Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare!

Bagajul de spital - o lista utila pentru fiecare! | Autor: miflore

Link direct la acest mesaj

Buna gravidutzelor si mamicilor!
Eu sunt Mihaela si sunt in luna a patra, mandra tare!
Cred ca o lista cu tot ce ne trebuie in spital ar fi foarte utila pentru oricare dintre noi pentru a evita situatii neplacute si un stres in plus! Asa ca, cine stie mai multe, cine s-a izbit deja de aceasta problema, sa posteze cu incredere aici ca sa ne ajute si pe noi, cele mai mici in domeniu!! Multumesc foarte mult!
Incep eu cu o lista:
Pentru mamica: - vata (2 pachete mari!)
- Bephanten - pentru eventuale rani la sani
- servetele nas - batistute
- sapun
- periuta de dinti
- pasta de dinti
- pieptan
- crema de fata si de maini - eventual gel de dus, sampon, burete
- lapte de corp - adio vergeturi!
- tampoane
- strugurel de buze - obligatoriu!
- hartie igienica
- elastice de prins parul, clame
- bila de cauciuc - sau ceva de strans in mana in timpul travaliului si a nasterii
- aparat foto - o sa vrei poze in fiecare secunda!
- carte de citit usurica pentru dupa - cine poate!
- chiloti cu burtiera
- sutiene de alaptat
- tampoane de sani
- pompa de muls
- mameloane de cauciuc - sterilizate de acasa!
- prosop moale pentru sani - sanii trebuie stersi bine cu apa curata inainte de fiecare alaptare!
- sosete - 3 perechi
- camasi de noapte - 2-3 bucati
- halat
- papuci de casa si slapi pt. dus
- bani pentru asistente - bancnote de 10000, 50000...
- prosop de fata

Pentru bebelus: - body
- pantalonas
- caciulita
- salopeta cu maneci
- botosei
- paturica
- pampers
- prosopel moale
- servetele umede
- ulei de corp
- cosulet sau landou pt. cand il scoateti din spital (cu asta poate sa vina tati la externare!)

Acte: - Buletin (copie si original)
- adeverinta de salariat
- dosar de analize din perioada sarcinii
- carnetul gravidei

Altele: - telefon mobil
- incarcator
- cartela telefon public
- apa
- mancare

urmeaza completari cu ce trebuie acasa....

Pentru acasa:

Obiecte de folosinta indelungata:
- patut, saltea
- dulapior pentru hainutele si lucrusoarele lui bebe
- masa de infasat
- veioza de noapte
- carut
- scaun de masina
- ham pentru bebe
- storcator de fructe si aparat de pasat (pentru mai tarziu)
- sterilizator de biberoane si suzete
- lenjerie de patut
- lighean/cadita pentru imbaierea bebelusului
- gentuta speciala cu multe compartimente pentru plimbarile in aer liber ale lui bebe
- cantar
- monitor audio (pentru cand plecati in alta camera)
- pompa san

Obiecte marunte:
- pompita de nas
- betisoare de urechi si eventual pompita de urechi
- termometru (de preferat digital)
- biberoane (cel putin 6 de diferite marimi si forme), perie de spalat biberoanele, tetine (cel putin 6)
- suzete
- perie de par
- tacamuri numai pentru bebe: lingurita, pahar, cana
- jucarii (sa fie adecvate nou-nascutilor)
- cateva rame pentru primele poze ale lui bebe
- trusa micutza de prim-ajutor care trebuie sa contina: nr. de tel. al doctorului pediatru, medicului de familie, spitalului la care sunteti arondati, nr. de tel. a 2-3 prieteni foarte buni care te pot ajuta in orice moment in caz de nevoie (sa te ia sau sa te duca rapid undeva) – aceste nr. de tel. e bine sa le pastrati la indemana langa telefon; termometru, paracetamol (de preferat lichid) pt bebelusi pentru calmarea durerilor; spray/crema contra arsurilor solare, intepaturilor de insecte, iritatiilor, plasturi, comprese sterile; crema antibacteriana pentru zgarieturi/taieturi; o foarfeca mica.

Haine si alte lucuri din textile:
- scutece de finet de diferite dimensiuni si grosimi pentru uz de toata ziua
- cearsafuri pentru acoperit salteaua: ~ 4
- celofan/cearsaf plastic pentru protectia saltelei (sa nu se ude)
- paturici pentru dormit: 2-4, sac de dormit (pentru vremea rece cand il scoateti afara)
- caciulite (simple si cu legatura sub gat) mai groase si mai subtirele
- sosete, botosei, ghetute
- body-uri, camasute
- pantalonasi, salopete
- manusi
- prosoape de baie, eventual un prosop mai mare cu gluguta
- batistute
- babetici

Produse consumabile:
- lapte praf (in caz ca nu puteti alapta)
- pampersi
- sampon de par
- sapun de corp (lichid sau solid)
- ulei de corp
- pudra de talc
- tampoane/comprese sterile (gen tifon) pentru stergerea ochisorilor sau a altor zone. Atentie, nu folositi vata caci lasa firisoare
- servetele umede pentru sters la poponet
- ceai de musetel, anason cu chimen si ceai special pentru colici, ceai obisnuit pentru bebelusi
- forfecuta de unghii (speciala pentru bebelusi)
- pentru mama: tampoane igienice, crema pentru calmarea/vindecarea mameloanelor, tampoane pentru sani de pus in sutien, sutien special de alaptat

Adiacente:
- spirt
- ser fiziologic
- feshe de bandaj mai mari (din material de tifon)
- pansament
- leocoplast/plasturi
- tinctura de iod
- supozitoare

Acasa: medicamente: sab simplex - pentru colici, vigantol, ser fiziologic, spirt, comprese sterile, hainute( body, pantalonasi, caciulite, salopete cu si fara maneci), patut echipat cu de toate (lenjerie, aparatoare si jucarii), cadita, cosmetice (crema antiiritanta, sampon, servetel umede, sapun, burete natural, ulei de corp), forfecuta, pompa nazala, betisoare vata cu aparatoare, termometru baie, termometru camera si termometru de corp, bavete, biberoane, sterilizator, suzete, cantar, tampoane, vata si tifon pentru mamica si ceai de pelin pentru toaleta intima zilnica a proaspetei mamici.

Unele se repeta, scuze, o sa mai aranjez listutza!

Asta-i tot ce stiu!
Multumesc!
Mihaela



Alte discutii despre bagajul de spital

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=28523" target="_blank">Bagajul pentru spital-lista completa
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=3775" target="_blank">Bagaj pentru maternitate
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=50" target="_blank">Bagaj pentru maternitate si nu numai
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12533" target="_blank">Bagajul pentru maternitate
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=10627" target="_blank">Bagaj pentru spital
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=26596" target="_blank">Bagajul pentru spital
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12264" target="_blank">Bagajul de maternitate pt Municipal- ceva special?
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=9398" target="_blank">Bagajul pentru maternitate
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46886" target="_blank">Bagajul de spital

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nique15 spune:


Mihaela, foarte buna ideea cu acest subiect!
Eu as propune chiar moderatorilor sa fie adaugat la subiecte "fierbinti" pentru a ramane pe prima pagina a forumului "Odiseea sarcinii..."!


Ioana si bblina 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Fetele, in loc de tifon, putem lua comprese sterile de la farmacie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Mihaela ma uimesti!!!!
Felicitari pentru burtic si multa sanatate! Sa fie o nastere usoara!


