M-am hotarat ......adoptie (14)

M-am hotarat ......adoptie (14) | Autor: aissa

Link direct la acest mesaj

Vad ca sunt multe fete noi, vesti din ce in ce mai bune, asa ca trebuie sa avem unde sa scriem, nu? Va invit deci sa continuam discutiile aici.
Partea anterioara o puteti lectura www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50097&whichpage=10" target="_blank">aici

Lista cu cei mai norocosi copii si cei mai fericiti parinti

  • Ianuarie

  • - 16.01.2005 Daniel Iustin - Valiburu din 15.06.2005; plasament
    - 27.01.2003 Dinu - Qsar's, finalizat

  • Februarie

  • - 27.02.2004 Otilia - Carmens, din 06.10.2004; atestat: 16.06.2004 - asteapta hotararea

  • Martie

  • - 07.03.2004 Razvan - Asi, din 20.07.2004; atestat: 09.06.2004 - finalizat
    - 15.03.2004 Andrei - Briantis, din 21.10.2004; atestat: 25.08.2004 - depune recurs
    - 17.03.2004 Alexandra - HAPPY GIRL; din 15.12.2004
    - 19.03.2005 Stefanut - Silvia Pui, din 30.03.2005; atestat: 21.09.2004 - plasament; s-a inceput procedura de incuviintare a adoptiei

  • Aprilie

  • - 15.04.2002 Andreea Diana - lili - finalizat
    - 18.04.2002 Maia - pashosha; finalizat
    - 20.04.2001 Luca - pashosha; termen tribunal 30.06.2005
    - 20.04.2002 Alexandru - Irina ina2000 din 23.12.2002; atestat 06.01.2003 - finalizat

  • Mai

  • - 01.05.2003 Anca - Meme din 29.01.2004; atestat: 23.01.2004 - finalizat
    - 20.05.2004 Eric - Oana_mm din 12.08.2004; atestat: 26.07.2004
    - 26.05.2003 Iris Teodora - Aiuras din 03.12.2004; atestat: 10.08.2004 - asteapta hotararea irevocabila

  • Iunie

  • - 03.06.2001 Maria - Daria, din 02.12.2003 - finalizat
    - 24.06.1999 Laura - Liliana Csaki; atestat: 16.03.1999 - finalizat

  • August

  • - 24.08.2004 Victoras - Rozi, din 24.11.2004; atestat: 05.10.2004 - depune actiunea in instanta
    - 25.08.2004 Robert - O mamica fericita, din 27.10.2004; atestat: 16.06.2004

  • Septembrie

  • - 30.09.2004 Alexandra - Aissa, din 02.12.2004; atestat: 01.10.2004 - finalizat

  • Octombrie

  • - 10.10.2000 Ioana - Adivio
    - 17.10.2003 David - Liliana Csaki; atestat: 05.11.2003 - finalizat
    - 24.10.2001 Diana Maria - Danielac din 24.01.2002; atestat: ?.12.2001- finalizat
    - 28.10.2004 David - Oanamagda din 04.10.2004; atestat: 29.10.2004

  • Noiembrie

  • - 23.11.2003 Ioana - Claudia_a
    - 27.11.2004 Andrei - Florypop din 03.12.2004; atestat: 09.11.2004

  • Decembrie

  • - 08.12.2001 Andreea - Terry din 24.06.2002 - finalizat
    - 22.12.1993 Ioana - Rufus - finalizat

    Necomunicata (inca) data nasterii:

    - Ponicid
    - Xerxe
    - Maria - Vivi.vio din 16.06.2005 - plasament de urgenta

    Aspirante :

    - Inapopescu: in curs de atestare
    - Irina g: in curs de atestare
    - Mimsi; atestat: 19.11.2004: cauta bb
    - patri: in curs de atestare




    Cristina si Alexandra (30.09.2004)

    Raspunsuri

    Inceputul discutiei

    Link direct catre acest raspuns terry spune:

