Fibrom uterin (8)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iriss1 spune:

Kim,
Da, eu am simtit durerile la sala...Ce sa spun la mine sunt si mai multi noduli...de parca as avea un ciorchine...
Dupa embolizare, m-am mai urcat pe bicicleta, dar cu grija (teama), insa nu s-a intamplat nimic, dar centura pentru vibromasaj nu as mai folosi-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

M-am intors cu bine din calatorie, nu am mai avut crize (din fericire)
Am fost miercuri la dr Tutunaru care insista sa fac laparo,nu accepta ideea de a sta cu fibromul, dar nu voi sti daca e asa simplu sa inlatur fibromul prin laparo, desi pare mic 4-5 cm, decat dupa ce fac un test Doppler, cara sa evidentieze tipul de vascularizare al fibromului.
Dr T sustine ca nu se poate torsiona un fibrom care sa aiba o baza de implantare pe uter fie si de 2 cm, cum pare a fi al meu, deci subseros. Nu da o alta explicatie crizei, dar eu banuiesc ca daca nu a fost vorba de o torsionare in sine, macar un nerv tot a agatat nemernicul...
In seara asta merg la dr Iosup care poate sa-mi dea raspunsul pe baza testului Doppler.Daca vascularizatia nu e buna, adica daca e abundenta...mi s-a spus ca numai un trat hormonal de 3 luni (cu multe efecte adverse, dar reversibile) imi poate permite apoi laparoscopia. Daca are o vascularizatie redusa, pot face direct laparo fara risc de hemoragie.
Va tin la curent maine cu rezultatul!
Mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Fetele,
Am vesti, cum am promis ! Prima eco de la descoperirea fibromului, dr IOSUP, clinica Diagnossis, aseara.
In 28 ian 2005, data descoperirii, avea 3,6/4,8 acum are 3,4/5,1. Adica in 4 luni a stagnat, diferenta de 2 mm poate fi considerate eroare de masurare sau ca s-a turtit un pic (a scazut cealalta dimensiune). Evident, am fost la acelasi dr, acelasi aparat. Totul cu poze, nu poate f vorba de eroare.
Eu pot considera ca rezultatul e super bun, tinad cont ca el a crescut rapid, la valoarea din ianuarie in 6-10 luni max (cu 10 luni in urma sa-l descoper, aveam doar uter fibromatoas)
Si vestea cea mai buna e ca, asa cum a zis dr IOSUP (super medic, daca stii sa conduci o discutie cu el si te vede informata si ca pricepi, afli multe, explica frumos) –e ca e “singur la parinti”. Adica ceilalti noduli fff mici care se zareau in ianuarie (intramurali) nu se mai vad. Macar e singur la parinti, ca-n ziua de azi o gura in plus costa, si el asa singur, si ma costa o groaza de bani ecografiile si trat homeopat, etc.
Mi-a facut si un test Doppler al “mutantului”, dar interpretrarea acestuia numai dr T mi-o poate da, adica sa-mi spuna, in functie de cat de vascularizat este, daca prezinta risc de hemoragie la laparo sau e OK. Oricum, eu nu m-am hotarat deloc pt operatie laparoscopica, mai ales vazand ca stagneaza, dar nu exclud ideea, daca-i musai si dr zice ca prezinta risc fiind partial necrozat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Mada

Bine ai venit !

Acum am vazut ca ai scris, nu prea am mai avut timp sa intru aici, si acum sunt pe fuga, abia am trecut pe acasa si plec din nou...
Vad ca ai vesti bune , sper sa nu fie nevoie nici de operatie...sa ne spui ce zice si Tutunaru...
Nu mai pot sta,te pup iti doresc sa fii bine in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioritaus spune:

Am promis ca va spun ce efecte observ de la tratamentele naturiste si cele homeopate combinate cu Utrogestan.In primul rand astept de duminica sa se declanseze menstrautia, dar mai mult de o f mica secretie maronie nu mai am altceva si uitati va si voi ca este deja joi si ciclu adevarat intarzie.In al doilea rand ma dor noduluii de la sani, sanii mi s-au marit si intarit.Niciodata nu a persistat asa de mult durerea la sani, de obicei ma durea cate o zi doua inainte de aparitia ciclului si dupa ce ciclu se instala durerea imi trecea.Ma puteti ajuta cu explicatii?Ce se intampla acum?Banuiesc ca tot estrogenul este de vina......
Sper sa imi raspundeti...pentru ca am mai pus niste intrebari pe Forum si nu mi-ati raspuns...chiar am avut niste rugaminti la voi in legatura cu tramentele naturiste , daca imi puteti recomada medici buni.....pana la urma m-am dus unde am vazut cu ochii, fara sa stiu de rezultatele lor.

Mada S, iti doresc sanatate multa la fel si celorlate fete.
Florini, dupa ca ai baut ceaiul de soricel ce ai observat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Miorita

...vad ca "vara" se sta mai putin la discutii pe aici.....sau poate ca fetele se simt mai bine , ceea ce nu e rau deloc...Eu nu am vazut ce ai mai intrebat tu, dar referitor la tratamentele naturiste, noi ne-am sfatuit una pe alta sau am gasit pe diverse siteuri ceaiuri si tincturi recomandate pentru afectiunile noastre...s-a vorbit mult despre astea pe la fibrom 3,4, cam asa ceva...depinde pentru ce vrei...eu am luat tincturi pentru hemoragii, dar pana la urma am facut embolizarea si nu am continuat prea mult...de medici care sa recomande tratamente naturiste nu prea am auzit, doar de homeopati, se pare ca merita incercarea cu homeopatia...
...in legatura cu problema ta, nu-mi dau seama de ce se prelungeste asa, eu am asemenea pete maronii intre cicluri, incepand cu a 12-a zi si le pun pe seama ovulatiei...si ciclul incepe uneori maroniu dar doar o zi tine asa...poate e mai bine sa consulti un medic saptamana viitoare,chiar daca cu siguranta nu ai chef de asa ceva...

Te pup si astept sa ne spui cum te mai simti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Mioritza mama,
nu cumva esti gravidutza? Eu una as fi facut demult un test...
Da fuguta la farmacie si da-ne de veste!

Mada,
felicitari! Ma bucur ca nici la tine n-a crescut inamicu', deci luptam in continuare pana invingem.

Arinna,
vara nu se arata pe aici, dar ai dreptate, facem si noi ce putem; daca am avea raspunsuri la toate n-am mai fi pe aici.

Iris,
inteleg ca trebuie sa o las mai usor cu sportul, nu ca m-as omori cu el, dar ma apuca din cand in cand remuscarile si cred ca exagerez dintr-o data, ceea ce s-ar putea sa-l supere pe nea' uratu'.

Sanatate si voie buna la toate

KIM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Alo!
dar Florinini pe unde e? Parca era vorba ca ne da ea startul. Si nici urma de ea pe prima pagina...

KIM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aannaa spune:

Buna Kim, Flori, Mada, Arina, Loma, Miorita, etc.! Numai bine tuturor!
Ma bucur ca sunt vesti bune si f. bune de la fiecare dintre voi. Mi se intareste convingerea ca plantutele-dragutele lucreaza f. bine si-mi da putere sa continui. Caci sincer...m-am cam saturat de gustul ceaiurilor si alcoolul tincturile si etc. Dar...se merita, nu?
Apropo de tincturi, eu nu suport prea bine alcoolul din cauza ficatului meu cam sensibil si cred ca o sa schimb ceva: o sa las pe o farfurie tincturile sa se evapore pana ce se injumatateste cantitatea ca sa le iasa alcoolul din ele (care este 50% din volum) si sa nu ma mai simt asa ametita la scoala mai ales ca primul examen il am in curand, pe 5 iunie; am citit asta pe website-urile naturiste.

Pt cresterea parului/eliminarea in 2-3 sapt a matretii/impiedicarea caderii parului/degrasarea lui [se poate folosi indiferent de tipul parului]:
Sampon natural
- se amesteca/omogenizeaza f. bine agitandu-se 2 galbenusuri ou bine separate de albusuri cu 4 linguri apa si 2 linguri dintr-o combinatie de tincturi; Combinatia contine in parti egale tinct. de brusture, urzica, mesteacan si ardei iute.A se limpezi extrem de bine parul dupa spalarea cu acest sampon natural care se va aplica pe parul umezit in prealabil. Limpezirea se va face de 2-3 ori mai bine decat in mod normal cu apa ceva mai calduta si din abundenta deseori.

