Despre fluor...

Despre fluor... | Autor: kiss

Link direct la acest mesaj

bine v-am gasit! mi-am facut curaj, in sfirsit, sa va si scriu, dupa ce, de acum doi ani de cind v-am descoperit, va tot citesc, trecind pe la diferite forumuri, de la aspirante, la parinti, retete pt bb-i, etc.! bineinteles cu pauza de rigoare din cauza de , dragostea lui mami! multumesc tuturor fetelor care m-au scos de multe ori din incurcatura, raspunzindu-mi la intrebari puse sau inca nepuse! si acum . am o intrebare: voi administrati fluor la bb-ii vostrii? iata ce raspunsuri am primit eu: stomatologul: daca nu administrezi fara intrerupere pina la 14-18 ani, mai bine deloc, pt ca altfel la intrerupere poate avea loc o explozie de carii. neonatologul: mai bine nu, iar la 2 ani, dupa ce i-au iesit toti dintii, o fluorurare la stomatolog. nu stiu ce-i aia, inca nu m-am interesat. de asemenea, stiu ca in germania si franta se administreaza. care sint argumentele lor si care ale noastre, ale romanilor?????
va doresc sa fiti iubite si sa aveti copii frumosi si sanatosi.
si

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

salut! si eu am vrut sa dau fluor fetitei mele, dar am renuntat. in primul rand pentru ca eu am intoleranta la fluor si mi-e teama ca poate avea si ea, apoi pentru ca s-a dovedit ca fluorul are ceva legaturi cu cancerul, si in al treilea rand, pentru ca este imposibil ca in 14 ani sa nu uiti de fluor macar de 2-3 ori.asa ca, mai bine fluorarea la stomatolog. inainte de a aparea moda cu fluor, copiii aveau dintii super ok, prin respectarea programului de igiena dentara. cred ca daca periezi dintisorii copilului, daca il inveti sa se spele de 2 ori pe zi, va avea dintii excelenti, si fara pastilutele de fluor.
numai bine iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Eu am hotarat sa nu. Tot din cauza ca mi-e frica sa nu uit sau sa nu uite el, nu am de gand sa-l tin legat de fusta mea atatia ani si nu stiu daca prin excursii, tabere etc. nu va uita sa-l ia. De altfel si eu cred ca cea mai eficienta este tot igiena, plus ca mai depinde si de mostenirea genetica. Eu la 28 de ani nu am nici o carie/plomba (si asta fara fluor fireste), daca ma va mosteni pe mine va fi OK, daca va semana cu sotul meu va fi ceva mai rau dar asta este! Voi incerca sa suplinesc prin igiena si control stomatologic ori de cate ori se recomanda. Pupici si sa iei decizia cea mai buna!

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Fluorurarea la stomatolog consta in aplicarea de solutie cu fluor pe dinti, deci este ceva oarecum extern.

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor
baietelul meu minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiss spune:

Mersi fetele! E greu sa ma hotarasc pt ca primesc informatii si pareri contradictorii. am prietene care au dat copiilor si acum se lauda cu dintii lor, desi ereditar n-ar fi trebuit sa stea atit de bine, iar altele din contra. de asemenea, asa cum spui si tu, tomasa, altele mi-au zis ca e un adevarat chin sa nu uiti zi de zi sa administrezi fluorul (desi pina la un moment dat, poate fi dat in asociatie cu vigantolul!), atitia ani de zile. Problema e ca trebuie sa hotarim cum e mai bine pt puii nostri, fara sa ne atragem critici pe urma din partea lor sau altora!
va pup si eu

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Eu am hotarat sa nu-i dau.Este o periada prea lunga in care trebuie sa ia fluor, si nu inteleg de ce daca intrerupi este mai rau dacat daca nu-i dai?
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu ii dau Fluor- Vigantoletten 500 de la 6 luni. Din cite am citit eu nu fluorul e daunator, ci excesul de fluor,o sa folosim pasta de dinti fara fluor. Nu cred ca trebuie dat pina la 15 ani. Si nu conteaza prea mult daca uiti sa ii dai o zi.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Eu ii dau de la 6 luni, la indicatia medicului stomatolog. Si ma stradui sa nu uit, nu cred ca s-a intamplat sa uit pana acum (are 17 luni). Trebuie administrat pana la 16 ani.

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

eu am hotarat sa ii dau...in hotarare m/au ajutat parerile pro ale: dr.pediatru, un prieten medic stomatolog care de 1 an a terminat fac. (deci am considerat ca e la curent) si alti doi dr.stomatologi considerati cei mai buni din Pl.

consider ca argumentul ca e timp indelungat si ai putea sa uiti nu tine!!! cum sa uit sa dau ceva copilului meu, ceva pt.sanatatea lui?

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Aici zice ca nu trebuie sa se adiministreze flor la copii, si pana la 2 - 3 ani a nu se folosi pasta de dinti cu flor.



Sarbatori Fericite si La Multi Ani
Nicole mami lui Julian

Cine vrea sa vada poze cu noi sa ma anunte
Opere de arta
Exerciti Animate



Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati.
Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA
Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITI-VA BINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela

Aici zice ca nu trebuie sa se adiministreze flor la copii, si pana la 2 - 3 ani a nu se folosi pasta de dinti cu flor.



Sarbatori Fericite si La Multi Ani
Nicole mami lui Julian

Cine vrea sa vada poze cu noi sa ma anunte
Opere de arta
Exerciti Animate



Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati.
Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA
Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITI-VA BINE





acolo apa este fluorurata...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput