -tot asa trei luni da si trei luni pauza cu oricare din cele trei menogon, gonalf sau puregon.


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Va multumesc, fetelor!
Crinuta, multa bafta la FIV!
Anaa, imi pare rau pt necazul cu chisturile. Tu ce mai faci, in ce stadiu mai esti cu analizele? Te pregatesti si tu pt FIV?

Mergi la inceput