Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!2

Aici raspund la intrebari legate de trat.nat.!!!2 | Autor: livia

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47290" target="_blank">prima parte

Am deschis un nou subiect(continuarea)ca sa-mi fie mai usor si sa aflu care sunt intrebarile actuale fiindca am vazut ca unele fete au gasit(aflat)deja raspunsuri din alte subiecte( ex."trat.homeopate" si altele...)si nu stiu la care sa mai scriu si la care nu!!!...

Reamintesc ca trat.meu nat.este complex si trateaza mai multe afectiuni,adica:pt.chisturi,inflamatii,dereglare hormonala,ovulatie,obtinerea sarcinii si mentinerea ei!Am scris in dreptul fiecarei plante sau preparat la ce este bun fiecare asa ca ,daca sunteti putin atente si cititi tot ce am scris ,veti gasi multe raspunsuri singure !!!

ps:Le rog pe fetele care au primit deja raspuns si gasesc intrebari asemanatoare cu ale lor sa ma ajute si sa scrie si ele raspunsul...mi-ar fi de mare ajutor ca am inceput sa nu mai fac fata la atatea intrebari si credeti-ma atatea se repetaaaaa ca...sincer am obosit!!!





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Buna Livia
Deoarece nu am primit inca un raspuns incerc sa-ti dau mai multe detalii(pe scurt).
Sterilitate "inexplicabila"
Acum inghit:
-4 cani/zi ceai de napraznic(macerat+infuzie)-primul, si dupa 1/2 ora restul cu pauze de cate 5 minute
-2 cani/zi ceai de cretisoara(infuzie)
-30pic. Tinctura de coada-soricelului/seara
-o lingurita pulbere de marar sublingual seara(am luat numai 21 zile)
-vitamina E 2cps/zi(z5-19)
-carpicon 2sup/zi(z5-19)
-CaMgZnSe(de la Lab. Medica) 3cps/zi
-Maca (de la Lab. Medica) 4cps/zi 20 zile/luna (ca in prospect)
-acid folic(1mg)1cps la 2 zile
Am inceput tratamentul in z9 si am avut ceva intepaturi in plus in burtica si in z21-23 dureri si mancarimi ale mameloanelor care s-au inrosit puternic pe o zone de 2-3cm in jur. Crezi ca este normal sau ce ar putea fi in neregula?
La spalaturile cu apa cu bicarbonat dinaintea in cata apa se pune o lingura rasa de bicarbonat?
Sotului meu ii dau:
-ceai de napraznic 4 cani/zi
-vitamina E 2cps/zi (10zile da, 10 zile pauza)
-Zn 30mg/zi
Ce nu stiu este daca dupa ceaiul de napraznic pot manca imediat. Si daca este OK tratamentul pe care il iau. Crezi ca rezultatele sunt aceleasi daca as lua tincturi in ce doze? Cat este bine sa nu intrerup tratamentul? 3luni? In august vreau sa fac niste dozari pentru hormonii tiroidieni. Crezi ca pot sa le fac in timpul tratamentului?
Poti te rog sa-mi raspunzi si mie daca e OK?
Si...pentru ce vrei sa urmezi tratamentul cu BU, salvie, lemn dulce...
Multumesc pentru rabdare si, anticipat, pentru raspuns.



marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisChris spune:

Draga Livia,
eu am sterilitate primara - deficit de progesteron si estrogen; prolactina, FSH normale; cu un CM de 31-32 zile, in ziua a 12-a, monitorizarea arata asa: endometru 7.5; folicul stang 5mm; folicul drept 12mm.
Eu am luat 1 luna astfel: Potent de la Medica 1 cps/zi (si eu si sotul); ceai de cretisoara 2 cani/zi. Sotul a luat si Branca Ursului 3 lingurite/zi.
De luna asta vreau sa mai iau Maca de la Innovatics, de 500 mg, 2/zi (si sotul) si Branca Ursului 3lingurite/zi (problema este ca am tensiunea mica si nu stiu ce se va intampla)
Mai iau Vit E forte 1/zi (si sotul)
Spune-mi te rog daca tratamentul este OK si daca ar trebui sa mai adaug ceva pt problema mea.
Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