Uite, la momentul nasterii eu nu aveam habar de nimic. Ma rog, descoperisem desprecopii cu aprox o luna inainte, citisem cate ceva pe internet, o carticica, niste reviste.. dar... nimic nu te pregateste, intr-adevar pentru ce urmeaza.. Si daca as fi urmat cursuri de "primele zile dupa nastere" tot nu m-as fi descurcat.. Cu ce am plecat eu la spital?
- camasa de noapte pt travaliu/nastere (adica de sacrificiu..), camasa de noapte mai buna pentru zilele urmatoare si o pijama alcatuita din colanti 3/4 si o bluza cu nasturi pentru alaptat, halat si papuci.
- 4 perechi de sosete (cam 2 de sacrificiu total)
- 5 chiloti (cu fund ) (aci vine o glumita pe care nu vreau sa o trec cu vederea - cei cinci magnifici erau identici.. la un moment dat propria mea mama m-a intrebat, jenata "bine, da' tu nu-ti mai schimbi chilotii???!!" )
- o bustiera
- prosop, gel de dus pentru copii (care mi-a folosit mai mult decat putea un sapun, pt ca ma spalam pe sani cu el, deci copilul care putea fi predispus la alergii, era cumva protejat), pasta de dinti, periuta, crema de fata si de corp in esantioane pentru ca tocmai se desfasurase o campanie vichy prin farmacii si am profitat de ea ca sa nu ma mai car cu borcanele de crema si lotiuni de corp dupa mine. Strugurel n-am folosit chit ca-l aveam la mine.
- carticica la mine a fost "inainte" pentru ca dupa n-am mai avut nici vreme, nici liniste sa citesc literatura
- actele de rigoare, banii (in hartii diverse schimbate la banca unde am starnit curiozitatea pentru operatiunea in sine si plicuri cu etichete in cazul in care eu n-as fi putut sa ma ocup, mama sau consortul sa se descurce cu usurinta)
- telefonul si incarcatorul, aparatul de fotografiat
- Bepanthen pentru sani si eventual pentru bebe dar pentru sani recomand cu caldura Garmastan
- 3 pachete de absorbante de noapte super super super plus (eu nu suport vata si am avut si conflicte cu asistentele de la "toaleta" pt ca nu aveam vata..pana la urma am facut ce era mai bine pentru mine, nu pentru gura lor)
Asta e tot...
Eu nu am fost in spital cu rooming in (adica bebe nu era cu mine in salon) si am nascut natural. Cred ca in fuctie de cum nasteti e nevoie sa se adapteze si bagajul pentru ca difera si timpul de spitalizare. ca sa nu mai vorbim de bagajul pentru bebe, care la mine nici nu a fost necesar, au venit la externare...

Si ce era acasa, pentru copil?!! Hahahahaha
- carutul (care avea si scaun de masina si landou,landou care i-a fost pat o lunga perioada)
- patul ( pliant, cu masa de infasat ) - pat care a fost masa de infasat, dulap de haine, dulap de medicamente in primele saptamani..Abia in luna 3-a l-am pus pe functia de pat efectiv, cand nu mai avea loc piticul in landou.
- hainute mai mult primite - 5 body cu capse intre picioare (4 tip maieu si 2 bluzite , una cu maneca lunga), 3 pantalonasi cu picioare, 2 costumase intregi cu picioare..si vreo 2 caciulite.. Asta era tot.. aa, si scutece si servetele umede pentru schimbat si scutece de finet pentru cap si doua paturici, una mai groasa si mai flocoasa.
- ser fiziologic si fase sterile, sab simplex, apa de colici, bonnisan, debridat (astea au venit cam la 2 sapt de la nastere), cadita de baie, prosop, bepanthen, crema de galbenele.

Ce am cumparat dupa? tampoane de san, garmastan, betisoare de urechi cu opritor, inca vreo 2 ture de tampoane.. Mult ceai de galbenele si pelin (pentru cicatrizarea epiziotomiei) repet, eu am nascut natural, deci nu stiu cum se practica pentru cezariene.. Nu am avut nevoie de termometru de baie chit ca l aveam, copilul meu mi-a spus singur care e temperatura potrivita pentru el (la inceput protesteaza oricum, nu e nevoie sa fie apa prea calda sau prea rece). temperatura in camera era usor de asigurat pentru ca aveam centrala proprie..deci nu generalizez la 22 grade daca nu sunt posibilitati.. Termometrul pentru copil (adica un termometru obisnuit dar digital) mi-a folosit mai mult pentru stimularea defecatiei piticului decat pentru altceva.In loc de ulei de corp am folosit crema de galbenele, oricum la inceput se irita asa de mult, incat mai degraba bepanthen e pe post de crema de corp . Pentru diverse puncte pe fata - ceai negru facut si dat cu betisoare de urechi.Jucariile n-au nici un sens imediat dupa nastere. Abia daca distinge alb de negru si viciversa, ce sa faca cu ele??!! Mai asteptati o luna cel putin pana se dumireste si poate nici nu se va speria de jucarele...Bavete, suzete, biberoane, la mine nu si-au gasit utilitatea, au aparut dupa 3 luni.La fel si pompa de san si aparatoarele de silicon.

Cred c-am acoperit odiseea... In caz ca mi aduc aminte de altele, revin cu completari..

