Cat pot sta cu colul deschis?

Cat pot sta cu colul deschis? | Autor: claujro

Link direct la acest mesaj

Luni, 15.08 am fost la control si era deja dilata 2-3cm. Doctorita mi-a spus, cum era firesc, sa stau cuminte pana sambata cand intru in 38 de saptamani si apoi la cel mai mic "semn" declansam nasterea.

Totusi, eu ma simt foarte bine. Imi sta pe creier ideea ca sunt dilatata si ca pot naste oricand dar iata ca au trecut 5 zile de cand am aflat(cine stie de cand sunt de fapt asa...) si nu se intampla nimic.

Cat pot sta dilata si cu colul deschis? Nu sunt sanse ca pe masura ce trece timpul sa ma dilat si mai tare....acasa?

Va multumesc! Pupici!




Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara din burtica +37 saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Poti sa mai sta saptamani intregi,asa au mai "patit" de la mamici si bb de 2005.
Nastere usoara si un bb sanatos si mancacios!

mamica scumpei Bibi-02/07/05
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Pana cand nasti, o data colul deschis nu se mai inchide. Asa ca ai grija de tine si nastere usoara.










26 fix

aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Clau nastere usoara si bebelus sanatos, frumos, mancacios si cuminte

18fix

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Take it easy Clau, nastere usoara si un bebe mincacios si sanatos!
Sa ne dai vesti bune!

Denisa
17+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Am uitat sa-ti spun ca o prietena a fost dilatata saraca de la 30-31 de sapt si a nascut la termen, la 39 si ceva,asa ca nu te impacienta.A stat cuminte pe acasa si le-a luat pe rand pe toate trebile, avea si o fetita mai mare.

Denisa
17+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Clau eu am stat ultima una la pat cu colul deschis fara nici un fel de efort nimic si intinsa cat mai mult psoibil ca sa nu se deschida mai tare si sa nu nasc prematur inainte de sapt 36. Asa ca stai cumintinca acolo cum ti-a zis dr dar oricum esti aproape de termen si ai trecut de pericol. Bafta multa si nastere usoara!

Ioana si bebe Andrei 27 iunie

http://pg.photos.yahoo.com/ph/corbioana/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Va multumesc mult, mult pentru raspunsuri. Iata ca azi am intrat in 38 de saptamani si pot naste oricand (inutil sa va mai zic ca mi-e FOARTE FRICA!!!!).

Va pup si va doresc multa multa sanatate!



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara din burtica +38 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Claudia, nastere usoara si fara probleme! O puiuta sanatoasa si mancaioasa iti doresc!

Eu am avut colul deschis de la 36sapt. si am nascut la 40sapt. + 2zile o puiuta de 3510g si 52cm, nastere normala, fara nici o anestezie, in 7ore.
Cand am ajuns la spital aveam dilatatie 5cm



Pupici,
Katink si Emma Andreea, 5 august 2005
Fotografii cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Daca ai deja 38 de saptamani si colul dilatat 2-3 cm e numai bine, inseamna ca o sa nasti usor! Ar trebui sa te bucuri, nu sa te ingrijorezi. Oricum, bb deja e matur, nu ar fi nici o problema daca s-ar naste nici maine.

Cand va fi? Cand vrea Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Ma tot gandesc sa nasc provocat saptamana viitoare....



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara din burtica +38 saptamani

Mergi la inceput