Analize microbiologice

Analize microbiologice | Autor: diciu

Link direct la acest mesaj

Fetelor am deschis un subiect pentru ca sper sa ma luminati cat mai multe...
Vineri am de facut niste analize Toxoplasma...Rubeola...Listeria..CMV...Virus herpetic...etc
Am fost la Sanador unde mi le voi face...ca sa vad de preturi si mi-au zis ca la doua dintre aceste analize trebuie sa stiu ce tipuri exact..pentru ca ele se impart in mai multe...cum ar fi la Virus herpetic...se pot face vreo 4 analize 1IgG 1IgM 2IgG 2IgM si inca vreo 3...si la fel si la CMV care nici nu stiu ce e...
medicul nu mi-a specificat pe care sa le fac...si daca le-as face pe toate as da 2-3 mil numai pe astea...
voi care stiti ca-s analizele uzuale pentru aceste 2 analize...Virus Herpetic si CMV?
in final daca nu voia fla voi suna medicul...dar e greu prin telefon sa-mi zica ceva...
merci anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Mda, stiu povestea cu Sanadorul... a mai fost cineva pe forum care n-a specificat ce tip de analiza sa i se faca si s-a trezit cu nu stiu ce bazaconii neconcludente.

Draga mea, am facut si eu toxoplasma, CMV si listeria la Institutul Cantacuzino, uite preturi: http://www.cantacuzino.ro/ro/main.asp?Analize%20medicale

iar rubeola la medicover :http://www.synevo.ro/ro/lista.asp

Virusul herpetic stiu ca-l poti face si la IDS Laboratories: http://www.ids-laboratories.ro/

Analizele pe care trebuie sa le faci sunt IGG si IGM, habar n-am ce insemna la ei "2IGG", IGM arata daca ai avut contact cu virusul, IGGarata daca ai boala in prezent.
CMV inseamna citomegalovirus si este un virus care afecteaza grav sarcina, dand malformatii la fat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

merci carmen.cita...m-am uitat din nou pe analizele pe care mi le-a dat doctorul...si apare asa...

Toxoplasma IgG si IgM...asta e clar...

Chlamydia ser si vagin ?....daca am descifrat bine (probabil secretii si vaginal?)...iar pe foaia de analize de la laborator apar mai multe...in urina..in secretii..IgG si IgM...

CMV -fara alte specificatii si la laborator pot face IgG si IgM...deci le voi face p-astea

Herpes simple-fara alte specificatii....si le voi face tot pe IgM si IgG precum ai spus...desi sunt mai multe

Listeria - asta e clar...

Rubeola..fara alte specificatii...si iar sunt doua in lista laboratorului....Igm si IgG...sa le fac pe amandoua?

Ureaplasma - e clara

Mycoplasma - fara alte specificatii..si sunt trei ce se pot face...IgG IgM si Mycoplasma Hormonis...?..pe care sa le fac?

am ametit...si cred ca si pe voi....
de ce nu putea sa-mi dea clar ce am de facut?...nu-i vorba de bani dar nici sa arunc cu ei?

si inca ceva...care din astea de fac din sange?...si care din secretie vaginala sau urina? si trebuie pe mancate nemancate?..cu igiena locala sau fara in dimineata aia...?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Sunt cateva pe care nu le-ai specificat de prima data, o sa-ti spun cum am procedat eu cu ele: pt ca sunt o fire comoda, am facut analizele de secretie intr-un singur loc, adica mi s-a prelevat o singura data pt toate, la medicover am facut papanicolau, chlamydia, ureeaplasma si mycoplasma dintr-un foc, cum s-ar spune. Nu am specificat nimic in legatura cu tipul analizei, m-am dus doar cu lista de analize si am spus ca le vreau din secretie (chlamydia se poate face si din sange, dar am inteles ca cea din secretie este concludenta in legatura cu manifestarea ei prezenta, analiza de sange poate sa arate daca ai avut in trecut). Am platit frumusel, iar cand m-am dus sa iau rezultatele mi-au inapoiat din bani, mi-au explicat ei dar nu stiu daca mai retin bine: datorita faptului ca ureeaplasma si mycoplasma erau negative nu a mai fost nevoie de analizarea antigenului, parca...

La rubeola, daca nu esti gravida poti sa te rezumi la IGG, ca sa stii daca ai anticorpi (daca ai facut boala in copilarie). In sarcina e foarte periculos sa faci rubeola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Chlamydia se face din sange si din secretie...poate ti le-a dat pe amndoua ( asa le da la FIV )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

ups...pai daca trec la cele de secretie si acolo am un pomelnic de facut...eu credeam ca astea se fac numai in sange....
merci pentru sfaturi...probabil voi face si eu dintr-un foc mai multe...desi nu prea mi-e clar pe care exact trebuie sa le fac?..o sa incerc sa sun la doctor maine...
le-as face pe toate ca sa fiu sigura...dar nu cred ca e necesar....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

ureeaplasma si mycoplasma, numai din secretie se fac...sau cel putin, asta afost raspunsul primit de mine saptamana trecuta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

merci ileana...
da...la chlamidia mi-a trecut se pare asa cum zici tu...din sange si din secretie..ureaplasma e doar una...deci din secretie...iar mycoplasma...se poate si si...dar nu mi-a specificat care...
si tu cum stii?..trebuie igiena locala de dimineata sau seara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Eu am avut parte de raspunsul : se fac din secretie si nu recoltam..."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

merci ileana...si tuturor ce mi-au raspuns....
pana la urma m-am lamurit ce am de facut maine....voi m-ati luminat si am stiut exact ce sa intreb doctorul...ca n-ar fi avut rabdare cu mine la mobil atata...
cert este ca toate ma vor costa 8 mil...si am cautat preturi peste tot...la tot la sanador iese per tottal mai ieftin...
daca e cineva interesat....o sa le insir...si din secretie si din sange...si mi-a mai zis ca daca am facut rubeola cand eram mica nu mai e nevoie sa-l fac acuma...
maine ma duc sa le fac....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Sincer, am descoperit ca sunt unele care nu-ti trebuie si din sange si din secretie...
Daca chlamydia este in sange...firesc ca este si-n secretie...cred ca este un defect al medicilor...cand se apuca de scris trimiteri.
Am gasit pe net, pe site-uri de specialitate acest lucru...nu stoiu, totusi sa dai atatia bani pe o analiza dublata...la analiza de secretie este eroare...la cea de sange, mai mica...

Mergi la inceput