ChrisChris:ar trebui sa iei mai multe...maca 3/zi(de 500mg),tablete de telina(max.cat scrie in prospect);tinctura branca u.-4 lingurite/zi cu apa(vei lua si maghiran daca ai probleme cu tensiunea),4 cani ceai de naprasnic (preparat special,stii cum?),vit.E-200 ui,acid-folic,cretisoara 1 cana/zi,muguri de zmeur:30 pic.de 3 ori/zi.-toate inainte de masa si nici o grija daca vei bea atatea ceaiuri nu iti va scadea tensiunea,ok?


marrina:Ce iei tu este bun dar cum le iei nu este bine...
Vezi ca modul de administrare este gresit dar ca sa afli cum este corect vezi trat.meu,ok?Daca nu te descurci imi spui si rezolvam impreuna,bine?
Altceva...zilele astea m-am gandit la un trat."bomba"(in sensul bun!)contra sterilitatii primare,idiopatice/cauze necunoscute-fiindca asta a fost si diagnosticul meu!...Mi-am dat seama(dupa muuuulte cautari) ca la mine nu functioneaza bine corticosuprarenalele si din cauza asta am avut probleme cu obtinerea sarcinii;de aici venea dereglarea hormonala,lipsa ovulatiei,prolactina marita,lipsa menstruatiei si restul...Trat.care l-am facut a fost complex si viza mai multe puncte, afectiuni, tinta fiind la momentul respectiv doar bebele daaaar acum dupa 4 ani vreau sa fac ceva numai pt.cortico- fiindca la mine,se pare,este ceva genetic...si...poate reusesc sa schimb ceva...
Cine este interesat/a sa-mi scrie ca sa nu-l afisez degeaba!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

buna Livia , bine ai venit! repet intrebarea din subiectul inchis:nu vreau sa creez un dezechilibru cu plantele
cred ca nu mai aveai nevoie de intrebari dar nu stiu cum sa procedez
am avut endometrioza, m-am operat dar dr nu mi-a dat tratament dupa, deci sunt suspecta de a avea din nou, nici cu ovulatia si cu temperaturile nu stau deloc bine, adica aveam ovulatie numai cu tratament,clostylbegyt si pregnyl.
vreau sa incep urmatorul tratament combinat cu Sovata si nu stiu daca procedez bine.
te rog mult mult de tot saimi raspunzi si mie repede pt. ca trebuie sa-mi vina ciclul si sa-l incep inainte de a merge la Sovata
tratamentul este:ceai de napaznic separat si planta combinate din urzica galbenele si coada calului
tincturi de cretisoara,coada soricelului, extract de mladita de zmeur
maca
tratamentul lui Andritoiu cu miere apilarnil si laptisor de matca
vitamina E acid folic si fier(sunt un pic anemica)
multumesc mult de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Buna Livia! o sa te rog sa imi raspunzi si mie....O sa incerc sa fac un istoric scurt de tot la problema mea.Acum am 23 de ani , sunt casatorita si ne gandim la un bebe, insa eu am probleme cu tiroida.....hipotiroidie.In '93 mi-am facut primele analize de genul asta care erau asa
1993: TSH 2,4 micro u/ml
T3 2,7 ng/ml
T4 9,0 micro gr/100ml
Estro. 0,2
Progest. 0,1
aveam 11 ani da nu imi amintesc sa fi luat tratament
1998 am fost iar la medic endocrinolog si mi-a dat tratament cu eutyrox si oxazepam 1 luna....dupa care a decis ca trebuie sa mai iau doar IODID inca 3 luni.Dupa asta...aveam 1.57 inaltime si 60 kg....eram ok.Am fost la planing in 2001 si mi-au dat marvelon..am luat 3 luni si am inceput sa ma ingras...
2002 analizele erau asa:
FT4 1.1 ng/d L
TSH 1,750 micro U/ml
si ecografia vol LD 7,5 cm cub
LS 4,6 cm cub, ecostructura omogena
si mi-a dat Reductil ca sa slabesc...da nu l-am luat ca era scump si apoi puneam la loc si Iodid de 100 3 luni.
2004am ajuns iar la alt medic analizele erau TSH 0,6
FT4 16,7....iar medicu mi-a zis ca am doar o gusa...nici vb de hipotiroidie..sa fac ceva sa slabesc si pot ramane insarcinata oricand cu conditia sa iau iod in sarcina.Problema apare abia acum deoarece din 2003 eu am baut ceai de sanziene 5-6 luni si apoi am inceput sa iau tinctura de sanziene..care ma ajuta foarte mult sa nu mai am un CM abundent si dureri de nedescris in prima zi..care uneori merg pana la lesin.Nu stiu daca tinctura asta a influentat ultimele analize..insa de atunci eu o iau zilnic ..cate 10 picaturi pe zi...caci altfel nu ma simt bine...am nod in gat, nu pot respira, uneori insomnie si CM la 35 de zile.Nu mai stiu daca am hipotiroidie ori nu...acum am 85 de kg...ma mentin aici de vreo 2 ani....si nu mai stiu ce sa cred.Pot sa am un bb sau e dor un vis?As vrea sa imi spuneti ceva ca sa slabesc macar putin si...sa ma lamuriti voi....daca am hipotiroidie ori nu..ca deja m-am saturat de medicamente.Intentionez sa fac un nou control endocrinologic luna asta si vreau sa stiu daca tinctura influenteaza analizele.Sper sa aveti un raspuns si pt mine...ca am obosit .....
.Va multumesc din suflet!

Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisChris spune:

Draga Livia, iti multumesc foarte mult pentru sfaturi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Livia
Cum ti-ai dat seama de pb. cu suprarenalele?

Despre tratamentul meu? Te refereai ca nu iau bine Tinctura de coada soricelului si pulberea de marar care trebuiau luate de trei ori pe zi? Mi-e imposibil la serviciu sa stau cu pulberea sublingual. De asta ma gandeam sa iau tinctura de marar. Dar nu stiam in ce concentratie. Acuma ca tot am luat prea putin cele 21 zile ce sa fac mai departe?
Scuza-mi insistentele dar speram initial ca vei putea sa ma corectezi de la inceputul tratamentului. Acum sunt in z6 din a doua luna de tratament si daca ma poti ajuta sa-l corectez ti-as fi recunoscatoare. Oricum faptul ca tu ai reusit inseamna mult pentru mine. Multumesc mult pentru tot.

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

marrina:da poti inlocui mararul cu tinctura de marar-o lingurita(5 ml) de 3 ori/zi(adica 5 ml dim.,5 pranz si 5 seara) in jumatate pahar cu apa.Vei face iar cura de 21 de zile dar cum trebuie!!!Tinctura de coada soric. 30 pic.de 3 ori/zi (adica 30 pic.dim.,30 la pranz si 30 seara).Cu restul mergi inainte!


oana_n:eu zic sa faci un control endocrinologic ca sa vedem cum stai cu tiroida...Daca vei face trat.nat.si vei bea atatea ceaiulri iti spun ca sigur vei slabi...Eu am slabit in 2 luni de la 72 la 58 deci caveam 58 cand am ramas cu bebe daaar am baut la ceaiuri...Trebuie doar sa ai vointa sa le inghiti pe toate...
Daca te hotarasti la trat.nat.eu te voi sustine din toata inima!!!



cornelia1172:daca faci trat.la Sovata e supeeeeer dar pe langa e bine sa mai iei si naprasnicul ceai(4 cani preparat special) si restul cum ai scris!Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Pana ajung la enocrinolog....va mai trece o luna si ceva.Asa ca te rog sa imi spuui ce tratament naturis as putea urmsa sa slabesc....ca nu mai pot, ma obsedeaza asta si sunt dispusa sa beau si un fluviu.....numai sa stiu ca dau jos din kg.Mersi mult de sustinere....astept indicatiile.

Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

multumesc mult de tot Livia

Mergi la inceput