Parerea mea este ca daca puteti si mai eficient devine totul ( desi am inteles ca samponul nat. este extraordinar de bun), puteti face ultima limpezire cu infuzie calduta de mesteacan sau de urzica sau cu combinatia mesteacan+urzica (cum aveti)- 1 lingura la 1l apa - pe care o veti lasa sa se usuce natural in par.

Eu asa voi face. Pana acum am doar limpezit parul cu mesteacan si deja totul este f. f grozav. Nu ma asteptam!!!

Eu am fost la Clinica de Infertilitate St Mary's si cred ca am incaput pt prima data dupa mult timp pe mainile unei dr ff bune. Mi s-a comunicat sa slabesc, sa ii sun cum vine prima zi a menstr. ca sa ma programeze pt monitorizarea ciclului/ovulatiei, sa fac programare in avans peste 6 sapt sa analizam monitorizarea, mi s-au luat din nou probele de sange, omu' meu are programare si el din nou la Semen Analysis sa vedem din nou ce grozaviori sunt miscatorii lui, etc...Tineti-mi pumnii.


Sunt f. necajita caci desi nu am timp sa mananc , tot infulec disperata si tot nu slabesc...Da-ti va rog ceva sfaturi in cazul unei pers sedentare. Abia din Aug in vacanta o sa pot merge la Gym si eu trebuie sa slabesc pana pe 16 Iunie!!!Cat de putin!!!Zice ca slabirea organismului-procesul in sine-ajuta la ovulatie. Stiati asa ceva sau am inteles eu gresit engleza tipei???

Am cumparat si Acid Folic la sfatul dr. Sa vad cand il mai iau si pe-asta, caci am 4-5 tablete de inghitit de 3 ori pe zi. De fapt, stiti si voi cum e, dar poate sunt eu prea dificila la inghitit tablete si de-aia ma plang asa de mult de chestia asta!!!Am inceput si vitaminele pulbere de la Nourish. Dar in 2 zile trebuie sa intrerup vit E si carpiconul, caci ajung la a 19-a zi de la I zi de la ciclul trecut.

Sapt viitoare am half/term, deci vacanta din nou!!! Ura!!! O sa pot scrie mai des si mai ...putin. Poate imi recapat si simtul umorului...

Va pup si va doresc numai sanatate!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aannaa spune:

Aaaa-aaam uitat sa mai zic ceva despre trat pt par:
1. Daca mai aveti rabdare si incapatanarea necesara, inainte de samponare se poate face un masaj regulat cu 1 lingura otet de mere amestecata cu un pahar cu apa (pt par prea lung, dublati totul), dupa care lasati 10 min in par, apoi spalati cu samp. nat.
2. Samp. nat. poate fi frectionat in par si lasat ceva sa stea cu conditia sa nu-i permiteti sa se usuce.
3. Nu mai folositi deloc alt tip de sampon cel putin pt o perioada ca sa aiba efect.
4. Cine nu are combinatia de ceaiuri pt infuzia de limpezire de la final poate face acelasi lucru cu bere (cca 100ml) pe care o turnati in par apoi masati si lasati in par cca 15 min. Clatiti cu apa calda. Repetati procedeul si nu mai clatiti la final, lasati berea in par.

Puteti combina cu infuzia, adica sa limpeziti cu infuzia de brusture/mesteacan/urzica la finalul finalului (daca nu suportati sa ramaneti cu miros de bere in par cel putin pt 1 ora, caci mirosul se pierde in timp), daca vreti sa alternati si vreti sa fiti de un/o perfectionism/rabdare si incapatanare iesita din comun!!!

Succes!
Fiti sexi!!! NU VA INNEBUNITI PARTENERUL PREA MULT CU BOALA CACI AJUNGETI SA NU MAI AVETI CU CINE ...VOTA PT UN BEBE LA FINAL DE LUPTA!!!
Si fiti iubite!!!




Mergi la inceput