ajutor: prea mult lichid amniotic

ajutor: prea mult lichid amniotic | Autor: ammuntean

Link direct la acest mesaj

Salut! Sunt o viitoare (sper) mamica insarcinata in 7 saptamani. Cand am aflat a fost cel mai fericit moment din viata mea, dar, din pacate, a fost cam scurt. Cand am fost la control, doctorul mi-a spus ca exista o diferenta prea mare intre cantitatea de lichid amniotic (corespunde la 10 saptamani) si embrion (corespunde la 7 saptamani). Aceasta diferenta poate sa dispara, dar se poate si ca embrionul sa se opreasca din evolutie sau pot fi probleme grave mai tarziu. Nu trebuie decat sa astept sa vedem cum evolueaza lucrurile. Sunt cu moralul la pamant si asteptarea asta ma dispera. Spuneti-mi, va rog, daca a mai avut cineva problemele acestea si cum s-au incheiat. Va multumesc!!!!!!!!!!!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Eu as mai merge la o ecografie! N-am prea auzit de aprecieri in ceea ce priveste lichidul amniotic la varsta asta a sarcinii! Mi se pare straniu de-a dreptu'!
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Si eu sunt de parere ca nu trebuie sa te sperii si sa ceri parerea altui medic! E prea devreme pentru asemenea predictie. Iti doresc sa fie bine si peste cateva luni sa ai un pui sanatos!

Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Mai bine mai consulta si un alt medic.
Eu cand am facut prima eco, bebe avea 6saptamani si 6 zile.
Nu imi aduc aminte sa-mi fi spus ceva de lichid....
Bebe la varsta asta e mult prea mic ca sa se poata face asemenea preziceri (parerea mea).
Bafta multa

Toanca si bebe Matei 21 fix

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Pacat ca nu esti in Bucuresti, te-ai fi dus la Iosup.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Din pacate, chestia cu lichidul amniotic este importanta. Eu acum 2 ani a trebuit sa renunt la o sarcina de 24 de saptamani din cauza ca aveam prea mult lichid amniotic (se numeste hydramnios), cauzele ar fi: sarcina gemelara (ceea ce nu e cazul tau), diabet, cauze genetice (se face amniocenteza in acest caz), malformatii ale fatului si cauze idiopatice (necunoscute). Eu ma incadrez in cauza idiopatica. Eu nu mai puteam duce sarcina, mi se facea rau numai cand stateam pe spate, in fine asta a fost, nu vreau sa te sperii, multe din hydramniosuri dispar pe parcursul sarcinii, dar tu va trebui sa faci ecografii mai multe sa vezi evolutia.
Dumnezeu sa te ajute si-ti doresc sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Din pacate, chestia cu lichidul amniotic este importanta. Eu acum 2 ani a trebuit sa renunt la o sarcina de 24 de saptamani din cauza ca aveam prea mult lichid amniotic (se numeste hydramnios), cauzele ar fi: sarcina gemelara (ceea ce nu e cazul tau), diabet, cauze genetice (se face amniocenteza in acest caz), malformatii ale fatului si cauze idiopatice (necunoscute). Eu ma incadrez in cauza idiopatica. Eu nu mai puteam duce sarcina, mi se facea rau numai cand stateam pe spate, in fine asta a fost, nu vreau sa te sperii, multe din hydramniosuri dispar pe parcursul sarcinii, dar tu va trebui sa faci ecografii mai multe sa vezi evolutia.
Dumnezeu sa te ajute si-ti doresc sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Zina, imi cer scuze..poate nu e cazul sa intreb si daca vrei imi raspunzi sau nu.
La 24 de saptamani se mai poate renunta la o sarcina?
Cum?
Prin cezariana?
La tine nu s-a descoperit mai din timp ca ai prea mult lichid?

Toanca si bebe Matei 21 fix

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ammuntean spune:

Multumesc mult pentru mesaje. Eu sper totusi sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Toanca,

Nu a fost cezariana, mi-au provocat nasterea.
S-a stiut de cantitatea lichidului si s-a lasat asa, ca poate isi revenea, dar nu a fost asa...

Acum vreau sa incerc sa fac un alt bebe si sper ca totul va fi bine si Dumnezeu ma va ajuta si pe mine sa am un bebelus, ca ni-l dorim mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Zina, imi pare rau.
Sa deaDumnezeu ca data viitoare sa fie bine

Toanca si bebe Matei 21 fix

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput