Vaccinul din sarcina

Vaccinul din sarcina | Autor: Fiquelle

Link direct la acest mesaj

Fetelor, prin luna a saptea de sarcina, ni s-a facut un vaccin. Am inteles ca trebuie repetat la o anumita perioada-cam dupa un an. Voi l-ati facut pe cel de-al doilea? Stiti, cumva, se intampla ceva daca nu il fac?(fiola a fost deschisa acum o luna, tinuta la frigider la cabinetul medicului de familie...-mie mi-e frica!!!)

Mada si bebe Sofi,12/08/2004
http://http://community.webshots.com/user/fiquelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica de sept-oct spune:

Eu stiu ca prin luan a 7-a se face antitetanos si parca trebuie repetat peste 2 luni. Dar s-ar putea sa ma insel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Vaccinul dT la gravide se face la 7 luni jumate prima doza si la 8 luni jumate a doua doza.
Vaccinurile in fiola sunt doze individuale si nu se mai pun la frigider dupa ce se deschide fiola,doar cele care sunt in flacon se pot pastra la frigider pana expira.

Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici
Dragos la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Vaccin in sarcina?

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Mie imi daduse medicul de familie trimitere pt antitetanos si la locul cu pricina am avut parte de un adevarat spectacol gen "ii facem sau nu-i facemm vaccin, ce ziceti fetelor?" pe motiv ca "nu nasc pe camp sa fie p[ericol de infectie" si mai degraba e mai sigur sa nu mi se faca nici un vaccin.
A urmat o luuunga convorbire telefonica cu dr mea de familie si nu mi s-a mai facut nici un vaccin. Restul il stiu personajele in cauza, eu nu mai inteleg ce se intampla cu doctorii din Romania. Se intampla la Sp Militar.
Va pup si sanatate multa burtici si mamici!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Vaccin antitetanos se facea pe vremuri cand multe mamici nasteau in conditii improprii, acasa (sau pe camp...); si acum se mai face (sau ar trebui sa se mai faca) doar in localiati izolate unde nu este garantat accesul gravidei la o maternitate sau unde educatia sanitara inca lasa mult de dorit; din pacate insa, mai sunt inca multi medici de familie neinformati care indica acest vaccin si la multe gravide care nu au nevoie de el. Intrati pe "odiseea sarcinii in 40 de saptamani", dati un search la arhiva, s-a mai discutat de cateva ori acest subiect, si veti vedea ce complicatii au avut de pe urma vaccinului o parte din mamicile care nu necesitau absolut deloc aceasta revaccinare.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Nici eu nu am facut vaccinul in timpul sarcinii, medicul de familie imi recomanda sa-l fac, dar ginecologul mi-a spus aceeasi chestie, ca se face numai atunci cand exista posibilitatea de a naste in conditii improprii, nu la spital.
De altfel, ginecologul meu nu mi-a dat voie sa fac nici anti-gripal pe timpul sarcinii.

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

quote:
Originally posted by aurelia1278

De altfel, ginecologul meu nu mi-a dat voie sa fac nici anti-gripal pe timpul sarcinii.

Aura


F bine, nici nu se face in timpul sarcinii; eu l-am facut la vreo cateva saptamani dupa ce am nascut.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Antitetanos se face daca vrei tu, altfel doar daca te-ai intepat, taiat.....si sa nu te infectezi. Eu nu am vrut sa-l fac cu Alexa si la cel de al 2-lea nu vreau. Trebuia sa mai intrebi inainte de a-l face. Acum intereseazate si de cel de al 2-lea ce sa faci, ginecolog, alti dr......
Sarcina usoara.







Paula 15+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Si doctorita mea de familie mi-a zis ca trebuie sa fac vaccinul antitetanus,eram in luna a 7-a.Dar dr ginecolog a spus ca nu e necesar.Asa ca am refuzat sa-l fac.Si am semnat pentru asta.

Miha si puiul Robert

http://pg.photos.yahoo.com/ph/mariussimiuc/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nici eu n-am fost vaccinata in sarcina (si nici nu mi s-a spus despre asa ceva).

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput