Pregnyl fara stimulare ?

Pregnyl fara stimulare ? | Autor: Sorina7

Link direct la acest mesaj

Mi s-a recomandat Pregnyl de 1500 (nu e cam mic ?) in ziua 12, pentru a "ajuta" declansarea ovulatiei. Nu am facut stimulare medicamentoasa.
Ati mai facut careva Pregnyl fara stimulare medicamentoasa ? Daca da, cum e mai corect de prestat ? Stiti de ceva efecte adverse ?
Mersi !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Sorina, mie mi-a dat sa fac Pregnyl (chiar si fara stimulare).
Dar monitoriza evolutzia foliculilor si cand erau marisori, imi dadea Pregnyl ca sa se sparga. La 36 de ore trebuia sa prestez sau sa fac inseminarea Scrie si pe prospect, daca-l ai).

N-am facut niciodata de 1500. Doar de 5000U.
Efecte adverse? Ma durea burtica cam ca in prima zi de ciclu si sanii.

Bafta multa!





anca...SIGUR intr-o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Buna,Sorina, eu am facut Pregnyl fara stimulare; doar 1 luna am apucat;am facut monitorizare si mi-a dat sa fac pregnyl in a 12a zi (ca asa pica la mine),dupa care mi-a zis sa prestam a2a zi;numai ca eu deja aveam simptome de ovulatie,si cum imi detectase si fertilityfriend tot in a12a zi ovulatia, am facut pregnylul dimineata si seara (cam dupa 12 ore) am prestat;insa am ascultat si dr si am prestat si a2a zi.N-am avut hormonalele facute (se pare ca n-am probleme),dar pregnylul mi l-a dat de 5000 ui.Poti sa mai si cu 2 zile inainte de pregnyl,ca au timp sa se refaca "gigeii".
Pe mine m-a ajutat mult graficul de pe fertility friend in colaborare cu Pregnyl,poate te ajuta si pe tine! iti tin pumnii!!
Vine si randul meu..
http://photos.yahoo.com/andreeamihaela_stan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Da,Sorina, exista si aceasta posibilitate care, mie, personal, mi se pare logica. Atata timp cat ovulezi natural, de ce sa-ti mai faca stimulare? Intr-adevar,in felul acesta se maresc sansele obtinerii unei sarcini, insa si efectele adverse sunt de luat in calcul(vz. multiple chisturi ovariene).
Eu, tote inseminarile le-am facut fara stimulare. Pregnylul l-am facut cu 24h inainte de marele eveniment.
Iti doresc succes!
Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Fara stimulare se poate dar fara monitorizare asa cum au zis si fetele este degeaba. Pregnylul sparge foliculul dar daca acesta este prea mic eventuala sarcina nu este viabila. Si ca sa citez dintr-un clasic in viata "cu pregnylul timingul este foarte important" adica inteleg eu: corelarea rezultatelor de la monitorizare cu momentul injectarii pregnyl si cu momentul
Va doresc sa ploua cu

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

va multumesc fetelor pentru raspunsuri !
stimulare nu vreau sa fac, imi e frica de chisturi si alte alea, dar parca acum m-am linistit cu pregnylul si as merge pe mana doctorului sa fac unul maine. Cred ca daca maine ziua 12 il fac, o sa prestez fix maine si luni in ziua 14. La mine cu fertility imi detecta ovulatia in ziua 15, poate asa cu pregnyl se decaleaza si o sa fie bine in ziua 14.
sau sa prestam in 13 si 15 ? ...offfff...greu e de stabilit un plan de "bataie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

acum am citit ce scrie Androix (sa iti traiasca baietelu Filip si sa creasca mare si repede o surioara ! ): stiu ca trebuie monitorizare, dar aici nici in zilele de lucru nu poti face cand trebuie, dar in weekend ! eu cred ca anume mi-a dat de 1500, deci doza mica, sa nu sparga, dar sa il creasca...oare asa sa fie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

e si asta o posibilitate sorina!

dar de la alte monitorizari tu cum stii ca stateai cu foliculii in ziua 12?

si au am facut pregnyl fara stimulare dar acum iau ovamit jumate de pastila ca sa fiu sigura si raspund destul de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Dandanutza ...foliculii nu prea i-am monitorizat des, s-a nimerit sa fiu in Buc. in ziua 13 si era baban (unul si unicul) si zicea dr.T ca se va sparge probabil noaptea sau ziua 14. Deci sunt intr-o deruta completa. Si stiu ca tre sa fie timing perfect, asa cum spune Androix, da eu ieri dupa multe milogeli am obtinut doar o monitorizare luni cand e deja ziua 14 deci nu mai are rost. Asa ca e sambata si sunt in deruta completa...cred ca nu fac nici unul, sa las natura, asa cum o las de 2 ani incoace

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Eu am facut pregnyl in luna in care am ramas, fara stimulare medicamentoasa....in ziua 14 mi s-a dat sa fac pregnyl dimineata, l-am facut la 10:00, pe un folicul de 24 mm si endometru de 9,3 mm...am prestat in ziua 15 la prinz la ora 14:00...si s-a prins..am facut pregnyl de 5000 ui..Succes!

Cafeluta draguta
Simburica mititica14+

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Sorina pregnylul ajuta la ruperea folicului. Eu am facut de mai multe ori 5000 UI pregnyl fara nici o stimulare. Nu am avut efecte adverse importante de la pregnyl. Dar intotdeauna am facut monitorizare. (Efecte adverse urate am avut doar cand am facut o stimulare prea lunga si in doza prea mara cu clostylbegit.) E importanta monitorizarea. Eu am facut pregnyl pe foliculi intre 18-24 mm.
Succes!

Mergi la inceput