Colacii?

Colacii? | Autor: bonita

Link direct la acest mesaj

Fetele, va rog ajutati-ma,eu nu i-am dat colacii fiica-mii,stiu ca se dau la 1 an.Fetita mea implineste 4 ani si are 3nasi(o pereche si 1 single).
CUM se procedeaza?
multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Bonita, querida, ce colaci ?!???
N-am auzit de nici un colac. Eu stiu doar ca la fetite se rupe turta pana la 1 an, de colaci n-am auzit nimica, si se pare ca nici altii, si de-aia n-au raspuns. Noi am botezat o fetita, si n-a fost vorba de nici un colac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Cred ca te referi la turta? Ca nici eu n-am auzit de colaci. Stiam ca turta "se rupe" la fete pana la max. 3 ani.

Oana si Mara 11.08.2004
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

As fi vrut sa raspund mai demult, insa stiu ca obiceiurile sunt diferite pentru diferite regiuni ale tari... asa ca voi spune ce stiu despre cum se dau colacii in Suceava.
In primul rand tre' sa anunti cumatrii ca vrei sa le dai colacii cu ceva vreme inainte, sa planificati impreuna ziua. Ei trebuie sa faca de mancare (NEAPARAT) si sa mai invite cel putin inca o familie la masa. Deci, masa se face acasa la cumatri.
Ce trebuie sa le dai: cate un colac de persoana, la nash - o pijama sau o camasa si nashei material de rochie sau ceva de imbracat. In timp, obiceiurile se mai adapteaza... eu i-am cumparat cumatrei costum de baie pentru ca am intrebat-o ce si-ar dori si asta mi-a spus.
In plus, tre' sa pregatesti un lighean cu pachete: zahar, orez, faina de grau, ulei si parca o sticla de vin. Cumatra tre' sa foloseasca totul in bucatarie la ea si sa pastreze ligheanul. Am impresia ca e buna si galeata.
Cam asta e ce stiu eu. Nu exista o perioada anume cand tre' sa dai colacii. Pentru fetita cea mare i-am dat cand avea vreo 13 ani, iar pentru cea mica inca nu i-am dat. Vreau sa ii dau si eu lunile urmatoare.
Sper ca nu te-am incurcat si mai rau :(
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonita spune:

Mamamariana multumesc mult de tot
Nasii ce obligatii au(cumatrii mei habar nu au)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

nasii tb sa cumpere hainute pt copil, o jucarie doua si pe tavita de unde alege copilul ceva sa puna niste bani.
dar cu colacii poti... "sa o transformi" in torturi. Cate un tort pt fiecare nas si gata. In rest este datoria lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Eu nu stiu ca nasii sa aiba vreo responsabilitate in afara de aceea de a pregati masa. E deja destul...
Am scris ca pentru cea mare, am dat colacii cand ea avea vreo 13 ani, deci nu-i trebuiau jucarii si nici hainute. Nu cred ca nasii tre' sa cumpere ceva la fin/finutza.
Dar poate prin alte locuri, sunt alte obiceiuri - mai intrebati si voi femei mai in varsta, care au mai multi copii, care au botezat mai multi copii. Nu stiu ce sa zic? Noi suntem aici doar 2 familii de romani in orasul asta si incercam din rasputeri sa pastram traditia si obiceiurile noastre. Facem din fiecare sarbatoare un motiv de a ne aduce aminte de acasa si uite asa am invatat si io la batranete ca tre' sa dai colacii... ca nu stiam.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

In Moldova intr-adevar se dau "colacii" la nasi (de botez sau de cununie). Acestia se pot da la botez, la taierea motului sau la oricare alta aniversare a copilului si nu trebuie sa fie dat neaparat un colac.
Mie cumatrii un material si o camasa sotului o icoana, o sampanie si simbolic bomboane si orez.



kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonita spune:

Multam mult,sunteti niste scumpe

Mergi la inceput