Dozari hormonale?

Dozari hormonale? | Autor: diciu

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor....stie cineva...FT4,TSH,FSH,LH,ESTRADIOL,PROGESTERON,PROLACTINA...in ce zile ale ciclului trebuie facute?.....am programare la Dna Protopopescu abia in octombrie....si vreau pana atunci sa fiu gata cu cat mai multe analize.

Pentru aceste analize m-a trimis alt doctor....la care din motive obiective nu mai vreau sa ma duc...si el a zis ca trebuie facute in a 14-a zi de ciclu...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lilicica spune:

Eu aceste analize le-am facut in ziua 3 a CM, mi-au fost recomandate sa fie facute in ziua 2-5 a CM, atunci rezultatul este cel mai concludent, mai ales pentru LH,FSH.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

mercicel...deja is in a 5-a.....nu stiu doctorul asta ce mi-a zis....dar ceva nu e in regula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenya spune:

Eu stiu ca se fac dupa cum urmeaza:
Ziua 3 : FSH, Estradiol,Prolactina ;
Ziua 14 (ovulatia): FSH, Estradiol, LH;
Ziua 21 (faza luteala): Estradiol, Progesteron si Prolactina daca nu ai facut-o in Z3 (Se poate in Z3 sau Z21)
Aceste zile sunt valabile in principiu pt un ciclu standard de 28 de zile, de aceea se spune ca cel mai bine e sa-ti spuna dr. exact cind trebe sa le afci.
Daca ai ciclu mai scurt si ovulezi undeva prin ziua 10-11, atunci nu cred ca mai e concludent rezultatul din Z.14, iar cel din Z21 se devanseaza corespunzator cu 7 zile, deci ar fi undeva prin Z. 17-18.

Lilicica, in Ziua 3 nu are ce vedea din concentratia de progesteron si LH, pur si splu nu au nici o insemnatate facute in ziua 3:
LH e hormonul care provoaca spargerea foliculului si deci ovulatia, iar Progesteronul arata daca ai ovulat si daca nu ai deficit in faza luteala.

Celelalte legate de tiroida (TSH si FT4) cred ca se fac oricind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

merci frumos ileyna....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenya spune:

Cu placere, mai intreaba daca ai pb.!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

eu am ciclu total neregulat....asa ca nu stiu ce sa zic...probabil o sa astept pana in octombrie sa-mi zica dansa ce analize si cand sa le fac.....desi se lungeste prea mult....probabil voi ajunge la FIV...si as vrea sa demarez cat mai repede...deja am 34 de ani....
acuma era o perioada propice pentru aceste analize....ca mi-a venit ciclul...cine stie cand il mai prind....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenya spune:

in cazul asta nu stiu ce sa zic. Poate ar fi bine sa mergi la un dr. care te poate primi repede (poate dr. Tutunaru) si sa-ti spuna el cind sa le faci, pt a nu pierde timpul.
Mai exista posibilitatea sa-ti urmaresti ovulatia (echografic sau cu teste de ov.)si sa faci analizele din z. 14 in ziua ovulatiei (sau oricum f. aproape, cu bataie de 1-2 zile), apoi mai numeri 7 zile si le faci si pe restul.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta ma mult, tot cu un dr. trebe sa vorbesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

da...o sa incerc sa ajung la alt doctor...sa-mi zica cum sa fac analizele.....desi sunt a 4-a zi

mercicel dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Diciu, o sa caut eu hartiile mele si daca dau de ele o sa-ti zic exact ce analize ne-a recomandat. Pana in octombrie ai tot timpul sa le faci.
Cand se scoala pitica o sa caut si iti scriu, acum doarme exact in camera unde tin dosarul cu analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

vai...multumesc frumos...esti o dulce...si ai si bebitzfelicitari...sa-ti traiasca!!
da...am tot timpul...insa nu stiu in ce zile ale ciclului sa le fac....avand in vedere ca il am neregulat...
am incercat sa vorbesc cu asistentele d-nei Protopopescu azi...s-o intrebe si eventual sa ma sune ele sa-mi zica...
ca daca m-apuc sa pandesc ciclul sa vina din octombrie incolo...vai si amar...

Mergi la inceput