Analize :ce, unde ,cum?

Analize :ce, unde ,cum? | Autor: cami30

Link direct la acest mesaj

Ma numesc Camelia. Va dau cuvantul meu de onoare ca am o diploma de licenta si o profesie care imi solicita intelectul. Eh, cu toate acestea am senzatia cu cat ma informez mai mult cu atat ma indobitocesc mai mult si nu mai reusesc sa pricep o iota.
Din nefericire acum sunt intr-o mare dilema si putin enervata de faptul ca nu gasesc raspunsuri la intrebari. Iar medicul meu ginecolog ( nici pe departe unul "faimos") lipseste din tzara pentru mai multe luni iar eu nu am cu cine sa discut ( el fiind foare deschis si rabdator cu pacientele).
Povestea mea incepe ca a fiecarei femei de aici cred. M-am hotarat sa ma "caut" de boli pentru a obtine o sarcina.
Medicul meu a fost foarte amabil si rabdator si mai intai de toate am tratat ceea ce era la "vedere", adica o cervicita. M-am chinuit ceva vreme cu medicamente dar nu am reusit de tot asa ca intr-un final am ajuns la cauterizare. Totul ok. Nu a durut, s-a vindecat destul de bine. Urma sa ne apucam de restul de analize, inclusiv HSG. Mi-a spus ca trebuie sa fac si asta desi eu nu ma lasam convinsa, dupa ce citisem aventurile fetelor de pe forumul DC. Intre timp el a plecat din tzara iar eu am ajuns in Cluj la o prietena care statea langa o maaaare clinica privata. Si zic " no, hai sa ma duc sa intreb ce si cum cu HSG" . Si ma duc. Si ma programez. Si fac analiza. Si mi se spune ca am trompele infundate. Si ca am nevoie de mult tratament si o laparoscopie. Bun, plansa, dezamagita ca vai de mine ma intorc acasa (craiova). si ma apuc sa caut pe DC doctori mai aproape de zona unde locuiesc. Si informatii despre medici. Frunzarind site-ul cineva imi ofera cu amabilitate link-ul dr Tutunaru care foarte dragutz raspunde la un milion de intrebari. Acolo descopar ca el nu este un "fan" al HSG si ca prefera laparoscopia ca metoda de investigatie.
Apoi citesc si despre HSG: si asta tot o metoda de investigare si uneori si tratament in ceea ce priveste trompele. La fel ca si laparo.
Nu mai inteleg. Care e mai buna. Ce face laparo? Imi desfunda sau nu trompele. Imi gauresc abdomenul degeaba sau cu folos? La care medic sa ma duc din moment ce fiecare medic in parte se prezinta ca fiind el cel mai bun?
Vorba aia... Eu cu cine votez?
Deci sa inteleg ca am facut degeaba HSG? Ca oricum o sa ma taie sa vada si in interior cum stau cu trompele? Cum naiba se desfunda pentru ca eu bani de inseminari, fertilizari nu am. Si asa am cheltuit miloane peste milioane pana acum.
Problema e ca aveam la dispozitie aceasta vara sa fac ceva. Din toamna nu cred ca mai am timp si iar se duce un an, si o sa imbatranesc si o sa-mi para rau ca nu m-am mobilizat din timp sa imi tratez problemele.
Dar credeti-ma ca nu stiu unde sa ma duc.
Am citit aici ca multe fete au facut cate 2-3 HSG. Pe de alta parte am citit ca astea nu se fac asa, cu tona. Apoi citesc ca nu se face laparo daca ai avut alte taieturi pe abdomen. Si mai incolo citesc de fete care au facut cate 2-3 laparo.
Sunt complet tampita de ce citesc. Oi fi eu asa grea de cap?
Daca stau sa-l astept pe medicul meu ( care oricum nu poate sa ma ajute decat cu recomandari spre un alt medic sau cu tratamente) pierd prea mult timp. Asa ca acum stau si ma holbez la foaia de examinare de la HSg si incerc in zadar sa descifrez ce scrie pe ea.
In cine sa mai am incredere?
Unde sa ma duc si sa stiu cu siguranta ca voi da peste un medic care ma va asculta si ma va lumina si imi va explica orice, ca sa nu mai ajung sa am intrebari fara raspuns
Mi-am facut cateva analize pana acum dar nu am nici o hartie ( toate sunt la medicul meu), spermograma e ok dar pe cuvantul celui care o facuta ( seful lab e prieten cu noi asa ca sotzul a putut chiar sa-si faca micutzii la microscop). Ma duc la medic asa spunandu-i ca toate sunt ok? O sa ma creada vreunul?
E neaparat nevoie sa fac Clamydia? si analizele hormonale? Nu stiu daca am ovulatie sau nu ( am un avort la cerere acum 10 ani, deci e sterilitate secundara).
Va implor lamuriti-ma si pe mine. Cat despre valori si analizele pe care le-am citit pe aici , mi se incurca si limba in gura, is complet handicapata vizavi de intelegerea lor..