    Valiburu, vreau sa te felicit si sa ma bucur alaturi de tine. Maine este o zi mare. este a doua zi de nastere a baietelului tau. as avea de facut o mica remarca (n-as vrea sa te superi pe mine). spuneai ca trebuie sa vina si parintii... FALS: parintii vor fi acolo, pentru ca voi sunteti parintii adevarati si veti fi prezenti cu siguranta sa va aduceti acasa baietelul.Briantis imi pare rau pentru ce ti se intampla. vei gasi cu siguranta sprijin si putere sa lupti.Am rasfoit paginile si regret daca am omis sa urez cuiva felicitari, dar sunt alaturi de voi chiar daca nu particip atat de intens la discutii, dar timpul...Am si eu o intrebare pentru cei care au finalizat adoptia. Noi in luna august vom implini cei 2 ani de "supraveghere". Nu ne-a intrebat nimeni nimic. Eram doar curioasa sa aflu daca se incheie vreun act sau ceva... nu stiu exact. banuiesc ca pana la urma nu va fi nimic, dar vroiam sa stiu de la voi cum au trecut acesti 2 ani.pupici de la 2 fete cucuiete

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

    Valiburu,
    Azi la ora 9 am prima sedinta cu psiholoaga la DPC iar saptamana viitoare (stabilim azi) voi avea a doua intalnire cu priholoaga la noi acasa.
    Carmens,
    Inteleg din ce scrii ca au fost martori la proces. In ce etapa a adoptiei si daca este obligatoriu? Inainte de finalizarea celor 3 lini de incredintare sau dupa? Decsrie-mi pe scurt cum a fost/
    Mersi mult

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

    Noi pt moment il luam in plasament pt a nu ramane pe la o asistenta maternala. Intamplarea a facut ca miercuri (maine) parintii sa fie chemati la tribunal pt a confirma ca vor sa dea copilul spre adoptie, altfel ar mai fi durat putin. Iar daca ei semneaza, inseamna ca Daniel Iustin este copil adoptabil, iar noi facem cerere de incuviintare in vederea adoptiei, pt ca intre timp primim si atestatul (cam in max 6 sapt.). Pentru parintii care vor fetita spre adoptie este de asteptat. Expira atestatul si faci din nou dosarul si copilul nu mai apare. Copii sunt, dar nu au actele finalizate si nu se poate prezenta copilul noii familii.
    Data nasterii este 16.ianuarie 2005.
    Terry, astazi la comisie vor fi si parintii lui naturali, vom fi si noi. Psihologul a spus ca va fi greu sa ne vedem avand in vedere ca va fi aglomerat. Eu inteleg ce vrei tu sa zici si iti multumesc...

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

    quote:
    Luminita, baietelul tau seamana cu Vutu, imi pare rau.


    Stiu, Florina (Happy Girl), dar mie imi pare bine.
    Bine ai venit pe forum si abia astept sa o cunosc si eu pe Alexandra. Am auzit numai de bine si despre ea si despre voi.
    Va pup si va doresc succes in noa meserie de parinti. Va asteptam la Brasov.

    LuminitaB
    mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998
    Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

    pozele noastre

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns aissa spune:

    Valiburu, azi e o zi mare! Imediat te ridic in listuta!
    Terry, daca vrei sa-mi dai si datele tale, te pot trece si pe tine in lista. Normal, nu e obligatoriu. Despre intrebarea ta, nu stiu zau cum e. Eu cand am recitit capitolele anterioare am intalnit raspunsul cuiva care zicea ca se fac cei 2 ani si nu au primit nici o vizita. Dar nu stiu (si nici nu cred) sa se faca vreo hartie, ceva. Pe acolo, la dosar, trebuie sa apara ceva pentru ca mie mi-a zis asistenta ca vor fi vizite trimestriale, in urma carora ea sigur face rapoarte. Dar.....cred ca sunt cumva standardizate si formale. Eu abia intru in cei 2 ani, dar sunt fete care i-au terminat si pe acestia si te pot lamuri mai bine.
    Irina_g - succes mult azi!

