Rupem turta

Rupem turta | Autor: Bebe Beca

Link direct la acest mesaj

Astazi ii "rupem" fetei noastre turta. Dar nu stim ce si cand trebuie facut. Cand se rupe aceasta turta, ce se pune pe tava, cand se lasa copilul sa aleaga de pe tava.
Ne puteti ajuta?

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

pe tava se pune pix bani chei de masina farduri aur argint si ce mai vrei care sa semnifice ceva
turta se rupe inainte sa aleaga de pe tava se face cruce cu ea deasupra capului copilului si se rupe in 4 da catre nasa

sper sa iti fi foste cat da cat de ajutor cam asta e ce imi duc aminte din ce am vazut la turta unor prieteni

Alexa si bebe Silviu ( 27.11.2004)
http://community.webshots.com/user/paxela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Multumesc, Alexa.
Parul cand se taie?

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

asta nu imi amintesc

Alexa si bebe Silviu ( 27.11.2004)
http://community.webshots.com/user/paxela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

parca dupa ce se rupe turta, dar nu-s sigura..

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Atrage-i atentia nasei sa rupa turta in sus, nu in jos, deasupra capului fetitzei. Se zice ca sa se rupa in sus ca fetitza sa creasca mare, sanatoasa, bla, bla, bla...

Andra,de printesa (15.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acris spune:

bebeBeca ti-am raspuns la subiectul nostru !

Cristina & Amalia (20.04.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47936" target="_blank"> Povestea nasterii

Poze Amalia

"cele mai mari placeri ale vietii sunt cele impartasite cu altii"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Cum adica "turta" la ce va referiti? Eu nu stiu de asa ceva....Cand se face chestia asta?Ma refer la ce varsta.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Parul, adica "motul" se taie numai la baieti ,la care se rupe si turta ,ca la fete, si tot ritualul acesta are loc inainte de a implini un an copilul. Inainte cam cu o saptamina sau citeva zile. Nu stiu de ce."Motzul" se leaga cu o funda rosie si il taie nasul la baiat, iar nasa rupe turta, dupa ce copilul si-a ales de trei ori de pe tava de linga turta din obiectele puse acolo: bani, pix, creion, carte, jucarii, si neaparat un pahar cu apa si o felie de piine. Asa este traditzia pe la noi. Poate la voi este altfel. La fete se pun obiecte specifice fetelor: ruj, farduri, pieptene, bani, carti, pix...Cam tot asta este tradiztia si cu turta de ursitori care se pune de moashe in a treia noapte de cind s-a nascut bebe.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Motul se taie si la fete si la baieti.La baieti se pune fundita albastra,se taie motul si apoi i se ofera tava .La fetitze se rupe turta,apoi i se taie motul legat cu funda roz/rosie si apoi i se ofera tava.La ambii se face la 1 an.Pe tava se pun diferite obiecte:pix,carte,calculator,mobil(mai nou),bani,aur,termometru,chei masina,surubelnita(pt baietei),ruj,pieptan,oglinda(poate se face stilist),foarfece(croitor),microfon...orice e destul de mic si incape pe tava.Distractie placuta!

Lavinia si Natalia(17.01.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

In primul rand trebuie cumparat nasei o sticla de vin, un sapun si un prosop, pentru ca inainte sa se apuce de operatiunea "turta" sa fie curata pe maini! obiceiul, asta e'...sa tot fi nasa
I-am pus pe tava diverse: carte & revista, bratara aur, oja , surubelnite, foarfeca, chei, farduri, BANI multi!!!, pix, calculator, paine, apa, sare, zahar, etc...
Oricum...primul lucru pe care l-a ales a fost cartea apoi oja si intr-un final banii!!!
Si Mariei ia taiat din perisor la turta...in forma de cruce, din patru parti...da' foarte putin sa nu stricam frumusete de freza carliontata
si am pastrat parul si acum! Nasa a cumparat o turta foarte frumoasa pe care a rupt-o deasupra capului fetei in sus in forma de cruce!
Apoi am petrecut si am chiuit si am dansat pe mese ca doar implinise fata 1 an!!!

Sanatate multa si petrecere frumoasa!

Maria bb & mami Mihaela

INGERASA CREATA

Mergi la inceput