Va multumesc din suflet

cami

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Draga Camelia, te inteleg perfect, la fel m-am simtit si eu de zapacita de cap de atitea informatii contradictorii, chiar daca inteleg foarte mult despre medicina.

Hai sa incerc sa te lamuresc un pic: din cite stiu eu trompele se pot desfunda la HSG daca se introduce lichidul sub presiune. Pe mine, asa m-a facut mama, avea trompele infundate, s-a dus la doctor i-a bagat lichidul sub presiune si s-au desfundat trompele si eu sunt rezultatul. Pe vremea aia insa medicina era departe de ceea ce e azi! Nu cred sa existe vre-un medicament care sa le desfunde deci e nevoie de un factor mecanic. Cred ca dr. T preferea laparo pentru ca ii ofera posibilitatea sa si vada ce e in burta, eventuale alte aderente care ar putea produce infundarea trompelor (imagineaza-ti un tub cilindric pe care il gitui tu cu mina undeva pe lungimea lui, evident ca nu mai are un lumen), mai poate sa vada cum arata ovarele, uterul si restul organelor din burta, eventual sa depisteze endometrioza. Daca trompele sunt infundate pe dinauntru nu stiu care ar fi metoda de a le desfunda la laparo, dar asta il poti intreba de dr. T. Deci ca sa nu mai lungesc explicatiile: laparo ofera posibilitatea rezolvarii mai multor probleme intr-un singur timp operator.
Nu cred ca ai dat banii degeaba pe HSG, oricum e bine ca ai aflat care e cauza.
Cit despre faptul ca nu se face laparo daca ai avut alte taieturi pe abdomen nu e corect, se poate face, de multe ori se face laparo ca sa se taie aderentele de la alte operatii.
Daca vrei da-mi un mesaj privat si iti dau mai multe amanunte, prefer asa decit aici. Pot sa te ajut cu sfaturi mai bine acolo. Eu te inteleg foarte bine ca nu vrei sa lasi timpul sa treaca fara sa faci nimic
Din cite am inteles dr. T e foarte dragut si nu ia bani, asta e ce scriau fetele pe forum la site-ul lui.

Iti doresc multa bafta si astept sa-mi scri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

quote:
Originally posted by danutza_c
Cit despre faptul ca nu se face laparo daca ai avut alte taieturi pe abdomen nu e corect, se poate face, de multe ori se face laparo ca sa se taie aderentele de la alte operatii.



Aici gresesti foarte mult si derutezi si biata fata...Vorbesti din experienta? Ti-a spus asta vre-un medic cu experienta?
Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic dar eu am patru operatii la activ,clasice,nu laparoscopice ceea ce inseamna un abdomen multiplu incizat cu cicatrici cheloide urate,mutilante chiar,intinse ca suprafata plus 4 gauri de la drenuri...Din cauza asta am abdomenul plin de aderente care fac imposibila o interventie laparoscopica...
Stiu ce spun,vorbesc in cunostinta de cauza si din experienta recenta...Am fost pacienta lui T si ,dupa ce initial ma programase pentru laparo a ezitat ca si-a dat seama ca nu are pe unde baga camera de incizii si ca oricum nu ajunge la organele pelvine din cauza aderentelor interintestinale! Si in plus,unul din cei mai buni medici din Bucuresti,om cu peste 30 de ani de experienta in spate a fost categoric in privinta contraindicatiilor laparoscopiei intr-un astfel de caz!

In rest,laparoscopia ar fi o metoda de investigatie valoroasa prin informatiile pe care le ofera dar nu este indicata chiar asa,la "tot poporul",fara deosebire,cum fac unii medici!

Cami,Hsg-ul nu e facut chiar degeaba! Macar sti ca e o problema,nu trebuie decat sa-i gasesti rezolvarea! pentru asta iti trebuie un medic bun! (asta chiar e o problema). Cum si unde sunt infundate? Total? amandoua? pentru ca eu,de ex am o hartie ce insoteste aceasta analiza in care e trecut gradul de permeabilitate,care poate fi: permeabile,semipermeabile (sau partial) si nepermeabile...
In functie de natura obstructiei se poate face (sau nu) tratament,dar asta ti-o spune tot medicul ala bun la care ajungi...
Si da,ai dreptate,la oricine ai merge va vrea sa vada analizele,nu sa le "auda".
Daca vrei sa consulti un medic in Bucuresti gasesti sugestii pe forum...
Sanatate si sa auzim de bine...