    Cristina si Alexandra (30.09.2004)

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns carmens spune:

    Irina, martorii au fost la proces, de fapt la sedinta de incuviintarea adoptiei. La prima infatisare judecatoarea a cerut, conform legii, proba cu martori. Din ceea ce am discutat cu celelalte fete nicaieri nu s-a ma cerut o astfel de proba dar din ceea ce mi s-a spus de la DPC la noi la Piatra Neamt este o practica obisnuita.
    Ca sa-ti raspund punctual, este dupa incheierea celor trei luni de incredintare in vederea adoptiei, care la mine au fost de fapt 7 luni din cauza reorganizarii ORA si a noii legislatii. Dupa cum spuneam noua, judecatoarea a cerut ca DPC-ul sa intocmeasca dosarul dupa legea noua, adica acesta sa contina si evaluarile bilunare din perioada de incredintare si evaluarea finala, inclusiv evaluarea psihologica.
    Pe scurt, a fost vorba de doi martori- mama mea si o prietena buna care este si vecina cu mine. Intai a audiat-o pe mama ( pe prietena mea a poftit-o afara) a intrebat-o in ce relatii e cu noi, cum se comporta copilul cu noi, noi cu copilul, daca stie de ce am dorit sa adoptam, de unde am luat copilul, cum am procedat. Apoi a intrat cel da al doilea martor, prietena, si au fost cam aceleasi intrebari. In functie de cum raspudeau ele judecatoarea reformula raspunsurile si le dicta grefierei iar la sfarsit martorii au semnat declaratiile. Cam asta a fost tot. A, am uitat, dupa ce a terminat de pus judecatoarea intrebarile au fost intrebati, pe rand, procurorul si apoi juristul de la DPC daca au intrebari pentru martori. Nu au avut nimic de intrebat.

    Cristina, o modificare te rog, Otilia este nascuta pe 27.02.2004 nu pe 07.02.2004.

    Curiozitate feminina, care e treaba cu Vutu? Am pierdut eu ceva ?

    Va doresc o zi frumoasa !





    carmen
    Otilia

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

    quote:
    Originally posted by carmens
    Curiozitate feminina, care e treaba cu Vutu? Am pierdut eu ceva ?




    Carmen, s-a intimplat ca eu si Happy Girl sa ne cunoastem si sa ne intilnim si pe forum intimplator. Eu am fost cu fetele la munte iar Vutu este sotzul meu. Copii mei nu sunt adoptati si seamana cu el.

    Imi cer scuze ca am fost off topic.

    LuminitaB
    mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998
    Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

    pozele noastre

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns florypop spune:

    Luminita nu trebuie sa iti ceri scuze. Esti binevenita oricand la subiectul de adoptii chiar daca copiii tai nu sunt adoptati.

    BTW: Mie mi se pare ca Tudorica seamana cu tine.
    Abia astept sa il mai vad.

    Pupici,


    Flory si Andrei (27 Nov 2004)

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns aissa spune:

    Gata, Carmens, am modificat, cu scuzele de rigoare. Se poate sa fii tastat gresit, multumesc pentru atentionare.

    PS: si eu ma intrebam ce inseamna Vutu
    Si, Luminita, esti binevenita la noi, oricand, ca si noi suntem tot mai des off topic. Nu se supara nimeni, sunt sigura, cand vii la noi, asa ca te asteptam cu drag!

    Cristina si Alexandra (30.09.2004)

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

    quote:
    Originally posted by florypop
    BTW: Mie mi se pare ca Tudorica seamana cu tine.
    Abia astept sa il mai vad.



    Esti prima care-mi spune asa! Sigur ne mai vedem cit de curind.

    Aissa, Flory, multzumesc.

    P.S. De fapt e Vutzu! Si nu vine de la Sorin!

    LuminitaB
    mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998
    Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

    pozele noastre

    Mergi la inceput