Sanatate!


mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Multumesc, Nique15! De fapt ideea apartine unei colege de-a mea de la mamici de septembrie-octombrie, asa ca o sa-i transmit felicitarile sau poate citeste chiar aici! Multumim inca o data, Mihaela! (tot Mihaela o cheama si pe ea!)
Si eu zic ca e un "subiect fierbinte" care-ar merita un loc pe prima pagina!

Mihaela 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nem spune:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46886&whichpage=1
Mai gasiti sfaturi utile si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Multumim, Kittie! Intr-adevar sunt niste diferente intre nastere normala si cezariana dar inca nu le stiu (ma refer bineinteles la ce dezinfectante sa folosim, cate zile stam in spital, etc)
Sa-ti traiasca bebelusul, sa se faca mare si frumos(sau frumoasa!)

Mihaela 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Si in arhiva mai este un subiect despre lista de spital:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=28523


www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Burtici&mid=9189&cid=14896" target="_blank">Gabitza si bebe Andrei Stefan DPN 31.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Buna suntin 29 s cu un bebic saltatet si imi pregatesc deja din bagajul de spital si acasa!
Sunt tampoane maxi de noapte nu va mai chinuiti cu vata.Eu stiu ca e f imp sa ai un colac de plaja daca nasti normal(iti e mult mai usor sa stai in fund fara sa te doara locul cu pricina,mai ales daca ai fost taiata).
Aici ne-au recomandat jucarioare care fac zgomot de la nastere,chiar daca bebe nu vede,stimuleaza creierasul lui pt ca le aude,acoperitoarea de patut trebuie luata imediat ce bebe se face maricel(poate sa ridice capusorul si sa se intoarca) se nu se sufoce cu ea daca o trage,o poate chiar dezlega cand e mai mare.La fel trebuie luate si playmobiles care se ataseaza pe patut atunci cand copilul e nesupravegheat.

Pupici la burtici cu bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Colacul e bun pentru nasterea normala la noi.. cel putin in maternitatea unde am fost eu nu erau scaune adaptate afectiunii (la noi, toate nasterile normale sufera epiziotomia pentru ca "e mai usor de cusut o plaga cu margini regulate") si ne chinuiam care cum puteam ba pe un picior, ba pe altul, chiar mamici care alaptau in picioare..
Playmobile = caruselul muzical e bun de la nastere .. se ataseaza deasupra patului si bebe ajunge, cu timpul, sa asocieze muzica respectiva cu nani... deci e bine

La cezariana petreci mai multe zile in spital.. adica mai mult de 3 cat petreci la nasterea normala.. Pt cezariene, mai ales, sunt foarte bune acele centuri pentru burtica de dupa nastere (am vazut burtici care aratau ca si cum ar mai fi fost bebe acolo). Tot pentru cezariene dar nu numai EPIDURALA - nu va miscati capul, in principiu nu va miscati deloc, daca puteti, ca sa nu va alegeti cu dureri de cap (nemiscarea e valabila si post partum,nu numai in tp montarii si in tp operatiei)...

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Lista cu bagajul a mai fost sticky la un moment dat si s-a scos, nu stiu de ce.

In legatura cu tampoane vs vata dupa epiziotomie am si eu o parere de exprimat:
-tampoanele au plastic la fund, ca sa nu curga din ele. Sunt mai sigure - nu te patezi dar plasticul ala impiedica circulatia aerului. Circulatia aerului este foarte importanta pt vindecarea epiziotomiei pt ca daca nu e aer se inmultesc bacteriile anaerobe si se poate infecta sau se vindeca mai greu.

Asa ca pentru epiziotomie eu prefer vata deasupra careia pui cateva comprese sterile astfel incat sa nu se lipeasca vata de tine si toata tarasenia o schimbi la fiecare vizita la wc si la fiecare toaleta. Si-asa dureaza o saptamana, maxim doua si nu mai ai nici sangerare, nici rana.

Nu de proaste sau de retrograde recomanda asistentele vata.

Eu puneam compresa sterila peste tampon si m-am vindecat mai greu. Data viitoare vata is my friend. Vedeti sa fie vata de bumbac 100% ca mai nou sunt si combinatii. Si chilotei de bumbac, ca si ei permit trecerea aerului.

Mergi la inceput