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Mishulina, imi cer iertare, nu am vrut sa o derutez pe Camelia, departe de mine acest gind! Dar din ce am inteles eu nu a avut operatii inainte sau poate m-am zapacit eu de tot.
Vorbesc partial din experienta, tu ai perfetca dreptate:sunt situatii in care nu se poate face laparo ci e nevoie de o operatie si din ceea ce imi spui tu, intr-adevar nu s-ar fi putut face laparo la tine. Si eu am avut o operatie clasica pentru 3 fibroame si 2 chiste de ovar care s-au dovedit a fi endometrioame si nu s-a putut face laparo din cauza unui fibrom care era situat nu stiu cum si nu putea fi abordat prin laparo sau histerografic. Te rog crede-ma ca nu am avut nici o rea intentie, doar am vrut sa ii dau citeva raspunsuri, ca stiu cum e sa te dai cu capul de pereti si sa nu poti vorbi cu nimeni care sa te lamureasca.

Camelia , poate ne mai dai niste detalii in plus, poate e ceva ce eu nu am inteles din povestea ta. Ai avut operatii sau tu te refereai la HSG ca interventie? Daca vrei sa ai ceva mai multe informatii incepe sa iti iei temperatura sa vezi cum arata graficul tau, macar sa incepi sa faci ceva si ai ce sa-i arati doctorului tau cind se intoarce sau la altcineva daca ai sa te hotaresti sa te duci. Si inca odata o mie de scuze, nu am avut nici o rea intentie si nu am vrut sa te derutez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

cami30 Nu ai gresit cu nimic ca ai facut HSG. E chiar foarte bine. Stii ca ai o problema si trebuie rezolvata. Oricum, rezultatul si radiografiile il vor ajuta mult pe doctorul tau.

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Danutza draga, nu trebuie sa iti cer scuze,stiu sigur ca ai fost bine intentionata si dornica sa ajuti (ca si mine dealtfel) si de aceea imi cer eu scuze daca tonul meu a fost prea incisiv,ca nu am vrut sa te "mustruluiesc"...Ai trecut si tu prin multe si de aceea ai inteles perfect ce am vrut sa spun...Eu sunt intr-o perioada mai "neagra" (stiu ca e o scuza palida) si ma revoltam de fapt in legatura cu usurinta cu care se reped unii medici sa ne taie sau chinuie...Pe ei eram necajita,nu pe tine,scuze inca o data .
Cami cand poti mai da-ne ceva amanunte,vorba Danei ar fi o idee buna sa faci un grafic de temperatura...daca nu sti cum te ajutam noi...

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Draga Mishulina, eu inteleg foarte bine prin ce ai trecut tu si cam ce simti tu fata de cineva care vrea sa se repeada la tine cu bisturiul! Pentru mine, frica de operatie a fost cea care m-a tinut departe de chirurgi si pe undeva am facut bine, pentru stiu ca daca m-as fi lasat operata atunci cind mi-au depistat chistele de ovar (de care repet, habar nu aveam nici eu nici doctorii ca sunt endometrioame) as fi ramas foarte rapid si instantaneu fara ovare! Asa se facea pe atunci operatia asta. Putini erau cei care chiar incercau sa scoata doar chistele, dar asta in situatia in care erau chiste simple, nu ce aveam eu. Asa m-am chinuit ani de zile cu niste dureri groaznice cind venea armata sovietica dar pina la urma m-am obisnuit cu durerile ca acuma mi se pare tare ciudat ca nu le mai am dupa operatie!. Imi pare rau ca esti asa intr-o pasa mai "neagra", hai sa mai vorbim aici pe forum, poate te ajuta. Eu iti spun sincer, incerc sa nu ma inec in butoi si fiu practica si sa fac ceva, sau macar sa am impresia ca fac ceva, ca altfel statul cu mainile-n sin pe mine ma duce la nebunie! Imi numar zilele pina o sa vin acasa!

Cami, pui stii cum e vorba aia: toate lucrurile sunt bune dar cu masura! Asa ca daca chiar o sa ai nevoie de laparo, fa-o dar nu inainte sa fii sigura ca ai nevoie, eventual mai intreaba si tu mai multi doctori. Pe aici la tzara americana treaba asta se practica foarte mult: ask for a second opinion!

si la toate fetele!


Mergi la inceput